Jump to content

Φως Για Chaeto Σε Boyu 130Lt Στο "sump"


submarine1981

Recommended Posts

Το να μην εχει κανεις σαμπ ειναι ενα προβλημα μιας και δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα. Εδω και καιρο εψαχνα βυθιζονεμες λαμπες-πατεντες για να βαλω στο πισω μερος του υποτιθεμενου σαμπ chaeto. Οι επιλογες ηταν πολυ λιγες. Αρχικα πηρα μια βυθιζομενη μπαρα λεντ ( http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190648904887&ssPageName=ADME:L:OU:US:3160) αλλα ηθελα να βαλω μαζι με τα λεντ και μια λαμπα Τ5.Για να μην γραφω την ιστορια της ζωης μου θα σας πω τι εκανα χωρις πολλα πολλα.

Να ενημερωσω οτι αυτο που εκανα ηταν κατι το τελειος βιαστικο (αρπα-κολα που λεμε). Ειμαι 100% σιγουρος οτι παιδια απο το φορουμ που εχουν γνωσεις θα βελτιωσουν αυτο που ξεκινησα καθως δεν ειδηκευομαι σε κατασκευες (ουτε καρφι δεν μπορω να καρφωσω :P )

τα υλικα που χρησιμοποιησα:

1) Λαμπα F8Τ5/D την χρησιμοποιουνε τα συνεργεια αυτοκινητου (Μαλλων ειναι αυτη http://www.amazon.com/Eiko-15511-Straight-Fluorescent-Light/dp/B001HXDCQS )

2) Φορμες για γλυκα-κεΐκ !!

3) Αλουμινοχαρτο και ταινια συσκευασιας

-Στο πισω μερος του ενυδρειου εχει αυτοκολητο γκρι χρωματος το οποιο και ξεκολησα για να αποκαλυφθει το τζαμι.

-Ενωσα 2 φορμες για κεΐκ για καθρεπτη και μεσα εβαλα την λαμπα.Στην συνεχεια εντυσα γυρο γυρο με αλουμινοχαρτο τις φορμες κεΐκ ετσι ωστε οταν μπει πισω στο ενυδρειο να μην εχω διαροη φωτος δεξια-αριστερα καθως το ενυδρειο ειναι σε υπνοδωματιο και δεν θελω να εχει το παραμικρο φως.

-Τοποθετησα στην πλατη του ενυδρειου το συστημα(φορμα κεΐκ,με το αλουμινοχαρτο και την λαμπα) στο σημειο που ειχα βγαλει το αυτοκολητο που ειχε το ενυδρειο. Μετα με ταινια συσκευασιας επιασα γυρο-γυρο το αλουμινοχαρτο.

Και τελος! Ακολουθει φωτογραφικο υλικο!!

3 πρωτες φωτος η λαμπα μεσα στην φορμα του κεΐκ.

post-471-0-06972600-1347116442_thumb.jpg

post-471-0-80514700-1347116495_thumb.jpg

post-471-0-98967200-1347116564_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 φωτος με την λαμπα Τ5 αναμενη, και αλλες 2 με την Τ5 και την μπαρα λεντ αναμενα.

Πιστευω το φως να ειναι ικανοποιητικο για την Chaeto. Θα γραψω αποτελεσματα μολις μπει η αλγη μεσα (την περιμενω απο εξωτερικο μιας και εδω στην Ελλαδα δεν βρηκα πουθενα).

Το υπνοδωματιο δεν εχει το παραμικρο φως(για οσους εχουν παρομοιο ενυδρειο στο υπνοδωματιο τους)

post-471-0-43800200-1347116789_thumb.jpg

post-471-0-44631000-1347116809_thumb.jpg

post-471-0-39604500-1347116844_thumb.jpg

post-471-0-55070100-1347116865_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπλε φως για τη χαετο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στις φωτος φαινετε λιγο μπλε αλλα δεν ειναι. Ειναι καθαρο ασπρο. Οταν αναψω και την μπαρα λεντ τοτε γινετε μια αποχρωση μπλε-ροζ. Το λεντ ελεγε στο ebay οτι ειναι για plant growth(http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190648904887&ssPageName=ADME:L:OU:US:3160).

