Jump to content

Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.


Χρήστος

Recommended Posts

Επίσης σε αυτο που λες Κωστα, υπάρχουν αεροβολα που περνουναι αμπουλες Co2...κάποιες εταιρίες έχουν φτιάξει κάποια συστηματα για νάνο ενυδρεια με τέτοιες αμπουλες....μπορεί να μην είναι το ίδιο με αυτο που λες,αλλά λένε ότι έχουν καλα αποτελέσματα σε ενυδρεια μέχρι 30 λίτρων που εκει έχεις μικρές ανάγκες προς στην ποσότητα της μπουκαλα και γλυτωνης και τον χωρο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη φαση

και το σημαντικοτερο η επαναγεμιση

Ωραια μοντιφα ακουγετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λεω να συνεχισω εγω λιγο το θεμα μιας και ο Χρηστος μας ξεχασε. :P

Δεν θα σας μιλησω για φυτο αλλα για εξοπλησμο.Το ξερετε οτι μπορειτε να φτιαξετε ολοκληρωμενο συστημα co2 με φιαλη απο οπλο paintball?

Ναι μην απορειτε και ομως γινετε και ειδικα στο Αμερικα ειναι πολυ δημοφιλης στα μικρα ενυδρεια.

Καποια οπλα paintball εχουν τετοιες φιαλες οπου με την πιεση απο το co2 ριχνουν τις μπιλιες χρωματος.Στην φιαλη μπορουμε να βιδωσουμε κανονικα τα μανομετρα και ολα τα σχετικα οπως επεισης μπορουμε να την ξαναγεμισουμε κανονικα! :)

Εγώ το άνοιξα για να το συνεχίσετε εσείς. :P

Πέρα από την πλάκα ενδιαφέρων και θα το ψάξω ποιο αναλυτικά

ΥΓ.

Το θέμα δεν το ξέχασα αλλά έχω ανοιχτα πολλά θέματα που θέλω να γράψω και τελευταία δεν έχω χρόνο, όπως πάει μάλλον από δευτέρα θα έχω πάλι αρκετό ελεύθερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άνοιξα για να το συνεχίσετε εσείς. :P

Πέρα από την πλάκα ενδιαφέρων και θα το ψάξω ποιο αναλυτικά

ΥΓ.

Το θέμα δεν το ξέχασα αλλά έχω ανοιχτα πολλά θέματα που θέλω να γράψω και τελευταία δεν έχω χρόνο, όπως πάει μάλλον από δευτέρα θα έχω πάλι αρκετό ελεύθερο χρόνο.

Χρηστο το ξερω φιλε,πλακα σου κανω,αφου ξερεις οτι μ αρεσει να σε πειραζω!:P

Οσον αφορα την φιαλη paintball,στην Αμερικη ειναι πολυ διαδεδομη μεθοδος ειδικα σε μικρα ενυδρεια διοτι αυτες οι μπουκαλες δεν ειναι μεγαλες,οπωτε αν την βαλεις σε μεγαλο ενυδρειο θα σου τελειωνει πολυ γρηγορα.Για οσους εχουν νανο ενυδρεια ειναι οτι πρεπει και νομιζω οτι δεν εχει και πολυ ακριβα η αγορα της.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια νεα ειδηση αγαπητε δημοσιογραφε Χρηστο? :P

Τίποτα..... μας ξέχασε τελείως :( :(

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε για το co2 paintball

τρελανε μας.....

Link to comment
Share on other sites

κα φυαλιδιο αεροβολου μας κανει για πικο φυτεμενα......

Link to comment
Share on other sites

πως το βαζουμε περιμενω οδηγιες

βαρεθηκα τις ζαχαρες και τις μαγες

pls pls

Link to comment
Share on other sites

αν βαρεθηκες τις ζαχαρες πανε σε μια καβα και παρε μια μικρη φυαλη διοξειδιου.μετα βρισκεις και ενα μανομετρο και κανεις και την διαχυση.

Link to comment
Share on other sites

φυαλη διοξιδιου σε καβα;

και βιδωνει κατευθιαν επανω το μανομετρο και μετα βουρ στο διαχητηρα?

το σολινακι ειναι διαφορετικο απο αυτο πουτ χρησιμοποιω στην ζαχαρη?

πρεπει να παρω αλλο υψηλης πιεσης?

Link to comment
Share on other sites

υψηλης.μοιαζει με το σωληνακι που εχουν οι α/ο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δημοσιογράφος τρέχει και δεν προλαβαίνει και το κακό είναι ότι τρέχει αλλά χρήματα δεν βλέπει. :(

Μακάρι να είχα χρόνο και να έγραφα όλοι μέρα.

