Jump to content

Μερικές Ανεμώνες Που Καλύτερα Να Αποφεύγουμε....


Recommended Posts

Θα ξεκινήσω με την ανεμώνη ενός πόστ που διάβασα πρίν λίγο κ θα συνεχίσω με μερικές ακόμα που έχω στο νού μου εδω κ λίγο καιρό...Η Anemonia sulcata είναι μία απο τις δύο πιο συχνά εμφανιζόμενες μεσογειακές ανεμώνες σε ενυδρεία χομπιστών.Αυτή η ανεμώνη όπως προείπαν κ οι φίλοι χομπίστες είναι πολύ τοξική σε ευαίσθητα μέρη του δέρματος,όπως τα χείλη,σε οποιοδήποτε άλλο σημείο του δέρματος δεν προκαλεί καμία αντίδραση.Μεγαλώνει στα ρηχά(γι'αυτο κ βγαίνει εύκολα),είναι πολύ όμορφη ειδικά κάτω απο το μπλέ-ακτινικό φώς των ενυδρείων μας γιατί το πράσινο χρώμα της γίνεται πολύ έντονο κ οι μόβ άκρες τις φωσφορίζουν.Το ότι μεγαλώνει στα ρηχά κ ότι έχει σκούρο χρώμα(λόγω της ζωοξανθέλης) δείχνει ότι είναι μια ανεμώνη φωτοσυνθετική που δυστυχώς δεν της αρκεί το φώς ακόμα κ μίας metal halide λάμπας.Ότι ισχύει για αυτήν την ανεμώνη ισχύει κ για το κοντινό ξαδελφάκι της την Sebae Anemone η αλλιώς Heteractis crispa που έρχεται συχνά στην αγορά μας σε πολύ ελκυστικές τιμές(λόγω της ευκολης περισυλλογής της) κ οι δύο αυτές ανεμώνες έχουν όριο ζωής στο ενυδρείο περίπου 8 μήνες με εναν χρόνο.

Θα ήθελα να σας μιλήσω λίγο κ για τις mini carpet ανεμώνες...Για όσους δεν ξέρουν τις κανονικές carpet ανεμώνες,καλό θα ήταν να τις ψάξουν λίγο.Οι carpet,όπως κ οι mini carpet,έχουν ένα απο τα πιό δυνατά τσιμπήματα κ μπορούν να αφήσουν κ μία ελαφριά φαγούρα στο δέρμα του περίεργου χομπίστα(έκανα το πειραματόζωο :bigemo_harabe_net-64: ).Έχω δεί mini carpet να σκοτώνει(χωρίς να μπορεί να φάει το θήραμα της)ένα magnifica decora,δύο χρωμίδες κ να αφήνει τρείς σειρές απο τσιμπήματα στον καημένο μου Bob(o Bob είναι ενα Sixline soapfish περίπου 20 εκατοστά).Τα θετικά της ανεμώνης αυτής είναι οτι δεν έχει καμία ιδιαίτερη προτίμηση σε θέμα φωτισμού κ δεν χρειάζεται τάισμα για να μεγαλώσει :bigemo_harabe_net-59: ....τέλος οτι ακουμπάει :rip_1: .

Αυτές οι ανεμώνες ανήκουν σε species ενυδρειάκια παρά σε main reef ενυδρεία.

Αυτά σεκεφτόμουν κ ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Πάντα οι σκέψεις σου είναι χρήσιμες... να σκεφτεσαι πιο πολύ και πιο συχνά!!!

χε χε

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο αντρικος.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμες πληροφοριες !!!

Αν μπορεις βαλε και φωτογραφιες για να γινει κοπλε το αρθρο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έκανες πιο μπροστά να αποφύγω το ποστ της ανεμωνης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...