Jump to content

Diy Led Φωτιστικό


idnik

Recommended Posts

Μετά απο 2 μήνες ενασχόλησης με αυτό το καταπληκτικό χόμπι και αφού έκανα ότι είχα σχεδιάσει και ολοκλήρωσα αυτή την πρώτη φάση... είπα να παρουσίασω και εγώ το ενυδρείο μου.

Στις παρουσιάσεις ενυδρείων θα το βρείτε σε αυτό το λινκ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76487

Ο λόγος λοιπόν που περίμενα να κάνω την παρουσίαση ήταν για να ολοκληρώσω και το φωτισμό με μια DIY κατασκευή με LED. Ομολογώ ότι πολλές φορές πέρασε απο το μυαλό μου η έτοιμη λύση των φωτιστικών LED αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε!!!

Η καταπληκτική δουλειά βέβαια είναι όλη made by Nikostrex για τον οποίο ότι και να πεις είναι πραγματικά λίγο... Όσοι τον ξέρετε θα καταλάβετε τι εννοώ...

Ξεκινώντας λοιπόν όλο το DIY LED kit έγινε παραγγελία απο το www.AquastyleOnline.com. Ο ιδιοκτήτης του (Ray) παιδιά είναι τόσο καλός άνθρωπος και τόσο εξηπηρετικός που δεν το περιμένεις απο έναν πωλητή!!!

Άμεση επικοινωνία σε όλα τα email και η αποστολή έγινε σε 2 βδομάδες το πολύ!!!

Το δεματάκι περιείχε όλα αυτά που το είχα παραγγείλει μετά απο τις προσεκτικές οδηγίες του Νίκου και με έκπληξη παρατήρησα οτι μου είχε στείλει και έξτρα λεντάκια εφεδρικά!!! (ποιος το κάνει αυτό στις μέρες μας ;)

IMG_0304.jpg

IMG_0302.jpg

Να πω οτι το ντουραλουμίνιο (Heatsink) είχε μετρηθεί ακριβώς ώστε να ταιριάξει στο είδη υπάρχον καπάκι.

Οπότε έχουμε και λέμε τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν είναι :

-Ντουραλουμίνιο 12x40

-Led της BridgeLux (3W το ένα)

8 led 6500K + 1 εφεδρικό

2 led 10000Κ

2 led Royal Blue + 1 εφεδρικό

1 led Pink

1 led Red

(τα εφεδρικά εννοείται μπήκαν και αυτά στο φωτιστικό)

-2 ποτενσιόμετρα

-2 led Drivers (maxwellen 7–12)

-1 Κόλλα για τα Led

- Οπτική φακοί (optics 60 degrees)

-καλώδια….

Επίσης στο πακέτο υπήρχε και ένα διακοπτάκι ώστε να τεστάρεις απο μόνο σου τα led αν ανάβουν

Στη συνέχεια μάλλον θα μιλήσουν πιο πολύ οι φωτογραφίες απο την καταπληκτική δουλειά του Νίκου

Εικόνα από το καπάκι με την μοναχική λάμπα Τ8 Sylvania 15W 54–765 πριν ξεριζωθεί μαζί με τα σπλάχνα της

IMG_0306.jpg

και κατά την διάρκεια...

IMG_0307.jpg

IMG_0308.jpg

IMG_0309.jpg

Το καημένο το ντρέμελ τι τράβηξε... Άρχισε να ζεσταίνεται και λόγω θερμοκρασιών εξωτερικών και έσπασαν 2 απο τα εξαρτήματα του... Δεν ήθελε να βγεί με τίποτα η βάση της λάμπας!!!

Εδώ το Heatsink Plaster σκέτο πριν αρχίσει ο σχεδιασμός τοποθέτησης των LED και κατα την διάρκεια της τοποθέτησης με κόλλα.

