Jump to content

Βοήθεια για νέα κατασκευή ενυδρείου


zero

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι αρχάριος στο αντικείμενο και θα ήθελα αν μπορούν οι έμπειροι να με βοηθήσουν. Εχω διαβάσει απο το forum ότι μπορώ αλλά έχω κάποια ερωτήματα.

Εχω ένα παλιό ενυδρείο δώρο ενος φίλου το οποίο θα αντικαταστήσω.

Διαστάσεις για το καινούριο: 160Χ40Χ60(ύψος).

1) Πιστεύετε ότι η αναλογία 40Χ60 είναι καλή;(για το 40 πλάτος με περιορίζει η βάση στήριξης).

2) Είδα στους υπολογισμούς πάχους ότι 10mm τζάμι αρκεί αλλά 12mm δίνει μεγαλύτερο συντελεστή ασφαλείας.(το πρόβλημα είναι ότι ο τζαμάς χρεώνει πολύ ακριβότερα το 12αρι και με "χαλάει". Μήπως πρέπει να περάσω αναγκαστικά στο 12αρι;

3) Απο όσο έχω διαβάσει έχω την εντύπωση ότι οι ακμές που θα κολληθούν δεν πρέπει να είναι ρονταρισμένες. Έχω καταλάβει σωστά;

4) Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αλουμινογωνίες. Κάνω καλά, ή μήπως δεν ειναι απαραίτητο; Δίνει καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα κατα τη γνώμη σας;(Αυτό είναι σχετικό βέβαια, αλλά εννοώ οτι δεν εχω δει κάποιο και δεν έχω κάποια άποψη).

5) Κόντρες θα πρέπει να χρησιμοποιήσω και στη μέση επάνω ή μόνο περιμετρικά πάνω - κάτω;

6) Η βάση που θα χρησιμοποιηθεί είναι ένα ξύλινο έπιπλο, διαχωριστικό κουζίνας - καθιστικού. Έχει κάθετες ξύλινες στηρίξεις 4cm πάχος Χ 41(ο περιορισμός πλάτους που ανέφερα παραπάνω) Χ 35cm ύψος περίπου αλλά σε δύο επίπεδα (κάτι σαν δικτύωμα) σύνολο δηλαδή περίπου 80cm ύψος η έδραση για το ενυδρείο.(ξέρω, δεν καταλάβατε τίποτα, μέχρι και έγω δεν καταλαβαίνω καλά τι γραφω!! :excl: ). Πιστεύετε απο την εμπειρία σας ότι θα αντέξει το βάρος ή θα πρέπει να κάνω στατικό υπολογισμό; (να πάρει δεν είμαι καλος σ'αυτά!! :) ).

7) Εχω ένα 2026 EHEIM απο το προηγούμενο ενυδρείο που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω. Μπορεί να γίνει κατι τέτοιο σε συνδιασμό με ένα αμβούργου;Ποσο μεγάλο πρέπει να γίνει το δεύτερο;(αν χρησιμοποιήσω όλη τη πλευρά 40Χ60 αρκεί; Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω για κοινωνικό.

Συγνώμη για το κατεβατό και τις όποιες ανακρίβειες αλλά χρειάζομαι την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η γνώμη σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμη. Σας παρακάλώ αν έχετε λίγο χρόνο να μου αφιερώσετε έστω και με μονολεκτικές απαντήσεις θα σας ήμουν ευγνώμων. :)

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ:Επίσης είμαι απο τη Μεσσηνία και ξέρω απο καλό λάδι!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά νομίζω το 10μμ γυαλί θα είανι αρκετό,

θα πρέπει να σκεφτείς τις κόντρες και τουλάχιστον

να βρείς κάποιον που θα έχει ξανακολήσει ενυδρείο,

μπορεί να έιναι απλό αλλά τα λάθη δεν χωράνε!

νομίζω είναι κρίμα σε τόσο μεγάλο ενυδρείο να φτιάξεις

αμβούργου! μονο τα επιπλέον τζάμια στα 40χ60χ10 χοντρικά θα σου

πάνε καμιά 35ριά ευρώ! καλύτερα να βάλει άλλο ένα έχτρα φίλτρο!

εχω δεί και φίλτρα για 300-400 λτ στα 90 ευρώ οπότε και χωρό κερδίζεις

και απλουστεύεις την κατασκευή σου.

