Jump to content

DIY CO2 & Βραδυ


maikl

Recommended Posts

- παιδες καλησπερα.Επειδη σκεφτομαι να προχωρησω σε DIY CO2 και επειδη νεος στο χωρο μπορει καποιος να μου πει αν το βραδυ το CO2 το αφηνουμε μεσα στο ενυδρειο ή το βγαζουμε?

-Το 96 λιτ. εχει μεσα 8 ριζες cambomba caroliana,5 egeria densa και 3 hygrophilla corymbosa.Επισης εχω 9 tiger barbs,1 albino red fin shark, 1 botia modesta,3 corrydoras aenaus& 1 albino corry.Σε φωτισμο εχω 1χ 18 Watt Osram daylight.

-Yπαρχει περιπτωση αλγης?Αν προχωρησω σε προσθηκη κι αλλης λαμπας, τι να βαλω?

-Εχω προβλημα πλυθησμιακο ή οχι?

(το φιλτρο μου ειναι βιολογικο-1,25λιτ substantpro,μπλε σφουγγαρι, υαλοβαμβακας) :)

Link to comment
Share on other sites

- παιδες καλησπερα.Επειδη σκεφτομαι να προχωρησω σε DIY CO2 και επειδη νεος στο χωρο μπορει καποιος να μου πει αν το βραδυ το CO2 το αφηνουμε μεσα στο ενυδρειο ή το βγαζουμε?

Καλησπερα και σενα! Το Co2 ,μπορεις να το αφησεις μεσα το βραδυ..εαν κανεις ενα τεστ μια μερα μετα απο την τοποθετηση του και δεις οτι η συγκεντρωση του ειναι μεσα στα ορια δεν θα εχεις προβλημα..αλλιως μετα πειραματησου μεχρι να βρεις τη χρυση τομη! (ισως να το βγαζεις το βραδυ ή για μερικες ωρες) Αυτο κανω εγω!

-Το 96 λιτ. εχει μεσα 8 ριζες cambomba caroliana,5 egeria densa και 3 hygrophilla corymbosa.Επισης εχω 9 tiger barbs,1 albino red fin shark, 1 botia modesta,3 corrydoras aenaus& 1 albino corry.Σε φωτισμο εχω 1χ 18 Watt Osram daylight.

Χρειαζεσαι μια λαμπα ακομη τουλαχιστον.. μια καλη λυση ειναι η OSRAM FLUORA, ειναι μια χαρα για τα φυτα σου! και θα δεις αποτελεσματα!, αυτη εχω και εγω σε συνδιασμο με μια daylight!

Οσο για την αλγη πρεπει να προσεξεις με το co2 και με την δευτερη λαμπα-φωτοπεριοδος γιατι μπορει εχεις ενα ξεσπασμα αλγης! γιαυτο πρεπει να πας προσεχτηκα μεχρι να βρεις τις καταλληλες συνθηκες, αν και γνωμη μου ειναι οτι δεν θα εχεις προβλημα γιατι εχεις αρκετα φυτα τα οποια εχουν αναγκη απο τροφη επιπλεον απ'οτι τωρα ( φως-co2)

Εχεις υποστρωμα-λιπασμα στο τανκ σου? συμπληρωνεις λιπασμα σε υγρη μορφη? :excl:

-Εχω προβλημα πλυθησμιακο ή οχι?

(το φιλτρο μου ειναι βιολογικο-1,25λιτ substantpro,μπλε σφουγγαρι, υαλοβαμβακας)

Το φιλτρο σου εινα εσωτερικο? απο μετρησεις τι εχεις? :)

Link to comment
Share on other sites

-Το φιλτρο μου ειναι αυτο της ''μαμας''(μαυρο πλαστικο κουτι στη μια πλευρα) με μια μικρη μετατροπη μετα απο ενα ''ατυχημα''.Εχω βαλει τα υλικα που σου ειπα και εχω αλλαξει τον κυκλοφορητη με εναν EHEIM compact 600(600 lit/ωρα).

-Λαμπα σιγουρα θα βαλω μεσα στη βδομαδα.Θα δοκιμασω τη ''συνταγη'' σου.

-Μετρησεις προς το παρον δεν ''παιζει'' μια που εδω στην επαρχια ζητανε οτι θελουνε :)

(πριν ενα μηνα ρωτησα σε πετσοπ για κατι τεστ Sera (5 se1) αν θυμαμαι καλα ητανε, τα οποια ηταν και τα μοναδικα απο πλευρας φιρμας που υπητχαν στα ραφια και μου ειπε "στα 20 ευρω ειναι" αλλα λογω ανωτερας βιας-αγορα 2 ου 35λιτρου με φιλτρα, θαερμοστατη,κ.λ.π. το αφησα για αργοτερα.Αποτελεσμα?Πριν μια βδομαδα πηγα για αγορα καποιου ψαριοιυ και σε νεα ερωτηση μου- μαλλον ειχε ξεχασει τι μου ειχε ζητησει παλιοτερα-μου λεει" εεε στα 50 ευρω ειναιιι... :excl: "Ετσι λοιπον ειμαι χωρις τεστ και να δω ποτε θα "αξιωθω' να παω μεχρι Θεσ/νικη)

Link to comment
Share on other sites

Λιπασμα δε εβαλα ακομη λογω του οτι τα φυτα πηγανε αρκετα καλα πιστευω(σε 20 μερες πηρανε 15 ποντους περιπου) , καθως και υποστρωμα δεν εχω παρα μονο περι τους 6 ποντους μειγμα απο χαλικι 2-3 mm και 5-6 mm.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...