Εδώ αξίζει να αναφέρω ότι ΌΛΗ η ουσία σε ένα LED φωτιστικό είναι η τοποθέτηση των LED άσπρων και χρωμάτων ώστε να πετύχουμε το καλύτερο ᾽άπλωμα´´ και εκμετάλλευση όλου του φάσματος του φωτός. Είναι και η ουσία όλη της DIY κατασκευής και αν δεν ξέρεις σίγουρα θα πάρεις ένα αποτέλεσμα υποδεέστερο.

IMG_0310.jpg

IMG_0311.jpg

Στην επόμενη φωτογραφία πιάσαμε το κολλητήρι και ξεκίνησαν οι συνδέσεις των Led με καλώδια έτσι ώστε να έχουμε 2 διαφορετικά setup

ένα με χρώμα και κάποια λευκά (10000Κ) και

ένα με σκέτο λευκό των (6500Κ)

IMG_0312.jpg

IMG_0313.jpg

Οι φακοί μπήκαν μόνο στο λευκό setup ώστε να εστιάσουμε συγκεκριμένα σε κάποια κατεύθυνση το φως

ενώ στα χρώματα δεν μπήκαν φακοί έτσι ώστε να έχουμε μεγαλύτερη ένταση και άπλωμα σε όλο το ενυδρείο

IMG_0314.jpg

IMG_0315.jpg

Αφού κολλήθηκαν όλα κανονικά ήρθε η ώρα να γίνουν οι συνδέσεις με τα Led Driver τα ποτενσιόμετρα και τις πρίζες.

IMG_0316.jpg

IMG_0317.jpg

Αυτό ήταν!!!!

Ήρθε η ώρα της δοκιμής!!!!!

Σας μιλάω ειλικρινά ότι το φώς είναι τόσο δυνατό ακόμα και στο 10% που αν καταφέρεις και το κοιτάξεις πάνω απο 5 δεύτερα τα μάτια σου θα κάνουν αναλαμπές!!!

Βλέπετε φωτογραφίες και με τέρμα ένταση και στο 10%

IMG_0318.jpg

IMG_0321.jpg

Αφού είδαν και έπαθαν τα ματάκια μας ήρθε η ώρα για το τελικό στάδιο την τοποθέτηση του φωτιστικού πάνω στο καπάκι.

Το kit περιείχε και σύρμα ώστε να το κρεμάσει αν θέλει κάποιος στο ταβάνι... Απο αυτό λοιπόν χρησιμοποιήθηκε ένα μέρος του έγιναν τέσσερις τρυπούλες στο καπάκι και βουαλά...

 

IMG_0325.jpg

IMG_0331.jpg

IMG_0324.jpg

IMG_0334.jpg

IMG_0333.jpg

Διακριτικό, Απλό και αισθητικά όμορφο!!!!

Μου το είχε πει ο Νίκος ότι θα φύγεις απο εδώ και θα είναι σαν το αγόρασες απο κατάστημα!!! :)

Την επόμενη μέρα για να στεγνώσει καλά η κόλλα το DIY φωτιστικό τοποθετήθηκε στο ενυδρείο μου και άναψε!!!

Πραγματικά το μικρό μου 60λιτράκι ενυδρείο άλλαξε όψη!!!

Η εικόνα που αντίκρισα πιστεύω είναι δύσκολο να αποτυπωθεί σε εικόνα η βίνετο... Παρόλα αυτά σας ανεβάζω κάποια να μου πείτε και εσεις τις απόψεις σας...

IMG_0335.jpg

IMG_0336.jpg

IMG_0337.jpg

IMG_0332.jpg

Η φωτοπερίοδος πλέον είναι

Πρώτα ανάβει για μια ώρα το χρώμα.

Μετά τα άσπρα μαζί με το χρώμα

και το βράδυ σβήνουν τα άσπρα και μένει μια ώρα ακόμα το χρώμα μόνο του μέχρι να σβήσουν εντελώς

12μμ-10μμ

10 ώρες

Στο βίντεο βλέπετε αυτό το πράγμα...

