Jump to content

Ψήξη νερού με ανεμιστήρα


nikos193

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ο ανεμιστήρας για να ψήξει το νερό πρέπει να χτυπάει την επιφάνεια του νερού. Αν τον βάλω ανάποδα δηλαδή να τραβάει θα έχει αποτέλεσμα? Και γιατί το λέω αυτό: γιατί με τον ανεμιστήρα να χτυπάει στην επιφάνεια έχουμε ανατάραξη και απώλεια CO2. Έτσι?

Link to comment
Share on other sites

IMO αν έχεις κρεμαστό η επικαθίμενο φωτιστικό δεν θα έχεις καλά αποτελέσματα στη ψύξη με τον ανεμιστήρα ανάποδα.. με κατάλληλη τοποθέτηση μπορείς να αποφύγεις την ανατάραξη αν σε ενοχλεί..

αν ο ανεμιστήρας είναι τοποθετημένος σε τρυπημένο τυποποιημένο καπάκι θα είναι αποδοτικότερος γιατί θα τραβάει τη θερμοκρασία από το κλειστό χώρο του καπακιού..

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι δύο ανεμιστήρες ο ένας στην μία πλευρά του ενυδρείου (στο καπάκι) τραβάει αέρα μέσα και ο άλλος στην άλλη πλευρά (πάλι στο καπάκι εννοείται) έχει ανάποδη ροή προς τα έξω δημιουργώντας ρεύμα --> εξάτμιση --> ψύξη.

Δεν γλυτώνεις έτσι κι αλλιώς μία ελαφρά κατά τη γνώμη μου (και εμπειρία μου) ανατάραξη όπως δεν γλυτώνεις και την εξάτμιση νερού (άλλωστε πώς θα γίνει η ψύξη?).

Στη συνέχεια συμπλήρωμα με νερό είτε απιονισμένο είτε από RO. Έχεις λογικά κάποια απώλεια CO2 αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Εξαρτάται κατά τη γνώμη μου και από τον τρόπο διάχυσης που χρησιμοποιείς για το CO2. Δηλαδή αν απλά οδηγείς ένα σωληνάκι στην έξοδο του φίλτρου σου πιθανώς να έχεις μεγαλύτερη απώλεια ενώ αν έχεις ένα διαχυτήρα (π.χ. σκάλα) ή ένα μείκτη θα έχεις αμελητέα απώλεια.

Φαντάζομαι ότι το ερώτημα αφορά τη θερινή περίοδο ??

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΣΩΣΤΟ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

ΕΝΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΝΑ ΦΥΣΑΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΤΡΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΛΕΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο ενυδρείο μου 160lt έχω τρεις ανεμηστήρες 6cm υπολογιστή.2 στην πίσω πλευρα του καπακιού όπου ο ένας φυσάει και ο άλλος ρουφάει και έναν επάνω στο καπάκι που φυσάει την επιφάνεια.Με θρμοκρασία χώρου 35 και 3 Τ5 στο καπάκι έχω θερμοκρασια ενυδρείου 27,5 , με την βοήθεια βέβαια και ενός controler ρυθμισμένο στο 27 + 0,5.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πως θα μπορούσα να συνδέσω ανεμιστήρες υπολογιστή σε μπρίζα 230ν για να ψύχω το ενυδρείο??

Θα χρειαστώ κάποιο είδος μετασχηματιστή?? Αν ναι, από που μπορώ να προμηθευτώ έναν???

Ευχαριστώ...!

Link to comment
Share on other sites

Σε ηλεκτρολογικά είδη. Επέλεξα κάποιον με μεταβαλλόμενο voltage.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω. Επέλεξε κάποιον με μεταβαλλόμενο voltage για να ελέγχεις την ταχύτητα του ανεμιστήρα. Κατώτερο συνήθως όριο τα 6 Volt και μέγιστο τα 12-13.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια... Οι μεγάλες ζέστες έρχονται και πρέπει να φροντίσω και τα ψαράκια μου!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...