Jump to content

Γέννα Altolamprologus - Sumbu Dwarf


ilouvatar

Recommended Posts

Περί τα τέλη Σεπτεμβρίου παρέλαβα 2 κάλβους sumbu. Πριν από περίπου 1,5-2 μήνες είχα την πρώτη γέννα, από την οποία έχει επιζήσει 1 μικρό. Μετά από περίπου 2-3 εβδομάδες είχα και δεύτερη γέννα, από την οποία επέζησε άλλο 1 μικρό.

Πριν από περίπου 3 εβδομάδες είχα και τρίτη γέννα, η οποία μου έδωσε 32 μικρά, από τα οποία επιζήσανε 12.

Να αναφέρω απλά πως φιλοξενούνται σε species ενυδρείο των 54 λίτρων, του οποίου θα κάνω αναλυτική παρουσίαση μόλις αντιμετωπίσω ένα θέμα που έχω με λαθρεπιβάτες.

ο αρσενικός

1c2b0963.jpg

το θυληκό

5a59dd4e.jpg

και μία φωτογραφία με τα μικρά

21e7061b.jpg

ΥΓ. οι φωτογραφίες είναι από κινητό. Στην παρουσίαση θα έχω πιό σοβαρές.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικο ειναι altolamprologus sp. compressiceps shell και οχι Alt.Calvus

Να τα χαίρεσαι φιλε Απόστολε και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξή τους!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω όλο το όνομα...

Μέχρι στιγμής Κωστή όλα πάνε καλά. Δεν έχω άλλες απώλειες, είναι όλα ζωηρά, τρώνε και χτυπιούνται μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο Αποστολε,να σου ζησουν!Υπεροχη εικονα μια γεννα,που γεμιζει το ενυδρειο!!!Σηκωσε και αλλες φωτο,δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που ειδα απο κοντα.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

όπως το είπες... καθόλου. Αυτά είναι όλα μαζί, ο αρσενικός αράζει στις πέτρες και η θυληκιά κάνει βόλτα +- 5 εκατοστά γύρω από το κοχύλι της...

Link to comment
Share on other sites

Αποστολε ολα τα λεφτα οι μπόμπιρες......

Επειδή εισαι τρελός breeder και παρατηριτικός.......σε σημείο που ξεχωρίζεις αρσενικό απο θηλυκό J.Transcriptus σε νεαρα ψαρια, πιστευεις οτι εχεις βρεί και εδώ το μυστικό για τον διαχωρισμό???....ή θα τον βρείς??? :D

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά.

Αποστολε ολα τα λεφτα οι μπόμπιρες......

Επειδή εισαι τρελός breeder και παρατηριτικός.......σε σημείο που ξεχωρίζεις αρσενικό απο θηλυκό J.Transcriptus σε νεαρα ψαρια, πιστευεις οτι εχεις βρεί και εδώ το μυστικό για τον διαχωρισμό???....ή θα τον βρείς??? :D

Κωστή, αρχικά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα. Αλλά που θα πάει ρε φίλε, έχουμε δρόμο ακόμα... Το μεγαλύτερο από τα μικρά (της πρώτης γέννας) μόλις ξεπερνάει το 1 εκατοστό. Το μόνο σίγουρο είναι πως πρόκειται για τσαμπουκάδες... Όλη την ώρα φαΐ και τσαμπουκάς. Εννοώ τα μικρά, γιατί τα μεγάλα, όπως είπε και ο καρύδας για τους κάλβους του, τι βίντεο τί φωτογραφία είναι το ίδιο... :D

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε Αποστόλη .

Μια δύσκολη αναπαραγωγή απο ψάρια που λυπούν από το εμπόριο.

Τα μικρά είναι άπαιχτα.....

Link to comment
Share on other sites

Πηρε μπρος η μηχανη Αποστολε!!!Να σου ζησουν!Γιαυτο και ο αρσενικος δεν ξεκολαγε....Μηπως να ετοιμαζεις και αλλο ενυδρειο;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου!

Ο αρσενικός σου πρέπει να είναι πολύ "κύριος" :) Ο δικός μου μετά απο λίγες μέρες,αν δεν απομάκρυνα τα μωρά, τα εξαφάνιζε.

Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIOS... κι άλλο ενυδρείο??? μάλλον θα θέλω κι άλλο σπίτι... :D

@kleovoulos... Στις δύο πρώτες γέννες το είχα παρατηρήσει αυτό που λες, αλλά στην 3η και 4η (2 τελευταίες) ηρέμησε... Μπορεί να έφαγε παντόφλα... :D Μέχρι στιγμής είναι όλοι μαζί στο ίδιο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά 15αριά νέα μικρά είχα γράψει???....χα.... μάλλον μέτρησα λάθος...