Στο 0.24 φαίνονται μόνο τα λευκά και στο 0.35 μπαίνει και το χρώμα... Αυτό έγινε μόνο όταν τα δοκίμαζα ώστε να δείτε και εσείς τι ωραία που δένει και αλλάζει όλο το σκηνικό.

Να σημειώσω τέλος οτι σε όλη την κατασκευή τίποτα δεν έγινε τυχαία!!! Όλα έγιναν βάση προγραμματισμού απο την αγορά, τοποθέτηση, κολλήσεις κτλ.

Και το σημαντικότερο!!!

Κόστος τελικό 70 ευρώ

Χρόνια ζωής φωτιστικού τουλάχιστον 7 χρόνια.

Όλα αυτά βέβαια εδώ είμαστε και θα τα βλέπουμε παρέα με updates.

Ελπίζω τα φυτά μου πλέον να είναι πλήρη απο θέμα φωτισμού και να μεγαλώνουν ταχύτατα.... να κλαδεύω και να δίνω σε συνχομπίστες!!! :)

Τέλος λίγα λόγια για τον Νίκο (Nikostrex)… ξέρω ότι δεν θέλει αλλά είναι απαραίτητα γιατί τέτοιους χομπίστες βρίσκεις πολύ δύσκολα!!! και πάνω απολα καλούς ανθρώπους με μεράκι και όρεξη.

Το φωτιστικό το έφτιαξε σαν να ήταν δικό του παιδιά.

Πήρα πολλά απο τον Νίκο.

Ευχαριστώ.

Βέβαια όλο το εγχείρημα είχε και ανταμοιβή απο μέρους μου...

εννοώ σκούπα , φαράσι και καθαριότητα!!! :)

Παιδιά περιμένω εναγωνίως παρατηρήσεις, απόψεις και σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Τελειος απλα κ η δουλεια κ ο φωτισμος κ ολα!!Πολυ ωραιο κ πολυ καλη δουλεια-παρουσιαση.

Link to comment
Share on other sites

Νικολα σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια :)

πραγματικα εισαι ενα κομματι μαλαμα σαν ανθρωπος και σαν χομπιστας και ηταν χαρα μου να σου φτιαξω το φωτιστικο!

το χομπυ μας αλλωστε ειναι να προσφερης αφιλοκερδος της γνωσης σου οποιες και αν ειναι αυτες...!

και η καλυτερη ανταμοιβη για εμενα ειναι το χαμογελο του φιλου συνχομπιστα

και απο εσενα το εισπραξα στο μαξιμου αρα ειμαστε μπατσι!! :D

ευχομαι τα καλυτερα για το ενυδρειο σου και οχι μονο... ( εισαι ενα απο τα πολυ καλα παιδια εδω στο aquazone)

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλειά κάνατε.Ο Νίκος έχει φάν κλάμπ στο ΑΖ!

Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια ειναι αν μπορω μια παρατηρηση λογω επαγγελματικης ενασχολησης με τα led

Πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις ενα διαφανο plexi μπροστα απο τα φωτα θα τα παρεις στο χερι τους επομενους 2 μηνες απο υγρασια και θα εχεις βραχυκυκλωμα.

Συγνωμη που επεμβαινω αλλα γραφω επειδη εχουν καποια λεφτα αυτα εχω παρει πολλες φορες απο αυτον και ριναι οντως οπως λες φοβερος και πρεπει να προστατεψεις την αγορα σου ΑΜΕΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Επισης πουθενα δεν ειδα ανεμιστηρακι το θεωρω και αυτο απαραιτητο η θερμοκρασια αλλαζη το χρονο ζωης τους κατα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια ειναι αν μπορω μια παρατηρηση λογω επαγγελματικης ενασχολησης με τα led

Πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις ενα διαφανο plexi μπροστα απο τα φωτα θα τα παρεις στο χερι τους επομενους 2 μηνες απο υγρασια και θα εχεις βραχυκυκλωμα.

