Jump to content

ισορροπία ενός φυτεμένου


griffin_23

Recommended Posts

Χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων καθώς είμαι λάτρης του φυτεμένου αλλά εδώ και 3 χρόνια η τριχοειδής άλγη με κυνηγάει από πίσω συν ότι τον τελευταίο καιρό ακόμα και η hygrophila polysperma έλιωνε ( λογικά επειδή η άλγη κατανάλωνε όλα τα θρεπτικά συστατικά γρήγορα ). Είναι λοιπόν καιρός να κοιτάξω και λίγο τις λεπτομέρειες και να λύσω κάποιες απορίες μου.

Πριν από 3 μέρες έβγαλα σχεδόν όλα τα φυτά που τα είχε πνίξει η άλγη. Έκανα ένα καλό καθαρισμό στο χαλίκι με μια σκούπα και καθάρισα και το φίλτρο μου. Κοινώς το ενυδρείο είναι σε μια κατάσταση επανεκκίνησης.

το ενυδρείο είναι 74 καθαρά λίτρα χωρίς υπόστρωμα και δεν νομίζω να μπει και ποτέ καθώς είναι σχεδόν αδύνατον πλέον.

υπάρχει μπουκάλα co2 με ροή 1 φυσαλίδα ανά 2 δευτερόλεπτα.

4 λάμπες 15 watt η μια.

1 narva daylight και 3 Sylvania grolux ροζ.

Δυστυχώς μπόρεσα να βρω μόνο ότι η narva είναι 800 lumens. K δεν βρήκα για καμία. Διάρκεια φωτισμού 12 ώρες την μέρα. όλες είναι καινούργιες.

Εξωτερικό φίλτρο eheim 2213.

Σήμερα πήρα μετρήσεις μετά από το γενικό reboot που έκανα.

Ph : 7,6

GH : 12

KH : 8

No3 : 0

Po4 : 0,1

NO3 θα προσθέσω απλά δεν πρόλαβα. Το ph ανέβηκε λόγο του ότι είχα μειώσει την ροή του co2. αυτό που πάντα είχα πρόβλημα ήταν το gh καθώς δεν μπορώ να το ρίξω με τίποτα όση τύρφη και αν έχω βάλει στο φίλτρο μου.

Και τώρα ο μεγάλος μου πονοκέφαλος τα λιπάσματα. Χρησιμοποιώ τα λιπάσματα της Seachem Flourish και Iron.

Το iron λέει στο μπουκάλι 5ml / 200 lt δηλαδή 1,85ml / 74 lt για μένα

Το Flourish λέει στο μπουκάλι 5ml / 250 lt δηλαδή 1,45ml / 74 lt για μένα

Οι αναλογίες πιστεύετε ότι είναι σωστές. Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο λάθος δεδομένου ότι τα λιπάσματα της seachem είναι υπερσυμπυκνωμένα. Μέχρι στιγμής πάντως φέρνω το ενυδρείο σε μια καλή κατάσταση και μέσα σε 2 μήνες έχει γυρίσει τούμπα.

Τα φυτά που έχω είναι:

Anubia nana

Alternanthera reineckii roseafolia

Hydrophila polysperma rosanervig

Microsorum pteropus 'Tropica'

Java moss

Το φυτό που είναι αριστερά πίσω από την hydrophila είναι Cryptocoryne albida ?

post-148-1129500457_thumb.jpg

Σας έπρηξα αλλά είπα πως αν δεν φτιάξω σωστά το φυτεμένο δεν θα φτιαξω reef και πιστέψτε με θέλω πολύ να κάνω ένα reef. :)

Έγινε επεξεργασία - griffin_23
Link to comment
Share on other sites

Η τριχοειδής άλγη προκύπτει απο μη ισορροπημένο ενυδρείο και απο έλειψη μακροστοιχείων (NPK)...... (Αζωτο,φώσφορο,κάλιο)

Τις περισσότερες φορές νομίζει κάποιος οτι έχει καλές μετρήσεις όμως τα τεστ δεν δείχνουν πάντα την πραγματικότητα.