Τέσπα πες τις σκέψεις σου και εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, zero καλως όρισες στην παρέα μας.

Σε καμία περίπτωση δεν σε αγνοούμε αλλά επειδή το θέμα σου είναι κατασκευαστικό, θέλουμε ότι σου πούμε να το ξέρουμε σίγουρα και όχι στο περίπου. Με λίγη υπομονή θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις.

Να σου πω και εγώ ορισμένα...

Καταρχήν η αναλογία 40/60 οπτικά νομίζω ότι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Τώρα βέβαια σημασία έχει και τι θα βάλεις μέσα. Εμένα που μου αρέσουν τα φυτεμμένα, το πλάτος 40 το θεωρώ πολύ μικρό...

Αυτό που θέλει προσοχή είναι αν αντέχει η βάση που έχεις , το βάρος του ενυδρείου σου. Εϊναι 384 λίτρα αλλά με χαλίκια πέτρες κλπ υπολόγισε 500 κιλά για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

...Εχω ένα παλιό ενυδρείο δώρο ενος φίλου το οποίο θα αντικαταστήσω. Διαστάσεις για το καινούριο: 160Χ40Χ60(ύψος).

1) Πιστεύετε ότι η αναλογία 40Χ60 είναι καλή;(για το 40 πλάτος με περιορίζει η βάση στήριξης).

Μια χαρά είναι αυτή η αναλογία.

2) Είδα στους υπολογισμούς πάχους ότι 10mm τζάμι αρκεί αλλά 12mm δίνει μεγαλύτερο συντελεστή ασφαλείας.(το πρόβλημα είναι ότι ο τζαμάς χρεώνει πολύ ακριβότερα το 12αρι και με "χαλάει". Μήπως πρέπει να περάσω αναγκαστικά στο 12αρι;

Οχι. Το 10άρι είναι αρκετό για τέτοιο ενυδρείο, με την προϋπόθεση ότι θα κολληθεί σωστά και θα έχει τις ανάλογες κόντρες πάνω και κάτω. Για να καταλάβεις, φίλος μου έχει αντίστοιχων διαστάσεων και μεγέθους ενυδρείο πάνω από 2 χρόνια και το έχει φτιάξει με 8άρι τζάμι. 10άρι έβαλε μόνο στο πάτο.

3) Απο όσο έχω διαβάσει έχω την εντύπωση ότι οι ακμές που θα κολληθούν δεν πρέπει να είναι ρονταρισμένες. Έχω καταλάβει σωστά;

Οχι, αντίθετα πρέπει να είναι ρονταρισμένα όλα τα κομμάτια, για να είναι απόλυτα ίσιες οι πλευρές και να κολληθεί πιο σωστά και εύκολα το ενυδρείο. Το γεγονός ότι με το ροντάρισμα χάνει τοπικά 2-3 χιλιοστά το πάχος του τζαμιού, δεν δημιουργεί πρόβλημα, εφ' όσον επαναλαμβάνω κολληθεί σωστά - πράγμα που απαιτεί εμπειρία. Στα άνω των 8 χιλιοστών τζάμια συνήθως πρέπει να γίνεται ροντάρισμα γιατί έχουν πολλές ατέλειες από το κόψιμό τους με το χέρι, εκτός των περιπτώσεων που κόβονται με λέιζερ.

4) Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αλουμινογωνίες. Κάνω καλά, ή μήπως δεν ειναι απαραίτητο; Δίνει καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα κατα τη γνώμη σας;(Αυτό είναι σχετικό βέβαια, αλλά εννοώ οτι δεν εχω δει κάποιο και δεν έχω κάποια άποψη).

Ολα μου τα DIY ενυδρεία (πλην ενός, που σύντομα και αυτό θα γίνει) είναι με αλουμινογωνιές ανεξαρτήτως μεγέθους. Ετσι επιτυγχάνω απόλυτη στεγανότητα, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, λιγότερο κίνδυνο σε περίπτωση μεταφοράς και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα, κατά τη γνώμη μου πάντα και σύμφωνα με την αισθητική μου.

