Jump to content

Αρχικές Ερωτήσεις


dpap

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

Πρόλογος : Καθώς έκανα την βόλτα μου στο αγαπημένο μου πλέον μαγαζί για να χαζέψω, βρήκα μια προσφορά για ένα 200λιτρο eheim με έπιπλο , εξωτερικό eheim 2213, θερμοστάτη jager 150W, απόχες, ζουμιά κτλ. Ήθελα κάποια στιγμή να ανέβω λίτρα και να που μου δόθηκε η ευκαιρία ...

Το ενυδρείο είναι με 8άρι τζάμι και όπως φαίνεται στην φωτογραφία δεν έχει κόντρες.

Επίσης έχει μέσα ένα έντυπο το οποίο αναφέρει ότι για τα ενυδρεία που έρχονται με έπιπλο και δεν υπάρχει το πλαίσιο όπως φαίνεται στην εικόνα πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιηθεί κάτι ελαστικό σαν βάση.

Να κάνω κάτι με τις κόντρες είναι η πρώτη ερώτηση και τι προτείνετε για τοποθέτηση ανάμεσα στο έπιπλο και τη γυάλα ;

Αυτά προς το παρόν, έρχονται άπειρες ερωτήσεις στη συνέχεια. :)

post-47796-0-70506400-1351899233_thumb.jpg

post-47796-0-99929300-1351899287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

πολυ καλο υλικο για να βαλεις αναμεσα στο ενυδρειο και το επιπλο ειναι το φενιζολ dow.Εγω οπως και πολλοι αλλοι αυτο χρησιμοποιουμε και ειναι σχετικα φθηνο.Αν θυμαμαι καλα ενα μεγαλο φυλλο που ειχα παρει εκανε γυρω στα 4 ευρω και το βρισκεις σε μαγαζια με οικοδομικα υλικα

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει κοντρες φιλε μου απ'οτι βλεπω! δυο πανω! δεν χρειαζεται αλλες! ειναι και 8ρι το τζαμι! :D

οσο για αναμεσα απο το ενυδρειο και το επιπλο σε παιρνει να βαλεις φελιζολ(dow) ή θα φαινεταια ασχημα πιστευεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει γρήγορη απάντηση. Για το dow ήξερα ότι μπαίνει μέσα στο ενυδρείο καμιά φορά για τις συνθέσεις με πέτρα. Αν μπει από κάτω δεν θα φαίνεται άσχημο ;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει κοντρες φιλε μου απ'οτι βλεπω! δυο πανω! δεν χρειαζεται αλλες! ειναι και 8ρι το τζαμι! :D

οσο για αναμεσα απο το ενυδρειο και το επιπλο σε παιρνει να βαλεις φελιζολ(dow) ή θα φαινεταια ασχημα πιστευεις?

Στάθη απαντούσα στο προηγούμενο ποστ. :P

Οι κόντρες δεν πρέπει να πιάνουν από άκρη σε άκρη ; Αυτό έχει δυο τζάμια ξεκάρφωτα. Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

επισης υποστρωμα για καμπινγκ ισως θα μπορουσες να βαλεις! και λεω ισως γιατι δεν το εχω χρησιμοποιησει, απλα τωρα μου ηρθε! :D

1333482482_0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει γρήγορη απάντηση. Για το dow ήξερα ότι μπαίνει μέσα στο ενυδρείο καμιά φορά για τις συνθέσεις με πέτρα. Αν μπει από κάτω δεν θα φαίνεται άσχημο ;

μπορεις πολυ ευκολα να το κοψεις συριζα με το ενυδρειο και αν θες το βαφεις στο χρωμα του επιπλου
Link to comment
Share on other sites

Στάθη απαντούσα στο προηγούμενο ποστ. :P

Οι κόντρες δεν πρέπει να πιάνουν από άκρη σε άκρη ; Αυτό έχει δυο τζάμια ξεκάρφωτα. Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος.

το καταλαβα!! :D

οχι οι κοντρες δεν χρειαζεται να πιανουν απο ακρη σε ακρη! οι συγκεκριμενες κρατανε το τζαμι απ΄το να κανει κοιλια, σε συνδιασμο με το παχος δεν θα εχεις καποιο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φίλε μου..και αυτα που εχει κόντρες ειναι!!

Dow δεν θα πρότεινα..θα φαίνεται άσχημο!βαλε ή το πιο λεπτό φελιζολ που θα βρεις ή κάποιο υλικο απο αφρολεξ πχ..