Συγνωμη που επεμβαινω αλλα γραφω επειδη εχουν καποια λεφτα αυτα εχω παρει πολλες φορες απο αυτον και ριναι οντως οπως λες φοβερος και πρεπει να προστατεψεις την αγορα σου ΑΜΕΣΑ

δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες αλλα ηταν κατι που το ρωτησα το Νικολα αρκετες φορες αν εχει δει καποια υγρασια στην λαμπα που ειχε πριν το φωτιστικο ωστε να βαλει πολυ λεπτο πλεξικλας να συμβαινει κατι τετοιο ο ιδιος μου απαντησε οτι δεν εχει δει καποιες υγρασιες να δημιουργουνται στο φωτιστικο

θα το δει ο ιδιος και θα κρινει αν οντως συμβαινει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Επισης πουθενα δεν ειδα ανεμιστηρακι το θεωρω και αυτο απαραιτητο η θερμοκρασια αλλαζη το χρονο ζωης τους κατα πολυ

eδω φιλε merlon1 θα διαφωνησω μαζι σου !

μιας και αναφερεσαι οτι ασχολησε επαγγελματικα με τα led θα επρεπε να γνωριζεις οτι οταν υπαρχει αποσταση μεταξυ τον led (δηλαδη να μην ειναι κοντα το ενα με το αλλο+ οτι τα led ειναι λιγα για το πλαισιο!!) απο μονο του το heatsink (ψυχτρα) μπορει να κρατηση χαμηλη την θερμοκρασια(35 βαθμους) και ενα δευτερο που δεν παρατηρησες ειναι οτι οταν δουλεουν χαμηλα τα τροφοδοτικα(driver) το πρωτο ειναι στο 40% και το δευτερο ειναι 70% και παλι αυτο απο μονο του μπορει και κραταει πολυ χαμηλα της θερμοκρασιες στα led χωρις να εχουμε ανεμιστηρακι

καλο ειναι αν δεν γνωριζεις να μην ποσταρης απλα για να ποσταρης

και ασε με να εχω της αμφιβολιες μου οσο αφορα την επαγγελματικη σου ανασχολησει με τα led

τωρα θα μου πεις γιατι το αναφερω αυτο

δες εδω και θα καταλαβεις δικα σου λεγομενα ειναι ετσι και αλλιως!

<<Η aqualum εχει μπαρες led νομιζω εχει και στα 60 ειναι πολυ καλες εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Και καταναλωση ψιχουλα.>>.

<<Eγω πηρα την ασπρη 10.000κ και combo reef ασπρη μπλε εχει διακλαδωση για 3 μπαρες αν θες πιο μπλε βαλε ολες ασπρο μπλε αλλιως 2 combo reef και μια ασπρη δες στο σιτε δε τα ξερω και καλα εγω τις πηρα τιε μεγαλες σε μηκος.>>.

το ποστ το εχεις κανει εδω

http://www.openreef....php?f=23&t=4953

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δε ξερω γιατι μιλας ετσι χωρις να με ξερεις

Οι μπαρες απο aqualum δεν ηταν για το ενυδρειο το κυριο που εχω

Αν κανεις αναζητηση στο youtube

Storm aquarium led θα δεις τι συστημα εχω με led 3watt με δικο μου ρομποτικο που κανει ανατολη δυση συννεφα κεραυνους και πολλα αλλα

Τοτε θα καταλαβεις ποσο εχω σχεση με το αθλημα

Ποσταρα για να σε βοηθησω να μη πεταξεις τα λεφτα που εδωσες αν σε πειραξε αυτο δε τρεχει κατι

Η υγρασια και θερμοκρασια θα σου χαλασει τα led που δεν τα προστατευεις

Τωρα αν εσυ με τις γνωσεις σου πιστευεις οτι ο ηλιος βγαινει απο τη δυση δε μπορω να κανω κατι

