Jump to content

Νεος Για Αφρικανικο


bambacha

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους

μεσα στην επομενη εβδομαδα θα παραλαβω ενα μεταχειρισμενο RIO180 με το εσωτερικο του φιλτρο, το θερμοστατη του, και ενα εξωτερικο φιλτρο eheim 2036.

Εννοειτε πως θα πεσει πολυ καλο πλυσιμο σε ολα τα εξαρτηματα.

Το στησιμο θα γινει για Αφρικανικο, με προτιμηση malawi.

To μηκος του ενυδρειου απὀτι εχω διαβασει ειναι 95cm περιπου. Μπωρω να βαλω 2 ειδη σε αυτο το μηκος?

Το εξωτερικο φιλτρο μεχρι να ετοιμασω το RIO180 να το βαλω να δουλευει παραλληλα σε ενα 60αρι ενυδρειο που εχω με πλατυς ετσι ωστε να παρει βιολογια ή να περιμενω να μπει και να στρωθει με ηρεμια στο ριο?

μια ακομα ερωτηση για οσους γνωριζουν, στη βαση του ριο μπωρω να βαλω 6 ή 8 ροδακια? εννοειτε πως θα ειναι τα καταλληλα για το συνολικο βαρος. στο σημειο που θα μπει το ενυδρειο δεν υπαρχει δυνατοτητα να μπαινει χερι απο πισω ή απο τα πλαγια. ειναι σε μια εσωχη του τειχου που λες και ηταν κατασκευασμενη για ενυδρειο! η σκεψη ειναι να μπωρω να τσουλαω το ενυδρειο λιγο για να μπωρω να το καθαριζω και γενικοτερα να μπωρω ανα πασα στιγμη να βαζω χερι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:welcome:

2 ειδη μπουνες μπορεις να βαλεις.Ροδες οχι γιατι ειναι πολυ επικινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

2 ειδη μπουνες μπορεις να βαλεις.Ροδες οχι γιατι ειναι πολυ επικινδυνο.

Σε ενα μετρο μηκος;;;

Link to comment
Share on other sites

Ροδες βαρέως τύπου με φρένα προσωπικά εχω στο rio 125 και ξέρω φίλους που έχουν σε RIO 300 ,το ζήτημα είναι όμως οτι δεν μπορείς να μετακινείς με ρόδες γεματό το ενυδρείο νερό υπάρχει άμεσος κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κινδυνος γιατι το κεντρο βαρους ειναι πολυ ψηλα??

εστω κατα την αλλαγη του νερου?? που θα ειναι λιγο πιο ελαφρυ??

εννοειτε πως οι ροδες θα ειναι βαρεως τυπου. και λογικα θα πρεπει να μπουν 6 ή και 8 για να υπαρχει κατανομη βαρους.

μια ακομη ερωτηση. ανταλλακτικα για φιλτρα eheim εδω στην ελλαδα που μπωρω να βρω??

Link to comment
Share on other sites

Ο πρωτος λογος ειναι αυτο που σου ειπε ο Κυρ.Γεωργιου.αλλα για μενα πολυ σημαντικος λογος ειναι ο σεισμος,Γιατι με τετοια βαρη στα υψη κανενα φρενο δεν κρατα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

παραγγειλα και το ανταλλακτικο απο waterinn, πεμπτη θα το εχουν μου ειπαν.

Τεταρτη θα παραλαβω και το ενυδρειο και θα αρχισει το στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην αφρικη και απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική και καλή αρχή εύχομαι!

Μεχρι να ετοιμάσεις το ενυδρειο ριχνε και μια ματια στις κιχλίδες της λίμνης Tanganyika.....

Οσο για τα ροδάκια...με καλυψαν οι προλαλήσαντες!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαβασει, και απότι καταλαβα σε ταγκανικα πρεπει να παω σε κογχυλόψαρα και ισως αλλο ενα ειδος.

οχι πως σε malawi εχω πολλες επιλογες στα 180 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαβασει, και απότι καταλαβα σε ταγκανικα πρεπει να παω σε κογχυλόψαρα και ισως αλλο ενα ειδος.

οχι πως σε malawi εχω πολλες επιλογες στα 180 λιτρα

Υπαρχουν οι καλβοι,τα ειδη τρανσκριπτους και αλλα βραχοψαρα...........ψαξ'το λιγο

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα το ενυδρειο με τη βαση, το φιλτρο και το εξαρτημα που ειχε χαλασει.

ολα οκ με το φιλτρο, σαν καινουργιο με την αλλαγη.

Τα φιλτρα, ενα το eheim 2036 και το εσωτερικο του rio180 εχουν υλικο απο τον παλιο κατοχο τους.

θα πρεπει να το αντικαταστησω με καινουργιο ή με ενα καλο πλυσιμο ειναι σαν καινουργιο

οπως διαβασα και σε αλλα ποστ, το φελιζολ στον πατο δεν ειναι απαραιτητο αρκει να γινει σωστο στησιμο στις πετρες.

