Jump to content

Seneye Monitor…. Ένα Πολυεργαλείο Στο Ενυδρείο Μας


Recommended Posts

Presentation.jpg

Seneye Monitor…. ένα πολυεργαλείο στο ενυδρείο μας

post-13206-0-13223400-1342473928_thumb.jpg

Κυκλοφορεί εδώ και καιρό στο εξωτερικό, απλά ήταν θέμα χρόνου να έρθει και στην Ελλάδα και σαν ορκισμένος γκατζετάκιας εγώ, δεν θα μπορούσα να αντισταθώ σε κάτι τέτοιο.

Τα χαρακτηριστικά του είναι πολλά… έλεγχος στάθμης, pH, αμμωνίας, θερμοκρασίας, Οξυγόνου, Kelvin, Lux, Par και στα μελλοντικά σχέδια της εταιρίας είναι να προστεθούν για: ΝΟ3, ΚΗ και άλλα….

Όλες αυτές οι ενδείξεις εμφανίζονται τοπικά σε κάποιο PC μιας και συνδέεται μέσω USB,

post-13206-0-94420800-1342473996_thumb.jpg post-13206-0-86610200-1342474025_thumb.jpg

ενώ ταυτόχρονα ανεβαίνουν και στον προσωπικό λογαριασμό που δημιουργεί ο χρήστης στον server της εταιρίας.

post-13206-0-29769500-1342474089_thumb.jpg post-13206-0-04028500-1342474121_thumb.jpg

….Και δεν είναι μόνο αυτό, όλες αυτές οι ενδείξεις είναι προσβάσιμες μέσω ιντερνέτ και φυσικά από το κινητό, είτε μέσω του ειδικού προγράμματος για smart phone, είτε από κάποιον web browser του κινητού.

post-13206-0-92066200-1342474183_thumb.jpg

….Και δεν είναι μόνο αυτό, έχει και άλλο. Τις περισσότερες από αυτές τις ενδείξεις, μπορεί κάποιος να τις παραμετροποιήσει, ώστε να ορίσει ανώτερα και κατώτερα επίπεδα συναγερμού ώστε το πρόγραμμα να ειδοποιεί είτε με e-mail είτε με SMS στο τηλέφωνο που έχει δηλωθεί από τον χρήση. Ευτυχώς στις χώρες υποστηρίζεται και η Ελλάδα.

Όπως καταλάβατε για να λειτουργήσει σωστά και με όλες του τις δυνατότητες πρέπει να είναι συνδεδεμένο με κάποιον υπολογιστή.

Υπάρχουν τρεις εκδόσεις της συσκευής και αυτή για Reef είναι η πιο ολοκληρωμένη, αφού περιλαμβάνει και τον αναλυτή φωτισμού/φάσματος.

Η εταιρία αναφέρει ότι για να λειτουργήσει σωστά ώστε να στέλνει E-mail και SMS πρέπει να ενεργοποιηθεί ένας κωδικός που υπάρχει επάνω στα επιπρόσθετα slides (κάτι σαν SIM κάρτα εμβαπτισμένη ώστε να διαβάζει μέσω της φωτομετρική μεθόδου pH και αμμωνία), αλλά ο συναγερμός μηνυμάτων δούλεψε μια χαρά σε μένα και χωρίς αυτήν, απλά δεν είχα ενδείξεις pH και αμμωνίας.

Όσον αφορά αυτή την κάρτα διαρκεί ένα μήνα, (κάτι σαν συνδρομή δηλαδή) και κοστίζει 7 ευρώ.

Τοποθετείται εσωτερικά της συσκευής.

Λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε στο site του κατασκευαστή…

http://www.seneye.com/

...και ακόμη περισσότερες από μένα μόλις του βγάλω το ζουμί !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 317
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε λίγο το ενυδρείο σου θα θυμίζει πυρηνικό εργοστάσιο Βαγγελη!

Θα μας ανακοινώσεις και την τιμή αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις pH, αμμωνίας και θερμοκρασίας, μέσω του προγράμματος μπορούν να ρυθμιστούν +/- εάν υπάρχουν διαφορές με κάποια άλλα όργανα μέτρησης που πιθανών να έχουμε.

Σε μένα μόνο η θερμοκρασία είχε κάποιες αποκλίσεις, ενώ το pH έδειχνε πάνω-κάτω όσο και το ηλεκτρονικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο το ενυδρείο σου θα θυμίζει πυρηνικό εργοστάσιο Βαγγελη!

Θα μας ανακοινώσεις και την τιμή αυτού?

Η τιμή στην Ελλάδα είναι ίδια με αυτήν του εξωτερικού... 130 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή και το 7ευρω το μήνα να συντηρούν τον σέρβερ...μπλίζαρντ εντερτέινμεντ γίναμε...

