Jump to content

Προβλήματα με εξωτερικό φίλτρο Εheim


Kanetidis

Recommended Posts

Καταρχήν καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Εύχομαι το 2007 να μας κάνει όλους πιο δημιουργικούς. Έχω ένα εξωτερικό φίλτρο της Eheim, συγκεκριμένα το 2013. Αντιμετοπίζω πρόβλημα ροής από το ενυδρείο προς το φίλτρο, με αποτέλεσμα να κατεβαίνει η στάθμη του νερού στο φίλτρο και να σταματάει τελείως η ρόη. έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά αποτέλεσμα δεν είδα. :) Αν έχει κανείς καμιά ιδέα είμαι πρόθυμος να την ακούσω. Ευχαριστώ προκαταβολικα...

Υ.Γ. Έχω μια απορία ακόμη όσον αφορά τις τιμές των εξωτερικών φίλτρων στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα για τα εξωτερικά φίλτρα της Sera (Όλη την σειρά). Στην παρακάτω ιστοσελίδα μπορείτε να δείτε κάποιες τιμές για τα φίλτρα 900, 1100, 1300

http://www.yatego.com/q,sera,aquarium,filt...58b4d0e7e795b40.

Οι τιμές των ίδιων φίλτρων στην Ελλάδα είναι εξωπραγματικές. Ενδεικτικά αναφέρω ότι το μεγάλο φίλτρο της Sera στην Γερμανία κοστίζει 84,99€ ενώ στην Ελλάδα η τιμή του είναι 215€ (μιλάω για το 1300). Γιατί τοσό μεγάλη διαφορά; Πόσο μεγάλο είναι ποια το κόστος μεταφοράς; :D

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις ότι μάλλον στο Ελλάντα μας δουλεύουν

http://www.aquaristic.net

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις ότι μάλλον στο Ελλάντα μας δουλεύουν

http://www.aquaristic.net

:):D

Μερικοι επαγγελματιες πιανονται απο την καψουρα και την αγαπη μας για το χομπι..και με βαση την αγνοια μας η ισως και της ανοχης μας μας κοπανανε στο κεφαλι με τις τιμες.. ειναι θεμα του καθενος μας να ψαχτει και βρει τις ποιο συμφερουσες αγορες.. σιγουρα τα μεταφορικα δεν ειναι τα υπολοιπα απο τα 215ε αν αφαιρεσεις τα 84,99ε που εχει Γερμανια.. Δυστυχως ομως..αυτη ειναι η Ελλαδαρα μας!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το φιλτρο, πως εχει κανει τη συνδεσμολογια? αν το εχεις ψιλοτερα απο την σταθμη του νερου του τανκ σου θα συμβαινει αυτο! αν το εχεις βαλει σωστα δεν πρεπει να γινεται αυτο! εχω 2 φιλτρα 2013 και δεν εχω αντιμετωπισει ποτε αυτο το προβλημα! Αν θες δωσε λεπτομερειες! :)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου βρίσκεται λίγο πιο χαμηλά από το ενυδρείο. Όταν είχα κάνει την σύνδεση αρχικά δούλευε μέχρι εχθές το βράδυ. Ο σωλήνας ροής από το ενυδρείο προς το φίλτρο βρίσκεται ούτως η άλλως στο χαμηλότερο σημείο του φίλτρου, οπότε έχω και από εκεί μια επιπλέον απόσταση των 40 πόντων περίπου. Το θέμα είναι ότι ακόμη και όταν έβγαλα το φίλτρο και το δοκίμασα στο μπάνιο με μεγάλη υψομετρική διαφορά από το σημείο που έπαιρνα νερό πάλι δεν λειτούργησε. Έχω αργήσει να τα παίζω γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν έχω καταφέρει τίποτα. Στο ενυδρείο εντωμεταξύ υπάρχουν ψάρια (tetra-5 στον αριθμό). Έχω βάλει μέσα ένα μικρό φιλτράκι για να την ώρα, όμως δεν ξέρω αν μπορεί να ανταπεξέλθει μέχρι να βρω κάποια λύση. Το κακό είναι ότι ένα μήνα τώρα που έστρωνα το ενυδρείο όλα πήγαιναν ρολόι. Υπάρχει κίνδυνος για τα βακτηρίδια του φίλτρου με τις δοκιμές που κάνω για να φτιάξω το φίλτρο; Αν γνωρίζει κάνείς τι πρέπει να κάνω ας απαντήσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η λόγοι είναι δύο γιατί εδώ όλα είναι ακριβά

1. γιατί είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ :D

2. γιατί εκεί η αγορά είναι πιο μεγάλη

Εδώ στην Καβάλα έχουμε δυο μαγαζιά ο ένας δεν ξέρη τη πουλάει :D και ο άλλος που ξέρη βαράει στο κεφάλι. :)

Στην Γερμανία σε μια μικρή πόλη έχει όχι ένα, δυο, τρία, αλλά καμιά 5-6 μεγάλα και άλλα πόσα μικρότερα συνοικιακά.

