Jump to content

Ψάρια Που Θα Πρέπει Να Αποφεύγουμε


Recommended Posts

+1 και από εμένα, μια και η πληροφόρηση που υπάρχει είναι ελάχιστη και μάλλον κατευθυνόμενη με μοναδκό σκοπό το κέρδος :bigemo_harabe_net-122: .

Link to comment
Share on other sites

φιλε xostel77 εντυπωσιακα βιντεο πολυ ωραια ψαρια μπραβο!! :bigemo_harabe_net-54: μια ερωτηση στο πρωτο βιντεο το παφερακι πως την εχει γλυτωσει;;;

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

φιλε xostel77 εντυπωσιακα βιντεο πολυ ωραια ψαρια μπραβο!! :bigemo_harabe_net-54: μια ερωτηση στο πρωτο βιντεο το παφερακι πως την εχει γλυτωσει;;;

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω! Το πιθανότερο ειναι οτι επειδη ολα τα ψάρια μπήκαν μαζι απο μικρά, συνήθισαν το ένα το αλλο..

Ισως και να καταλαβαίνουν οτι ειναι δηλητηριώδη.

Link to comment
Share on other sites

επιβιωση αναμεσα στους τιτανες αυτα ειναι, ολα ειναι πολυ ομορφα και για να πω την αληθεια δεν περιμενα το μαχαιροψαρο να ειναι τοσο επιθετικο τρελαθηκα το πως δαγκωνε το σωληνα!!!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ψαριου που αιχμαλωτιζει με την συμπεριφορα του και κυκλοφορει ευρεως στην αγορα ειναι το Helostoma Temminckii η αλλιως γνωστο και ως... Κissing Gourami!!!!

To ψαρι πωλειται σε μικρο μεγεθος ( 2-3 εκατοστα ) και στους πιθανους αγοραστες του φαινεται ως "γλυκουλι ψαρακι" ή "ερωτευμενο ζευγαρακι που φιλιεται"!! Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ετσι.

Το ψαρι μεγαλωνει γρηγορα, φτανει τα 30 εκατοστα ( στην φυση μπορει και παραπανω ) και ειναι επιθετικο προς μικροτερα ψαρια αλλα και προς σε αλλα του ειδους του. Το χαρακτηριστικο που του δινει το ονομα του, δηλαδη ο χορος με το φιλι, στην πραγματικοτητα ειναι ο τσακωμος των αρσενικων για οριοθετηση της περιοχης αλλα και του δικαιωματος για ζευγαρωμα. Οσο για το ποιο ειναι αρσενικο η θυληκο δυσκολα μπορει καποιος να το ξεχωρισει παρα μονο οταν ερθει η ωρα για ζευγαρωμα.

Του αρεσει να τρωει αλγη και συχνα θα το δειτε να ξυνει την αλγη απο την γυαλα του ενυδρειου ή απ το χαλικι. Του αρεσει επισης να μασουλαει τα φυτα.

Επισης εχει παρατηρηθει οτι συχνα ξυνει την βλενα που καλυπτει το σωμα αλλων ψαριων με αποτελεσμα να τα εκθετει σε αρρωστειες.

Εδω ειναι τα "φιλακια"

http://4.bp.blogspot.com/-Yu9RsR6Hqq8/TVohUrYJooI/AAAAAAAAAiY/SLgyppu6qZA/s1600/gourami-kissing.jpg

Καπως μεγαλυτερο.

http://3.bp.blogspot.com/-YdFnNMSwnBM/TVoqNTGA6HI/AAAAAAAAAic/YiNPz_KGC0s/s1600/kissing-gourami.jpg

Ωρα φαγητου

http://aqualandpetsplus.com/Gouram78.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ένα "ψαράκι" που δε το είχα κατά νου όταν ξεκίνησα αυτό το θέμα!

Το έχω δει μερικές φορές σε καταστήματα σε μέγεθος πάνω κάτω 10 εκατοστών. Πάντως όχι πολύ μικρότερο. Ψάχνοντας λοιπόν στο διαδίκτυο για πληροφορίες (αφού ευτυχώς δε το έχω "φιλοξενήσει" ποτέ σε κάποιο ενυδρείο) έμεινα έκπληκτος από την παραπληροφόρηση που υπάρχει για αυτό το ψάρι. Είναι πάρα πολλά τα site (και κυρίως αυτά που εμπορεύονται ψάρια, γιατί άραγε; ) που δίνουν ελάχιστο όγκο ενυδρείου τα 120 λίτρα. Πως είναι δυνατόν ένα ψάρι 25-30 εκατοστών να ζήσει σε ένα τέτοιο ενυδρείο. Ίσως να υπάρχουν ενυδρεία που να μπορεί το ψάρι να διατηρηθεί αξιοπρεπώς, αλλά σίγουρα δεν είναι κατάλληλο για τα συνήθη ενυδρεία!