Γράφεις οτι έχεις ΝΟ3=0 που αυτό μεταφράζεται σε μικρή αποικία βακτηριδίων.

Δώσε λίγο χρόνο να αυξηθούν τα νιτρικά σου και ξαναγράψε μετρήσεις ΝΟ3 & PO4.

Δεν πρέπει επουδενεί λόγο να παραμείνουν τα νιτρικά σου στάσιμα στο 0 γιατί καραδοκεί η άλγη. (BGA)

Το Seachem Flourish και Seachem Iron ειναι μόνον ιχνοστοιχεία.

Και αυτά τα δυο μόνον δεν επαρκούν.

Αν χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό της βρύσης και οχι νερό απο Α/Ο πιθανόν να προσθέτεις κιάλλα ιχνοστοιχεία στα ήδη υπάρχοντα.

Τα ποσοστά των ιχνοστοιχείων που υπάρχουν στο νερό της βρύσης μας ειναι άγνωστα.

Η δοσολογία ειναι σωστή σύμφωνα με την seachem.

Αυτό που θέλει όμως προσοχή ειναι ο όγκος των φυτών και τα είδη των φυτών

στο να αποροφούν τα ιχνοστοιχεία.

Ιχνοστοιχεία χωρίς μακροστοιχεία.......καταλαβαίνεις.

Λοιπον χρειάζεσαι και μακροστοιχεία

Η Seachem έχει προιόντα NPK=nitrogen-phosphorus-potassium(κάλιο)

Δές εδώ.

http://www.seachem.com/products/product_pa...shNitrogen.html

http://www.seachem.com/products/product_pa...hPotassium.html

http://www.seachem.com/products/product_pa...Phosphorus.html

Θα σου πρότεινα να ρίχνεις ιχνοστοιχεία σε καθημερινή βάση αντί για εβδομαδιαία.

Αυτό μέχρι να βρείς τις ισορροπίες.

Το κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικές ανάγκες σε λίπασμα-φως-co2 αρα και διαφορετικές ισορροπίες.

Αν πάλι θέλεις μπορείς να ακολουθήσεις της seachem το γενικό διάγραμμα δοσολογίας που προτείνει όμως αυτό σημαίνει οτι πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα δικά της προιόντα.

http://www.seachem.com/support/PlantDosingChart.html

Καλό θα είναι να προσθέσεις ψάρια όπως sae & οττόκυκλους με τα πρώτα σημάδια αλγης.

Απαλλαγμένα απο την άλγη ενυδρεία δεν υπάρχουν μόνον ελεγχόμενη άλγη στα ενυδρεία.

Η άλγη πάντοτε υπάρχει ασχετα αν δεν ειναι ορατή.

Ο φωτισμός σου είναι ήδη αρκετός έως πολύς που κάνει για ενα full planted ενυδρείο.

Φρόντισε να κρατάς οσο μπορείς σταθερές τις συνθήκες χωρις να χρειάζεται να αυξομειώνεις το Ph με το διοξείδιο.

Δεν ειναι καλό ούτε για τα ψάρια ούτε και για τα φυτά.

Ναι το φυτό ειναι Cryptocoryne albida γιατί αν ηταν Cryptocoryne crispatula δεν θα είχε την κόκκινη λουρίδα στην μέση.

Ενημέρωνέ μας για τη πρόοδο το ενυδρείου σου.

ΥΓ.

Οσο περισσότερες λεπτομέρειες μας δίνεις για το ενυδρείο σου τόσο καλύτερα

θα μπορούμε να βοηθάμε ποιο αποτελεσματικά.

Οπότε ουδείς λόγος περί πριξήματος :)

Μακάρι να φτιάξεις ενα όμορφο ενυδρείο και να προχωρήσεις και σε άλλους τύπους.

ΥΓ του ΥΓ.

Απότι βλέπω έχεις spray bar.

Δεν ειναι οτι καλύτερο για το co2 γιατι το διώχνει.

Θα σου πρότεινα να έβαζες κάτι σαν lily pipe (μεγαλύτερο στόμιο) στην έξοδο του φίλτρου και να δημιουργήσεις ελαφρό κυματισμό στην επιφάνεια και να οξυγονόνονται τα ψάρια σου.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός σου είναι ήδη αρκετός έως πολύς που κάνει για ενα full planted ενυδρείο.