5) Κόντρες θα πρέπει να χρησιμοποιήσω και στη μέση επάνω ή μόνο περιμετρικά πάνω - κάτω;

Αν τις βάλεις σωστά πάνω και κάτω, δεν χρειάζονται στη μέση (κάθετα). Να αποφεύγεις τις κάθετες κόντρες στη μέση ψηλά, γιατί εμποδίζουν στις εργασίες συντήρησης. Μόνο σε ενυδρεία πολύ μεγάλου μήκους είναι απολύτως απαραίτητες (άνω των 2 μέτρων).

6) Η βάση που θα χρησιμοποιηθεί είναι ένα ξύλινο έπιπλο, διαχωριστικό κουζίνας - καθιστικού. Έχει κάθετες ξύλινες στηρίξεις 4cm πάχος Χ 41(ο περιορισμός πλάτους που ανέφερα παραπάνω) Χ 35cm ύψος περίπου αλλά σε δύο επίπεδα (κάτι σαν δικτύωμα) σύνολο δηλαδή περίπου 80cm ύψος η έδραση για το ενυδρείο.(ξέρω, δεν καταλάβατε τίποτα, μέχρι και έγω δεν καταλαβαίνω καλά τι γραφω!! ). Πιστεύετε απο την εμπειρία σας ότι θα αντέξει το βάρος ή θα πρέπει να κάνω στατικό υπολογισμό; (να πάρει δεν είμαι καλος σ'αυτά!! ).

Μου είναι αδύνατον να καταλάβω από την περιγραφή γιατί πράγμα μιλάς... Το ενυδρείο σου θα είναι τελικά μεταξύ 500 και 600 κιλών περίπου τελικό συνολικό βάρος (αν δεν κάνω λάθος υπολογισμό και ανάλογα με το τι θα βάλεις μέσα). Η βάση σου δεν θα πρέπει να είναι οριακά για αυτά τα κιλά, αλλά αρκετά πιο γερή. Προτείνω ενίσχυση με σιδεροκατασκευή, γιατί μόνο πολύ έμπειρος στις ξυλοκατασκευές μπορεί να κάνει τέτοια βάση από ξύλο, με 100% επιτυχής προδιαγραφές.

7) Εχω ένα 2026 EHEIM απο το προηγούμενο ενυδρείο που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω. Μπορεί να γίνει κατι τέτοιο σε συνδιασμό με ένα αμβούργου;Ποσο μεγάλο πρέπει να γίνει το δεύτερο;(αν χρησιμοποιήσω όλη τη πλευρά 40Χ60 αρκεί; Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω για κοινωνικό.

Κατά τη γνώμη μου, εάν κάνεις σωστά το Αμβούργου, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Μπορείς βέβαια να έχεις το 2026 για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα φίλτρανσης και σαν καβάτζα. Προσωπικά, προτιμώ το φίλτρο Αμβούργου από το οποιοδήποτε άλλο. Η επιφάνεια 40 Χ 60 αρκεί, με το σωστό σφουγγάρι και την ανάλογη αντλία (κυκλοφορητή) βέβαια...

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου! :excl::)

Link to comment
Share on other sites

...μονο τα επιπλέον τζάμια στα 40χ60χ10 χοντρικά θα σου πάνε καμιά 35ριά ευρώ! ...

Ποια τζάμια Στέφανε? Δεν χρειάζονται τζάμια... 4 λωρίδες των 5 cm πλάτους, στο μήκος του ύψους είναι, που μπορεί να τις κάνει με 5αράκι... Και μέσα συρταρώνει το μπλε σφουγγάρι, μέχρι επάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά και συγνώμη που ήμουν τόσο ανυπόμονος.

Για το κόλλημα του ενυδρείου συμφωνώ μαζί σας, χρειάζομαι κάποιον έμπειρο να με βοηθήσει παρότι έχω διαβάσει και έχω δει κατασκευαστικά σχέδια. Μου αρέσουν οι κατασκευές και θα ήθελα να το παλέψω, αλλά... άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.

Ομολογώ ότι με προβληματίζει ιδιαίτερα η βάση αν και η στιβαρότητά της είναι εμφανής. Είναι σίγουρα μια καλή κατασκευή αλλά... (μάλλον είναι εντελώς αφθαίρετη μια τέτοια άποψη χωρις ουσιαστικό ενδιαφέρον :) ). Το μόνο στοιχείο που έχω είναι ότι στηρίζει χωρίς εμφανές πρόβλημα το παλιό ενυδρείο του φίλου μου που είναι όμως αρκετά μικρότερο (90χ40χ50). Θα με "χάλαγε" αισθητικά να παρεμβάλω μεταλλικές στηρίξεις. Πρεπει να το σκεφτώ μήπως μου κατέβει καμια ιδέα...

