Jump to content

Diy Upflow Algae Scrubber


FotisGt

Recommended Posts

Ερωτηση....

Γιατι βαλατε μονο κοκκινο χρωμα στο φως? Καπου ειχα διαβασει οτι το ροζ-κοκκινο φως δινει την μεγιστη φωτοσυνθεση στα φυτα (ειναι το καλητερο μηκος κυματος για φωτοσυνθεση) . Αυτος ειναι ο λογος?

Σωστός!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση.

Βαγγέλη στο Algae Scrubber παίζουν οι ίδιοι κανόνες με τις chaeto κτλ? Π.Χ για ένα ενυδρείο 400 λιτρων δεν φτανει να έχεις λίγη χαετο σε σαμπακι 10 λίτρων,, δεν θα σου κανει την δουλεια που θέλεις. Μήπως και στο Algae Scrubber θα πρέπει το μέγεθος από το "κουτι" της αλγης να γίνεται αναλογα με τα λίτρα του ενυδρείου? ή δεν παίζει κάποιο ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έψαξα πολύ το θέμα.... η νεκροψία θα δίξει

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος της ξύστρας πάει ανάλογα στα λίτρα και στο τάισμα που κάνεις...Τα λέει όλα στο θέμα του Kaja απο santa monica...τι έκατσα ένα βράδυ και έκανα μετάφραση...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο από το UAS κύριε γενικέ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενημέρωση μετά από αρκετό καιρό. Πριν 2 εβδομάδες αφαίρεσα το σύστημα από το ενυδρείο.

Ασφαλές συμπέρασμα δε μπορώ να έχω,καθώς το ενυδρείο πλέον δεν έχει άλγες.Ύστερα από κάποιες αλλαγές και αφού πλέον έχει

κλείσει κάποιους μήνες λειτουργίας,πιστεύω οτι έχει ξεπεράσει τις "παιδικές ασθένειες" και έχει πάρει το δρόμο του.

Στο σύστημα αναπτύχθηκαν άλγες,αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα που στην αρχή δεν είχα υπολογίσει.Οι τρύπες που είχα κάνει για να κυκλοφορεί το νερό είναι αρκετά μεγάλες,και η κατασκευή γέμισε στοματέλες. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπτυχθούν οι άλγες στη σίτα,παρά να μένουν σταθερές και να παρέχουν τροφή στις στοματέλες. Αν κάποια στιγμή εμφανιστούν άλγες θα το ξαναδοκιμάσω. Προς το παρόν αν κάποιος από Αθήνα θέλει να το δανειστεί και να το δοκιμάσει είναι διαθέσιμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες φωτό.

post-16491-0-54041700-1352663647_thumb.jpg post-16491-0-69104800-1352663651_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι ότι το ενυδρείο σου ξεπέρασε τις αλγες οπότε δεν μας νοιάζει αν δούλεψε η πατέντα η όχι στην προκειμένη περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μιας και ασχολήθηκα ξανά με το scrubber, ευκαιρία να κάνω ένα update στο θέμα.

Τοποθέτησα την κατασκευή ξανά, αρχές Γεννάρη, αφού έγινε προσθήκη 4 led μπλε στα 3 watt έκαστο.

Το δούλεψα 24ωρο (καλά εγώ βαριέμαι,κανένας δε βρέθηκε να βάλει ένα χρονοδιακόπτη; :bigemo_harabe_net-101: )

μέχρι σήμερα που το έβγαλα για έλεγχο, ύστερα από αρκετή πίεση των Mr_zoo και DIMITRIOS (Αλλιώς πηγαίναμε για το 2014...)

Τα αποτελέσματα αφήνω να τα κρίνετε μόνοι σας.......

P2238812_zps60fb8bff.jpg

P2238816_zpsd4c139f5.jpg

P2238827_zps92487209.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια παρένθεση... Είναι η πρώτη φορά που οι κυκλοφορητές μου παραμένουν πεντακάθαροι για πάνω από 1 μήνα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για δυο μήνες παρά κάτι σαν πολυ να μαζεύτηκε!!

Μπορείς να δώσεις σε παρακαλώ μερικές πληροφορίες.