επομενο βημα... αγορα πετρας και μαζεμα αμμου απο παραλια....

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα το ενυδρειο με τη βαση, το φιλτρο και το εξαρτημα που ειχε χαλασει.

ολα οκ με το φιλτρο, σαν καινουργιο με την αλλαγη.

Τα φιλτρα, ενα το eheim 2036 και το εσωτερικο του rio180 εχουν υλικο απο τον παλιο κατοχο τους.

θα πρεπει να το αντικαταστησω με καινουργιο ή με ενα καλο πλυσιμο ειναι σαν καινουργιο

οπως διαβασα και σε αλλα ποστ, το φελιζολ στον πατο δεν ειναι απαραιτητο αρκει να γινει σωστο στησιμο στις πετρες.

επομενο βημα... αγορα πετρας και μαζεμα αμμου απο παραλια....

Τι υλικά έχουν και τα δύο φίλτρα ;

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικο εχει τα υλικα οπως το δινει η juwel. κατα κυριο λογο σφουγγαρια και λιγο βιολογικο υλικο

το εξωτερικο ειναι φουλ στο βιολογικο υλικο και εχει και ενα λεπτο σφουγγαρακι πανω πανω

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θέση σου θα φροντιζα να μάθω αν το ενυδρειο ειχε περάσει κάποια ασθένεια...εκει θελει προσοχη στο αν θα χρησιμοποιήσεις παλι το ιδιο βιολογικό!

Εαν το βιολογικό υλικό σου ειναι στεγνό και καθαρο θα ελεγα πως δεν χρειάζεται πλύσιμο.

Το ιδιο ισχυει και για τα σφουγγάρια.....

Link to comment
Share on other sites

Τον ρωτησα τον προκατοχο του ενυδρειου και των φιλτρων και μου ειπε πως ολα ηταν μια χαρα.

το αλλαξε για να παει σε θαλασσινο

τα φιλτρα τα επλυνε πριν μου τα δωσει

τα σφουγγαρια ολα ειναι πεντακαθαρα.

οποτε θα ασχοληθω με το πλυσιμο μονο των υλικων και μαλλον θα αλλαξω μονο ενα λεπτο σφουγγαρι που ειχε στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα πλύνεις καθολου....βάλτα ετσι....και να ξέρεις πως επειδή τα βακτηρια δεν πεθαίνουν τελειως (ενθυλακώνονται) ....το ενυδρειο σου θα στρωσει πολυ γρηγορα.

Αν το σφουγκαρακι στο εξωτερικό φιλτρο ειναι λευκό(ενυδρειακό βαμαβάκι) αλλαξε το ή βγάλτο τελειως......γιατι θα πρέπει να ανοιγεις συχνά το εξωτερικό σου φιλτρο για να το αλλάζεις.....

Μπορείς να προσθέις το ιδιο υλικό πάνω πάνω στο εσωτερικό σου φιλτρο, αντι για το εξωτερικό, που αλλάζει πολύ ευκολότερα

Link to comment
Share on other sites

ναι ενυδρειακο βαμβακι ειναι

θα μεταφερω βιολογια απο το αλλο ενυδρειο οταν φτασω σε σημειο να βαλω νερο στο καινουργιο.

μολις ξεκινησω το στησιμο θα βαλω και φωτο για να μου πειτε τις παρατηρησεις σας για το βελτιστο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

θα ήταν καλά κάποια στιγμή τα πιο πολλά σφουγγάρια του εσωτερικού φίλτρου να τα αντικαταστήσεις με βιολογικό μακαρόνι ώστε να ενισχύσεις ακόμη περισσότερο την βιολογία σου

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη τα φιλτρα εχουν τα εξης υλικα

εξωτερικο φιλτρο: σφουγγαρι μπλε, ενυδρειακο βαμβακι που παει για πεταμα (ειναι χαλια), και 2 ειδη βιολογικου υλικου (ενα σαν μπαλακια, και ενα διαφορετικου σχηματος πιο πλακουτσωτο)

εσωτερικο φιλτρο: οπως ειναι οταν το αγοραζεις καινουργιο, 3 ειδων σφουγγαρια στο πανω διαμερισμα, βιολογικο υλικο + σφουγγαρι στο κατω διαμερισμα

δεν ειναι αρκετο το βιολογικο υλικο που εχει το εξωτερικο + το μικρο διαμερισμα στο εσωτερικο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

τι αμμο καλυτερα να βαλω?

εχω τη δυνατοτητα να βρω καλη αμμο θαλασσης απο μια παραλια εδω κοντα η οποια θα περασει απο την απαραιτητη διαδικασια απολυμανσης.

επισης αυριο θα παει ενας φιλος σε μαντρα οικοδομων να παρει χαλαζιακη αμμο για την δουλεια του εναμιση τονο. να του τσιμπησω ενα σακι απο εκει??

μου ειπε οτι εχει κοκκομετρία 0,5-1,5mm. ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...