Εάν υπολογίσω στο μέρος που έμενα παλιά έτσι έναν πρόχειρο υπολογισμό έχω μετρήσει έως τώρα 30 μαγαζιά. Μεγάλος ανταγωνισμός = μικρότερες τιμές.

Σκέφτομαι το επόμενο ενυδρείο να το παραγγείλω από την Γερμανία. Ακόμα και με μεταφορικά 100 Ευρω μου βγαίνει πολλή πιο φτηνό.

Υ.Γ. βαλε το φίλτρο σου γύρο στα 30 εκατοστά κάτω από το ενυδρείο σου. Θεωρητικά εάν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα τότε κάτι μπορεί να έχει το φίλτρο σου.

Π.χ. να έχει το φίλτρο μέσα αέρα η να βούλωσε κανένα λάστιχο να χάλασε η ….

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το φίλτρο μου τα παίξε :) και είμαι έξαλλος γιατί ένα μήνα τώρα έστρωνα το ενυδρείο :D Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν μαζί μου. Να είστε καλά. :D

Link to comment
Share on other sites

Παρε τα υλικα του φιλτρου και βαλτα κατευθειαν στο καινουργιο.

Απο τι τα έπαιξε?

Γιατι δεν μας λές κατι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι... μήπως έχει αέρα μέσα και δεν λειτουργεί καλα?

Κούνησέ το καλά μήπως και στρώσει .....

Link to comment
Share on other sites

Παρε τα υλικα του φιλτρου και βαλτα κατευθειαν στο καινουργιο.

Απο τι τα έπαιξε?

Γιατι δεν μας λές κατι παραπάνω?

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω επιπλέον πληροφορίες γιατί ούτε και εγώ δεν ξέρω τι έχει. Αφαίρεσα τα σωληνάκια, και κοίταξα μήπως είναι βουλωμένα. Άνοιξα και έλεγξα την φτερωτή και τον μαγνήτη. Βύθισα όλο το φίλτρο σε νερό και το κούνησα μήπως και έχει κάπου αέρα για να φύγει. Ανέβασα το δοχείο από όπου έπαιρνα νερό κατά τις δοκιμές σε υψηλότερο επίπεδο από το φίλτρο. Παρόλα αυτά δεν κατάφερα τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αν θέλει κάποιος ας δώσει οδηγίες για το τι κάνουμε από την αρχή για την εγκατάσταση του φίλτρου. Δεν ξέρω τι άλλο να πω και να κάνω. :) Ευχαριστώ και πάλι όσους ασχοληθήκατε μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω βεβαια το ιδιο φιλτρο με το δικο σου αλλα ενα 2217.Αφου εκανα την συνδεσμολογια και την τοποθετησει υλικων στο φιλτρο το γεμισα με νερο βρυσης αφου βεβαια εβαλα αντιχλωριο και το τοποθετησα 1 μετρο σχεδον κατω απο το ενυδρειο .Το εβαλα στο ρευμα και ολα οκ.Το νερο το εβαλα για να αντιμετωπισω τα προβληματα του αερα που τυχον εχει εγκλωβιστει μεσα του.Οταν λες τα επαιξε τι εννοεις?Η φτερωτη γυρναει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω βεβαια το ιδιο φιλτρο με το δικο σου αλλα ενα 2217.Αφου εκανα την συνδεσμολογια και την τοποθετησει υλικων στο φιλτρο το γεμισα με νερο βρυσης αφου βεβαια εβαλα αντιχλωριο και το τοποθετησα 1 μετρο σχεδον κατω απο το ενυδρειο .Το εβαλα στο ρευμα και ολα οκ.Το νερο το εβαλα για να αντιμετωπισω τα προβληματα του αερα που τυχον εχει εγκλωβιστει μεσα του.Οταν λες τα επαιξε τι εννοεις?Η φτερωτη γυρναει?

Η φτερωτή γυρίζει αν και κάνει έναν παράξενο θόρυβο που και που. Ο μαγνήτης είναι οκ. Τα ίδια βήματα έκανα και εγώ, χωρίς να βάλω όμως τόσο χαμηλά το φίλτρο μου από το τανκ

Link to comment
Share on other sites

Η φτερωτή γυρίζει αν και κάνει έναν παράξενο θόρυβο που και που. Ο μαγνήτης είναι οκ. Τα ίδια βήματα έκανα και εγώ, χωρίς να βάλω όμως τόσο χαμηλά το φίλτρο μου από το τανκ

Αν μπορεις κατεβασε ποιο χαμηλα απο οτι το εχεις.Ο θορυβος θυμιζει εγκλωβισμενο αερα ή ανυπαρξια νερου κοντα στην κεφαλη.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις κατεβασε ποιο χαμηλα απο οτι το εχεις.Ο θορυβος θυμιζει εγκλωβισμενο αερα ή ανυπαρξια νερου κοντα στην κεφαλη.

