Jump to content

Εναλλακτικη Προταση Αντι Για Bubble Ανεμωνη


Recommended Posts

Παιδια εχω ενα θεμα!εγω εχω μια πολυ ομορφη bubble ανεμωνη την οποια ομως εβγαλα απο το ευδρειο γιατι οπως καταλαβα και εκ των υστερων τελικα σκληρα και ανεμωνες μαζι δεν πανε!

εχω να σας κανω μια ερωτηση επειδη εχω και ενα ζευγαρι κολουν που μου γεννανε ειναι δυνατον να τους βαλω μια εφυλια και να φωλιασουν εκει χωρις να τραυματισουν το κοραλλι?εχετε δει εσεις ποτε κατι τετοιο?και δεν το ρωταω τυχαια καθως ενα φιλαρακι εδω και δυο+ χρονια περιπου εχει μια αρκετα μεγαλη εφλια κι οι κλοουν του γεννουν στην ριζα της και το κοραλλι τα πηγαινει θαυμασια δεν μασαει καθολου ολοι του οι πολυποδες ειναι ορθανοιχτοι!

δεν λεω οτι τα κοραλλια μου δεν τα πηγαιναν καλα μαζι με την ανεμωνη αλλα απο τοτε που εβγαλα την ανεμωνη ειδα πραγματα απιστευτα στο ενυδρειο μου,ανοιξαν παρα πολυ περισοστερο οι πολυποδες των σκληρων κοραλλιων και τα lps και οι εφυλιες τουμπαναιασαν ανοιξαν φουσκωσαν ειναι πολυ πιο ομορφα απο οτι πριν με την ανεμωνη,και να σημειωσω οτι τιποτα αλλο δεν αλλαχτεικε στο ενυδρειο!

εχει κανεις σας παρομοια επειρια?

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη σου γενικα εψαχνε σημείο ωστε να 'κατσει'?

Αν ναι,αυτος είναι ο λογος που ειχες συνεχως στρεσαρισμενα ακομη και νεκρα κοραλια.Απο την αλλη ομως αν ειχε βρει το σημειο της,δεν νομιζω να τους εκανε κακο! Μηπως εφταιγε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη οτι τα κλοουνάκια χρειάζονται ανεμώνη για να ζευγαρώσουν είναι μύθος.Το πού θα φωλιάζουν θα το βρούνε μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη οτι τα κλοουνάκια χρειάζονται ανεμώνη για να ζευγαρώσουν είναι μύθος.Το πού θα φωλιάζουν θα το βρούνε μόνα τους.

+1926

Link to comment
Share on other sites

+1000

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι μύθος, μπορούν και να ζήσουν και να ζευγαρώσουν χωρίς ανεμώνη, (θα βρουν κάποιο κοράλλι ως αντικαταστάτη.. η και κάτι άλλο), απλά με την ανεμώνη αισθάνονται πιο ασφαλή γιατί έτσι έχουν μάθει αιώνες τώρα.... πέρα από το "θέαμα" που μας προσφέρει αυτή η συμβιωτική σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...