Η αλλη η λαμπα (Τ5) ειναι 6500 κελβιν 8 watt.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

οκ.οι φωτος ξεγελανε παντως..

Link to comment
Share on other sites

Ναι. και μαλιστα δεν το ειχα προσεξει οτι στις φωτος φαινετε μπλε, και την αναψα τωρα να δω αν ειναι οπως στις φωτος μπλε. Αλλα τελικα δεν ειναι. (Με πουλησε το galaxy s2 :P )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως θα πάει με την λάμπα η χαέτο θέλει αρκετό φώς και κυκλοφορία.Η ιδέα σου να βάλεις έτσι το φώς είναι πολύ καλή και πωλούνται και στο εμπόριο τέτοιες παρόμοιες συσκευές.Αν δεν σου κάνει η χαέτο να δοκιμάσεις της συσκευή ΑΤS (ξύστρα άλγης)στης Santamonica...εύκολη και δοκιμασμένη λύση...μόνο με μία αεραντλία και 2-4 κόκκινα λέντ κάνει παπάδες.

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρω την χαετο θα ενημερωσω το πως θα τα παει, και αν δεν εχω καλα αποτελεσματα τοτε....ή αυτο το ATS το οποιο νομιζω ειναι για να μαζευει αλγη απο τα ενυδρεια αλλα στην περιπτωση μας θα μας αποροφα νιτρικα και φοσφωρικα , ή θα δω τι θα κανω με τον φωτισμο. Παρασκευη το πολυ λογικα θα την εχω στα χερια μου (Απο Αγγλια ερχεται...!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με το συστημα αυτο ετρεξα την αλγη για ενα μηνα περιπου. Η τωρινη της κατασταση ειναι αυτη της φωτογραφιας. Δεν ξερω με τι ρυθμους αναπτησετε η συγκεκριμενη καθως πρωτη φορα χρησιμοποιω για τα νιτρικα μου.

Φαινετε να τα πηγε καλα καθως παρατηρουσα αυξηση, αλλα επειδη ειναι τρυπωμενη μεσα σε τμημα δεν εχω ευκολη προσβαση για να την βλεπω.(δεν ηθελα να την βγαζω εξω και να την κοιταω μην την στρεσαρω)

Επισης κατι συμαντικο που πρεπει να πω ειναι οτι η μπαρα λεντ εμπασε νερα και καηκε!! ( α ρε κινεζε....!!! :bigemo_harabe_net-86: ) και ουσιαστικα δουλεψε χωρις λεντ. Ο μονος φωτισμος ηταν η φθοριου Τ5 6400 κελβιν η οποια σημερα παρεδοσε πνευμα (καηκε και αυτη :bigemo_harabe_net-87: !!!).

Τωρα δοκιμαζω με λαμπα οικονομιας 11 watt η οποια αντιστοιχει σε 60 watt πυρακτοσεως στα 6400 κελβιν. Θα ενημερωσω για την εξελιξη.

post-471-0-37603300-1349188460_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Απο νιτρικά πώς την βλέπεις κάνεις δουλειά?

Η διατήρηση κάποιας μακροάλγης σου δίνει την δυνατότητα να ποτίζεις με πλανκτόν τους οργανισμούς σου.Πού και πού τίναζε την μέσα στο ενυδρείο σου.Επίσης είναι πολύ καλό μέρος για την αποίκηση διάφορων pods που αν μη τι άλλο είναι πολύ ευεργετικά για ένα reef ενυδρείο.Αν έχεις την δυνατότητα να φωτίζεις απο έξω την άλγη πίσω απο το τζάμι του ενυδρείου σου δεν θα καταστρέψεις άλλες λάμπες με κίνδυνο ηλεκτροπληξίας...Θέλει πολύ προσοχή το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο νιτρικα αλεξ.......δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος. Ειμαι στο 25 :( Αλλα ταιζω....και οταν λεμε ταιζω.....εννοω.....ΤΑΙΖΩ! χεχε. καθε μερα ριχνω ζωντανη αρτεμια, φυλαρακια, πελετς και μια-2 φορες την εβδομαδα νωπη γαριδα για να φαει η γαριδα της απταισιας,οι εριμητες και τα σαλιγκαρια (babylonia). Επισης καθε εβδομαδα ριχνω ζωντανο φυτοπλαγκτον και ροτιφερ. Τα ζωανθος μου εχουν καρδαμωσει!! Ο κορμος τους εχει παχυνει!