Μερικές φωτογραφίες χθεσινές από ένα σημείο του ενυδρείου...

DSCN1851.jpg

DSCN1850.jpg

:D

Link to comment
Share on other sites

50+......!!!

Θα πνιξεις τα βαλκανια με τα μωρα σoυ στο τελος!

:D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

:w00t: Αυτά ειναι!!!!!

Φιλε βαλε μια τηλεοραση μπροστα στο ενυδρειο μηπως τα ψαρια σου σταματήσουν για λίγο τη....διαδικασία αναπαραγωγης!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν. :)

Τα γεννανε σε αυτα τα σαλιγγαρια που βλεπω ,η εχεις κατι μεγαλυτερο?

Ηξερες οτι ηταν ζευγαρι η σου εκατσε με την μια?

Στα δικα μου το ενα μπαινει συνεχεια μεσα στο μεγαλο σαλιγγαρι,σημαινει κατι η τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIOS και που είσαι ακόμα φίλε... σε λίγο το ενυδρείο θα γίνει το πιό πυκνοκατοικημένο σημείο του πλανήτη... :D

@Prince, έχει τηλεόραση ρε φίλε το δωμάτιο... μάλλον δεν τα ενδιαφέρει το πρόγραμμα...

Να σου ζησουν. :)

Τα γεννανε σε αυτα τα σαλιγγαρια που βλεπω ,η εχεις κατι μεγαλυτερο?

Ηξερες οτι ηταν ζευγαρι η σου εκατσε με την μια?

Στα δικα μου το ενα μπαινει συνεχεια μεσα στο μεγαλο σαλιγγαρι,σημαινει κατι η τιποτα?

Νασαι καλά.

Οι κάλβοι ήταν 2 και σε έκπληξη των παλιών τους ιδιοκτητών, ήταν αρσενικό-θυληκό. :)

Στο ενυδρείο είχα βάλει γύρω στα 20 κελύφη. Η θυληκιά έθαψε τα 12 από αυτά τελείως και άφησε ένα μεγάλο, το οποίο χρησιμοποιεί ως τόπο διαμονής. Μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί να βάλω κάτι μεγαλύτερο.

Ο αρσενικός είναι συνέχεια στις πέτρες. Όταν βγαίνει βόλτα, πάει και αράζει κοντά στο κοχύλι της θυληκιάς, οπότε γνωρίζω πως κάτι θα περιμένω.

Μέχρι τώρα δεν έχω πετύχει την στιγμή που βγαίνουν έξω τα μικρά, καθώς τα βλέπω το πρωί που ξυπνάω όλα έξω.

Με βάση αυτά που έχω δει με τα δικά μου, ίσως αυτό που είναι συνέχεια στο κέλυφος που λες είναι θυληκό. Πόσο καιρό τα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω 5 μηνες,αλλα πειρα 6 ατομα για πετυχω ζευγαρι.Τα λιτρα μου ειναι σαν τα δικα σου αλλα εγω εχω 6 και πεφτει πολυ και παραξενο ξυλο.Ολα σαν να ειναι σε επιφυλακη.Μονο οταν ταιζω βγενουν εξω,εκτος απο αυτο που την αραζει στο κοχυλι.Παραξενα ψαρια παντος,και πολυ αγρια μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω 5 μηνες,αλλα πειρα 6 ατομα για πετυχω ζευγαρι.Τα λιτρα μου ειναι σαν τα δικα σου αλλα εγω εχω 6 και πεφτει πολυ και παραξενο ξυλο.Ολα σαν να ειναι σε επιφυλακη.Μονο οταν ταιζω βγενουν εξω,εκτος απο αυτο που την αραζει στο κοχυλι.Παραξενα ψαρια παντος,και πολυ αγρια μεταξυ τους

Επειδή έβαλα δύο από την αρχή, δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρονται τα ενήλικα ψάρια μεταξύ τους. Αυτό που βλέπω είναι τσαμπουκάδες μεταξύ των μικρών.

Για κάποιο διάστημα, τα 11 από τα 12 της τρίτης γέννας, διώξανε το 1 στην άλλη άκρη του ενυδρείου και μόλις πλησίαζε τις έτρωγε. Αυτή τη στιγμή είναι όλα, από όλες τις γέννες, μαζί.

Θα δείξει η πορεία. Θέλουν υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...