Jump to content

60 Λίτρα Κοινωνικό Φυτεμένο Ενυδρείο


idnik

Recommended Posts

Ήρθε λοιπόν και η ώρα μου... να παρουσιάσω το ενυδρειάκι μου...

Είπα λοιπόν σαν αρχάριος να ξεκινήσω με ένα μικρό ενυδρείο ώστε να ξεκινήσω να μπαίνω σε αυτόν τον θαυμαστό μικρόκοσμο.

Τελικά όπως αποδείχθηκε είχα και έχω πολλά να μάθω ακόμα για το χόμπι.

Το θέμα είναι οτι η αρχή έγινε και δεν θέλω να τελειώσει ποτέ!!!

Αναλυτικά

Ενυδρείο : Eheim MP Aquastar 60 (55 λίτρα)

Φίλτρανση : Εξωτερικό φίλτρο Eheim ecco pro 200 (2032) με βιολογικό υλικό substrat pro, σφουγγάρι για μηχανικό καθαρισμό και υαλοβάμβακα

Θερμοκρασίες :

θέρμανση θερμοστάτης Jagger 50Watt

ψύξη controller θερμοκρασίας elliwel IC902 και πάνω του ανεμιστηράκι SUN SUN JF001

Φωτισμός : DIY led παρουσίαση εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76488&st=0#entry674406

Διακόσμηση : Υπόστρωμα της sera, Ψιλό χαλίκι άσπρο, ένα ξύλο και ένα ψεύτικο διακοσμητικό(το οποίο μάλλον θα φύγει κάποια στιγμή για να αντικατααταθεί απο κανονικές πέτρες)

Ψάρια :

4 guppie

2 platy (xiphophorus maculatus)

1 xiphophorus helleri

2 σαλιγκαράκια Apple Snail (pomacea bridgesi)

Φυτά :

Egeria Densa

Cabomba Caroliniania

ceratophyllum

Valisneria Americana

Anubia nana

Φωτογραφίες απο την αρχή του ενυδρείου μέχρι όπως είναι σήμερα

440a261c.jpg

6f69499b.jpg

IMG_0274.jpg

IMG_0001.jpg

IMG_0023.jpg

IMG_0033.jpg

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

IMG_0092.jpg

IMG_0094.jpg

IMG_0095.jpg

IMG_0099.jpg

IMG_0101.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_0105.jpg

IMG_0140.jpg

IMG_0157.jpg

IMG_0173.jpg

IMG_0176.jpg

IMG_0332.jpg

IMG_0356.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_0357.jpg

IMG_0359.jpg

IMG_0360.jpg

IMG_0362.jpg

IMG_0363.jpg

IMG_0361.jpg

Το ενυδρείο τρέχει 2.5 μήνες αυτό σημαίνει οτι θέλει σίγουρα και άλλες προσθήκες και διορθώσεις. Το aquascape ήθελα να το κάνω κάπως ζούγκλα.. με κάποιες φυσικές φωλιές... δεν είχε συγκεκριμένο σχέδιο

Δεχτές όλες οι απόψεις και παρατηρήσεις

Link to comment
Share on other sites

κουκλιστικο.....!!!

ΒΓΑΛΕ πολυ συντομα την ψευτικη χαζομαρα.προσπαθησε για πιο σωστο οπτικο αποτελεσμα να φτιαξεις πολυ κοντινες συστοιχειες τις εγκεριες,και να μην φαινονται με τοσα κενα φυτεμενες μεταξυ τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ καλή η προσπάθεια σου!

Συμφωνώ με το klaz για το ψεύτικο διακοσμητικό., μπορείς να το φτιάξεις με πραγματικές πέτρες από την φύση!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ. Βασικα είναι πρώτο μέλημα μου να φύγει απο κει αυτο και να αντικατασταθεί με αληθινές πετρες σε σχήμα φωλιας

Link to comment
Share on other sites

Τελειο, μπραβο πολυ ομορφα φυτα και γενικα πολυ ομορφο στησιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιό,και όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι θα γίνει πολύ πιο

ωραίο με αληθινά διακοσμητικά :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο Κώστα, να το χαίρεσαι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ Νίκο!!! Ολες οι συμβουλές σας θα εφαρμοστούν σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.Μπραβο.

Θα συμφωνησω και γω για το πλαστικο.Θα ειναι πιο ωραιο μετα και ακομα πιο φυσικο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, φαίνεται πως το ενυδρείο σου είναι προσεγμένο. όπως λες κάποιες αλλαγές χρειάζονται για να γίνει ακόμα καλύτερο. Από εμένα μπράβο σου και καλή συνέχεια.

Αναμένουμε την εξέλιξή του. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα παιδιά... επειδή παρατηρώ κάποια πράγματα που με ανησυχούν αυτό το σκεύασμα έχει λήξει;

στο αντίχοιχο της sera florena δεν βλέπω κάπου να γράφει ημερομηνία λήξης...

cea716b2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως μπορει κάποιος να μου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ημερομηνία παραγωγής?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ !!!!!!! ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΥΣΗΜΟ !!!!!!!!!!!! ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΑΛΛΟ ΣΤΥΣΗΜΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ! ΕΝΑΙ ΜΕ ΣΤΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΕΙΚΟΣΑΡΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΕΙΡΩΣΕΙ 2 ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ 50 ΜΛ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΟ 50 ΜΛ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΑΚΕΛΑ ΤΑΧΕΙΑΣ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΥΔΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ. ΕΧΩ 2 ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ ΕΝΑ ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ ΕΝΑ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟ ΠΛΕΚΟ . ΘΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥ? ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ? ΙΔΕΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ !!!!! ΒΟΗΘΕΙΑ :bow:

Έγινε επεξεργασία - ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ 21
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ !!!!!!! ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΥΣΗΜΟ !!!!!!!!!!!! ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΑΛΛΟ ΣΤΥΣΗΜΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ! ΕΝΑΙ ΜΕ ΣΤΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΕΙΚΟΣΑΡΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΕΙΡΩΣΕΙ 2 ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ 50 ΜΛ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΟ 50 ΜΛ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΑΚΕΛΑ ΤΑΧΕΙΑΣ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΥΔΡΟΒΙΟΤΟΠΟΥ. ΕΧΩ 2 ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ ΕΝΑ ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ ΕΝΑ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟ ΠΛΕΚΟ . ΘΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥ? ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ? ΙΔΕΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ !!!!! ΒΟΗΘΕΙΑ :bow:

Καλώς ήρθες στην παρέα. Θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία καθώς είναι κανονισμός του φόρουμ.

Άνοιξε ένα θέμα για να συζητήσουμε πως μπορείς να διορθώσεις την ψαροσύνθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...