Παρόλο αυτά θα κάνω μια μικρή παρουσίαση ενός φυτού που αρκετή γνωρίζουμε αλλα δεν γνωρίζουμε τους λαθρεπιβάτες.

Η φακή θεωρείτε ως ένα από τα μικρότερα φυτά του ενυδρείου και πολλές φορές είναι ανεπιθύμητη. Αλλά υπάρχει και μια ακόμη ‘’φακή’’ που είναι πολύ ποιο μικρή και πολλές φορές την έχουμε στο ενυδρείο μας χωρίς να το γνωρίζουμε πρόκειται για την lemna wolffia, μοιάζει πολύ μετ την κοινή φακή αλλά είναι πολύ πολύ ποιο μικρή και πολλές φορές τα δυο φυτά συνυπάρχουν με αποτέλεσμα την lemna wolffia να την θεωρούμε για μια lemna minor που απλά μόλις γεννήθηκε και δεν έχει το τελικό της μέγεθος ακόμη.

Τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμη ποιο πολύ όταν συναντάμε πολλές διαφορετικές φακές μαζί.

Έτσι έχουμε ένα αχταρμά από φακές νομίζοντας πως έχουμε μόνο την γνωστή σε όλους μας φακή lemna minor.

Εκτός από την γνωστή lemna minor και την μικρότερη την lemna wolffia έχουμε ενδιάμεσα πολλές φορές την lemna gibba, την Limnobium spongia, καμιά φορά μπερδεύεται και η lemma trisulca αλλά ευτυχώς αυτή έχει εμφανή διάφορες από της άλλες, α μην ξεχνάμε και την Spirodela. :)

Απολαύστε της φωτογραφίες.

Στην πρώτη φωτογραφία βλέπεται πάνω πάνω της γραμμές που συμβολίζουν τα χιλιοστά.

Από αριστερά έχουμε το μεγάλο φυτό που είναι Spirodela στην μέση έχουμε την minor και τα μικρούλια είναι η wolffia

lemn.jpg

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε από την φωτογραφία ποιο φυτό είναι ποιό

wolcol_aspect01.jpg

Και επειδή πολλές φορές η κοντινές φωτογραφίες μας μπερδεύουν δείτε την παρακάτω όπου είναι αναμιγμένη η Spirodela με την minor

HM-hand-large.jpg

Εδώ μπορείτε να δείτε την trisulca με την minor

lemna_trisulca_nmk_20.jpg

Η παρακάτω φωτογραφία δεν είναι η γνωστή lemna minor η lemna gibba, από ότι βλέπετε η ομοιότητες είναι μεγάλες.

aquatic_plant_lemna.jpg

Τέλος η παρακάτω φωτογραφία είναι ο αχταρμάς

Wolffia-Spirodela.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γνωριζω καποιον που παραγει σχεδον τονους απο δαυτην για να ταιζει τα θηριωδη κοι του στις λιμνες που τα διατηρει..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φυτο η φακη,ειδικα για μικρα ενυδρεια αλλα ατιμο!Παει και χωνετε οπου ναναι,βουλωνει φιλτρα και γινεται χαμος!:)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και να θες να την ξεκανεις δεν μπορεις καπου μενει ενα δυο και σε λιγες μερες να σου παλι στρωμ η φακη και οχι τιποτα αλλο αλλα με την σκια που δημιουργει οι μονες που χαιρονται ειναι οι ανουμπιες μου χε χε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,ετοιμαστητε να σας κουφανω τωρα!:P

Ξερετε ποιος ειναι ο καλητερος τροπος για να καλλιεργησετε μοςς σε emersed μορφη (εκτος νερου)?

Παιρνουμε την μοςς,την βαζουμε μεσα στο μπλεντερ,ριχνουμε λιγο νερο και λιγο buttermilk (βουτυρογαλα) και την χτυπαμαι μεχρι να γινει σαν μιλκσεικ.

Μετα περνουμε το μειγμα και το ριχνουμε πανω σε ξυλο η πετρα χωρις βεβαια να το δεσουμε,το μονο που χρειαζεται ειναι φωτισμος και καθημερινο ψευκασμα με νερο.Σε 2 εβδομαδες θα εχει μεγαλωσει πολυ και ομοιομορφα!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω στη Ελλαδα δεν ξερω,στο εξωτερικο ναι το εχουν δοκιμασει.

Δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα πετηχένει

Moosgraffiti μου είναι γνωστό αλλά δεν πήγε στο μυαλό μου ότι μπορεί να εφαρμοστεί και σε ενυδρειακη μοος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ομως Χρηστο το εχουν δοκιμασει πολλοι στο εξωτερικο και λενε οτι μεγαλωνει πιο γρηγορα και πιο ομοιομορφα!

Το ιδιο συμβαινει και με το fissdens

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...