Θα συμφωνήσω βεβαίως με τα ανωτέρω που γράφει ο lasal, θα ήθελα όμως να σταθώ λίγο στο φωτισμό σου. Μήπως είναι λίγο υπερβολικός για την ποσότητα και τις ανάγκες των φυτών που έχεις;

Ποια είναι η διάρκεια της φωτοπεριόδου ανά λάμπα; 12 ώρες και οι τέσσερεις; Αν ναι μήπως θα πρέπει να μειώσεις την φωτοπερίοδο σε κάποιες από αυτές;

Επίσης αφού το ενυδρείο είναι στημένο και δεν προσανατολίζεσαι σε αλλαγή υποστρώματος γιατί να μην προσθέτεις λίπασμα σε ταμπλέτες;

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το ενδιαφέρον.

Neon ο φωτισμός είναι όντως υπερβολικός αλλά μην βλέπεις την τωρινή κατάσταση πριν ήταν full planted. Λογικά σε καμία εβδομάδα θα το έχω γεμίσει πάλι.

Κάπως έτσι ήταν πριν αλλά όπως είπα τα περισσότερα τα πέταξα αφού τα είχε πνίξει η άλγη και δεν μπορούσα πλεον να τα σώσω.

post-148-1129555025_thumb.jpg

Το λίπασμα σε ταμπλέτες είναι μια πολύ καλή ιδέα. Έχεις να μου προτείνεις κάποιας συγκεκριμένης εταιρίας ;

Lasal σωστά μάντεψες δεν έχω r/o αλλαγές κάνω με νερό βρύσης.

Όταν λες να βάζω σε καθημερινή βάση ιχνοστοιχεία εννοείς να διαιρέσω την εβδομαδιαία δοσολογία σε 7 ή να ρίχνω κάθε μέρα την ποσότητα που αντιστοιχεί στα λίτρα μου. Μάλλον το πρώτο, το δεύτερο θα είναι υπερβολικό.

Με τα ιχνοστοιχεία και τα μακροστοιχεία δεν μπορώ να πω πως τα ξέρω και καλά. Έχω μια γενική ιδέα αλλά κολλάω στις λεπτομέρειες. Σήμερα πρόσθεσα NO3, το βράδυ θα πάρω πάλι μετρήσεις να δω αν ανέβηκαν.

Με τι σειρά θα προσπαθούσες να φτιάξεις τις συνθήκες ;

Σίγουρα η βιολογία του ενυδρείου είναι το πιο σημαντικό οπότε πρώτα πρέπει να ενισχύσω τον κύκλο του αζώτου. Μετά να προσέξω τα φωσφορικά ή το κάλιο το οποίο είναι η βάση των φυτών για την απορρόφηση τον θρεπτικών συστατικών ? Λίπασμα να αρχίσω από τώρα σε μικρές δοσολογίες ?

Το ph που μέτρησα σήμερα έπεσε στο 6,6. δυστυχώς μεγάλη διαφορά μέσα σε ένα βράδυ εκτός και αν η διαφορά οφείλεται και στο ότι το βράδυ απορροφούν τα φυτά λιγότερο co2 και για αυτό να πήρα μέτρηση 7,6 χτες.

Τα φωσφορικά μου είναι ακόμα 0,1 mg/lt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ Sera florenette A που όμως εξαντλούνται σχετικά γρήγορα (2-3 εβδομάδες) αλλά θα σου πρότεινα ανεπιφύλαχτα τις Seachem Flourish Tabs οι οποίες κρατάνε πολύ περισσότερο. Δες σχετικά εδώ : http://www.seachem.com/products/product_pa...ourishTabs.html

Link to comment
Share on other sites

Με τα ιχνοστοιχεία και τα μακροστοιχεία δεν μπορώ να πω πως τα ξέρω και καλά. Έχω μια γενική ιδέα αλλά κολλάω στις λεπτομέρειες. Σήμερα πρόσθεσα NO3, το βράδυ θα πάρω πάλι μετρήσεις να δω αν ανέβηκαν.

