Jump to content

Eheim 2026


basilis

Recommended Posts

Το δικό μου πρόβλημα στο eheim 2026 είναι το εξής.

Όταν τεθεί εκτός λειτουργίας π.χ. σε μια διακοπή ρεύματος ή όταν το αποσυνδέσω εγώ απο το ρεύμα προκειμένου να το καθαρίσω, αδειάζει όλο το νερό εξω (κάτι σαν επιστροφή) και κινδυνεύω να πλημμυρίσω!!! Το θέμα αυτό το έχω αναφέρει και παλαιότερα σε αλλο post και τότε είχε βρεθεί μια λύση με το να καθαρίσω το λαστιχάκι που υπάρχει περιμετρικά γύρω απο το καπάκι του φίλτρου ( αυτού δηλαδή που σκεπάζει ολο τον κάδο ). Το πρόβλημα τότε ξεπεράστηκε, όμως ήρθε η στιγμή που επανήλθε, και αυτή την φορά δεν επιδιορθώνεται με τίποτα. Μια λύση που επίσης βρήκα είναι να το σηκώσω πιο ψηλά. Δηλαδή απο την αρχική του θέση που ήταν μέσα στο ντουλάπι κάτω απο το ενυδρείο, το μετέφερα σε 1 τραπεζάκι λίγο πιο ψηλά απο τον πυθμένα του ενυδρείου. Έτσι σε περίπτωση διακοπής δεν κινδυνέυω να πλημμυρίσω.

Όμως αυτό είχε σαν αποτέλεσμα (εκτός του οτι είναι σε σημείο που φαίνεται), να πέρνει απο κάπου αέρα και να γεμίζει το ενυδρείο μικρές- μικρές φυσσαλίδες. Δεν είναι μόνιμη αυτή η κατάσταση, αλλά υπάρχουν πολλές στιγμές, κατά την διάρκεια της ημέρας που όλη η επιφάνεια είναι γεμάτη φυσσαλίδες και νομίζω πως μειώνεται και ο φωτισμός στο ενυδρείο. Επικρατεί κάτι σαν συννεφιά...

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ξεπεράσω μόνιμα και τα δυο αυτά προβλήματα?

Για ότι απορίες συμπληρωματικά , εδω είμαι... :)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη από ότι φαίνεται το καπάκι σου έχει πρόβλημα στεγανοποίησης και δέν κλείνει σωστά.

Γιαυτό και όταν έχει διακοπή ρεύματος λόγο της πίεσης του νερού δεδομένου του μανομετρικού ύψους έχεις την διαρροή.

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να πας το φίλτρο στο κατάστημα που το αγόρασες για να αναγνωρίσουν το πρόβλημα και να το διορθώσουν ή να σου αντικαταστήσουν το φίλτρο εφ' όσον ισχύει η εγγύηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς το συγκεκριμένο φίλτρο (το 1 απο τα 2 που έχω) το είχα αγοράσει το 2002 (αρα δεν καλύπτεται απο εγγύηση) και το κατάστημα...έκλεισε!

Τόσο καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά να χρειάζεται αντικατάσταση η φλάντζα του καπακιού. Προσπάθησε να εντοπίσεις από ποιό μέρος γίνεται η διαρροή.

Ανταλακτικά της Eheim, υπάρχουν άφθονα.

Το φίλτρο, για να αποδίδει σωστά, θα πρέπει να βρίσκεται πολύ χαμηλότερα από τον πυθμένα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά να χρειάζεται αντικατάσταση η φλάντζα του καπακιού. Προσπάθησε να εντοπίσεις από ποιό μέρος γίνεται η διαρροή.

Ανταλακτικά της Eheim, υπάρχουν άφθονα.

Το φίλτρο, για να αποδίδει σωστά, θα πρέπει να βρίσκεται πολύ χαμηλότερα από τον πυθμένα του ενυδρείου.

