Jump to content

Συνδυασμός 3 X T5 Της Juwel - Ερώτηση


nospanos

Recommended Posts

Πολυκαλησπέρα σε όλους B)

Παιδιά μια σημαντική απορία...

Σε ένα Juwel Rio 125 (το οποίο διαθέτει με πατέντα 1 επιπλέον λάμπα = σύνολο 3 x 28Watt T5) χρησιμοποιούνταν τον τελευταίο χρόνο ως θαλασσινό ενυδρείο πριν το πάρω εγώ, διαθέτει δηλαδή 2 λάμπες T5 High-Lite Blue (μπλε φως) και μια λάμπα T5 High-Lite Marine (λευκό-ψυχρό φως / 15.000 Kelvin).

Το ενυδρείο το πήρα fix όπως ήτανε με τις λάμπες του θαλασσινού...

Μιας και θα γίνει γλυκού νερού, αντικατέστησα τις δύο μπλε λάμπες και στη θέση τους θα μπουν 1 λάμπα High-Lite Nature (4.100 Kelvin) και 1 High-Lite Colour (4.100 Kelvin) για φωτοσύνθεση (έχουν παραγγελθεί ήδη)..

Η ερώτησή μου έχει ως εξής:

Μπορώ να κρατήσω ως τρίτη λάμπα την High-Lite Marine (15.000 Kelvin) ή πρέπει όπωσδήποτε να αγοράσω την High-Lite Day (9.000 Kelvin) ?

Θα κάνω παραπάνω από καλά τη δουλειά μου για ένα φυτεμένο ενυδρείο ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα στο ενυδρείο και στρες στα ψάρια από τα επιπλέον 6.000 Kelvin ??

Και αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την Marine, με ποια σειρά (από μπροστά προς τα πίσω) θα πρέπει να τοποθετήσω τις λάμπες ???

(η αλήθεια είναι ότι έχω ξεφύγει υπερβολικά στα χρήματα που έχω διαθέσει για το σύνολο του ενυδρείου, ειδικά στις δύσκολες μέρες που περνάμε, και προσπαθώ όσο μπορώ κι όσο είναι εφικτό να εξοικονομήσω χρήματα, σε λογικά φυσικά πλαίσια πάντα)

Περισσότερες πληροφορίες για τις λάμπες μου: http://www.juwel-aqu...6l902c8p93591v7

Ευχαριστώ,

Πάνος

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ελεγα να βγαλεις και την αλλη λαμπα και να βαλλεις μια λαμπα με 6400κ

Αν την αφησεις κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις προβλημα με αλγες.:)

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σίγουρο είναι ότι θα έχεις προβλήματα με αλγης

Αφού έχεις 3 λάμπες βάζεις στην μέση μια των 9000Κ

Και δυο 4500-6000Κ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ελεγα να βγαλεις και την αλλη λαμπα και να βαλλεις μια λαμπα με 6400κ

Αν την αφησεις κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις προβλημα με αλγες. :)

Σχεδόν σίγουρο είναι ότι θα έχεις προβλήματα με αλγης

Αφού έχεις 3 λάμπες βάζεις στην μέση μια των 9000Κ

Και δυο 4500-6000Κ

Μάλιστα.. άρα εκεί θα υπάρξει το πρόβλημα.. ομολογώ ότι όλες τις πιθανές παρενέργειες είχα σκεφτεί εκτός από τις άλγες... ευχαριστώ Rastafarian & Χρήστο :)

Κάποιος άλλος έχει άποψη περί του θέματος ή κάποια διαφορετική γνώμη??

Link to comment
Share on other sites

Και άλγης να μην βγάλεις η λάμπες που είναι για θαλασσινά δεν ευνοούν την φωτοσύνθεση των φυτών, έχουν τελείως διαφορετικό φάσμα. Οπότε η λάμπα θα σου πρόσφερε μόνο φως αλλά σχεδόν τίποτα παραπάνω για τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τους 2 φιλους .αυτο που θα προσθεσω απλα ειναι να βρεις αλλες λαμπες εκτος απο juwel.δυστυχως οι λαμπες της juwel ειναι εντελως αθλιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας :)

Ήθελα 3 λάμπες για να βάλω στο κοντινό μέλλον και πιο απαιτητικά φυτά (ήδη στο αρχικό setup έχω 3 φυτά με κόκκινο χρώμα τα οποία θα χρειαστούν γι αρχή αρκετό φωτισμό).

