Jump to content

Προβλημα Με Ανεμωνη


Recommended Posts

Παιδια χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη.

Εδω και τρεις μερες μου εφερε ενα φιλαρακι μια ανεμωνη.

το προβλημα ειναι οτι ενω φαινεται καλα τα χρωματα τις δεν μπορει να σταθεροποιηθει σε ενα μερος(δεν βεντουζαρει!! με το ποδι τις) και εχει την ταση να γυρναει με τα πλοκαμια στην αμμο (αναποδα).

Προσπαθησα να την βαλω πανω σε διαφορα βραχακια αλλα αδυτατον, φευγει απο εχει και αναποδογυριζει!!!

Εννοειτε οτι δεν τρωει αλλα και οταν την αγγιζω με την αποχη δεν αντιδραει (ειδα βιντεακια για το πως κουνιουνται και απογοητευτηκα....).

Πριν 10 λεπτα την εβαλα σε ενα σημειο απο το οποιο δεν μπορει να ξεφυγει εκτος και αν περπατησει.

την πρωτη μερα ειχα τους κυκλοφορητες ανοιχτους,

Απο εχθες τους εκλεισα και τους τρεις να να βεντουζαρει αλλα ακομη τιποτα.

Θα σας στειλω και τις φωτο για να την δειτε

Τι αλλο να κανω?

Ειναι καλα ή μου την εφερε ψοφια?

ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ(ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΣΤΡΕΣΑΡΗΣΤΗΚΕ!!)

Έγινε επεξεργασία - nikolaosbouk
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ενθαρρυντικο σημαδι το να γυρναει με τα πλοκαμια στον αραγωνιτη.

Πες μας το ειδος,κι αν μπορεις ανεβασε μια φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες τρεχει, ταμαλακα κοραλια οπως και οι γαριδες και οι ερημιτες ειναι μια χαρα, γενικως εχω καλες μετρησεις.

Το ειδος δεν το γνωριζω.

Έγινε επεξεργασία - nikolaosbouk
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφια δεν με βοηθαει ιδιαιτερα.Ειναι πολυ φωτεινη.

Το στομα της πως ειναι;Μηπως ειναι τραυματισμενη στη βαση της;

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες τρεχει, εχω καλες μετρησεις.

Το ειδος δεν το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες τρεχει, εχω καλες μετρησεις.

Το ειδος δεν το γνωριζω.

Το ενυδρειο ειναι πολυ νεο και ανωριμο ακομη ωστε να φιλοξενησει ανεμωνη.

Link to comment
Share on other sites

οντως...σε 3 μηνες ουτε για αστειο δεν βαζουμε ανεμωνη.το θεμα ομως ειναι αν σου ηρθε ηδη ταλαιπωρημενη η εγινε ετσι στα χερια σου...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συγνώμη αλλά το ενυδρείο σου δεν είναι ακόμα έτοιμο για ανεμώνη.Πρέπει να περιμένεις να στρώσει καλά για τέτοιους οργανισμούς που αποτελούνται 99%απο νερό.Συνήθως μετά απο χρόνο είναι έτοιμο.Αν μπορείς δώστην κάπου για να μην την χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια φαινονταν καλα αλλα δεν ειχε καποια ιδιαιτερη κινηση στα πλοκαμια της,επισης δεν θελω να την ταλαιπωρω, ουτε το εκανα σκοπιμα(μου ειπε οτι μπορω να την φιλοξενησω). Το παλικαρι που την ξεκολησε απο το βραχο, το εκανε πολυ ευκολα και μου εκανε εντυπωση γιατι οπως ξερω βεντουζαρουν πολυ δυνατα.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφια δεν με βοηθαει ιδιαιτερα.Ειναι πολυ φωτεινη.

Το στομα της πως ειναι;Μηπως ειναι τραυματισμενη στη βαση της;

Το στομα ειναι μισοανοικτο, προπαθησα να την δωσω γαριδα απο την πρωτη μερα αλλα τιποτα.

