Jump to content

Αύξηση Μαγνησίου ?


Recommended Posts

επειδη θελω να αυξησω το μαγνησιο στο 1600ppm για την καταπολεμηση της αλγης bryopsis και επιδη τα test salifert που εχω μετρανε σε ppm , πηρα ενα κουτι seachem , τα λεει ομως σε mg/L εγω σε ppm πως υπολογιζω?

Λεει "Each 5 g/80 L will raise magnesium by about 5 mg/L." δηλαδη για να αυξησω 100ppm ανα μερα ποσο πρεπει να ρηξω σε 200 λιτρα ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις περίπου 250γρ την ημέρα για να αυξήσεις 100ppm σε 200λτ καθαρό όγκο νερού.

Νομίζω ότι μπορείς με πιο φυσικούς και σωστούς τρόπους να καταπολεμήσεις την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

επειδη θελω να αυξησω το μαγνησιο στο 1600ppm για την καταπολεμηση της αλγης bryopsis και επιδη τα test salifert που εχω μετρανε σε ppm , πηρα ενα κουτι seachem , τα λεει ομως σε mg/L εγω σε ppm πως υπολογιζω?

Λεει "Each 5 g/80 L will raise magnesium by about 5 mg/L." δηλαδη για να αυξησω 100ppm ανα μερα ποσο πρεπει να ρηξω σε 200 λιτρα ενυδρειο?

Τα ppm (parts per million) ειναι τα ίδια με τα mg/L (1 λίτρο νερού είναι 1 εκατ. mg). Από κει και πέρα αφού σου λέει ότι τα 5γρ σε 80 λίτρα ανεβάζουν 5ppm, ακολουθείς την απλή μέθοδο των τριών και βρίσκεις ότι χρειάζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις περίπου 250γρ την ημέρα για να αυξήσεις 100ppm σε 200λτ καθαρό όγκο νερού.

Νομίζω ότι μπορείς με πιο φυσικούς και σωστούς τρόπους να καταπολεμήσεις την άλγη.

χχμμμ πιο φυσικους , κανω αλλαγες συνεχεια , ΝΟ3 στο 0 , φωτισμο μειωσα , εβγαλα ΟΛΟΝ τον βραχο εξω και τον καθαρισα (μου φηγε η πιστη) , και η ατιμη ξαναβγαινει ....... ποσο πιο φυσικους ???

δες φωτο ποσο χαλια εγηνε το ενυδρειο και μετα αφου καθαρισα τον βραχο , και παλι η ατοιμη ξαναβγαινει !!

Ετσι οπως ηταν μαλλον επερεπε να βγαλω τα ζωντανα και να βαλω γκαπυ , ουτε φυτεμενο γλυκου δεν ειναι ετσι !!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αυτό που θες να κάνεις πιάνει μόνο με μαγνήσιο της Kent και αν έχεις σαλιγκάρια και ερημίτες μέσα καλό θα ήταν να τα δώσεις κάπου για όσο κρατήσει η θεραπεία.Οσο την κλαδεύεις δεν κάνεις κάτι γιατί θα ξαναβγαίνει (είναι μονοκύταρος οργανισμός και σκορπάει σπόρια)Εγώ την έτριψα με dremel και ξαναβγήκε.Δές τον αντιφώσφορο(αλλαγές συχνά)αν είναι για τα λίτρα σου.Πρόσεχε Τάισμα-Φωτισμό η άλγη αυτή αγαπάει τις κόκκινες λάμπες(τύπου fiji purple)κοίταξε και αν έχεις λάμπες που τις δουλεύεις καιρό άντικατέστησε τες και μείωσε φωτο περίοδο.Αν το έχεις άδειο απο ζωντανά κλείσε τα φώτα μέχρι να την 'kill'.Είναι πολύ πρόστυχη και θα σε δυσκολέψει.Καθάριζε όλο τον εξοπλισμό συχνά σε ψυδόνερο και βάλε καμία ελεγχόμενη άλγη τύπου chaeto να ρουφάει νιτρικά.Πιστεύω να σου έδωσα ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις.

Μπορεί να βοηθήσουν, μπορεί όχι.

Κακώς έβγαλες τον βράχο και τον καθάρισες. Κατα 90% έβαλες πίσω στο ενυδρείο σου ταλαιπωρημενο βράχο που θέλει πάλι στρώσιμο. Λέγοντας αυτό πες μας πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο, έχεις κλείσει 6-8μήνες?

Τώρα όσο για τα ΝΟ3 και ΡΟ με τόση άλγη που βλέπω λογικό είναι να μετράς μηδέν. Πόσα ψάρια έχεις μέσα και κάθε πότε ταίζεις? Επίσης πες μας τι skimmer έχεις, αν χρησιμοποιείς αντιφώσφορο και τι αλλαγές νερού κάνεις (ποσότητα-συχνότητα).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτό που βλέπω δεν διορθώνεται με αύξηση Mg. Πολλά πράγματα συμβαίνουν για να φτάσει σε τέτοιο βαθμό.