Μέσα στο ενυδρειο σε τι κατάσταση είσαι απο αλγη;

Τον αντίφωσφορο τον έβαλες τελείως ;

Υπάρχει κάποια αναλογία επιφάνεια σιτας με λιτ ενυδρείου ;

Και το ποιο σημαντικό, τώρα που θα μειώσεις την ποσότητα της αλγης , με το πλύσιμο, τι θα γίνει μέσα στο ενυδρειο μέχρι να αρχίσει να δουλεύει και πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Το σκίμμερ πώς λειτουργούσε αυτό το διάστημα Φώτη?

Είναι φοβερό εργαλείο και όποιος θέλει να μάθει περισσότερα τα εξηγεί όλα εδώ ο φίλος μας ο Kaja....

Kαι αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο...με την Bubble είχες τύχη?

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Aλγη στο ενυδρειο δεν υπαρχει,μονο οτι ειχε το ''μαγικο'' κουτι.Και οι φωτο ειναι φτωχες ισως,μπρος σε αυτο που ειδαμε live.Αργοτερα θα σηκωσω και εγω καποιες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνατε ένα νεροχύτη καινούργιο...μακρυά από την γυναίκα του Φώτη τέτοια ντοκουμέντα...

Link to comment
Share on other sites

Άλγη στο ενυδρείο όπως είπε και ο Δημήτρης δεν υπάρχει.Τα τζάμια καθαρίζονται μια φορά την εβδομάδα, το σκίμμερ αν και καθυστέρησα την αλλαγή νερού δεν έβγαζε τόση μπίχλα όπως πριν.Αντιφώσφορο και άνθρακα χρησιμοποιώ κανονικά με αντικατάσταση κάθε μήνα.Bubble δεν έχω καθόλου αλλά ούτε και βρέθηκε μέσα στο scrubber ίχνος,εκτός αν ήταν πολύ μικρές φούσκες και δεν τις διέκρινα.Οι κυκλοφορητές που γέμιζαν γρήγορα τριχοειδή, καθώς και κάποια άλλα σημεία που είχαν δυνατή ροή (έξοδος σκίμμερ και σημεία του βράχου από κάτω) είναι πεντακάθαρα.Τη σήτα δεν την καθάρισα λεπτομερώς για να υπάρχει "μαγιά" και να αναπτυχθεί γρήγορα.Δεν πιστεύω οτι ο καθαρισμός θα προκαλέσει πρόβλημα, γιατί το ευαίσθητο σημείο πλέον δεν είναι το ενυδρείο αλλά ο χώρος του scrubber.

H επιφάνεια της σήτας είναι περίπου 14 Χ 16 cm.Τυχαία επιλογή λόγω μεγέθους του πλαισίου που βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνατε ένα νεροχύτη καινούργιο...μακρυά από την γυναίκα του Φώτη τέτοια ντοκουμέντα...

Υπάρχουν κι άλλες πατέντες DIY που λύνουν τα χέρια.... Τα δικά μας.... :P

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQTpffIzcXxTQeHl_d8H5yVGvy8vG0oZEnHW9zE9TyOjpSpBTXm

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Δε μπορώ να κάνω σύγκριση,Την πρώτη δοκιμή δε τη λαμβάνω υπ'όψην. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78371&p=722521

Πάντως το εργαλείο θερίζει!2 φορές ακόμα το έχω ανοίξει και έβγαλα την ίδια ποσότητα με τις φωτό. Κυκλοφορητές ακόμα δεν έχω καθαρίσει, ο ένας έχει πιάσει λίγη άλγη μπροστά στο σχαράκι.Λίγες άλγες στο βράχο έχω δει αλλά είναι λογικό.... Έχω καθυστερήσει 1 μήνα την αλλαγή νερού. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο αργά παρά ποτέ λένε στο χωριό μου.... :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό σου ξέρουν από καλό reef? Χαχαχαχαχαχαχαχα!

Πάντως προτείνω να δοκιμάσετε το scrubber.Δεν παίζεται!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλαράκι ξέρουμε απο καλό reef... όπως και από scrubber... έχουμε πρωτοτυπήσει κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα, εχουμε καποια νεα απο την πατεντα για την αλγη; το εχει δοκιμασει κανεις σε γλυκο νερο; θελω να το δοκιμασω σε δισκοενυδρειο που ταιζω φουλ καρδια. υπαρχει και σαμπ και θελω να ρωτισω αν βαλω το φως απο πανω θα κανει δουλεια; γιατι το σαμπ ειναι ισα ισα στο κατω μερος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...