Jump to content

logo 1000 silicone


koumparos

Recommended Posts

Αγόρασα μια σιλικόνη για να κολλήσω το ενυδρείο που φτιάχνω.

Την logo 1000 profesional.Λέει επάνω ότι είναι 100% σιλικόνη και κάνει για ενυδρεία.

Την έχει δοκιμάσει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τύχη έιχα αγοράσει μία σιλικόνη η οποία απο ebay μάλιστα agglia

μου είχε κοστίσει περί τα 18 ευρώ το σωληνάριο!

Τεράστια διαφορά από τις άλλες των 5 ευρώ που δούλεψα πρόσφατα για

δοκιμή με ένα φίλο!

Μακάρι και αυτή που λες να είναι εξίσου καλή!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με παραξενέυει είναι ότι γράφει ότι κάνει για ενυδρεία,εχει το συμβολάκι του ενυδρείου και την πήρα 2,20 το σωληνάριο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Την συγκεκριμένη σιλικόνη την χρησιμοποιήσα πρόσφατα για να φτιάξω ένα tank καραντίνας.

Αν και δεν έχω ιδιαίτερη πείρα στα DIY, το ενυδρείο δουλεύει μια χαρά αν εξαιρέσεις το δισκάκι που είναι άρρωστο <_< Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μάλλον στεγνώνει ψιλογρήγορα, χωρίς όμως να δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα. Κάπου στα 2,50€ την βρήκα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με παραξενέυει είναι ότι γράφει ότι κάνει για ενυδρεία,εχει το συμβολάκι του ενυδρείου και την πήρα 2,20 το σωληνάριο

Την εχω χρησιμοποιησει και μου φαινεται οτι στεγνωνει γρηγοροτερα απο την Profi 4100 που χρησιμοποιησα παλιοτερα.

Εμενα παλι μου κανει εντυπωση γιατι πρεπει να ειναι οι 100% σιλικονες ακριβοτερες απο τις αλλες.

Λογικα αφου δεν βαζουν τιποτα αλλο χημικο μεσα για αλλες ιδιοτητες (αντιμουχλικη κτλ.) και χρησιμοποιουν μονο την πρωτη υλη δεν θα επρεπε να ειναι πιο φθηνη;

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτό δεν ισχύει γιατί τα πρόσθετα μπορεί να είναι φθηνότερα.Θα μπορούσε τα πρόσθετα να είναι (χώματα),που η τιμή τους είναι 0,00....Θα μπορύσε να είναι και κάποιος διαλύτης.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μια σιλικόνη μάρκας DE BRAVEN που θεωρήτε από τις καλύτερες στο χώρο έχει σιλικόνη 100% που γράφει ότι "δεν κάνει για ενυδρεία"

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτό δεν ισχύει γιατί τα πρόσθετα μπορεί να είναι φθηνότερα.Θα μπορούσε τα πρόσθετα να είναι (χώματα),που η τιμή τους είναι 0,00....Θα μπορύσε να είναι και κάποιος διαλύτης.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μια σιλικόνη μάρκας DE BRAVEN που θεωρήτε από τις καλύτερες στο χώρο έχει σιλικόνη 100% που γράφει ότι "δεν κάνει για ενυδρεία"

Εχεις ψαξει για ποιο λογο δεν κανει για ενυδρεια;

Μηπως ουσιαστικα ειναι 99,9% σιλικονη με 0,1% κατι τοξικο η υπαρχουν διαφορετικες πρωτες υλες που βγαζουν τη σιλικονη και απλα μερικες δεν εχουν την αντοχη που πρεπει σε συνθηκες υγρασιας αναλογες του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω από σιλικόνες αλλα είναι πολυ πιθανόν αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω δοκιμασει την logo 1000 σε diy ενυδρειο 60 λιτρων με απολυτη επιτυχια.Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημαΤην συνιστω ανεπιφυλαχτα μιας και γνωριζω παιδια που εχουν κολλησει και μεγαλυτερα ενυδρεια με την συγκεκριμενη σιλικονη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...