Νερό χρησιμοποιείς Α/Ο?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο 210 λιτρα τρεχει 11 μηνες , εχει 2 κλοουνακια μικρα , ενα blue tang μικρο , εναν γιατρο και 4 chromis και μια γαριδα cleaner, ταισμα μια φορα την ημερα λιγο αλλωστε ειναι μικρα τα ψαρακια ακομη.

Σκιμερ εχω καλο , το aquamedic turboflotor 1000 Multi SL , στο ανθρακα και chemi Pure elite που ειναι απο τα πιο κορυφαια που υπαρχουν και ειναι και αντιφως μαζι , φωτισμο 1 λαμπα aquamedic reef white και μια aquamedic blue actinic 39watt εκαστη, 7 ωρες η μπλε , 6 ωρες η λευκη.

Κυκλοφορια 2 Hydor koralia EVO 2800l l/h , αλλαγες νερου κανω 40 λιτρα την βδομαδα απο Α/Ο .

PH = 7.9 , NO3 ηταν αυξημενα κατα τη διαρκεια που αναπτυχθηκε η αλγη τωρα τα κατεβασα στο 0 , αλατ 1.024, θερμοκ 25 - 26 σταθερα με controler.

Tι μπορει να κανω λαθος απο ολα αυτα δηλαδη ?

Θα κοιταξω με την αυξηση του μαγνησιου , διαβασα οτι την σκοτώνει , μολης φτασει 1600 ppm αρχιζει απο πρασινη να περνει καφε χρωμα και μετα διαλύεται στο 100% και δεν μενει τιποτα . Για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο εχεις τις λαμπες; :)

την μπλε κανα 3μηνο , την λευκη 10 λεπτα :lol: , μου σπασε πριν λιγο καιρο και σημερα παρελαβα καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε Sailfin Mollies. Πωλούνται σαν ψάρι γλυκού νερού αλλά είναι ψάρια που μπορούν ζήσουν σε γλυκό, υφάλμυρο και αλμυρό νερό.

Απ'ότι έχω διαβάσει πολλοί τα χρησιμοποιούν για αυτό ακριβώς τον λόγο, για να ελέγχουν την bryopsis και γενικά οποιαδήποτε άλγη στο ενυδρείο.

Τσιμπολογούν συνεχώς τον βράχο και δεν την αφήνουν να μεγαλώσει.

Θα χρειαστεί όμως να καθαρίσεις τα μεγάλα κομμάτια από το βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο ψάρι ναι μεν μπορεί να προσαρμοστεί στο αλμυρό, αλλά δεν θα μπορέσει να ξανα-προσαρμοστεί στο γλυκό... κάπου το είχα διαβάσει.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά σε άλγες, αλλά κάνει δεν κάνει μετά τι θα γίνει με το ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωρινές λύσεις βρίσκεις μπόλικες.

Το θέμα είναι να βρεθεί η αιτια που προκαλεί την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε Sailfin Mollies. Πωλούνται σαν ψάρι γλυκού νερού αλλά είναι ψάρια που μπορούν ζήσουν σε γλυκό, υφάλμυρο και αλμυρό νερό.

Απ'ότι έχω διαβάσει πολλοί τα χρησιμοποιούν για αυτό ακριβώς τον λόγο, για να ελέγχουν την bryopsis και γενικά οποιαδήποτε άλγη στο ενυδρείο.

Τσιμπολογούν συνεχώς τον βράχο και δεν την αφήνουν να μεγαλώσει.

Θα χρειαστεί όμως να καθαρίσεις τα μεγάλα κομμάτια από το βράχο.

τωρα μας κουφανες :blink: , εισαι σιγουρος ? τον εχω καθαρισει τον βραχο , εχει πιασει λιγη παλι οχι ομως οπως παλια , δεν τον ξαναβγαζω για καθαρισμα γιατι θα τον καταστρεψω τελειως.

καλα πως θα ζησουν απο γλυκο σε θαλασσινο με αλλατοτητα 1.024 ? :o

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι έκανα περίπου στα ίδια λίτρα με σένα

συνεχόμενες αλλαγές νερού επί 2 εβδομάδες ανά 3-4 μέρες έκανα αλλαγή και άλλαξα την κυκλοφορία,ίσως παίζει ρόλο.

Τι αλάτι βάζεις;Εγώ έβαζα το bio actif της tropic marin.Και πρόσθετα βακτήρια microbacter 7.Σε μένα έπιασε και έκανε

δουλειά.Μακαρι να την ξεφορτωθείς...