Link to comment
Share on other sites

μπορεις πολυ ευκολα να το κοψεις συριζα με το ενυδρειο και αν θες το βαφεις στο χρωμα του επιπλου

Το έπιπλο είναι ασημί, θα δω αν υπάρχει κάποιο από τα υλικά που προτείνει και ο \/ag και θα ψάξω για χρώμα.

το καταλαβα!! :D

οχι οι κοντρες δεν χρειαζεται να πιανουν απο ακρη σε ακρη! οι συγκεκριμενες κρατανε το τζαμι απ΄το να κανει κοιλια, σε συνδιασμο με το παχος δεν θα εχεις καποιο προβλημα!

Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό ... Ευχαριστώ.

Καλοριζικο φίλε μου..και αυτα που εχει κόντρες ειναι!!

Dow δεν θα πρότεινα..θα φαίνεται άσχημο!βαλε ή το πιο λεπτό φελιζολ που θα βρεις ή κάποιο υλικο απο αφρολεξ πχ..

\/ag θα το κοιτάξω αύριο, ευχαριστώ! (Άσχετο : βλέπω μπήκε άλλη φωτογραφία στο avatar ; :) )

Link to comment
Share on other sites

ας το παω ενα βημα παραπανω και να ρωτησω τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις? (οτι εισαι στην σωστη κατηγορια δεν χωράει αμφιβολία! χαχαχαχαχαχα!!)(κανει και ριμα) :P

Link to comment
Share on other sites

Πωλούνται ειδικά πατάκια που παρεμβάλονται μεταξύ επίπλου -ενυδρείου τα οποία είναι λεπτά και δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου εγώ ξ;Eρω της JBL http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2510/jbl-aquapad#sizes

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα λευκό φενιζόλ και να το βάψεις στο χρώμα του έπιπλου.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει πολλούς να βάζουν και αφρολέξ, άλλους κάτι χαλάκια πολύ λεπτά(χιλιοστών) τελείως επίπεδα, άλλοι όπως είπαν και τα παιδιά βάζουν φελιζόλ.

Απο αφρική τελικά σκέφτεσαι έ? Μια χαρά οπότε! Καλή αρχή! Περιμένω να ακούσω τις σκέψεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Στάθη απαντούσα στο προηγούμενο ποστ. :P

Οι κόντρες δεν πρέπει να πιάνουν από άκρη σε άκρη ; Αυτό έχει δυο τζάμια ξεκάρφωτα. Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος.

Mην ξεχναμε και ποιας εταιριας ειναι το ενυδρειο,αλλα και τις διαστασεις του συγκεκριμενου.Ξερουν τι κανουν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80010&view=findpost&p=718549

Πολυ καλη λυση.Αυτο εχω βαλει κι εγω.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Mην ξεχναμε και ποιας εταιριας ειναι το ενυδρειο,αλλα και τις διαστασεις του συγκεκριμενου.Ξερουν τι κανουν

http://www.aquazone....ndpost&p=718549

Πολυ καλη λυση.Αυτο εχω βαλει κι εγω.

αν και οι 2 επιφανιες ειναι απολυτα επιπεδες, τοτε κανει και αυτο.

αν ομως εχουμε και την παραμικρη αμφιβολια στην επιπεδοτητα ¨της βασης συνηθως¨, τοτε για μενα η λυση φελιζολ dow 3 cm παχους ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Ηλια το συγκεκριμενο απο τη στιγμη που θα κατσει το ενυδρειο πανω του,δεν παραμορφωνεται η επιφανεια του.Το εχω και ξερω.

:)

Link to comment
Share on other sites

ας το παω ενα βημα παραπανω και να ρωτησω τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις? (οτι εισαι στην σωστη κατηγορια δεν χωράει αμφιβολία! χαχαχαχαχαχα!!)(κανει και ριμα) :P

Ρίξε μια ματιά στα tags του post. ;)

Πωλούνται ειδικά πατάκια που παρεμβάλονται μεταξύ επίπλου -ενυδρείου τα οποία είναι λεπτά και δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου εγώ ξ;Eρω της JBL http://www.jbl.de/en...l-aquapad#sizes

Εγώ θα πρότεινα λευκό φενιζόλ και να το βάψεις στο χρώμα του έπιπλου.....

Κ. Σωκράτη τελικά πήγα στο κατάστημα από το οποίο αγόρασα το ενυδρείο και πήρα αυτό το πατάκι της φωτογραφίας από τα ενυδρειακά.

