Jump to content

Ebenos Goldfish Planted Tank


ebenos

Recommended Posts

Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχω αφιερώσει πολύ χρόνο και κόπο μελετώντας τις συμπεριφορές των αγαπημένων μου ψαριών κρύου νερού.

Μετά από πολύ διάβασμα, συλλογή πληροφοριών, διάφορες έρευνες, εντατική παρατήρηση πολλά και διάφορα setup αλλά και δεκάδες φαγωμένα φυτά νομίζω ότι έφτασε η ώρα να σας παρουσιάσω τον κήπο μου.

Πλέον πιστεύω ότι και εγώ αλλά και τα χρυσόψαρα μου έχουμε συμφωνήσει ότι δεν πρέπει να πάει χαμένο άλλο φυτό καταρρίπτοντας τον μύθο που θέλει τα χρυσόψαρα να τρώνε όλα τα φυτά του ενυδρείου μας.

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κρύου νερού φυτεμένο με χρυσόψαρα.

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): Juwel Rio180 101x41x50

Συνολικά Λίτρα: 180

Sump (λίτρα): Όχι

Οργανισμοί

Φυτά: echinodorus ozelot, echinodorus ozelot red, echinodorus bleheri, microsorum pteropus, egeria densa, cryptocoryne beckettii, cryptocoryne wendtii, cryptocoryne walkeri, Cladophora aegagropila, anubias barteri var. nana, bacopa caroliniana.

Ψάρια: black moor, oranda, oranda fantail, ryukin, sarasa comet, shubunkin

Άλλα είδη: apple snails, zebra snails, άγνωστος αριθμός λαθρεπιβατών, amano shrimps

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρο αυτοκόλλητο

Πέτρες: 15kg από την φύση

Ξύλα: Red Moorwood

Άλλα διακοσμητικά :-

Υπόστρωμα: Oχι

Βυθός: 25kg χαλαζιακο χαλίκι με κοκομετρια 2-3mm

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x45w Juwel high-Lite T5 Day 9000 Kelvin & 1x45w Juwel high-Lite T5 Nature 4100 Kelvin

Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες (15:00-24:00)

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Εσωτερικό φίλτρο Juwel Bioflow 3.0 600 l/h με σφουγγάρια, juwel sirax, eheim substrate pro & εξωτερικό Tetratec EX600 600 l/h με σφουγγάρια substrate pro, sera siporax και βιομπαλες .

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης Juwel 200watt και προσεχώς chiller για την ψύξη του συστήματος.

Λίπανση: Seachem Flurish, Seachem Flurish Excel, seachem potassium, seachem iron

Παροχή CO2: Όχι .

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Λάμπα αποστείρωσης UV Aqua medic 9watt, 4 αυτόνομοι ηλεκτρολογικοί πίνακες vimar με 2 πρίζες ο καθένας και ανεξάρτητους διακόπτες, δυο εβδομαδιαίους χρονοδιακόπτες legrad, πολύμπριζο legrad

Διατροφή: tetra delica daphnia, tetra delica brine shrimps, tetra goldfish flakes, omega one blood worms, tropical supervit chips, tropical spirulina flakes, tropical goldfish colour pellets, tropical goldfish mini stiks, φρέσκα ζεματισμένα λαχανικά και μια μέρα την εβδομάδα νηστεία.

Παράμετροι

pH: 7,8

Γενική σκληρότητα (GH): 18

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 20

Φωσφορικά (PΟ4): 0

Μέση Θερμοκρασία (°C): 21-26 αναλόγως την εποχή.

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% ανά εβδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 24ωρη προετοιμασία νερού βρύσης σε βαρέλι με κυκλοφορητή και θερμοστάτη για σταθερή θερμοκρασία με προσθήκη αντιχλοριου και 1% ενυδρειακο αλάτι.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: εβδομαδιαία αλλαγή υαλοβάμβακα, καθαρισμός φίλτρων ανά τρεις μήνες, αντικατάσταση λαμπτήρων κάθε ένα χρόνο, αντικατάσταση λάμπας UV κάθε 6 μήνες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

μερικές φωτογραφίες από το στήσιμο του ενυδρείου

IMG_2416_zps2520b43e.jpg

IMG_2471_zpse710532a.jpg

IMG_2432_zps9b0724e9.jpg

IMG_2438_zpsbbc26e78.jpg

IMG_2482_zps9952f6f1.jpg

IMG_2517_zpse4e662ca.jpg

IMG_2493_zpse54da0ed.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μερικές όπως είναι τώρα

IMG_2649_zps5103fcf7.jpg

IMG_2642_zps50b12a67.jpg

DSC_8406_zpsdfa96fce.jpg

DSC_8408_zps08da741c.jpg

DSC_8410_zpsc9f2d056.jpg

DSC_8418_zps9814b094.jpg

DSC_8419_zps0e244c18.jpg

DSC_8420_zpsbd406a39.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και λίγες ακόμα

DSC_8421_zpsce0d2a7e.jpg

DSC_8423_zpsdda99bf3.jpg

DSC_8424_zps9c4f0443.jpg

DSC_8431_zpse8f001fb.jpg

DSC_8440_zps9fcb8706.jpg

DSC_8455_zps87f78c50.jpg

DSC_8472_zps144950a0.jpg

DSC_8474_zps5603909d.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο.. και ωραία η παρουσίαση !!!