Τωρα με την λαμπα οικονομιας ισως να μην ξαναβαλω βυθιζομενη μπαρα λεντ. Αφου ειμαι στα 60 watt 6400 κελβιν και το συμαντηκοτερο....την φωτιζω απο εξω (αυτο που λες κι εσυ) Ελπιζω οτι θα τα παει καλα γιατι εχω δει και σε αλλα φορουμ να χρησιμοποιουν λαμπα οικονομιας σε αυτα τα κελβιν

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

αν συνεχιζεις ετσι το ταισμα.....σε 3-4 μηνακια,θα το γυρισεις σε γκαπακια.προσεχε.ουτε 10 τονοι χαετο δεν σε σωζουν.

Link to comment
Share on other sites

αν συνεχιζεις ετσι το ταισμα.....σε 3-4 μηνακια,θα το γυρισεις σε γκαπακια.προσεχε.ουτε 10 τονοι χαετο δεν σε σωζουν.

Νιτρικά 25? :death:

Συμφωνώ με τον Klaz :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζω νερο για να κανω αλαγη αυριο. Απλα μου αρεσει να τα βλεπω με γεματα στομαχια. Θα το ελατωσω παιδια. οτι και να πειτε....εχετε δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ελαττώσεις θα ελαττωθούν τα ζωντανά σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Και μια απο αυτες τις μερες σκεφτομαι να βαλω και μ****α κοραλια τρομαρα μου. Πως να ταιζω ρε παιδια? Αν π.χ Ειχατε φυλαρακια,πελετς,αρτεμια,ροτιφερ και φυτοπλαγκτον. Πως θα τα ταιζατε? Εγω καθημερινα ριχνω ποικιλια. Εσεις πως θα ταιζετε τα δικα σας αν ειχατε αυτες τις τροφες για παραδειγμα ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sub....έχουμε τροφές που ούτε καν φαντάζεσαι... Απο την μέρα που μηδένισα(0,?ΝΟ3/0,0?ΡΟ4) νιτρικά/φωσφορικά πέφτουν το πρωί φιλαράκι το απόγευμα πέλλετς και μέρα παρα μέρα κατεψύχ(με μέτρο)...τα κοράλλια τρώνε τροφές σε μm 5-200 και cyclops που ποτέ μου δεν έκοψα.Αλλά,εφαρμόζω συνδιαστική προβιοτική με εντατική βακτηριακή προσθήκη(bio-pellets/Vodka) ,εβδομαδιαίες αλλαγές νερού με επιθετικό skimming.Με χαέτο δοκίμασα αρχικά και έφτασα μέχρι 5 ΝΟ3 λόγω χώρου και την παράτησα.Ξέρω πολλούς χομπίστες που ταΐζουν μέρα παρά μέρα για να κρατάνε τα νιτρικά τους σε έλεγχο.Δεν έχεις τα πολλά μεγάλα ψάρια για να έχεις πρόβλημα.Δοκίμασε να ταίζεις μια φορά στις 2 μέρες και κράτησε τα νιτρικά σου κάτω απο 10.Ψάξε πρώτα τι δίνει κάθε τροφή στα ζωντανά σου και κάνε σεφτέ με τις δοσολογίες και την ρουτίνα σου.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λεει ο αλεξ ειναι.πρεπει να βρεις και εσυ την μαγικη συνταγη για το δικο σου ενυδρειο.εγω δινω καθε 10 μερες λιγη κατεψυγμενη,και ταιζω 1-2 φορες την ημερα διαφορετικες νιφαδες.προσπαθω να κανω επιθετικο σκιμμαρισμα και εγω και να μην ριχνω οτι να ναι στο νερο για να μην το επιβαρυνω χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

