Jump to content

Ξεκίνημα ,discus


skippergr

Recommended Posts

Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να μπω και γω στο μαγικό κόσμο των δίσκων , εδώ και δύο χρόνια ασχολούμαι με το ενυδρείο έχοντας στη κατοχή μου 2 φυτεμένα 120 και 85 λίτρα αντίστοιχα και ένα 30 με τον αγαπημένο μου μονομάχο

Ο εξοπλισμό που ήδη έχω στη κατοχή μου περιλαμβάνει ρο, μπουκάλα co2 με ηλεκτροβάνα και ph μετρο sms 122

Το ενυδρείο που επιλέχτηκε για να φιλοξενήσει τους δίσκου είναι το Ρίο 400 (φυσικά φυτεμένο με αρκετές ρίζες mopani) αφαιρώντας το εσωτερικό του φίλτρο και προσθέτοντας 2026+2028 (πιστεύω ότι είμαι κολλημένος για αρχή)

Διαβάζοντας παλαιότερα post έχω όμως λίγο μπερδευτεί με το θέμα background (μαύρο ή στρεσάρει τα ψάρια), λάμπα uv(είναι τελικά απαραίτητη), φωτισμός (με αρκετές κρυψώνες τι αναλογία μπορώ να φτάσω w/l) φυσικά εξαρτάται από τα φυτά βέβαια υπάρχουν αρκετές επιλογές ,

1. Anubias barteri ''coffeefolia''

2. Anubias barteri var. angustifolia (''afzelii'')

3. Anubias barteri var. barteri

4. Anubias barteri var. caladiifolia ''1705''

5. Anubias barteri var. nana

6. Anubias heterophylla

7. Ceratophyllum demersum

8. Crinum calamistratum

9. Crinum natans

10. Crinum thaianum

11. Cryptocoryne beckettii

12. Cryptocoryne beckettii ''petchii''

13. Cryptocoryne crispatula var. balansae

14. Cryptocoryne pontederiifolia

15. Cryptocoryne undulata

16. Cryptocoryne walkeri (lutea)

17. Cryptocoryne wendtii ''brown''

18. Cryptocoryne wendtii ''green''

19. Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya'

20. Cryptocoryne wendtii 'Tropica'

21. Cryptocoryne x willisii

22. Cryptocoryne x willisii ''lucens''

23. Echinodorus 'Ozelot'

24. Echinodorus 'Ozelot' green

25. Echinodorus bleheri

26. Echinodorus parviflorus 'Tropica'

27. Hydrocotyle leucocephala

28. Hygrophila corymbosa ''Siamensis''

29. Hygrophila corymbosa ''Siamensis 53B''

30. Hygrophila polysperma

31. Hygrophila polysperma 'big leaf''

32. Microsorum pteropus

33. Microsorum pteropus 'Tropica'

34. Microsorum pteropus 'Windelψv'

35. Riccia fluitans

36. Sagittaria subulata

37. Vallisneria americana (gigantea)

38. Vallisneria americana (natans)

39. Vallisneria americana var. biwaensis

40. Vallisneria spiralis ''Tiger''

41. Vesicularia dubyana

Αλλά πάντα θέλουμε κάτι παραπάνω

Περιμένω με ανυπομονησία τις προτάσεις σας (φυσικά δεν θα μπουν όλα αυτά τα φυτά θα προηγηθεί μια επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Διαβάζοντας παλαιότερα post έχω όμως λίγο μπερδευτεί με το θέμα background (μαύρο ή στρεσάρει τα ψάρια),

Αυτο ειναι γεγονος.προτιμησε φοντο ειτε ανοιχτο γαλαζιο ειτε τα τεχνιτα σε σχημα βραχου!

λάμπα uv(είναι τελικά απαραίτητη),

Κατ'εμε ειναι απαραιτητη.Προφυλασει απο εξαπλωση ασθενειων κυριως και κατα δευτερο λογο μειωνει δραματικα την υπαρξη αλγης!

φωτισμός (με αρκετές κρυψώνες τι αναλογία μπορώ να φτάσω w/l)

Το πολυ 0,5w/lt.Δισκοι και εντονος φωτισμος δεν πανε μαζι!

Τελος απο φυτα θα σου προτεινα να επιλεξεις αναλογα με το τι σου αρεσει.Η λιστα που παραθετεις εκτος απο τη riccia περιεχει φυτα συμβατα με δισκους! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε Βασιλη προχωρα!