Ο θόρυβος που ακούγεται θυμίζει περισσότερο ανυπαρξία νερού. Το θέμα είναι ότι τον θόρυβο τον κάνει ακόμα και όταν όλο το φίλτρο είναι βουτηγμένο μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

:D Αφου η φτερωτη γυρναει το φιλτρο δεν τα επαιξε..

Δοκιμασε και αυτα που σου γραφω:

..Δες αν σου εχει σπασει το αξονακι που γυρναει η κεφαλη, αν σπασει τοτε δεν γυρναει σωστα αλλα παρακεντρα, κανει θορυβο, πεφτει παρα πολυ η αποδοση αλλα δεν σταματα να γυριζει, το ειχα παθει μια φορα!

..Αφου το εχεις συνδεσει σωστα ο θορυβος αυτος μπορει να ειναι κατα πασα πιθανοτητα (99 %) απο ελλειψη νερου στο πανω μερος του φιλτρου, δηλαδη στο σημειο που ρουφαει η κεφαλη, τοτε ρουφα εσυ απο την εξοδο του φιλτρου ωστε να γεμισει καλα και οταν πιασει η κεφαλη νερο και αρχιζει να βγαζει νερο (υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να πιεις και λιγο :D ) να το κουνας ετσι ωστε να φυγει ο εγκλοβισμενος αερας απο μεσα..θα κανει και εναν χαρακτηριστικο ηχο σαν εξαερωση και θα το καταλαβεις.

..Το υψος δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο στην σωστη λειτουργια αν ειναι 40-50-60 κτλ ποντους η 1 μετρο κατω απο την σταθμη του τανκ ετσι ωστε να μην σου βγαζει καθολου νερο, θα επρεπε να επεφτε λιγο η αποδοση αναλογικα αλλα οχι και να μην βγαζει τιποτα! ;) αρκει να μην ειναι πανω απο την σταθμη του τανκ..

Εγω λογο ελλειψης χωρου σε ενα ενυδρειο μου εχω το 2013 ελαχιστα κατω απο την σταθμη του τανκ και δουλευει κανονικα,με ελαχιστη μειωση στην αποδοση συγκριτικα με το αλλο που εχω και ειναι 1 μετρο κατω!

..Τωρα οσον αφορα αυτο που ειπες για το φιλτρο που το βουτηξες μεσα στο νερο..αν καταλαβα καλα, δεν πετυχες τιποτα και ειναι λογικο, διοτι το oring που στεγανοποιει το φιλτρο δεν αφησε νερο να εισχωρησει μεσα οταν το βυθισες..οποτε δεν υπηρξε καποια αλλαγη!

Δοκιμασε αυτα και τα ξαναλεμε! :P:)

Link to comment
Share on other sites

Paidia os afora to2217 kai to2215 leitourgoun apsoga opote ta ka8arizo den antimetopizo kanena problima alla to 2213 ka8e fora me bgazei tin Panagia(afino to filtro sto patoma,to lastixo tis eisagogis to bazo kanonika sto enud. to deutero to bazo sto stoma mou kai roufao...........kai roufao os pou na gemisei okados dipla exo ena kouba gia na ftuno(me sugxoreite tis bromies)kai afou perasei arketi ora kai tarakounontas na fugei olos o aeras otan ftasei ti megisei roi(320)litra pou stin pragmatikotita oute 100 den einai tote topo8eto to lastixo exagogis sto enudreio alla milame gia talaiporia.Den mas eipes omos ti ulika exeis mesa....

Ego peiramatistika na do tiroi tou me to filtro entelos adio kai pali tin eidia roi eixe.

Y.G.anta ulika sou den xorane sto kainourgio sou filtro tote apla stipsta mesa sto enudreio,to nero 8a 8olosei alla stin sunexeia 8a ta trabixei to kainourgio.

filika....Stratos

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :D:D Θα δοκιμάσω τις συμβουλές σας και θα σας πω το αποτέλεσμα. Καλή σας μέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το οποιοδήποτε εξωτερικό φίλτρο, για να λειτουργεί σωστά, θα πρέπει να βρίσκεται, (η αντλία του και όχι το σωληνάκι εισόδου) το λιγότερο 40cm πιο χαμηλά από τον ΠΥΘΜΕΝΑ του ενυδρείου.

Διαφορετικά εγκλωβίζει αέρα στη φτερωτή και δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...