Jump to content

Reef Και Ανεμωνες


Recommended Posts

Γεια σας παιδια :D :D να σας ρωτησω εχει κανεις παρατηρησει αυξηση στα νιτρικα του οταν υπαρχει μεσα στο ενυδρειο ανεμωνη?εχει κανεις παρατηρησει οτι απο την στιγμη που εβγαλε την ανεμωνη τοτε τα κοραλλια του ειδε αν ανοιξαν περισσοτερο τους πολυποδες τους?

εχω δυο ανεμωνες μια bbt και μια magnifica που προσφατα εβγαλα απο το ενυδρειο μου ενω τις ειχα ενα χρονο και μειωθηκαν τα νιτρικα μου 20 μοναδες απο το 20 στο μηδεν :o:o και τα κοραλλια μου ανοιγουν πολυ καλυτερα!(το τετσακι καινουργιο προσφατεσ μετρησεις με τραστια διαφορα παντα καρφωμενος στο 20 και τωρα μηδεν :huh: :huh: :huh: )

οι ανεμωνες ειναι υγιεστατες και τωρα εχουν μπει σ'ενα μικροττερο κυβο απλα μου εκανε εντυπωση γιατι χωρις να αλλαξω κατι στο ενυδρειο μου ειδα αυτην την τεραστια για μενα αλλαγη,να σημειωσω οτι δεν βαζω βακτηρια για νιτρικα και τετοια ειμαι τις παλιας σχολης σταθερο ποργραμμα με αλλαγες νερου και αντιφωσφορο

ευχαριστω πολυ

Έγινε επεξεργασία - ARHSREEFAS
Link to comment
Share on other sites

Με τις ανεμώνες συμβαίνει και το εξής.... αν είναι διαφορετικό είδος η κάθε μια και βρίσκονται σε σχετικά κοντινή απόσταση ξεκινάει μεταξύ τους ένας τοξικός πόλεμος για την κυριαρχία του χώρου.... πιθανόν αυτά τα "τοξικά βλήματα" να βλάπτουν κατά κάποιο τρόπο τα κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Eγω πάλι επειδή είμαι και ανεμωνάκιας, δεν έχω δεί τίποτε το άσχημο, όμως είναι πολλά τα λίτρα και έτσι δεν μπορώ να μιλάω με ασφάλεια γιά μικρότερα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

ααα και εσύ !! Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου βρίσκονται 8 ανεμώνες !!! από 5 διαφορετικά είδη.

Link to comment
Share on other sites

ααα και εσύ !! Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου βρίσκονται 8 ανεμώνες !!! από 5 διαφορετικά είδη.

Συνάδελφοι βλέπω!!!!

Προσωπικά θεωρώ ότι οι ανεμώνες, αν και δύσκολες οι περισότερες, είναι ίσως τα πιό όμροφα και με προσωπικότητα "κοράλια"που υπάρχουν!!!

Πάντως έχω δρόμο ακόμη γιά να σε φτάσω στον αριθμό!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ομως μειωνουν την αναπατυξη στα κοραλλια βρε παιδια?η την εκταση των πολυποδων τους?

παντως το νερο του ενυδρειου το επιβαρυνουν με νιτρικα!

Link to comment
Share on other sites

κριλλακι μυσιδα γαριδα δικη μας κατεψυγμενη μια φορα την εβδομαδα γιαιτ ρωτας φιλε μου?

παιδια για πειτε συνθηκες νερου?τα νιτρικα σας τα βλεπετε να ανεβενουν πιο ευκολα απο τοτε που μπηκε η ανεμωνη εσεις τι ταιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου δώσω μια σαφή απάντηση για το θέμα των νιτρικών, αλλά λογικό είναι να ανεβαίνουν τη στιγμή που όλοι τις ταΐζουμε με κατεψυγμένη ή φρέσκια τροφή.

Από εκεί και πέρα με ένα καλό skimmer, αλλαγές νερού και γενικά με τη σωστή συντήρηση του ενυδρείου δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα νιτρικών.

Ενδεικτικά οι δικές μου τιμές είναι στα 1-2 ppm με βαρύ χέρι στο τάισμα γενικά.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε ηδη ο φιλος αιολος οι κατεψυγμενες τροφες περιεχουν μεγαλα ποσοστα σε φωσφορικα περισσοτερο και λιγοτερο νιτρικα.προσοχη στην υπερβολη ταισματος και σωστες ρουτινες συντηρησης στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...