Σε ένα-δυο μήνες θα προστεθεί και συστηματάκι diy CO2..

Άρα πρέπει πάση θυσία να αντικαταστήσω αυτήν των 15.000 Kelvin σωστά?

Συμφωνείτε με το να πάρω δεύτερη ροζ λάμπα (δηλαδή θα έχω σύνολο 3 των 4.100 Kelvin) και συνεπώς να τοποθετήσω την εναπομείνουσα "κιτρινωπή" στη μέση (από μπροστά προς τα πίσω: High-Lite Colour - High-Lite Nature - High-Lite Colour) ??

@klaz: δυστυχώς έχω ακούσει και διαβάσει ότι τα ενυδρεία Juwel όπως είναι και το δικό μου πέρνουν μόνο λάμπες της εταιρείας τους, καθαρά για εμπορικούς λόγους :( (δεν έχω δει άλλη εταιρεία να έχει μηκος 59cm αντί 60cm)

Link to comment
Share on other sites

και ομως βγαζουν και αλλες εταιρειες αυτην την χαζη διασταση της juwel,ακριβως για να στηριξουν τους απογοητευμενους πελατες στο θεμα φωτισμου της juwel.

ψαξτο λιγο εδω μεσα.θα βρεις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το off topic αλλα γιατι δεν ειναι καλες οι λαμπες της juwel???

Link to comment
Share on other sites

Η sylvania βγάζει στις διαστάσεις της juwel και είναι πολύ καλύτερες σε φωτισμό.

Της juwel είναι κατασκευασμένες στην Κίνα από ότι ακούγεται οπότε δεν είναι και ότι το καλύτερο. Δυστηχώς όλα για τα υπερκέρδη τους. Κάπου εκεί έχασαν την μπάλα οι Γερμανοί και η ''γνωστή ποιότητα τους'' πάει περίπατο. Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει μόνο με τις λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Η juwel ποτέ δεν μπόρεσε να φτιάξει καλές λάμπες για φυτά πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, απλά δεν μπορούν. Όσοι έχουν δοκιμάσει της λάμπες της και μετά της σύγκριναν με άλλες εταιρίες είδαν την αισθητή διάφορα. Αυτό ήταν πάντοτε έτσι ακόμα και όταν της κατασκεύαζαν στην Γερμανία και όχι στην κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Και πια εταιρια εχει καλες λαμπες για φυτα γυρο στα 20 ευρω ας πουμε...δηλαδη και παλες και ποιοτικες;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!

Όσες διαφορετικές πηγές και να είχα ρωτήσει μου είχανε πει ότι ενυδρεία Juwel (σαν το δικό μου) υποστηρίζουν μόνο λάμπες της ίδιας εταιρείας...

Δυστυχώς για κακή μου τύχη κι αφ' ότου έμαθα λίγο αργότερα (από εσάς και το AZ) ότι υπάρχουν κι άλλες εταιρείες που βγάζουν στις παραμέτρους των Juwel (για τους δυσαρεστημένους) :( , είχα ήδη προμηθευτεί τις αντίστοιχες τις Juwel...

Επειδή έτυχε και πρόσφατα κιόλας, να συγκρίνω την υποτειθέμενη ροζ δική μου της Juwel με την ροζ της Sylvania Grolux, η διαφορά είναι έτη φωτός μπροστά υπερ της Sylvania!! + του ότι βγάζει πραγματικό και γλυκό ροζ χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...οποτε την επομενη φορα θα παω σε sylvania γιατι τωρα πηγα και πηρα juwel νομιζωντας οτι θα ειναι καλες....

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...οποτε την επομενη φορα θα παω σε sylvania γιατι τωρα πηγα και πηρα juwel νομιζωντας οτι θα ειναι καλες....

Και οι δυο το ίδιο απογοητευμένοι είμαστε... Όχι ότι τη βγάζουμε τελείως σκάρτη τη Juwel, άλλα σε σχέση με τη Sylvania είναι τελείως άλλη φάση!

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, η "ροζ" της Juwel (High-Lite Colour) μόνο ροζ δεν είναι... βγάζει ένα λευκό φως, όχι τόσο ψυχρό, ελαφρώς πιο σκούρο από της High-Lite Day...