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλαξε τον αντιφως με κάποιον που είναι μόνο αντιφως.Μπορείς και να βάλεις κάποιον που είναι

με βάση το αλλουμίνιο(seachem),για μερικές μέρες και μετά να τον βγάλεις και να βάλεις με βάση το σίδηρο(aqualight,tropicmarine,waterwaves)

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα , ποση δουλεια μπορει να κανει για την καταπολεμηση της αλγης μια χρηση UV ??

Λεω να αγορασω αυτο , φιλος που εβαλε UV ειδε βελτιωση και εξαφνιση της bryopsis.

Link to comment
Share on other sites

H UV δεν θα σε απαλλάξει από αυτό του είδους άλγης, αλλά από την αιωρούμενη άλγη που βρίσκεται στη στήλη του νερού σκωτόντας ταυτόχρονα και παθογόνους (και όχι μόνο) οργανισμούς.

Με λίγα λόγια κάνει τα παρακάτω:

Οι μικροβιοκτόνες ιδιότητες της ακτινοβολίας είναι επομένως εξαιρετικά ευεργετικές (?) στην καταστροφή των βακτηριδίων, των παθογόνων ιών, των πρωτόζωων, των αλγών, των ιζημάτων σκόνης, της μούχλας και διάφορων σπόρων.

Μαζί με το ξερό καίγεται και το χλωρό λέει μια παροιμία.

Παρόλα αυτά εγώ την έχω σε 12 ώρη νυχτερινή λειτουργία, ενώ κάποιοι την θεωρούν περιττή.

Link to comment
Share on other sites

Jimmy, μη βιάζεσαι.

Κάνε τις αλλαγές σου, κόψε την τροφή στο ελάχιστο, βελτίωσε την ιχθυοφόρτωση σου, προσοχή στον αντιφώσφορο σου και όλα θα φτιάξουν.

Ερώτηση, έχεις skimmer στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Jimmy, μη βιάζεσαι.

Κάνε τις αλλαγές σου, κόψε την τροφή στο ελάχιστο, βελτίωσε την ιχθυοφόρτωση σου, προσοχή στον αντιφώσφορο σου και όλα θα φτιάξουν.

Ερώτηση, έχεις skimmer στο σύστημα?

Ναι λεω να μην παρω UV , ισως να ειναι και πεταμενα λεφτα χωρης ουσια, δεν ταιζω πολυ , δεν υπαρχει υχθυοφορτωση και τα ψαρακια ειναι λιγα και μικρουλια , ( 2 occelaris small , 1 blue tang small οσο ενα ευρω , 1 γιατρος , 4 chromis μικρα και 1 γαριδα cleaner.)

Skimmer βεβαιως και πολυ καλο για τα λιτρα μου , εχω το ιδιο σε δυο ενυδρεια.

Παντως στο ενυδρειο το δικο μου που επιασε λιγη , οχι σαν του αδελφου που γεμησε ολο (φωτο πιο πανω) με την αυξηση του μαγνησιου στο 1600 παρατηρησα οτι εχει αρχισει να περνει καφε χρωμα , δεν εχει εκεινο το καταπρασινο οταν ειχε βγει , και εχω δει και τουφιτσες να αποκολουνται.

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι έκανα περίπου στα ίδια λίτρα με σένα

συνεχόμενες αλλαγές νερού επί 2 εβδομάδες ανά 3-4 μέρες έκανα αλλαγή και άλλαξα την κυκλοφορία,ίσως παίζει ρόλο.

Τι αλάτι βάζεις;Εγώ έβαζα το bio actif της tropic marin.Και πρόσθετα βακτήρια microbacter 7.Σε μένα έπιασε και έκανε

δουλειά.Μακαρι να την ξεφορτωθείς...

επεισης βαζω και γω το bio actif , βρηκα το microbacter 7 που μου ειπες , αρχισα να βαζω .

Να ρωτησω χρειαζεται και το reef biofuel μετα απο λιγο καιρο ????

Γιατι μου πε το pet που αγορασα οτι μαλλον χρειαζεται γιατι ειναι τροφη για τα βακτηρια του microbacter 7.

Ισχύει η πεταμενα λεφτα ειναι ? Αν κανει δουλεια το Microbacter 7 να μην το παρω.

Link to comment
Share on other sites

τωρα μας κουφανες :blink: , εισαι σιγουρος ? τον εχω καθαρισει τον βραχο , εχει πιασει λιγη παλι οχι ομως οπως παλια , δεν τον ξαναβγαζω για καθαρισμα γιατι θα τον καταστρεψω τελειως.