Link to comment
Share on other sites

Τα SMS που λαμβάνει ο συνδρομητής, είναι κάπως έτσι....

seneye device 'Seneye Aiolos' reported the temperature is high, based on your current alert levels.



Please consider reducing your temperature gradually or changing your alert levels if they are incorrect.

.. αλλά τα e-mail εκτός από την προειδοποίηση στη συγκεκριμένη παράμετρο με λεπτομέρειες, προτείνονται και λύσεις το τι πρέπει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

.Εχει και Game Master το παιχνίδι δηλαδή... Ανυπομονώ να μετρήσουμε το φωτιστικό μου.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή και το 7ευρω το μήνα να συντηρούν τον σέρβερ...μπλίζαρντ εντερτέινμεντ γίναμε...

Κοίτα αν σκεφτείς το πόσα διαφορετικά ηλεκτρονικά όργανα χρειάζονται για όλες αυτές τις παραμέτρους, όντως η τιμή είναι καλή και 7 ευρώ τον μήνα δεν είναι πολλά ώστε να τα παρακολουθεί κάποιος από παντού.

Η συσκευή μπορεί να δουλέψει και με ένα απλό τροφοδοτικό USB αλλά φυσικά δεν θα υπάρχει η δυνατότητα να στείλει πληροφορίες στον server, απλά υπάρχουν φωτεινές ενδείξεις επάνω της για θερμοκρασία, pH και αμμωνία που ανάβουν κόκκινες αν ξεφύγουν.

Link to comment
Share on other sites

.Εχει και Game Master το παιχνίδι δηλαδή... Ανυπομονώ να μετρήσουμε το φωτιστικό μου.... :bigemo_harabe_net-134:

Ετοιμάσου να στο δώσω εντός των ημερών να πειραματιστείς....μόνο που θα το πάρεις μέσα σε νερό γιατί δεν πρέπει να στεγνώσουν τα slide του pH και της αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:

Καλά θα έρθω να σε πάρω να πιούμε και καφεδάκι να δείς την θάλασσα και απο κοντά γιατί μόνο απο το σπίτι σου την βλέπεις!

Link to comment
Share on other sites

χωρις συνδρομη δεν δουλευει...?

.. έτσι λέει, αλλά εμένα μου δούλεψε όσον αφορά τα μηνύματα, εκτός φυσικά από το pH και την αμμωνία.

Η κάρτα έχει διάρκεια ένα μήνα και μετά από αυτό το χρονικό περιθώριο η εταιρία δεν εγγυάται τα αποτελέσματα των μετρήσεων στο pH / αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:

Καλά θα έρθω να σε πάρω να πιούμε και καφεδάκι να δείς την θάλασσα και απο κοντά γιατί μόνο απο το σπίτι σου την βλέπεις!

χα χα μου την φέρνει ο Θοδωρής κάθε 15ημερο σε μπιτόνια !!!.... παρόλα αυτά δεκτή η πρόσκληση.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εταιρία το λογισμικό περιέχει μέσα στον κώδικα, κάποιες παραμέτρους και βάση της πορείας του ενυδρείου που καταγράφεται καθημερινά, μπορεί να προβλέψει διάφορες καταστάσεις... τώρα κατά πόσο είναι εφικτό αυτό (και σωστή η πρόβλεψη), είναι άλλο καπέλο !!!

Link to comment
Share on other sites

Άρε Αίολε ξύλο που θες... τέτοιες περιόδους μας τα δείχνεις και μου τρέχουν τα σάλια... τα 7 το μήνα δεν είναι τίποτα για αυτά που κάνει... μόνο τα χημικά που δεν θα πιάσω στα χέρια μου... σε Mac έχει δοκιμαστεί; γιατί οι απαιτήσεις δεν αναφέρουν Mac.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

φοβερο μηχανακι φενεται ευχαριστουμε ΑΙΟΛΕ για την παρουσιαση

παρτε και ενα βιντεο για να δειτε πως δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

To πακετο των 130€ τι περιλαμβανει??

Την συσκευή με 2.5 μέτρα καλώδιο USB και μαζί με μια κάρτα (ας την λέμε SIM) διάρκειας ενός μήνα.

Όπως είπα η έκδοση για reef έχει ενσωματωμένο και το φωτόμετρο.

Η όλη διαδικασία εγκατάστασης γίνεται μέσω δικτύου, δηλαδή: άνοιγμα λογαριασμού, κατέβασμα προγράμματος και οδηγιών χρήσης, δήλωση/ενεργοποίηση της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

αμα

Άρε Αίολε ξύλο που θες... τέτοιες περιόδους μας τα δείχνεις και μου τρέχουν τα σάλια... τα 7 το μήνα δεν είναι τίποτα για αυτά που κάνει... μόνο τα χημικά που δεν θα πιάσω στα χέρια μου... σε Mac έχει δοκιμαστεί; γιατί οι απαιτήσεις δεν αναφέρουν Mac.