Συγνωμη παντως που εγραψα στο ποστ σου δε θα ξαναγινει

---

I am here: http://tapatalk.com/map.php?e3vb5q

Έγινε επεξεργασία - merlon1
Link to comment
Share on other sites

Στη παρουσιαση του ενυδρειου μου θα δεις το βιντεο αν δε το βρισκεις

Εκει δεν εχει μπαρες εχει ψυκτρα 20 ποντους επι 1 μετρο

Πηρες ενα ποστ δικο μου σε αλλη κουβεντα και δε εκανες το κοπο να δεις τη παρουσιαση του ενυδρειου μου

---

I am here: http://tapatalk.com/map.php?ddwhsy

Link to comment
Share on other sites

Η φραση δε ξερω καλα παει στις μπαρες τις συγκεκριμενες και το τι διαθετει το μαγαζι αυτο εσυ το καταλαβες λαθος.

Θα σου ελεγα και αλλα πραγματα που εχεις κανει λαθος στη συνδεση σου αλλα δε πειραζει θα τα εβγαζες λαθος και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να χαλάσει το θέμα, η παρουσίαση πολύ καλή..

Τρείς παρατηρήσεις:

1) Αν δε μπεί κάποια προστασία πχ plexi, η αν δε βγει απο το καπάκι και μείνει ετσι, η οξείδωση θα χτυπήσει την πόρτα σύντομα.

2) Ο ανεμηστήρας καλό ήταν να μπεί, αλλά δε νομίζω και ετσι θα καλυπτεί η ψύξη, βεβαια όσο περισσότερη ψύξη τόσο το καλύτερο..

3) Γιατί ρε παιδία τέτοια μανλια με τους φακούς???? δλδ σας αρέσει να βλέπετε ΄΄τρύπες φωτός΄΄ μέσα στο ενυδρείο? Ένα ενυδρείο 60 λιτρων είναι.. ουτε κοράλια σε απόσταση 1 μέτρου να φωτίζατε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και συγγνωμη που επεμβαινω στην συνομιλια σας-διαφωνια σας.Στο συγκεκριμενο site που αναφερεται ο nikostrex δηλαδη στο open reef απ΄οπου ξεκινησε ενα ποστ ο ανθρωπος που ανοιξε το ποστ ειμαι εγω,ο ocean -sea δηλαδη στο συγκεκριμενο site.Οταν ανοιξα το ποστ σαν αρχαριος,οπως ειμαι και τωρα εκανα μια ερωτηση για προτασεις σε φωτισμο για mini reef οπως ειναι το δικο μου.Οπως φαινεται την πατησα ομως γιατι αγορασα 3 μπαρες led της συγκεκριμενης εταιριας απο το συγκεκριμενο καταστημα(ο νοων νοειτω) και τις τοποθετησα στο ενυδρειο μου που τις εχω ακομα και τωρα.Τωρα αυτες τις μπαρες ο ΘΕΟΣ τις κανει μπαρες led.Δεν κανω κριτικη για τις συγκεκριμενες μπαρες αλλα λεω ακριβως την αληθεια οτι απλα δεν κανουν.Και το λεω αυτο για το λογο οτι,οταν καποιος νεος χομπιστας ποσταρει ενα θεμα για το οποιο εχει αγνοια και ρωταει για να μαθει δεν πρεπει να του πασαρουμε οτι ναναι ή να του λεμε πχ οτι αυτο ειναι καλο οκ βαλτο ενω δεν ειναι.Προς αποφυγη παρεξηγησεων ολο αυτο που σχολιασα για περαιτερω ποστ που θα ανεβουν απο αλλους χομπιστες.Και τελος σαν υστερογραφο, οι δουλειες που κανει ο nikostrex δεν εχουν καμια σχεση με τις προαναφερομενες μπαρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να χαλάσει το θέμα, η παρουσίαση πολύ καλή..