Link to comment
Share on other sites

άντε και λίγες τελευταίες…

DSC_8476_zpsebf68e56.jpg

DSC_8479_zps8d224f78.jpg

DSC_8484_zpsdf3379ac.jpg

DSC_8490_zps89ff16ca.jpg

DSC_8512_zps9de57595.jpg

IMG_2405_zps77e1a076.jpg

DSC_8506_zpsc6b78ba7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Special thanks στο μάτι της γαρίδας για την παρέα, τους καφέδες και τις φωτογραφίες! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο , να χαρείς τα ψαράκια για πολλά χρόνια εύχομαι Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!! Χίλια μπράβο και συγχαρητήρια για την ωραία έμπνευση στο στήσιμο :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα πολύ όμορφο όλο το σύνολο! Να το χαρείς στο μέγιστο.!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά!

Χαίρομαι που σας άρεσε…

Χωρίς την βοήθεια του geosid δεν θα είχε ρυθμιστεί ποτέ η φωτογραφική μηχανή!

Ορίστε και μερικές ακόμα!

DSC_8491_zps38d93d35.jpg

DSC_8485_zps73ccc9fb.jpg

DSC_8481_zpsc46f5e12.jpg

IMG_2656_zps36811f0a.jpg

IMG_2646_zpsef6172bc.jpg

IMG_2641_zps41d6e8d8.jpg

IMG_2608_zps3451aafd.jpg

IMG_2591_zps2e3d11a2.jpg

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα.σχεδον εξαιρετικο στησιμο με αποτελεσμα που θυμιζει ψαγμενο δισκοενυδρειο και οχι κρυο νερο.

ειπα καλε μου νικο ''σχεδον''γιατι προσωπικα δεν θα ηθελα τοσες πολλες πετρες-φανταρακια περιμετρικα του φρακτη που εφτιαξες γυρω απο την συνθεση με τις ριζες.ειναι καπως στημενες αν με πιανεις...

κατα τα αλλα βγαζω το καπελο μου φιλε.εξαιρετικο ενυδρειο.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο,Πανέμορφο,Πανέμορφο! Μου αρέσει πάρα πολύ και η ρίζα ειδικά είναι σούπερ(στείλε μου αν μπορείς π.μ. από που την πήρες).

Και πάλι Εξαιρετικό!

Βασίλης :)

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα.σχεδον εξαιρετικο στησιμο με αποτελεσμα που θυμιζει ψαγμενο δισκοενυδρειο και οχι κρυο νερο.

ειπα καλε μου νικο ''σχεδον''γιατι προσωπικα δεν θα ηθελα τοσες πολλες πετρες-φανταρακια περιμετρικα του φρακτη που εφτιαξες γυρω απο την συνθεση με τις ριζες.ειναι καπως στημενες αν με πιανεις...

κατα τα αλλα βγαζω το καπελο μου φιλε.εξαιρετικο ενυδρειο.!!!!

Κλαζακο μου σε ευχαριστώ πολύ φίλε και για τα καλά σου λόγια αλλά και για τα σχόλια σου μιας που είναι όλα ευπρόσδεκτα ! :)

Οι πέτρες έχουν λόγο που στήθηκαν έτσι και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα έχουν την τάση να ανακατεύουν τόσο τον βυθό με αποτέλεσμα να ξεριζώνουν τα φυτά οπότε τοποθετηθήκαν εκει για προστασία! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

μα και βεβαια αυτος ηταν και ο σκοπος του''φραχτη''.προσπαθησε ομως να ειναι καπως..πιο..ατημελητες.....πιο φυσικα στημενες δηλαδη.κατα τα αλλα σουπερ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μα και βεβαια αυτος ηταν και ο σκοπος του''φραχτη''.προσπαθησε ομως να ειναι καπως..πιο..ατημελητες.....πιο φυσικα στημενες δηλαδη.κατα τα αλλα σουπερ!!!!!!

:thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο,Πανέμορφο,Πανέμορφο! Μου αρέσει πάρα πολύ και η ρίζα ειδικά είναι σούπερ(στείλε μου αν μπορείς π.μ. από που την πήρες).

Και πάλι Εξαιρετικό!

Βασίλης :)

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Βασίλη μου!

Να χαίρεσαι και εσύ το δικό σου φίλε μου!

Υ.Γ. έχεις ΠΜ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...