1 φορα ανα 2 μερες!!! Αρα τοσο καιρο ριχνω παρα πολυ τροφη. Μου αρεσει να βλεπω τα ψαρια χορτατα. Αμα τα βλεπω να τσιμπανε και να ψαχνουν πανω στα βραχια κατι παθαινω και θελω να τα ταΐσω

Οπωτε απο αυριο εφαρμοζω τροΐκανο (ΔΝΤ) ταΐσμα :bigemo_harabe_net-88:

Ευχαριστω πολυ :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

1 φορα ανα 2 μερες!!! Αρα τοσο καιρο ριχνω παρα πολυ τροφη. Μου αρεσει να βλεπω τα ψαρια χορτατα. Αμα τα βλεπω να τσιμπανε και να ψαχνουν πανω στα βραχια κατι παθαινω και θελω να τα ταΐσω

Οπωτε απο αυριο εφαρμοζω τροΐκανο (ΔΝΤ) ταΐσμα :bigemo_harabe_net-88:

Ευχαριστω πολυ :bigemo_harabe_net-145:

Πολυ λιγο!!!Αυτο δεν ειναι (ΔΝΤ),πρως Αιθιοπιας μου κανει συτιση.Καντο μεχρι να ριξεις τα νιτρικα σου σε συνδιασμο με γενναιες αλλαγες νερου και στη συνεχεια 1με 2 φορες την ημερα θα εισαι καλα.Σε συνδιασμο με βακτηρια μπορεις και περισσοτερο

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα κανω αλαγη νερου και θα προσθεσω και βακτηρια. Εχω το special blend microlift. Τα βακτηρια τα χρησιμοποιω ανα 2 εβδομαδες. Το φως στην χαετο θα το εχω 24 ωρες ανοιχτο, να αποροφησει οτι μπορει. Αργοτερα θα βαλω χρονοδιακοπτη για να αναβει μονο την νυχτα και να κλεινει για 3-4 ωρες το πρωι. Να σημειωσω οτι εχω στο φιλτρο μονο ενεργο ανθρακα (οποιος ειναι και 2 μηνων σιγουρα και θελει αλαγη)

Ρε τι τραβαω με αυτα τα νιτρικα.... Ελπιζω να δω αποτελεσμα και να μην σκεφτομαι παλι βοτκες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα κανω αλαγη νερου και θα προσθεσω και βακτηρια. Εχω το special blend microlift. Τα βακτηρια τα χρησιμοποιω ανα 2 εβδομαδες. Το φως στην χαετο θα το εχω 24 ωρες ανοιχτο, να αποροφησει οτι μπορει. Αργοτερα θα βαλω χρονοδιακοπτη για να αναβει μονο την νυχτα και να κλεινει για 3-4 ωρες το πρωι. Να σημειωσω οτι εχω στο φιλτρο μονο ενεργο ανθρακα (οποιος ειναι και 2 μηνων σιγουρα και θελει αλαγη)

Ρε τι τραβαω με αυτα τα νιτρικα.... Ελπιζω να δω αποτελεσμα και να μην σκεφτομαι παλι βοτκες κλπ

καθε μηνα το πολυ.Αντιφωσφορο γιατι δεν βαζεις?Καλυτερα παιξε με ποκιλια βακτηριων εγω χρησιμοποιω τρια διαφορετικα και ριχνω εναλαξ,

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Δεν πηρα αντιφωσφορο γιατι ηθελα να δω ποσο θα μου φτασει. Αλλα εχω πολυ και απο αυτον... 0,3 ηταν στις 22/9. Ελεγα μηπως τον ρουφηξει η χαετο ή μηπως γινει αλγη τριχοειδες στα βραχια για να φαει το αγαπημενο μου blue tang.

Nα ρωτησω και κατι ακομα....Ενας φιλος δεν εχω βαλει καθολου ανθρακα και τρεχει το ενυδρειο 3 μηνες. Εχει μυρωδια θαλασσας και προσωπικα μου αρεσει (μου θυμιζει παραλια με αερακι χεχε) Ειναι απαραιτητος ο ανθρακας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...