Κάτι άλλο σημαντικό, είναι πως το προσδόκιμο ζωής του σε ενυδρείο φτάνει τα 20 χρόνια. Θεωρητικά λοιπόν, όποιος ερωτευτεί αυτό το ψάρι και πέσει θύμα στα φιλιά του :D μάλλον το παντρεύεται για πολλά χρόνια. Δυστυχώς όμως ή αλήθεια είναι πως τα περισσότερα καταλήγουν να πεθαίνουν πολύ νωρίτερα. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που βλέπουμε σε όλα τα μεγάλα ψάρια που πωλούνται σε μικρή ηλικία, άρα και σε μικρό μέγεθος. Πωλούνται σε μεγάλους αριθμούς σε μικρή ηλικία, αλλά ελάχιστα (ή κανένα) γίνονται μεγάλα ενήλικα ψάρια.



Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα άλλο είδος που αρκετές φορές έχω συναντήσει σε καταστήματα είναι το tinfoil barb (Barbonymus schwanenfeldii) ή το αρκετά όμοιο κυρίως σε νεαρή ηλικία red tailed tinfoil barb (Barbonymus altus). Τα συναντάμε συνήθως σε σχετικά μικρό μέγεθος, γύρω στα 7 εκατοστά. Και μόνο από αυτό το γεγονός, κάποιος έμπειρος χομπίστας θα μπορούσε να υποψιαστεί το τελικό τους μέγεθος. Το πρώτο φτάνει τα 35 εκατοστά και το δεύτερο τα 20 εκατοστά. Πιθανώς να μπορούσαν να διατηρηθούν σε κάποια μεγάλα ενυδρεία (θα χρειαστεί βέβαια να παραβλέψουμε το γεγονός ότι πρόκειται για είδη που ζουν σε κοπάδια) αλλά σίγουρα δεν χωράει στα περισσότερα και πιο συνηθισμένα ενυδρεία.

 

Tinfoil barb λοιπόν:

νεαρό

πηγή: aquaportail.com

 

και ενήλικο

πηγή: biolib.cz

 

και red tailed tinfoil barb

νεαρό

πηγή: aquariumdomain.com

 

και ενήλικο:

πηφή: seriuslyfish.com

Έγινε επεξεργασία - rastaman
dead links removed
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Δεν είναι αλήθεια αυτό που λένε ότι το ψάρι θα μεγαλώσει ανάλογα με το περιβάλλον που έχει; Είχα ένα silver shark 3+ χρόνια αλλά δεν έγινε μεγαλύτερο από 10cm. Επίσης προβληματίστηκα με τους πλέκο και το clown fish γιατί έχω 2 από τους πρώτους και 3 από τα δεύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Δεν είναι αλήθεια αυτό που λένε ότι το ψάρι θα μεγαλώσει ανάλογα με το περιβάλλον που έχει; Είχα ένα silver shark 3+ χρόνια αλλά δεν έγινε μεγαλύτερο από 10cm. Επίσης προβληματίστηκα με τους πλέκο και το clown fish γιατί έχω 2 από τους πρώτους και 3 από τα δεύτερα!!

Δυστοιχος αυτο ειναι μυθος!Τα ψαρια παθαινουν νανισμο αν τα εχουμε σε μικροτερο ενυδρειο απο αυτο που χρειαζονται με αποτελεσμα να μεγαλωνουν εσωτερικα ενω εξοτερικα να μενουν μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου το καπως ετσι φιλε, εσυ ποσο καιρο θα ζουσες σε ενα ασανσερ;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν διάβασα το θέμα είναι σαν να μπήκε κάποιος στο ενυδρείο μου έβγαλε φωτογραφίες και έβαλε τα πιο πολλά από τα ψαρακια πού έχω και τα έβαλε εδώ!χάχα!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου το καπως ετσι φιλε, εσυ ποσο καιρο θα ζουσες σε ενα ασανσερ; οπότε το καλύτερό θα είναι μόλις μεγαλώσουν σε κάποιο βαθμό...αγγελία να πανε κάπου πιο άνετα...κρίμα είναι...