Τρείς παρατηρήσεις:

1) Αν δε μπεί κάποια προστασία πχ plexi, η αν δε βγει απο το καπάκι και μείνει ετσι, η οξείδωση θα χτυπήσει την πόρτα σύντομα.

2) Ο ανεμηστήρας καλό ήταν να μπεί, αλλά δε νομίζω και ετσι θα καλυπτεί η ψύξη, βεβαια όσο περισσότερη ψύξη τόσο το καλύτερο..

3) Γιατί ρε παιδία τέτοια μανλια με τους φακούς???? δλδ σας αρέσει να βλέπετε ΄΄τρύπες φωτός΄΄ μέσα στο ενυδρείο? Ένα ενυδρείο 60 λιτρων είναι.. ουτε κοράλια σε απόσταση 1 μέτρου να φωτίζατε..

Και ειδικα στην τριτη περιπτωση οι αλγες παραμονευουν στα συγκεκριμενα σημεια που συγκεντρωνεται η δεσμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μαλλον δε καταλαβες κατι εγω που σου ειπα παρτες σου ειπα παρτες γιατι ειναι καλες και ειναι καλες γνωμη μου και δεν αλλαζει επειδη εσυ μπορει να τις χσλασες

Αλοστε αν ακολουθεις οδηγιες του φιλου σου που εφτιαξε αυτο το μινι φωτιστικο που αλλοι τρελαθηκατε αλλα εχει επανω του ανα καρο λαθη ηλεκτρονικα σιγουρα θα τις χαλασες απο αγνοια ετσι οχι σκοπιμα

Εγω ειπα μια δυο συμβουλες να βοηθησω να μη πεταξεις τα λεφτα που πληρωσες και ο φιλος σου επιτεθηκε λεγοντας εμενα ασχετο στα led επειδη αυτος απο μονος του παραβλεπει δεδομενα για την χρηση των led

Αν δεις συγκεκριμενα το σχολιο μου θα δεις οτι λεει για τον ανεμιστηρα οτι μειωνει τη ζωη τους οχι οτι θα τα καψει και ο φιλος σου λεει δε χρειαζεται

Σε αρκετη ζεστη χωρις κυκλοφορια αερα Η θερμοκρασια ανεβαινει και η ζημια του φωσφορου ειναι μη αναστρεψιμη

Δε ξερω γιατι ο φιλος σου εψαξε να βρει ποστ δικο μου για να στηριξει τι ξερω και τι δε ξερω

Πολλοι ανθρωποι δε αγοραζουν μαρκες αυτοκινητων και αλλοι ειναι φανατικοι αυτων ετσι ειναι τα μηχανηματα

Εσυ καλα μιλησες απο το φιλο σου γιατι δεχτηκα επιθεση δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστώ πολυ για τις παρατηρήσεις σας. Άλλωστε γι αυτο έγινε και το θέμα. Ώστε να βελτιώσουμε οτι μπορούμε με τις απόψεις του καθενός.

Ως αναφορά το plexiglas που αναφέρθηκε θα δω στην πορεία πως θα πάνε τα φώτα και θα πράξω αναλόγως. Βασικα το μόνο που φοβαμαι είναι η εξατμίση που έχω λόγω του ανεμιστήρα που έχω για ψύξη. Ποια είναι η γνώμη σας μπορει να επηρεάσει το φωτισμό;

Στη λάμπα που είχα πριν για παράδειγμα έπρεπε κάθε μήνα να την καθαρίσω απο τα άλατα

Απο υγρασία δεν έχω καθολου. Ουτε σταγόνα. Ακόμα και τώρα που τα ledακια είναι πιο χαμηλά.