Για την βαση της δεν φαινεται τραυματισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Ψόφια δεν είναι σίγουρα απλά την άκουσε καλά με το νερό σου.Είναι περίεργα πλάσματα θέλουν ώριμο και οχι φρέσκο ενυδρείο.Ανεμώνες και Clams δεν βάζεις τον πρώτο χρόνο.Αν ψοφήσει οτι ακουμπάει θα το δηλητηριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συγνώμη αλλά το ενυδρείο σου δεν είναι ακόμα έτοιμο για ανεμώνη.Πρέπει να περιμένεις να στρώσει καλά για τέτοιους οργανισμούς που αποτελούνται 99%απο νερό.Συνήθως μετά απο χρόνο είναι έτοιμο.Αν μπορείς δώστην κάπου για να μην την χάσεις.

αλεξη το καταλαβαινω αλλα δεν το εκανα σκοπιμα, επεμενε οτι δεν θα εχω προβλημα...

Θα κοιταξω αν μπορεσω να την δωσω :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθησε την και αν δεις πως ξεχειλωνει το στομα και <<ξερναει>> τα εντοσθια της,την βγαζεις,διοτι θα ειναι ετοιμη να ψοφησει.

Link to comment
Share on other sites

την δευτερη μερα ειχε μαζεψει, ειχε σκουρινει αρκετα και τα πλοκαμια τις ειχαν μαζεψει και αυτα, Απο εχθες το βραδυ φουσκωσε και επανηλθε πληρως οπτικα. Τα κλοουν πηγεναν πολυ κοντα στο στομα τις και σαν να την ταιζαν(δεν παιρνω ορκο...).

Πως περπαταει? Με το ποδι που βεντουζαρει να φανταστω?

Ποσο αργα πηγενει?

Link to comment
Share on other sites

Με το ποδι που βεντουζαρει περπαταει.Φουσκωνει και δειχνει σαν να ερπει.

Εχεις καποια πιο καθαρη προσφατη φωτογραφια;

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα τη φωτογραφια που εβαλες πριν.Μοιαζει με heteractis magnifica.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω κάτι διαφορετικό από τους άλλους ...ίσως να θέλει άμμο και όχι βράχο για να κολλήσει αλλά παρόλα αυτα πρέπει να τη δώσεις το συντομότερο δυνατό..χθές δηλαδή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε Αιολε, δεν θελω να ταλαιπωρω το ζωντανο, παραπλανηθηκα επειδη ο αλλος ειχε εμπειρια(μετα μπηκα σε φορουμ και διαβασα λεπτομερειες και καταλαβα οτι μου ειπε λαλακιες!!) γιαυτο και σας γραφω.

ΤΟ ΚΡΑΞΗΜΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΡΙΝ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ, ΑΠΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ....

Φυσικα και θα προσπαθησω να την δωσω το συντομοτερο δυνατο...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα τη φωτογραφια που εβαλες πριν.Μοιαζει με heteractis magnifica.

και εγω με το ψαξιμο που εκανα μαλλον γιαυτην προκειται.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε ολοι μας καλοπροαιρετα σου μιλησαμε χωρις καμμια υπονοια κραξιματος κλπ.

ζητησες τη συμβουλη και σου την δωσαμε καλοπροαιρετα.

σε αυτην την φαση δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο παρα να την δωσεις σε καποιον με παλιο στρωμενο ενυδρειο μηπως και σωθει.

κανεις μας δεν γεννηθηκε εμπειρος ουτε ειμαστε ξερολες...και εμεις στο παρελθον καναμε πολλα λαθη λογω απειριας και καποιος μας συμβουλεψε.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου που το είδες το κραξιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγηται,οτι κανετε φυσικα και ειναι καλοπροαιρετο και σας ευχαριστω πολυ.

Το εγραψα με κοκκινα γραματα για να τονισω οτι περιμενα πανω κατω τις απαντησεις σας, το ηξερα οτι εκανα λαθος, εστω και μεταγενεστερα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ο γραπτος λογος καμια φορα δινει διαφορετικο νοημα απο τον προφορικο...

και παλι σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσέξεις αφού δεν έχει κολλήσει να μην την τραβήξει κάποιος κυκλοφορητης και τότε το πρόβλημα θα είναι μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...