Jump to content

Αλλαγή τζαμιού...


ramsis

Recommended Posts

Καλημέρα σας Και Καλή Χρονιά.

και για να μπω στο θέμα....

Μετά από ένα ατύχημα που είχε ένα ενυδρείο που είχα (ευτυχώς άδειο), αναγκάστηκα να αντικαταστήσω το μπροστινό τζάμι... Το πρόβλημα είναι ότι το τζάμι (από δικό μου λάθος στη μέτρηση) βγήκε μισό χιλ. μεγαλύτερο. Να το κόψω μου φαίνεται καπώς δύσκολο μιας και το κόλλησα... :D Υπάρχει κάποιος εύκολος και σύγουρος τρόπος να το φέρω στα ίσα του;;;;

Πείτε καμιά ιδέα, αλλίως με βλέπω να χτυπάω υπερωρίες με το υαλόχαρτο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας Και Καλή Χρονιά.

και για να μπω στο θέμα....

Μετά από ένα ατύχημα που είχε ένα ενυδρείο που είχα (ευτυχώς άδειο), αναγκάστηκα να αντικαταστήσω το μπροστινό τζάμι... Το πρόβλημα είναι ότι το τζάμι (από δικό μου λάθος στη μέτρηση) βγήκε μισό χιλ. μεγαλύτερο. Να το κόψω μου φαίνεται καπώς δύσκολο μιας και το κόλλησα... ^_^ Υπάρχει κάποιος εύκολος και σύγουρος τρόπος να το φέρω στα ίσα του;;;;

Πείτε καμιά ιδέα, αλλίως με βλέπω να χτυπάω υπερωρίες με το υαλόχαρτο ;)

Τελικά δε φτάνει που άλλα βλέπω στο μέτρο, άλλα σημειώνω, τα μεταφέρω κ λάθος... :P

Μισό εκατοστό είναι το πρόβλημα και δεν την έχω μοιράσει τη διαφορά. Φαίνεται όλη από τη μια πλευρά...

Καμιά ιδεάαααααααααααααα;;;;;;;;; :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλατο και βάλε ενα ακριβώς μετρημένο.

Μισό πόντο τζάμι δεν μπορείς να το κάνεις τίποτα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα να ακούσω.. :)

Ευχαριστώ πάντως....

Μάλλον αυτό θα κάνω, για να μη ρισκάρω κ τα πλαινά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακούστηκε καλυτερα. :) Dremel απο ότι είδα έιναι κάτι σαν ηλεκτρικό κατσαβίδι στο οποίο προσαρμόζεις τον διαμαντοτροχό. Τρυπάνι επαναφορτιζόμενο υπάρχει. Οπότε θα κοιτάξω για διαμαντοτροχό. Λες να παίξει έτσι? ή χρειάζετε η συγκεκριμένη συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου είναι αισθητικό?

Γιατί από πλευράς αντοχών και γενικότερα της όλης κατασκευής, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Άφησε το όπως έχει ή γύρνα το ενυδρείο από την άλλη πλευρά, δηλαδή να κάνεις την πλάτη πρόσοψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι περισσότερο αισθήτικό είναι το πρόβλημα. Μου πέρασε από το μυαλό να κάνω την πρόσοψη πλάτη, αλλά σκεφτόμουνα να το στήσω ώστε να βλέπεις και από τις δύο πλεύρες. Θα δοκιμάσω με το επαναφορτιζόμενο και διαμαντοντροχό σε κάποιο άλλο τζάμι και αν δεν παέι καλά θα το βάλω πίσω και θα κάνω πως δε το βλέπω. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι περισσότερο αισθήτικό είναι το πρόβλημα. Μου πέρασε από το μυαλό να κάνω την πρόσοψη πλάτη, αλλά σκεφτόμουνα να το στήσω ώστε να βλέπεις και από τις δύο πλεύρες. Θα δοκιμάσω με το επαναφορτιζόμενο και διαμαντοντροχό σε κάποιο άλλο τζάμι και αν δεν παέι καλά θα το βάλω πίσω και θα κάνω πως δε το βλέπω. :)

ΙΜΟ

Να αφορέσεις το κρύσταλλο και να το πάρεις από εκεί που το αγόρασες και να το τροχίσεις μέχρι να εφευρεθεί το ½ εκατοστό.

Το έχω πει πολλές φορές

Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά !!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αφάιρεσα το τζάμι. Δεν μπορώ να το πάω να μου το τροχήσουν, γιατί βγήκε σε δύο κομμάτια (δεν έδειξα την υπμονή που θα έπρεπε). Οπότε από Δευτέρα για να κόψω άλλο.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τα ξαναλέμε στη παρουσιασή του.

Εκτός αν τα ξανακάνω μαντάρα με το μέτρημα...

Link to comment
Share on other sites

Με τη στεγανοτητα να προσεξεις τι γινεται στη συνεχεια. Ολη αυτη η διαδικασια θα εχει ζορισει την κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...