Αντώνη, δεν ήθελα να μπλέξω με χρώματα από τώρα. :)

Έχω δει πολλούς να βάζουν και αφρολέξ, άλλους κάτι χαλάκια πολύ λεπτά(χιλιοστών) τελείως επίπεδα, άλλοι όπως είπαν και τα παιδιά βάζουν φελιζόλ.

Απο αφρική τελικά σκέφτεσαι έ? Μια χαρά οπότε! Καλή αρχή! Περιμένω να ακούσω τις σκέψεις σου!

Προέχει η διατριβή για το φίλτρο , μέχρι τώρα είχα μόνο fluval, χτες άνοιξα το 2213 και γέμισε το πάτωμα με τα εξαρτήματα που έχει. :P

Mην ξεχναμε και ποιας εταιριας ειναι το ενυδρειο,αλλα και τις διαστασεις του συγκεκριμενου.Ξερουν τι κανουν

http://www.aquazone....ndpost&p=718549

Πολυ καλη λυση.Αυτο εχω βαλει κι εγω.

Έχεις δίκιο Στράτο, απλώς από τα πολλά diy που έχω δει εδώ μέσα νόμιζα ότι οι κόντρες πιάνουν από άκρη σε άκρη. :)

Για να δούμε τι κάνει λοιπόν η eheim. :P

αν και οι 2 επιφανιες ειναι απολυτα επιπεδες, τοτε κανει και αυτο.

αν ομως εχουμε και την παραμικρη αμφιβολια στην επιπεδοτητα ¨της βασης συνηθως¨, τοτε για μενα η λυση φελιζολ dow 3 cm παχους ειναι μονοδρομος.

Το επιπλάκι είναι και αυτό εργοστασιακό και οι βίδες που έχει μπαίνουν μέσα στο "ξύλο" χωρίς να υπάρχει κάποιο εξόγκωμα.

post-47796-0-27400200-1351950810_thumb.jpg

post-47796-0-47783700-1351950819_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προχωράμε , στήθηκε το eheim 2213 και μπήκε στο ντουλαπάκι.

Έχω πάρει αυτά :

DSC06053.jpg

DSC06050-1.jpg

Είναι 20 κιλά άμμος και 5 κιλά χαλίκι διαμέτρου 1-2mm. Ο πάτος είναι 100Χ40. Είμαστε λοιπόν περίπου στα 5cm ύψος. (//edit πάνω από 5cm θα βγεί βασικά...) Είμαστε καλά ή προσθέτω και άλλα ;

Πλένω πολύ καλά όπως και τις πέτρες και αρχίζει η διασκέδαση ...

Και το μελό της υπόθεσης : Κουράζει αυτό το βήμα βήμα που κάθομαι και γράφω συνέχεια ; Να στρωθώ να το στήσω μια και καλή ; Εμένα πάντως μου φαίνεται ενδιαφέρουσα η διαδικασία ! :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλαρακι δεν κουραζεις καθολου.

Γραφε κι ενημερωνε μας :)

Αυτη η διαδικασια,οσες φορες κι αν την κανεις,εχει παντα το ιδιο ενδιαφερον.

:)

Link to comment
Share on other sites

οπως προειπε και ο Στρατος δεν κουραζεις καθολου!!! :D

γιατι αμμο και χαλικι? εννοω γιατι να τα ανακατέψεις? αν κανεις την δουλεια σου με την αμμο ασε μονο αυτην!

οσο για τα ψαρια που σκεφτεσ;αι να βαλεις respect!(τι εγινε ρε παιδια με τους καλβους τωρα τελευταια?) :D

Link to comment
Share on other sites

Σταθη,οι καλβοι ειναι ολα τα λεφτα φιλε.Πραγματικα απιστευτα ζωντανα :)

Link to comment
Share on other sites

Σταθη,οι καλβοι ειναι ολα τα λεφτα φιλε.Πραγματικα απιστευτα ζωντανα :)

αυτο θα διαπιστωσαν και οι υπολοιποι Στρατο αφου τωρα τελευταια ειχαμε "ξεσπασμα" καλβων!! :D

ποτε δεν ειχα την ευκαιριa να εχω καλβους αν και το ηθελα πολυ! εχουμε μελλον βεβαια! :D

Link to comment
Share on other sites

Μόνο άμμμο όχι χαλίκια, και ήαμμος που μας παραθέτεις είναι μια χαρά οπότε σε αυτή θα μένεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...