καλα πως θα ζησουν απο γλυκο σε θαλασσινο με αλλατοτητα 1.024 ? :o

Ναι,

όταν έστησα για πρώτη φορά το ενυδρείο είχα το πρόβλημα με την άλγη και σκεφτόμουν σοβαρά την εισαγωγή sailfin mollies.

Ο φυσικός τους βιότοπος είναι τα έλη κοντά σε παραθαλάσσιες περιοχές, τα οποία πλημυρίζουν με την παλίρροια. Έτσι το νερό είναι υφάλμηρο. Μπορούν να εγκλιματιστούν και σε γλυκό και σε αλμυρό νερό. Συνήθως πωλούνται για γλυκό νερό έτσι θα αναγκαστείς να ανεβάζεις την αλατότητα σιγά σιγα σε διάρκεια 3-4 ημερών για να μην τα στρεσάρεις. Από εκεί και πέρα αν θες το αφήνεις μέσα σαν μέρος του CUC.

Η bryopsis είναι από τις χειρότερες άλγες. Αν δεις και καμία άλλη μέθοδος δεν δουλεύει δοκίμασε και τα mollies παρά να πετάξεις το βράχο ή να εγκαταλήψεις το χόμπυ.

Εγώ τελικά μετακόμισα και τα ξανάστησα όλα από την αρχή με την σωστή μέθοδο και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με άλγη. Το γυαλί το καθαρίζω 1-2 φορές τον μήνα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,

όταν έστησα για πρώτη φορά το ενυδρείο είχα το πρόβλημα με την άλγη και σκεφτόμουν σοβαρά την εισαγωγή sailfin mollies.

Ο φυσικός τους βιότοπος είναι τα έλη κοντά σε παραθαλάσσιες περιοχές, τα οποία πλημυρίζουν με την παλίρροια. Έτσι το νερό είναι υφάλμηρο. Μπορούν να εγκλιματιστούν και σε γλυκό και σε αλμυρό νερό. Συνήθως πωλούνται για γλυκό νερό έτσι θα αναγκαστείς να ανεβάζεις την αλατότητα σιγά σιγα σε διάρκεια 3-4 ημερών για να μην τα στρεσάρεις. Από εκεί και πέρα αν θες το αφήνεις μέσα σαν μέρος του CUC.

Η bryopsis είναι από τις χειρότερες άλγες. Αν δεις και καμία άλλη μέθοδος δεν δουλεύει δοκίμασε και τα mollies παρά να πετάξεις το βράχο ή να εγκαταλήψεις το χόμπυ.

Εγώ τελικά μετακόμισα και τα ξανάστησα όλα από την αρχή με την σωστή μέθοδο και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με άλγη. Το γυαλί το καθαρίζω 1-2 φορές τον μήνα μόνο.

To να εκγαταληψω το χομπυ... αυτο ειναι αδυνατον , το να εγκαταληψω καπια στιγμη το ενυδρειο να παω σε μεγαλυτερο ... αυτο το συζηταμε :bigemo_harabe_net-163: , τωρα για τον βραχο να τον αλλαξω λιγο δυσκολο. Ειναι που λυπαμε τα ψαρια αλλιως θα τον εβαζα σε εναν αλλο ενυδρειο μονο του σε ενα υπογειο που ειναι σκοταδι για κανα μηνα+, να εχει 24 ωρες σκοταδι δηλαδη. Ειναι κοματακι δυσκολο ομως.

θα πολεμησω :bigemo_harabe_net-53: και θα την νικησω .. που θα μου παει , αλλωστε ο επημενων .. νικά !!

Μοllie εχω βαλει ενα , εχει προσαρμοστει μια χαρα , αλλα δεν βλεπω να ασχολητε με την αλγη , ολο βολτουλες στο τζαμι μπροστα ειναι.

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτησω κατι για τις λαμπες μου , τις εχω 8 μηνες ακριβως.

Ειναι πολυ το διαστημα ωστε να επηρεασουν και να αναπτυχθει η αλγη αυτη ?

Οι λαμπες ειναι μια λευκη T5 aquamedic 39w(6 ωρες) και μια μπλε T5 aquamedic 39w(4 ωρες)

(ειχα πει σε ενα ποστ οτι τις ειχα 3 μηνες , λαθος εκανα γιατι μπευρδευτικα με κατι αλλο που χα κανει αλλαγη στον φωτισμο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κανα νεο απο την κατασταση σου?! Εβαλες τελικα κια Biofuel? Ειδες αλλαγη στην αλγη?!

Link to comment
Share on other sites

biofuel δεν εβαλα , οχι δεν ειδα καπια αλλαγη , σε μερικες μερες θα χω καινουργιες λαμπες και καινουργιο αντιφως και θα κανω καθαρισμα βραχου , και τοτε θα μπορεσω να δω αν θα ξαναβγει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...