Jump to content

700 Λιτρο Φροντοζαδικο !!!!


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Τις επαγγελματικές φωτογραφίες να μην τολμήσεις να τις βάλεις Σάκη ..... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα παιδες! ειχα ενα θεμα με τα νιτρικα μου αλλα βρηκα τι εφτεγε τελικα και το διωρθωσα...τωρα περιμενω να ξανακανω μετρησεις αυριο για να δω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή δουλειά Σάκη να είσαι καλά, και να χαίρεσαι την ενυδρειάρα που έφτιαξες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φρεσκιες φωτο απο τον διαγωνισμο!!!

4_zps130b3777.jpg

fgrgth_zps0de15058.jpg

DSC_0056_zpsbda920f5.jpg

DSC_0040_zpsb19bd3ef.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω να στε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σάκαρε το ενυδρείο τα σπάει όπως και οι φωτογραφίες.

Εύχομαι καλή επιτυχία στον διαγωνισμό. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδες χρειαζομαι τα φωτα σας περι φιλτρανσης... ισως κατα την μεταφορα του ενυδρειου οταν εβγαλα την βιολογια για να την βαλω στο καινουριο φιλτρο να επαθε κατι... τι ενοω... τι νιτρικα μου ειναι αρκετα αυξημενα και δεν μπορω να τα κατεβασω ουτε με μεγαλες αλαγες νερου... ταιζω αρκετα κατεψυγμενα που ξερω οτι επιβαρυνω το νερο αλλα τα νιτρικα δεν τα ριχνω με τιποτα... η αλαγη νερου που κανω ειναι 300 λιτρα ανα 2 βδομαδες .η βιολογια που εχω ειναι 20 λιτρα σαμπσταρτ και 20 λιτρα βιομπαλες... ερωτιση... χρειαζεται περισσοτερο βιολογια στο ενυδρειο μου? στο σαμπ η ροη που πρεπει εχει πρεπει να ειναι σχετικα μικρη ή μεγαλη? αν διπλασιασω την ροη του φιλτρου θα τρωνε περισσοτερα νιτρικα η βιολογια ή θα ειναι χειροτερα?

Link to comment
Share on other sites

Για τα νιτρικα ξερεις τι κανω εγω :rolleyes: ,καντο και εσυ και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο Σακη.Με τοσα που τα ταιζουμε,λογικα να εχουμε νιτρικα πολλα.Εγω την φιλτρανση σου την βλεπω καλη,αλλα ας μας πει και καποιος αλλος.Εχεις 20 λιτρα και εγω εχω το πολυ 8 λιτρα με τοσα ψαρια .

Link to comment
Share on other sites

οκ για να δουμε τι θα μας πουνε και τα παιδια! παρηγγηλα και κ1 για να κανω mooving bed στο κεντρικο σταδιο του σαμπ

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία φιλαράκι .

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα εντοπιστικε τελικα! με καινουρια τεστ υγρα της απι, και αφου κουνηθηκαν καλα πριν την χρηση τους... μετρησα 80 mg/l... υπερβολικα πολλα.... αυριο παω στην ΔΕΥΑΤ τυρναβου να παρω απαντησεις,..... εκανα και μια μεγαλη αλαγη 50% αλλα δεν λεει και τιποτα,,,,,

Link to comment
Share on other sites

στο δυκτιο του νερου ενοουσα

Link to comment
Share on other sites

στο δυκτιο του νερου ενοουσα

:bigemo_harabe_net-72: Διάβασα το δε λέει και τίποτα στο προηγούμενο και ξαφνιάστηκα ! Για να δούμε τι θα σου πουν Σάκη.

Link to comment
Share on other sites

Μην σου φανεί παράξενο, εγώ μετράω στην βρυση δικτυου, 10 -20 ppm ,αντιστροφη οσμωση ειναι η μόνη λυση , αλλα με αφρική...λιγο δυσκολα τα πράματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το προβλημα εντοπιστικε τελικα! με καινουρια τεστ υγρα της απι, και αφου κουνηθηκαν καλα πριν την χρηση τους... μετρησα 80 mg/l... υπερβολικα πολλα.... αυριο παω στην ΔΕΥΑΤ τυρναβου να παρω απαντησεις,..... εκανα και μια μεγαλη αλαγη 50% αλλα δεν λεει και τιποτα,,,,,

Είχαμε κανένα νέο ; :)

Link to comment
Share on other sites

η ΔΕΥΑΤ δεν παραδεχεται τιποτα φισικα...εβαλα ενα δικο μου ατομο μεσα να το ψαξει... προς το παρον μπηκε μεγαλη ποσοτητα κερατοφυλου και μου ρουφηξε πολλα νιτρικα... τωρα εχω στα 20-30 νιτρικα.. θα εξακολουθησω να εχω κερατοφυλο στο ενυδρειο για παν ενδεχομενο.... προς το παρον την εβαλα στο ενυδρειο και δεν την πειραζουν...να την πειραξουν θα μπει στο σαμπ με φωτισμο για να κανει δουλεια εκει... ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!

Link to comment
Share on other sites

σουπερ!!! ειδα φιλους και μιλησαμε για το χομπι! ο giovanni μου εβαλε ιδεες για το 200λιτρο να ξεκινησω στα αλατια και το σκευτομαι πολυ σοβαρα... θα ψαξω να βρω αν παιζει τιποτα σχετικα με σκιμερ κλπ μπας και ξεκινησω και γω σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

σουπερ!!! ειδα φιλους και μιλησαμε για το χομπι! ο giovanni μου εβαλε ιδεες για το 200λιτρο να ξεκινησω στα αλατια και το σκευτομαι πολυ σοβαρα... θα ψαξω να βρω αν παιζει τιποτα σχετικα με σκιμερ κλπ μπας και ξεκινησω και γω σιγα σιγα!

Ωχ ωχ ωχ!!

Άμα σου μπήκε η ιδέα, κατάλαβα...

Πάει, χάλασες και συ! :D

Link to comment
Share on other sites

σουπερ!!! ειδα φιλους και μιλησαμε για το χομπι! ο giovanni μου εβαλε ιδεες για το 200λιτρο να ξεκινησω στα αλατια και το σκευτομαι πολυ σοβαρα... θα ψαξω να βρω αν παιζει τιποτα σχετικα με σκιμερ κλπ μπας και ξεκινησω και γω σιγα σιγα!

Αυτα ειναι.........

Οσο για τα αλατια,τι να σου πω.Εγω ξαναγινα γλυκος :D

Link to comment
Share on other sites

η θαλασσα ειναι κατι που ηταν παντα στο μυαλο μου αλλα τοσο καιρο φοβομουνα να ξεκινησω.... ξερω πως το κοστος ειναι αυτο που με κραταει αλλα θα το κανω σιγα σιγα.... το δικο σου τι απεγινε? το ξεστησες? πιστευω οσο μπελας και αν ειναι ,αυτο που βλεπεις σε δικαιωνει.... παντος θα κοιταξω εαν βρω μεταχηρισμενο εξοπλησμο απο καποιον χομπιστα ,θα το προτημουσα για το ξεκηνημα στα 200 λιτρα... προς το παρον εμαι την φαση του διαβασματος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...