Πραγματικά αν δεν έγραφε πάνω η λάμπα ότι είναι η Colour θα νόμιζα ότι μου δώσανε λάθος λάμπα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα την nature και ενω πορτοκαλιζει στην φωτο της συσκευασιας και εμενα να εντονο λευκο μου βγαζει...τι να πω,μαλλον δεν το πιανει το ματι μας...οχι δεν ειναι σκαρτη,απλα απο σχεση τιμης/αποδοσης δεν ειναι οτι υποσχεται....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα την nature και ενω πορτοκαλιζει στην φωτο της συσκευασιας και εμενα να εντονο λευκο μου βγαζει...τι να πω,μαλλον δεν το πιανει το ματι μας...οχι δεν ειναι σκαρτη,απλα απο σχεση τιμης/αποδοσης δεν ειναι οτι υποσχεται....

Εγώ που έχω την Nature βγάζει όντως ένα πορτοκαλοκίτρινο γλυκό χρώμα, χωρίς φυσικά να ταιριάζει με αυτό της εικόνας στη συσκευασία xexe :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν δεν κανω λαθος , περα απο την dennerle που βγαζει σιγουρα , πρεπει να βγαζει και η arcadia

Επιλογες υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψτε μου να πω πως οι λαμπες της juwel ειναι εντελως για φουντο.ειτε για φυτεμενο ειτε για θαλασσα.αυτο μαζι με τους θερμοστατες και τις αντλιες ειναι η τριαδα της αποτυχιας τους και απορω τοσα χρονια που επιμενουν σε τοσο σκαρτα υλικα παρα τα ομολογουμενως κατα τα αλλα πολυ καλα τους ενυδρεια και το ονομα που εχουν κτισει.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

παίρνοντας πολύ σοβαρά υπ' όψιν τις απόψεις και τις εμπειρίες σας, μέσα στο επόμενο 8μηνο θα αλλάξω μαζί με τις λάμπες και μάρκα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτρεψτε μου να πω πως οι λαμπες της juwel ειναι εντελως για φουντο.ειτε για φυτεμενο ειτε για θαλασσα.αυτο μαζι με τους θερμοστατες και τις αντλιες ειναι η τριαδα της αποτυχιας τους και απορω τοσα χρονια που επιμενουν σε τοσο σκαρτα υλικα παρα τα ομολογουμενως κατα τα αλλα πολυ καλα τους ενυδρεια και το ονομα που εχουν κτισει.

Mobile klaz speaking...

παίρνοντας πολύ σοβαρά υπ' όψιν τις απόψεις και τις εμπειρίες σας, μέσα στο επόμενο 8μηνο θα αλλάξω μαζί με τις λάμπες και μάρκα

Φίλε Klaz και φυσικά σε όποιον άλλον το δει και ξέρει, ποιά είναι η γνώμη σου γι αυτή τη λάμπα? http://www.petsuperm...-cm-222-in.html

(εννοείται ότι μόλις βρω την αντίστοιχη Sylvania Grolux που ταιριάζει στις διαστάσεις του ενυδρείου μου εκείνη θα προτιμήσω αλλά στην περίπτωση που δεν τη βρώ.. η παραπάνω που πόσταρα ως εναλλακτική...)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κακη σαν λαμπα αλλα απλως λιγο υπερτιμημενη.ως γνωστον η σερα δεν παραγει λαμπες,απλως ''βαφτιζει'' καποιες σαν σερα.συνηθως αυτον τον ρολο αναλαμβανουν εργοστασια λαμπων οπως sylvania,philips,κλπ.

νομιζω πως εταιρειες που βγαζουν λαμπες στην περιεργη διασταση των juwel,ειναι η jbl,arcadia,αλλα και η sylvania.το θεμα ειναι που θα τις βρεις στοκ για να κανεις τη δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να πατενταρεις το καπάκι , και να βάλεις osram μια απλη , μια fluora και μια skywhite θα σου βγουν γυρω στα 15 ευρω..

Νομιζω πως με αυτην την σειρα καλυπτεις και τα πιο απαιτητικά φυτά .

Ποτε μου δεν αγορασα ¨τις ειδικές" λαμπες απο πετσοπ ... για φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...