Δεν εχω να προσθεσω τιποτα τα ειπε ολα ο αρχηγος!

Σου εχω κρατημενα δισκακια......... :)

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη η παραλαβή του Ρίο περιμένω να μου φέρει χαλαζιακό χαλίκι ο Στέλιος και μερικές ρίζες όπως σου έχω ήδη πει και ξεκινά το στήσιμο – στρώσιμο έχω βγάλει άγχος !!!!

Nidal ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις αλλά με τη uv δεν θα έχω πρόβλημα με τη λίπανση αφού θεωρητικά θα κάνει παρακράτηση όπως Fe3 και άλλων θρεπτικών ουσιών??

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη η παραλαβή του Ρίο περιμένω να μου φέρει χαλαζιακό χαλίκι ο Στέλιος και μερικές ρίζες όπως σου έχω ήδη πει και ξεκινά το στήσιμο – στρώσιμο έχω βγάλει άγχος !!!!

Nidal ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις αλλά με τη uv δεν θα έχω πρόβλημα με τη λίπανση αφού θεωρητικά θα κάνει παρακράτηση όπως Fe3 και άλλων θρεπτικών ουσιών??

Κατα τη γνωμη μου με μια 11w δεν θα εχεις προβλημα αλλα περιμενε και την απαντηση του nidal!

Στο δικο μου ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις.Δεν θα σου δημιουργησει προβλημα.Προβλημα δημιουργειται σε ενυδρεια με φυτα υψηλων απαιτησεων οπου και η παραμικρη ποσοτητα θρεπτικων συστατικων ειναι απαραιτητη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φτάνοντας το φωτισμό στο 0,5w/l το ριο έχει 2χ36 συνεπώς η προσθήκη extra φωτισμού είναι αναγκαία (λόγω φυτών) είναι προτιμότερο να υπάρχουν

1. 5-6χ36 τ8 ή

2. 2χ36τ8 + 2χ36τ5 ?

Link to comment
Share on other sites

Φτάνοντας το φωτισμό στο 0,5w/l το ριο έχει 2χ36 συνεπώς η προσθήκη extra φωτισμού είναι αναγκαία (λόγω φυτών) είναι προτιμότερο να υπάρχουν

1. 5-6χ36 τ8 ή

2. 2χ36τ8 + 2χ36τ5 ?

Επειδη εχω το ιδιο ενυδρειο φυτεμενο θα σου ελεγα τα εξης

Να μην αλλαξεις το φωτισμο σου γιατι με περισσοτερο φως θα στρεσαροντα τα ψαρια

Σε θερμοκρασιες 29-30 δεν αντεχουν τα περισσοτερα φυτα!

Θα βαλεις φυτα χαμηλων απαιτήσεων οποτα τι να τον κανεις τον εξτρα φωτισμο οπου μπορει να σου δημιουργήσει προβλημα σε ορισμενα φυτα οπως π.χ ανουμπιες.

Το βραδάκι θα σου γραψω μερικα φυτα γιατι τωρα δεν τα θυμαμαι ολα απ'εξω και θα σου βαλω μια φωτογραφια απο το ενυδρειο μου για να παρεις μια εικονα!

Link to comment
Share on other sites

ok thx :lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Βασιλη.Μια επισκεψη στο soto πιστευω θα λυσει πολλες σου αποριες (και δικες μου επισης) τωρα που ειναι αρχη ακομα και δεν εχεις προχωρησει.Μπορεις και να "κλεισεις" απο τωρα τα δισκακια απο τις γεννες του sotou που σου αρεσουν.Ε?Τι λες soto?Κερνας καφε?

Link to comment
Share on other sites

δες μερικες φωτο

Στη πρωτη ειναι η καινουρια μαμα και στην τελευταια το ζευγαρι μαζι!

Βέβαια τα αυγα δεν εχουν καμια τυχη μια και ειναι πανω στο θερμοστατη!

ειναι λιγο σκοτεινες γιατι ειναι απο κινητο!

post-235-1169751403_thumb.jpg

post-235-1169751491_thumb.jpg

post-235-1169751553_thumb.jpg

post-235-1169751637_thumb.jpg

post-235-1169751684_thumb.jpg

post-235-1169751744_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Βασιλη.Μια επισκεψη στο soto πιστευω θα λυσει πολλες σου αποριες (και δικες μου επισης) τωρα που ειναι αρχη ακομα και δεν εχεις προχωρησει.Μπορεις και να "κλεισεις" απο τωρα τα δισκακια απο τις γεννες του sotou που σου αρεσουν.Ε?Τι λες soto?Κερνας καφε?