Με τι σειρά θα προσπαθούσες να φτιάξεις τις συνθήκες ;

Σίγουρα η βιολογία του ενυδρείου είναι το πιο σημαντικό οπότε πρώτα πρέπει να ενισχύσω τον κύκλο του αζώτου. Μετά να προσέξω τα φωσφορικά ή το κάλιο το οποίο είναι η βάση των φυτών για την απορρόφηση τον θρεπτικών συστατικών ? Λίπασμα να αρχίσω από τώρα σε μικρές δοσολογίες ?

Το ph που μέτρησα σήμερα έπεσε στο 6,6. δυστυχώς μεγάλη διαφορά μέσα σε ένα βράδυ εκτός και αν η διαφορά οφείλεται και στο ότι το βράδυ απορροφούν τα φυτά λιγότερο co2 και για αυτό να πήρα μέτρηση 7,6 χτες.

Τα φωσφορικά μου είναι ακόμα 0,1 mg/lt

2629[/snapback]

Με αυτήν την σειρά θα δημιουργούσα τις συνθήκες

Το pH να μην έχει μεγαλύτερη διακύμανση απο 0,2

Βουτιά απο 7,6 σε 6,6 σημαίνει κύνδυνος θάνατος για τα ψάρια.

CO2=25-30 ppm

Η πραγματική αναλογία Νιτρικών- φωσφορικών ΝΟ3/PO4

να εχει μέγιστο ΝΟ3=15ppm Po4=1ppm και ελάχιστο ΝΟ3=10ppm Po4=0,5ppm

Με τις λέξεις "πραγματική αναλογία" εννοώ οτι δεν θα βασιζομαι αποκλειστικά το τι θα μου δείχνουν τα τεστ.

Η να το θέσω αλλιώς.

Αν τα τεστ μπορουσαν να μου δείξουν "100% αλάνθαστα" αυτή θα ήταν η "πραγματική αναλογία"

Ο καθημερινός οπτικός έλεγχος στα φυτά ειναι απαραίτητος για να συνηθίσει το ματι

και να "διαβάζει" τα φυτά.

Η διάρκεια φωτισμού θα συνεχίσει να ειναι στις 12 ώρες όμως μόνον για τις τρείς λάμπες.

Την τέταρτη λάμπα θα την ανοίγεις μόνον για μία ώρα την ημέρα και αν όλα πάνε καλά (χωρίς άλγη) θα την ανοίγεις για 2 ώρες για 3 ώρες και πάει λέγοντας.

Εγώ θα προτιμούσα την εβδομαδιαία δοσολογία σε 6 ημέρες και την έβδομη θα έκανες μόνον αλλαγή νερού και δίαιτα στα ψάρια.

Θα διαιρέσεις την εβδομαδιαία δοσολογία σε 6 ή 7.

Ακόμα και αν κάτι να πάει στραβά και δεις να εμφανίζεται άλγη με μια αλλαγή νερού

προλαβαίνεις την ανάπτυξη της γιατί δεν θα έχει περίσσια θρεπτικά.

Σου στέλνω και ενα λινκ σε pm για την απορία σου με τα ιχνοστοιχεία και τα μακροστοιχεία.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν μπορώ να βρω Seachem nitrogen-phosphorus-potassium. Έχει κανείς ιδέα ποιος τα φέρνει ή αν έχετε δει πουθενά???

Lasal thanks για όλες τις πληροφορίες. Πιστεύω πως πλέον είμαι σε καλύτερο δρόμο και σε λίγο θα το κάνω το φυτεμένο μου όπως πρέπει.

Από τις 4 λάμπες πια θα πρότεινες να κλείσω την daylight ή μια από τις ροζ Sylvania μιας και αν κλείσω την daylight η ένταση τουλάχιστον στο μάτι έχει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen παράγγειλα στον Ωκεανό και μου υποσχέθηκε πως θα φέρει σύντομα.