Φίλε Νίκο,

το φίλτρο τρέχει νερό απο το σημείο ακριβώς εκείνο που υπάρχει μια χειρολαβή για να το σηκώσουμε όταν έιναι γεμάτο πχ και θέλουμε να το καθαρίσουμε. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα και δεν ξερω αν θα βοηθείσει στην διάγνωση, είναι οτι η μπίλια που υπάρχει πάνω στο φίλτρο ως δείκτης της ροής του νερού δεν λειτουργεί. Είναι πεσμένη κάτω, όπως ακριβώς όταν δεν είναι στην μπρίζα το φίλτρο, αλλά το νερό περνά κανονικα και το φίλτρο λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Η θέση της μπίλιας δηλώνει ότι τα υλικά είναι πολύ συμπιεσμένα ή ότι έχουν μπουκώσει.

Δεν απολκλείω να έχει κάποια σχέση με τη διαρροή. Μπορείς να το καθαρίσεις ή να το αραιώσεις και να δεις το αποτέλεσμα.

Έλεγξες τη φλάτζα? Για να τη δεις καλά πρέπει να τη βγάλεις και να την τραβήξεις ελαφρά με τα χέρια σου, ώστε να διαπιστώσεις τυχόν σκασίματα.

Μπορεί να έχει κάποια ρωγμή κάποιο πλαστικό σημείο ή εξάρτημα του καπακιού, ιδιαίτερα στη θέση της χειρολαβής και τις εισόδους νερού.

Δεν μπορεί, αν το παρατηρήσεις καλά πρέπει να εντοπίσεις το σημείο διαρροής.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τελευταία λύση θα σου πρότεινα να αδιάσεις το φίλτρο

να το κλείσεις κτλ κτλ να βάλει λάστιχα ωστε να μην πέρνει νερό από

τις βάνες και να το βουτήξεις σε μία μπανίερα με το μεγαλύτερο

δυνατό βάθος... δες από που βγαίνουν οι μπουρμπουλίθρες και μετά

διορθώνεις την ζημιά! δεν είμαι σιγουρος εάν η σιλικόνη θα κάνει την

δουλεια σε πλαστικό αλλά ίσως χρειαστει κάτι ισχυρότερο.

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε, τα υλικά του φίλτρου δεν μειώθηκαν αλλά ούτε και αυξήθηκαν ποτέ, εδώ και χρόνια. Μόνο απλά καθαρίζονται. Εκτός αυτού, έχει ακριβώς τα ίδια υλικά σε ποσότητα και με το δεύτερο φίλτρο που έχω στο ίδιο ενυδρείο, το οποίο δουλεύει μια χαρά.

Όσο αφορά την φλάντζα, sorry αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι και που ακριβώς βρίσκεται. Ίσως μια λεπτομερής περιγραφή θα με βοηθούσε... :)

(Θα δοκιμάσω στο τέλος και την λύση που πρότεινες φίλε Στέφανε...) :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε, τα υλικά του φίλτρου δεν μειώθηκαν αλλά ούτε και αυξήθηκαν ποτέ, εδώ και χρόνια. Μόνο απλά καθαρίζονται. Εκτός αυτού, έχει ακριβώς τα ίδια υλικά σε ποσότητα και με το δεύτερο φίλτρο που έχω στο ίδιο ενυδρείο, το οποίο δουλεύει μια χαρά.

Όσο αφορά την φλάντζα, sorry αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι και που ακριβώς βρίσκεται. Ίσως μια λεπτομερής περιγραφή θα με βοηθούσε... :)

(Θα δοκιμάσω στο τέλος και την λύση που πρότεινες φίλε Στέφανε...) :D

Όταν λέμε φλάντζα, εννοούμε το μεγάλο λάστιχο, σαν δαχτυλίδι, που στεγανοποιεί το καπάκι με το κάνιστρο.

Αυτό αφαιρείται και μπορείς να το ελέγξεις.