Σε MAC όχι δεν έχει βγει ακόμη πρόγραμμα, αν και κάπου στο site λέει ότι θα βγάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή με 2.5 μέτρα καλώδιο USB και μαζί με μια κάρτα (ας την λέμε SIM) διάρκειας ενός μήνα.

Όπως είπα η έκδοση για reef έχει ενσωματωμένο και το φωτόμετρο.

Η όλη διαδικασία εγκατάστασης γίνεται μέσω δικτύου, δηλαδή: άνοιγμα λογαριασμού, κατέβασμα προγράμματος και οδηγιών χρήσης, δήλωση/ενεργοποίηση της κάρτας.

τωρα βεβαια εχω ενα θεμα αλλα δεν ειμαι σιγουρος... για να τα κανει ολα αυτα χρειαζεσαι καθε μηνα να χωνεις 7 ευρο δηλ 84 ευρο το χρονο (αν κανω λαθος με διορθωνεις)

εχουμε και λεμε λοιπον

μοναδα 130 ευρο

3μηνη καρτα 21 ευρο (12 μηνες 84 ευρο)

router 78 ευρο (γιατι θα το παρεις δεν παιζει να μην το παρεις βαζω και τον εαυτο μου μεσα)

+ 32,75 ευρο τα μεταφορικα

πιασαμε λοιπον τα 324 ευρο.... :jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

τωρα βεβαια εχω ενα θεμα αλλα δεν ειμαι σιγουρος... για να τα κανει ολα αυτα χρειαζεσαι καθε μηνα να χωνεις 7 ευρο δηλ 84 ευρο το χρονο (αν κανω λαθος με διορθωνεις)

εχουμε και λεμε λοιπον

μοναδα 130 ευρο

3μηνη καρτα 21 ευρο (12 μηνες 84 ευρο)

router 78 ευρο (γιατι θα το παρεις δεν παιζει να μην το παρεις βαζω και τον εαυτο μου μεσα)

+ 32,75 ευρο τα μεταφορικα

πιασαμε λοιπον τα 324 ευρο.... :jawdrop:

H κάρτα είναι για τις μετρήσεις pH - αμμωνία στην συγκεκριμένη έκδοση, αργότερα θα κάνει και άλλες μετρήσεις με απαραίτητη την όποια κάρτα.

Όλα τ άλλα δουλεύουν και χωρίς αυτήν.

Η κάρτα δεν είναι απαραίτητη να τοποθετείται κάθε μήνα εάν δεν σ ενδιαφέρουν αυτές οι μετρήσεις, και απλά την ενεργοποιεί κάποιος όποτε θέλει, δηλαδή σε μια περίοδο διακοπών για να έχει την εικόνα του ενυδρείου του από παντού.

Το router δεν είναι απαραίτητο αφού μπορεί να συνδεθεί σε κάποια θύρα USB του υπολογιστή. Το router είναι ένα επιπρόσθετο εξάρτημα σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει άμεση πρόσβαση σε υπολογιστή, πχ σε λιμνούλα κήπου.

Υπάρχει όμως και USB καλώδιο προέκταση μέχρι 25 μέτρα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Το φωτόμετρο είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για τους "άρρωστους reefάδες"... να μπορεί δηλαδή κάποιος "βαρεμένος" να μετράει τα ποσοστά φωτισμού από διάφορες θέσεις μέσα στο ενυδρείο ώστε να τοποθετούνται εκεί καράλλια με τις απαιτήσεις που έχει το καθένα σε φωτιστικές συνθήκες.

Επίσης να ελέγχει τις λάμπες κατά πόσο έπεσε η απόδοσή τους.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Περιμενα να μου ερθει για να κανω μια παρουσιαση......φτουυυυ με προλαβες ρε Βαγγο!!!!

Πως και πως το περιμενω εδω και 5 μερες..... :bigemo_harabe_net-134: .

Πιστευω με τοσα που εχουμε δοκιμασει....... χαλασει........ φτιαξει........και οτι αλλη παπατζα, κανει στο ενυδρειο , στο τελος θα πεταξουμε τον πυραυλο!!!Τυφλα να εχει η ΝΑΣΑ. :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα έχουμε και μια δεύτερη γνώμη. Μόλις σου έρθει βγάλτου το ζουμί και εσύ !!!

Κακά τα ψέματα.... κάποιοι αυτοματισμοί είναι απαραίτητοι.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...