Οσον αφορά το αμβούργου filoxenos θα ήθελα να το επιχειρήσω.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σου βάζω και ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα που έκανα, για το Αμβούργου στο ενυδρείο που λες.

Στέφανε, με τον Β τρόπο, χρειάζονται μόνο 2 λωρίδες 5αράκι τζάμι, ούτε καν τέσσερις. Και συνήθως οι τζαμάδες δεν το χρεώνουν αυτό. Αντε να του πάρει και άλλα 5 ευρώ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχεδιάκια. Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω την Α λύση καθώς θα ήταν βολικό να την κρύψω με ένα κάθετο ξύλινο στοιχείο.( Το έπιπλο έχει και ένα κάθετο σκέλος στην πλευρά που θα μπεί το αμβούργου και έτσι ίσως θα μπορούσε να ενωματωθεί στην όλη κατασκευή προσθέτοντας ένα επιπλέον φιλέτο ξύλου μπροστά απο το γυαλί σε όσο πλάτος καταλαμβάνει το αμβούργου έχοντας όμως τοποθετήσει την αντλία έξω απο το χώρο του φίλτρου. Φαντάζομαι πως θα δείχνει καλύτερα έτσι. :excl:

Πόση θα μπορούσε να είναι η ελάχιστη απόσταση του σφουγκαριού απο το γυαλί? 2-3 cm ? Βλακεία είπα? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να μπει ο κυκλοφορητής έξω από το χώρο του φίλτρου... Τι θα κάνει τότε? Είναι μέσα στο χώρο, τραβάει νερό και το βγάζει από πάνω ή από τρύπα στο σφουγγάρι ψηλά, αναγκάζοντας έτσι άλλο νερό να μπει μέσα στο χώρο από το ενυδρείο, περνώντας από το σφουγγάρι...

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει το σύστημα μου φαίνεται, αφού κάνεις τέτοια ερώτηση...

Ο χώρος που χρειάζεσαι (για το πλάτος μιλάμε) είναι τόσος ώστε να χωράει η αντλία μέσα, συν ότι θα προσθέσεις και όσα υλικά χωράνε (πχ κεραμικό "μακαρόνι"). Μπορείς να βάλεις και τον θερμαντήρα μέσα αν θέλεις.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ... μαλλον δεν κατάλαβα καλά. Είχα την εντύπωση ότι υπήρχε η δυνατότητα πίσω απο το σφουγκάρι να μπει μόνο η εισαγωγή της αντλίας για το "τράβηγμα" του νερού και το μακαρόνι κλπ.

Sorry. Πρέπει να κάνω πιο προσεκτικό διάβασμα.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zero κάπου έχω δεί και εγώ αυτό που είπες, δηλαδή να είναι μόνο η εισαγωγή της αντλίας πίσω απο το σφουγγάρι ενώ η υπόλοιπη αντλία να είναι μπροστά. Το ζήτημα είναι ότι δεν έχεις κανένα λόγο να το κάνεις αυτό. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να "χάσεις" 1-2 εκατοστά και να κρύψεις όλο τον εξοπλισμό πίσω από το σφουγγάρι παρά να φαίνονται όλα.

EDIT: Το βρήκα. Εδώ έχει την αντλία μπροστά από το σφουγγάρι.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/filters4.htm

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Zorba μάλλον έχεις δίκιο.Σκέφτομαι ότι τελικά δεν κερδίζω και πολύ σε φάρδος Και το φιλέτο ξύλου που ανέφερα παραπάνω τελικά νομίζω θα είναι τόσο φαρδύ (αναλογικά με την υπόλοιπη καταστκευή) που ίσως και να μην δείχνει καλά.

Τελος παντων. Ελπίζω να γίνεται καλή φίλτρανση και ας μην δείχνει και τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Για τις αντοχες της βασης(συγκεκριμανα του διαχωριστικου) μπορεις να ρωτησεις τον επιπλοποιο

που το κατασκευασε εαν αντεχει το βαρος των εξακοσιων κιλων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...