Αν δεν καταλαβαίνεις, ακόμα για τί πράγμα μιλάμε, τότε πήγαινέ το όπως είναι σε ένα ενυδρειακό κατάστημα να το δει εκεί ο υπεύθυνος.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Νίκο, κατάλαβα τι είναι η φλάντζα, και είναι το πρώτο που είχα ελέγξει απο την αρχή. Είναι εντάξι και δεν έχει κάποιο ορατό πρόβλημα.

Σήμερα η κατάσταση έγινε απελπιστική!!!

Ασχολούμε όλο το απογευμα με το φίλτρο ψάχνοντάς το παντού, Δεν βρήκα κάποιο σημείο σπασμένο η ραγισμένο ή τέλος πάντων να 'εχει υποστεί φθορά. Όμως τώρα αν το αποσυνδέσω απο την μπρίζα,΄έχει διαροή και στο ψιλό σημείο που το έχω ανεβάσει, (πάνω απο τον βυθό), και που μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα. Ακόμα έτσι και πατήσω την ''πόμπα'' με την παλάμη μου που έχει πάνω η κεφαλή για να γεμίσει νεροό, τότε πετάγονται νερά απο το φίλτρο απο οπου μπορείς να φανταστείς, μέχρι και απο τις 4 ασφάλειες που έχει για να ασφαλίσει το καπάκι!!!

Δεν ξέρω τι να κάνω, δεν μπορώ να το αφήσω και να φύγω απο το σπίτι. Πρέπει να το αποσυνδέσω εντελώς απο το ενυδρείο και να χάσω όλα τα πολύτιμα βακτρίδια,και μέχρι να αγοράσω άλλο θα μείνω με μειωμένη φίλτρανση. Ίσως να έπερνα κάπια ανταλακτικά απο το αλλο 2026 που έχω και να τα δοκιμάσω σ αυτό που έχει το πρόβλημα?

S O S !!!

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία αναφέρω οτι το φίλτρο τέθηκε ''εκτός λειτουργίας'' μια και δεν μπόρεσα να βρώ κάποια καλύτερη λύση. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε τα υλικά του παλιού σου φίλτρου στο καινούργιο για να μην χάσεις τις αποικίες των βακτηριδίων σου. Αν το φίλτρου σου έβγαζε νερά από τις τέσσερις ασφάλειες είναι σίγουρα η φλάτζα σου ( το μεγάλο στρόγγυλο λάστιχο) η οποία προσφέρει στεγανοποίηση στο φίλτρο σου. Θα σου συνιστούσα να έπαιρνες μία καινούργια και να ξαναδοκίμαζες. Το ίδιο πρόβλημα είχα με το Εheim 2013. Ενώ η φλάτζα φαινόταν εντάξει, (εμένα δεν μου έφερνε νερό από το ενυδρείο) τελικά δεν ήταν. Είχα κοντέψει να τρελαθώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε τα υλικά του παλιού σου φίλτρου στο καινούργιο για να μην χάσεις τις αποικίες των βακτηριδίων σου. Αν το φίλτρου σου έβγαζε νερά από τις τέσσερις ασφάλειες είναι σίγουρα η φλάτζα σου ( το μεγάλο στρόγγυλο λάστιχο) η οποία προσφέρει στεγανοποίηση στο φίλτρο σου. Θα σου συνιστούσα να έπαιρνες μία καινούργια και να ξαναδοκίμαζες. Το ίδιο πρόβλημα είχα με το Εheim 2013. Ενώ η φλάτζα φαινόταν εντάξει, (εμένα δεν μου έφερνε νερό από το ενυδρείο) τελικά δεν ήταν. Είχα κοντέψει να τρελαθώ.

Άρη. αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω. Μόλις παω Θεσσαλονίκη θα αναζητήσω στα pet-shop να βρώ φλάντζα για το 2026. Σε ευχαριστώ για το ενδειαφέρον σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...