Jump to content

Πολυ Μικρα Γαριδακια?


Recommended Posts

Ρε παιδια, εχεις κανεις ιδεα πως ειναι τα πολυ νεογεννητα γαριδακια? Στο γαριδαδικο εχω κατι πολυ μικρα πραγματακια, στρογγυλα θα ελεγα,τα οποια κολυμπουν οπως οι γαριδες.Ειναι πολυ μικρα νεογεννητα γαριδακια η ειναι κανενα ζωηφιακι?

Να δω τι αλλο θα βγαλει αυτο το ενυδρειο..:P

Link to comment
Share on other sites

τα μικρά είναι σχεδόν αόρατα τις πρώτες μέρες, μόνο αν κινηθούν διακρίνεις κάτι αμυδρά. Κι αν έχεις και λευκή άμμο είναι ακόμη πιο δύσκολα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι στρογγυλά. Σαν γαρίδες αλλά στο... απειροελάχιστό τους είναι :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι σαν το κεφαλη της καρφυτσας,τοσο μικρα, μπορει να ειναι και οβαλ, δεν μπορω να καταλαβω καλα.

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε ειναι μικροσκοπικα γαριδακια? Η αληθεια ειναι οτι ειχα πολλες αυγομενες γαριδες , δεν εχουν σταματησει να γεννανε οι ατιμες!Μακαρι να ειναι γαριδακια γιατι ειναι παααααααρρρρααααααααααα πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα γαριδακια ειναι ανατομικα οπως ακριβως οι ενηλικες σε μικρογραφια. Αδυνατον να τα μπερδεψεις με κατι αλλο...

Ισως αυτα που βλεπεις,να ειναι κωπηποδα.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα Αλεξανδρε? Και εγω νομιζα οτι ειναι πολυ μικρα νεογεννητα γαριδακια γιατι κινουνται οπως οι γαριδες!

Αντε να δω τι αλλο θα βγαλει αυτο το ενυδρειο, μετα τα πλαναρια και τις υδρες τωρα και κωπηποδα?

Link to comment
Share on other sites

Kωπηποδα η seed shrimps, οπως εγραψε και ο raven πιο πανω.

Ετσι με ξεγελασαν και εμενα, γιατι το κολυμπι τους μοιαζει πολυ με αυτο των γαριδων.

Μαζευονται οπου υπαρχει αλγη και περισσευουμενη τροφη.

Αν υπαρχουν αυτα, πολλαπλασιαζονται εξοργιστικα.

Δεν ειναι αναγκη να υπαρχει αρσενικο και θηλυκο, μπορουν να πολλαπλασιαστουν ακομη και με διχοτομηση.

Επισης στην φυση μπορουν να επιβιωσουν ακομα και σε συνθηκες ξηρασιας ακομα και μηνες, και να ενεργοποιηθουν μολις επανελθουν οι συνθηκες (βροχοπτωσεις)

Δες εδω ενα video που τραβηξα με ενα μικροσκοπιο:

Δεν ειναι επικινδυνα για τις γαριδες, παρα ισως αντιαισθητικα.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Εντιπωσιακο το βιντεακι! Πιο πολυ αισθητικο ειναι το θεμα, ειδικα η μοςς μου που εχει πιασει αλγη πανω ειναι γαματη απο αυτα τα μικροσκοπικα πραγματακια!

Link to comment
Share on other sites

Eγω προσπαθησα να κρατησω τον πληθυσμο τους χαμηλα, με σιφωναρισμα (τραβωντας τα με την σωληνα των αλλαγων νερου), αλλα επειδη εχω γεμισει με μικρα γαριδοπουλα το σταματησα.

Εχω την εντυπωση οτι μολις εριξα το panacur σταματησαν να ειναι τοσο ενεργητικα, ισως αν το αφηνα λιγο παραπανω, να τα εβλαπτε...

Δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι αλλο θα βγαλει αυτο το ενυδρειακι..αχαχαχααχ, εχω πολλους οργανισμους μεσα!Παροτι εχω ολα αυτα μεσα μικρα γαριδακια βλεπω, βεβαια δεν ξερω αν θα εβλεπα περισσοτερα αν δεν ειχα τις υδρες και τα πλαναρια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τις υδρες το ηξερα, αλλα για τα πλαναρια δεν το φανταζομουν γιατι ειναι αργοκινητα και νομιζα οτι δεν μπορουν να πιασουν τις γαριδες. Μετα απο το χθεσινο ποστ σου ομως το ξανασκεφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με μια φορα που εκανα την θεραπεια, δεν ξαναφανηκε τιποτα!

Μονο τα κωπηποδα εμειναν...

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω αυτο που μου ειπες μιας και ειναι ασφαλεις και με τις γαριδες. Αρκει βεβαια να το βρω :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βρεις, και εχεις ορεξη για βολτα, ερχεσαι και σου δινω.

Link to comment
Share on other sites

Θα παω σε κατι κτηνιατρεια εδω στη περιοχη μου και αν δεν το βρω θα σου στειλω πμ.

Ευχαριστω και παλι φιλε!:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...