Στο θέμα σχετικά με το ανεμηστηρακι. Παιδια πιάνω συνεχώς το heatsink και μετα απο 10 ώρες φωτισμο και είναι δροσερό. Δεν καίει σε καμία περίπτωση. Άλλωστε τα led δεν δουλευουν στο 100% και μιλάμε για μόλις 16

Τέλος για τους φακούς και το θέμα της άλγης μετα απο συζήτηση που είχα με τον nikostrex με διαβεβαίωσε οτι οι άλγες δεν θα υπάρχουν. Αλλα καλύτερα να απαντήσει και ο ίδιος πιο εμπεριστατωμένα.

Εσείς λέτε να τους αφαιρεσω τους φακούς ώστε να απλωθεί και το άσπρο παντού;

Link to comment
Share on other sites

φιλε Νικολα τα led σαν πηγη φωτισμου δεν εχουν τον φθοριο οπως μια λαμπα τ8 η τ5

εχουν 2 βαθμους μετρησης που ονομαζονται pur και par που σημαινει με απλα λογια την δυνατοτητα τον led σε φασματοχρωματος που περιεχει εσωτερικα το led και την ενταση ροης

ειναι μια καθαρη πηγη φωτισμου χωρις να επηρεαζει το ενυδρειο απο φωσφορο και αλγες !!

εδω ειμαστε αλλωστε να μας πεις την γνωμη σου εν καιρο ........

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Merlon1 σε τι λάθη σχετικά με το ηλεκτρονικα αναφέρεσαι;

Γι αυτο ανοιξα το θέμα κιόλας για να ακουστούν απόψεις επι του θέματος.

Απλα θέλω με στοιχεία ώστε να έχουμε καλύτερη συζήτηση.

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μια φωτο τωρινη με το καπακι σηκωμενο?

Να ζητησω συγνωμη αλλα δε μπορω να μη το πω θα σκασω

Τελικα ο φιλος σου δεν ειναι μονο ηλεκτρονικος αλλα και βιολογος καταριπτοντας για αλλη μια φορα τους νομους της φυσης που λεει εντονο φως με νερο ισον αλγες και συσωρευση (φαγητου)νιτρικων φωσφωρικων αλατων

Υ.γ.

Φιλε δε τα λεω με κακια ειμαι πολυ χαβαλετζης σα τυπος μη με παρεξηγεις οπως δε σε παρεξηγησα και γω που ειπες οτι δε πιστευεις οτι εχω επαγγελματικη σχεση με τα led

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θεωρω αν μου Πεις οτι οντως ειδα καλα να ειναι ενωμενα λευκα λεντ με αλλα χρωματα κοκκινο μπλε violet

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αν ειδα καλα λευκα led ενωμενα σε σειρα με μπλε η κοκκινα ;

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια δεν μπορ πω να βάλω τώρα. Αλλα είναι όπως τις εικόνες που ποστ άρα στην αρχη. Δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Υπάρχουν 3 οριζόντιες σειρές. Ναι υπάρχουν σε σειρα λευκά με τα χρώματα που ανεφερες.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια δεν μπορ πω να βάλω τώρα. Αλλα είναι όπως τις εικόνες που ποστ άρα στην αρχη. Δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Υπάρχουν 3 οριζόντιες σειρές. Ναι υπάρχουν σε σειρα λευκά με τα χρώματα που ανεφερες.

τα χρωματα δεν ειναι οπως τα ανεφερε

1) pink (ροζ)

1) red (κοκκινο)

3) Royal-Blue x3 (μπλε)

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

δες εδω να μαθαινεις τι περιεχει μια λαμπα φθωρισμου

http://light.physics.auth.gr/enc/sources.html

οπως σου ειχα γραψει και σε ποιο πανω ποστ καλο ειναι αν δεν ξερεις να μην ποσταρης απλα για να ποσταρης

Νικολα καλη συνεχεια στο θεμα σου

φιλε merlon1 δεν εχω κατι μαζι σου καλη συνεχεια και σε εσενα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...