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που το συνηδειτοποιησες αυτο, ποσο μαλλον απο την δουλεια μας, και μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αν αναπτύσονται τα ψάρια ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου, θέλει αρκετό ψάξιμο και σίγουρα αξίζει τον κόπο. Από τα λίγα που έχω διαβάσει, κάποια είδη παθαίνουν νανισμό με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγεία τους και κάποια άλλα (μάλλον τα περισσότερα) αναπτύσονται ανεξάρτητα του μεγέθους του ενυδρείου τους. Φυσικά ούτε αυτό είναι ότι καλύτερο. Δεν ξέρω πόσο άσχημα νοιώθον σε ένα τέτοιο ασφυκτικό περιβάλλον, αλλά ακόμα και αν δεχτούμε ότι το ψάρι δεν θα αρωστήσει από το στρες, μάλον θα αρωστήσει από τις κακές συνθήκες νερού. Θεωρώ αδύνατο να διατηρηθούν σωστές συνθήκες για έναν "γίγαντα" σε ένα ενυδρείο για "νάνους" :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να έχουμε μία εικόνα με άτομα που έχουν στην κατοχή τους ενυδρεία τα οποία μπορούν να φιλοξενήσουν τέτοιου είδους "Γίγαντες". Αν τα θέλουν θα έχουμε αρκετούς εθελοντές πιστεύω, γιατί τα πρώτα ψάρια από όλους σχεδόν που αρχίζουν ένα ενυδρείο ( συμπεριλαμβανομένου και εμένα ) προτιμούν τα προαναφερθείσα ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να έχουμε μία εικόνα με άτομα που έχουν στην κατοχή τους ενυδρεία τα οποία μπορούν να φιλοξενήσουν τέτοιου είδους "Γίγαντες". Αν τα θέλουν θα έχουμε αρκετούς εθελοντές πιστεύω, γιατί τα πρώτα ψάρια από όλους σχεδόν που αρχίζουν ένα ενυδρείο ( συμπεριλαμβανομένου και εμένα ) προτιμούν τα προαναφερθείσα ψαράκια...

Δεν νομιζω οτι τα προτεμουν,απλα δεν ξερουν τιποτα για τα ψαρια που υπαρχουν και πως ειναι ενα σωστο ενυδρειο,οπως επεισης εχουν πολυ λιγες πληροφοριες και απο τα μαγαζια.Πολλα απο τα παραπανω ψαρια δεν θα επρεπε να υπαρχουν καν στα μαγαζια και να τα πουλανε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα συγκεκριμενα ψαρια ισως να ειναι γνωστα σε αρκετους ομως επισης αρκετοι ειναι κι αυτοι που δεν τα γνωριζουν και μαγευονται απο την αγρια ομορφια τους και το μικρο μεγεθος στο οποιο πωλουνται! Ο λογος για τα ψαρια της οικογενειας Osteoglossidae η Αrowana η αλλιως Dragon Fish.

Η ονομασια Osteoglossidae αντιπροσωπευει την οικογενεια των συγκεκριμενων ψαριων μιας και υπαρχουν διαφορετικα υποειδη στην Ασια, Αμερικη, Αυστραλια αλλα και στην Αφρικη! Παρολα αυτα τα χαρακτηριστικα παραμενουν ιδια για τα ψαρια που ζουν και στις τεσσερις ηπειρους: επιθετικοτητα, μεγαλο μεγεθος, σαρκοφαγα!

Το Αrowana ειναι προιστορικο ψαρι (οι πηγες διαφερουν ποια εποχη αλλα θεωρειται τοποθετειται καπου αναμεσα στις Tertiary age και Jurassic age) και φτανει μεχρι και τα 120 εκ. Ακομη και μεγαλα ενυδρεια δεν μπορουν να παρεχουν σ αυτο το ψαρι τον χωρο που χρειαζεται.

Σε μικρη ηλικια.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSgPWc7d8WFJHAHhdAU7muV6tdys8ABnkce7e2v2glup_1p3nwHpA

Σε μεγαλη ηλικια!!!!

http://shahrilhizri.files.wordpress.com/2012/03/arowana1.jpeg

Σε λιμνη παρεα με αλλα μεγαλα ψαρια που εχουν αναφερθει και πιο πανω.