Πάντως- και τονίζοντας πως εκφέρω την προσωπική μου άποψη-θα σου πρότεινα να κάνεις την παληκαριά να ξεπατώσεις όλα σου τα φυτά :) (αφού το ενυδρείο σου δεν είναι και πολύ μεγάλο) και να το ξεκινήσεις πραγματικά από την αρχή βάζοντας και υπόστρωμα.Η όλη διαδικασία δε θα κρατήσει πολύ,και αν την κάνεις με βοήθεια φίλων- ξέρουν κάποιοι απο εδώ :rolleyes: - το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως- και τονίζοντας πως εκφέρω την προσωπική μου άποψη-θα σου πρότεινα να κάνεις την παληκαριά να ξεπατώσεις όλα σου τα φυτά  :) (αφού το ενυδρείο σου δεν είναι και πολύ μεγάλο) και να το ξεκινήσεις πραγματικά από την αρχή βάζοντας και υπόστρωμα.Η όλη διαδικασία δε θα κρατήσει πολύ,και αν την κάνεις με βοήθεια φίλων- ξέρουν κάποιοι απο εδώ :rolleyes:  - το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει.

2798[/snapback]

Οφείλω να συμφωνήσω με την καλή ιδέα της Hejo. Τα περισσότερα φυτά σου είναι πάνω σε ξύλο αυτή τη στιγμή και μπορούν να βγουν πακέτο, οπότε θα μείνουν λίγα να ξεριζώσεις. Δεν θα σου πάρει πάνω από 3-4 ώρες.

Ένα καλό υπόστρωμα σαν βάση θα κάνει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας μισώ και τους δυο!!! :)

Τελικά βρήκα potassium στον ωκεανό και θα το έχω το απόγευμα.

Τώρα γιατί σας μισώ, γιατί μαζί με το potassium θα πάρω και seachem florite red το οποίο θα μπει ως υπόστρωμα.

Τα στοιχεία τα οποία δίνει στο site η sachem με καλύπτουν καθώς θα έχω πλέον μια μόνιμη πηγή από μακροστοιχεια αλλά και ιχνοστοιχεία. δεν σημαίνει βέβαια ότι πλέον δεν ρίχνω λιπάσματα αλλά σίγουρα δεν θα ξεμένουν τελείως τα φυτά μου από στοιχεία σημαντικά για την ανάπτυξη τους.

ορίστε πιο αναλυτικα τι περιέχει το συγκεκριμένο υπόστρωμα

http://www.seachem.com/products/product_pa...louriteRed.html

Μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει να τελειώνουμε.

Επιστρέφω σύντομα με αποτελέσματα πλέον και όχι απορίες ( ελπίζω δηλαδή )

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά λοιπόν...

Επειδή είναι κάτι που το έχουν κάνει αρκετοί από εμάς στο παρελθόν, για ότι απορία ή δυσκολία συναντήσεις, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω την εντύπωση πως έκανα γκάφα. Επειδή δεν μπορούσα να πάω να πάρω εγώ το υπόστρωμα έστειλα ένα φιλαράκι. Μόλις μου το έφερε το Seachem Flourite και το είδα δεν μου έμοιαζε με υπόστρωμα αλλά με κάποιο είδος χαλικιού το οποίο έχει και κάποια ιχνοστοιχεία μέσα του.

Γιατί έχω την εντύπωση πως από την βιασύνη μου δεν κατάλαβα τι διάβαζα και τι αγόρασα ??

Εσείς τι υπόστρωμα έχετε ?

Ορίστε τι πήρα εγώ :

http://www.seachem.com/products/product_pages/Flourite.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Τι περίμενες σκόνη; Το flourite δεν είναι σαν τα άλλα, είναι εμπλουτισμένο χαλίκι. Πόσο πήρες;

Link to comment
Share on other sites

τελικά συζήτησα με κάποιον από εδώ μέσα και μου εξήγησε τι ακριβώς είναι. Νόμιζα ότι θα ήταν κάτι σαν το Sera Depot και για ‘υτο αγχώθηκα μόλις το είδα.

Δυστυχώς 7 κιλά δεν φτάνουν για να καλύψω τον βυθό του ενυδρείου μου μόνο με flourite οπότε θα το ανακατέψω με λίγο ακόμα από το χαλίκι που ήδη έχω.

