Jump to content

Diy Κατασκευει Ενυδρειου 350 Λιτρα Με Εσωτερικο Φιλτρο


stayroslcd

Recommended Posts

γεια φίλοι του γλυκού νερού

πριν 2 εβδομάδες πήρα την απόφαση να φτιάξω ένα ενυδρείο 360 λίτρα με εσωτερικό φιλτρο, βασει και καπάκι

μετά από πολύ διάβασμα εδω μέσα και σε αλλά site κατέληξα να εφαρμόσω αυτά που διάβασα και αυτο ειναι το αποτέλεσμα

βήμα βήμα ξεκινώ με την βάσει την έχω κάνει με στρατζαριστω κυλοδοκο 4χ4 και την επένδυσα με κοντραπλακέ 15 θαλάσσης

και στης γωνίες την κουρμπαρισα για καλύτερη ομορφιά και την έβαψα με λαδομπογιά μαύρη

IMG_0297.jpgIMG_0296.jpgIMG_0298.jpgIMG_0299.jpg

σειρά έχει το ενυδρείο αγόρασα τζάμι 10mm και το έκανα 135 μήκος 45 φάρδος και 60 ύψος και κόντρες κάτω 10 cm και πάνω 5cm

IMG_0308.jpgIMG_0309.jpg

μετά αγόρασα τζάμι 5mm και έβαλα πλάτη και έκανα το εσωτερικό φίλτρο 14 χ14 εσωτερικά με 2 τρύπες εισαγωγή φ34 και 1 έξοδος φ22 για την αντλία

IMG_0325.jpgIMG_0324.jpg

IMG_0326.jpgIMG_0337.jpg

έφτιαξα από τούλι μικρούς κύβους για να βάλω τα υλικά μέσα στο φίλτρο

IMG_0329.jpgIMG_0330.jpgIMG_0331.jpg

και το αποτέλεσμα μαζί με τα υλικά είναι αυτό

IMG_0333.jpgIMG_0334.jpg

IMG_0335.jpgIMG_0336.jpg

η σχάρες που βλέπεται από κάτω τα υλικά είναι από μαγαζί με ειδή κουζίνας για να στεγνώνουν τα ποτήρια στο νεροχύτη

IMG_0311-1.jpgIMG_0312-1.jpg

και το αποτέλεσμα από αυτά τα δυο βάσει και ενυδρείο είναι

IMG_0328.jpg

και διάλεξα μαύρο φόντο από πίσω για πιο έντονα χώματα στα ψάρια μου και στα φυτά μου

IMG_0332-1.jpg

και σειρά έχει το καπάκι μου όπου και αυτό έγινε με κοντραπλακέ θαλάσσης 15 με κουρμπαριστες γωνίες και 4 λάμπες 120cm 36w

και αυτοσχέδια στεγανά ακροφυσια

IMG_0315-1.jpgIMG_0314.jpg

IMG_0319-1.jpgIMG_0318-1.jpgIMG_0317-1.jpgIMG_0316-1.jpgIMG_0320-1.jpg

IMG_0323-1.jpg

έχει βαφτεί με βερνίκι νερού 3 στρώματα από κάτω με βελατουρα και λαδομπογιά από έξω και έχουν μπει και 4 ανακλαστήρες 120cm

ακομα δεν έχω τελική φωτογραφία από το ενυδρείο γιατί είμαι στο πρώτο χέρι λαδομπογιάς από το καπάκι ενώ έχω βάλει ήδη νερό μέσα στο ενυδρείο για να στρώνει το φίλτρο μου

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια!! θα σε πειραζε να μας ελεγες και ποσο σου κοστισε η κατασκευη;

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια!! θα σε πειραζε να μας ελεγες και ποσο σου κοστισε η κατασκευη;

δημητρη πανω κατω 650 μαζι με ολα που εχει μεσα μεχρι και το χαλαζια, υλικα για το φιλτρο με ολα

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε! τι μου θυμησες τωρα...η ιδεα για να μπει εκει το σαμπ ειναι η καλυτερη κατα την γνωμη μου! πολυ καλη ολη η κατασκευη ! τι σκευτεσαι να βαλεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή,μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή, μπράβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη και πολυ καλη παρουσιαση. Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε φανταστική κατασκευή με μεράκι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε μπραβο τελεια κατασκευη

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κατασκευή. Καλή συνέχεια. Τα υλικά του φίλτρου πως σκέφτεσαι να τα κρύψεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κατασκευή. Καλή συνέχεια. Τα υλικά του φίλτρου πως σκέφτεσαι να τα κρύψεις?

σκέφτομαι να βάλω μεμβράνη μαύρη η αφίσα δεν ξέρω ακόμα εάν έχετε καμιά ιδέα δεκτή

τα υλικα μεσα ειναι 4 λιτρα Sera Siporax

1 λιτρο Substrat Pro

3 Σφουγγάρια μεγάλων πόρων "Compact"

3 Σφουγγάρι μικρών πόρων "Compact"

Υαλοβαμβακας

PHOSMAX PRO 3 X 100 ml αφαιρει φωσφορικα

ZEOMAX 1000 ml αφαιρει -NO3 -NO2 +NH4

και υπόστρωμα sera floredepot

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο.Το αποτέλεσμα είναι όμορφο και λειτουργικό.Μπράβο σου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και η δουλεια σου πολυ προσεγμενη .

Εχω ομως μια ενσταση για τον υαλομβαμβακα (οπως τον λες) πρωτον-πρωτον στην υποδοχη του νερου .

Νομιζω οτι θα σου βουλωνει γρηγορα .

Οι ποιο πολλοι χρησιμοποιουν υαλομβαμβακα στο τελος πριν την αντλια για να εχουν πεντακαθαρο νερο και να προσταυτευουν και την αντλια απο την μουργα που θα πιασει μετα απο λιγο καιρο το φιλτρο .

Νομιζω .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και η δουλεια σου πολυ προσεγμενη .

Εχω ομως μια ενσταση για τον υαλοβάμβακα (οπως τον λες) πρωτον-πρωτον στην υποδοχη του νερου .

Νομιζω οτι θα σου βουλωνει γρηγορα .

Οι ποιο πολλοι χρησιμοποιουν υαλομβαμβακα στο τελος πριν την αντλια για να εχουν πεντακαθαρο νερο και να προσταυτευουν και την αντλια απο την μουργα που θα πιασει μετα απο λιγο καιρο το φιλτρο .

Νομιζω .

σε ευχαριστώ πολυ

ο υαλοβάμβακα τον έβαλα εκει για να μαζεύει τα χοντρά όπως έρχονται απο το ενυδρείο και να μην φρακάρουν τα πράσινα σφουγγάρια πάντως θα βάλω υαλοβάμβακα και πριν την αντλία σε ευχαριστώ πάντως για την παρατηρήσει μας κάνει καλύτερους

Link to comment
Share on other sites

Φοβερος..!Προσεγμενη δουλεια απο την αρχη μεχρι το τέλος! :bigemo_harabe_net-180: :bigemo_harabe_net-180: :bigemo_harabe_net-180: Αντε με το καλο να μπουν και οι ψαρουκλες σου να γινει Ντισκοτεκ! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πιάνουν τα χέρια σου, έκανες από το τίποτα μία υπέροχη κατασκευή, πραγματικά πρέπει να έχεις ένα λόγο παραπάνω να το καμαρώνεις από εμάς που τα πήραμε έτοιμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...