Το ρωτας οποτε θελετε αρκει να μου το πειτε να κανονίσω τη δουλεια μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ριο μόλις έφτασε σπίτι :lol::bowdown::bowdown::)B):rasp:

Ευχαριστώ πολύ ΑΚΗ, Soto περιττό να σου πω ότι μ΄ έφτιαξες για το καφέ όποτε θέλετε και σε μένα ένα ντρινννννννννννν και είναι όλα εύκολα

ΑΚΗ σου έχω καινούργια φυτά

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ριο μόλις έφτασε σπίτι :lol::bowdown::bowdown::)B):rasp:

Ευχαριστώ πολύ ΑΚΗ, Soto περιττό να σου πω ότι μ΄ έφτιαξες για το καφέ όποτε θέλετε και σε μένα ένα ντρινννννννννννν και είναι όλα εύκολα

ΑΚΗ σου έχω καινούργια φυτά

:thumbup:

Καλο γεμισμα και καλο ξενύχτη τωρα το μυαλο σου θα ειναι συνεχεια στο στησιμο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φτάνοντας το φωτισμό στο 0,5w/l το ριο έχει 2χ36 συνεπώς η προσθήκη extra φωτισμού είναι αναγκαία (λόγω φυτών) είναι προτιμότερο να υπάρχουν

1. 5-6χ36 τ8 ή

2. 2χ36τ8 + 2χ36τ5 ?

Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι παραπανω φωτισμο.Κρατα τις δυο λαμπες που εχει και στην αναγκη βαλε ανακλαστηρες.Αλλωστε ειπαμε το πολυ 0,5w/lt και οχι απαραιτητα αυτο :lol:

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησε το γέμισμα :lol::bowdown::bowdown::)B):rasp::thumbup::thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::rasp::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πως παει το στρωσιμο ενταξει?

Φυτα εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

τρέχω να προλάβω όλα καλά έχω αρχίσει τη μέτρηση ΝΟ2 και μικρές ενδείξεις ΝΟ3 περιμένω τη νέα παραγγελία φυτών, έχουν μπει και αρκετές ρίζες

Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια φωτο δεν πειραζει αν ειναι ασχημο για να βλεπουμε την εξεληξη του! :lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια φωτο δεν πειραζει αν ειναι ασχημο για να βλεπουμε την εξεληξη του! :lol::bowdown:

Σωστος ο sotos!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

όπως μου ζητήσατε περιμένω γνώμες απόψεις και ότι άλλο βεβαία λείπουν τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

όπως μου ζητήσατε περιμένω γνώμες απόψεις και ότι άλλο βεβαία λείπουν τα φυτά

Βασιλη η δεξια ο ριζες ειναι τελειες τις αριστερα θα σου ελεγα να τις βαλεις στη μεση και να τις ντύσεις με φυτα, και να παρεις αλλη μια για αριστερα! :bowdown:

Σου εχω κρατησει κλαδεματα απο διαφορα φυτα που τα εχω βαλει σε γλαστρακι!

Αν θελεις κλεινουμε ραντεβου ενα μεσημερι να σου φερω φυτα και ψαρια! :lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα δεξια της φοτο ειναι Φ Ο Β Ε Ρ Α .Τη riccia δεν την βλεπω καλα στους 29 oC αλλα μπορει και να κρατησει.Ολα σχετικα ειναι.Καποια στιγμη θα περασω να σου φερω και τα κλαδεματα.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο ξεκινημα.Φορτωσε κανα ξυλο ακομα.Μονο καλο κανει!!!

Βασιλη η δεξια ο ριζες ειναι τελειες τις αριστερα θα σου ελεγα να τις βαλεις στη μεση και να τις ντύσεις με φυτα, και να παρεις αλλη μια για αριστερα! :lol:

Λαβε την προταση του sotos σοβαρα υπ'οψιν!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καινούργιες φωτογραφίες μετά το τελευταίο set up προσθήκη μία ακόμα ρίζας, προσθήκη φωτισμού σύνολο 4 χ 36 και κάνα 2 φυτά που βρήκα τυχαία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...