Πόσα εκατοστά να είναι το συνολικο υψος το χακιλι και το fluorite στο βυθό? ( τα περισσότερα full planted βλέπω πως έχουν 7-8 εκατοστά ).

Με τα 7 κιλά flourite καλύπτω 3,5 εκατοστά σε ύψος.

Ενώ αυτή την στιγμή έχω 9,5 κιλά μαύρο απλό χαλίκι με 4,5 εκατοστά ύψος.

Το flourite να το ανακατέψω με το απλό χαλίκι ή να το βάλω κάτω κάτω και μετά από πάνω να συμπληρώσω το υπόλοιπο από το απλό χαλίκι μου?

Ελπίζω αυτές να είναι οι τελευταίες ερωτήσεις μου. Σορρυ αλλά δεν θέλω απλά να έχω κάποια φυτά στο ενυδρείο μου αλλά να φτιάξω ένα full planted.

:)

Link to comment
Share on other sites

Με το flourite ψηλά θα δυσκολευτείς εάν αποφασίσεις να βάλεις "γκαζονοειδή" φυτά, καθώς έχουν πολύ λεπτές ρίζες και θέλουν πολύ ψιλό χαλικάκι, ή άμμο.

Το υπόλοιπο χαλίκι που έχεις τι πάχος έχει;

Το ενυδρείο σου τι ύψος έχει;

Νομίζω ότι με 7 εκατοστά συνολικό μίγμα χαλικιού-flourite θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

40 εκατοστά είναι το καθαρό ύψος χωρητικότητας νερού του ενυδρείου.

Το χαλίκι που έχω είναι το ίδιο πάχος με το fluorite.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ένα μίγμα τότε, μισό flourite, μισό απλό χαλίκι και άπλωσέ στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω μια ακόμη λύση που την χρησιμοποιούν στα φυτεμένα.

Μπορείς να βάλεις στο μισό ενυδρείο το ενα χαλίκι και στο άλλο μισό το άλλο χαλίκι.

Σου στέλνω συννημένα φωτογραφία με pm

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή lasal εννοείς να βάλει το flourite στα σημεία που θα μπουν τα φυτά έτσι; Αυτό απλά προϋποθέτει ότι έχει ήδη σχεδιάσει το aquascape.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη βάλε την φωτογραφία εδώ, και για τους υπόλοιπους :)

2936[/snapback]

Θα έβαζα όμως.....

Μηπως ειναι αντιδεοντολογικό?

Ειναι του Navarro.

:rolleyes:

tespa

τις βάζω και αν ειναι τις κάνουμε delete

post-46-1129881286_thumb.jpg

post-46-1129881302_thumb.jpg

post-46-1129881318_thumb.jpg

post-46-1129881347_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα ένα μείγμα μισό μισό χαλίκι με fluorine. Έκανα ακριβώς 2 ώρες για να αλλάξω το χαλίκι αλλά άξιζε. Το αποτέλεσμα είναι πανέμορφο αφού το μαύρο με το κόκκινο έρχονται σε πλήρη αντίθεση.

Τώρα το κατά πόσο τα φυτά θα βοηθηθούν είναι πολύ νωρίς. Προς το παρόν πάντως πάνε πολύ καλά και βλέπω συνεχή ανάπτυξη.

Το μόνο που μου μένει τώρα είναι να βρω κάποια φυτά που με ενδιαφέρουν για να γεμίσω το ενυδρείο.

Ψάχνω για :

Alternanthera reineckii “reseafolia”

Rotala rotundifolia

Αν κάποιος έχει κλαδέματα ή έχει δει κάποιο μαγαζί ότι έχει φέρει « πρόσφατα » ας ρίξει ένα pm.

Παιδία ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια, και τον χρόνο που αφιερώσατε. Ελπίζω πως σε ένα μήνα θα είναι έτοιμο.

Ορίστε μια φωτογραφία του πως είναι τώρα :

post-148-1129903595_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ, πολύ ωραίο αποτέλεσμα, χαίρομαι να βλέπω ένα τόσο όμορφο ενυδρείο !!!

όσο για τα φυτά ελπίζω μέσα στον μήνα να έχω κλαδέματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...