Στην φυση!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα συμφωνω με ολους τους παραπανω αλλα εγω εχω να προτεινω να μην αγοραζουμε γενικα ψαρια αγρια .αργα ή γρηγορα θα τα οδηγησουμε στον αφανισμο τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα μάλλον ψάρια το οποία απλά τα έχουν κατασκευάσει.. ( για παράδειγμα red fire mouth ). Από ότι έμαθα δεν υπάρχουν στην φύση με αυτό το χρώμα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο είδος που πολύ συχνά αγοράζουμε νομίζοντας πως αγοράζουμε κάτι άλλο είναι το koi, που πολλές φορές έρχεται στην κατοχή μας νομίζοντας πως διαλέξαμε ένα κοινό χρυσόψαρο. Αν και για κάποιον που γνωρίζει είναι πολύ εύκολος ο διαχωρισμός τους, για κάποιον άπειρο είναι πολύ εύκολο να κάνει λάθος. Και είναι λάθος που και μόνο λόγω μεγέθους ψαριού δεν μπορεί να διορθωθεί. Ανάλογα την ποικιλία του μπορεί να φτάσει σε μήκος τα 60 με 65 εκατοστά ίσως και περισσότερο, πράγμα που φυσικά σημαίνει πως είναι εντελώς ακατάλληλο για κάθε ενυδρείο. Ψαράκι για λιμνούλα λοιπόν το koi...

Όπως θα δείτε σχεδόν όλες οι φώτο από ενήλικα koi που μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο, είναι τραβηγμένες από πάνω καθώς ζουν σε λίμνες. Άλλωστε για τον λόγο αυτό έχουν και τα εντονότερα χρώματα τους στην ράχη.

Να και ένα σχέδιο για να διακρίνει ο επίδοξος αγοραστής χρυσόψαρου πως να επιλέξει όντως χρυσόψαρο και όχι koi:

post-9106-0-84301700-1364920699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ένας ακόμα γίγαντας που συχνά βρίσκεται στην κατοχή μας είναι το pacu. Δεν είναι λίγοι αυτοί που στην αρχή νόμισαν πως είχαν ένα ή περισσότερα red bellied piranha και με απογοήτευση διαπίστωσαν πως δεν "φιλοξενούσαν" έναν θυρευτή αλλά έναν φυτοφάγο κατά κανόνα γίγαντα, αφού ο διαχωρισμός τους σε νεαρή ηλικία δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα ειδικά για κάποιον καινούργιο στον χώρο. Στο ενυδρείο θα φτάσει εύκολα τα 60 εκατοστά και ο χώρος που απαιτεί ένα και μόνο από αυτά τα ψάρια είναι απαγορευτικός για τους περισσότερους από εμάς...

 

Δείτε λοιπόν πως ξεκινάει...

 

 

... και σε τι εξελίσεται...

πηγή: commons.wikimedia.org

Έγινε επεξεργασία - rastaman
dead links removed
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καμια φορα ομως φταιμε κι εμεις οταν ως αρχαριοι μπαινουμε σε ενα pet shop και λεμε ''θελω αυτο το ψαρι'' τι να σου

πει ο αλλος ''οχι μην το παρεις''?

Αλλα τα μαγαζια που ειναι ευσυνειδητα τουλαχιστον μπορει να σε ρωτησει πχ. τι ενυδρειο εχεις κλπ. και τοτε να δει οτι εισαι αρχαριος και δεν εχεις ιδεα τι ψαρι αγοραζεις...

Απο την αλλη βεβαια παω και βλεπω να πουλανε με το κιλο τα silver shark,τα knife fish και τα oscar....και αναριωτιεμαι ποσοι δηλαδη αγοραζουν oscar το οποιο γινεται 10 κιλα και εχει αυτος στην γυαλα καμια 30αρια το ενα πανω στο αλλο μικρουλια για πουλημα????

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστος μαγαζατορας οχι μονο πρεπει να μας ρωτα τι ενυδρειο ( λιτρα ) εχουμε , αλλα και να μας αποτρεπει απο την αγορα ειδους το οποιο ειδος δεν ειναι σωστο για πολλους λογους . Αυτο βεβαια απο τους 10 , το κανουν 1 -2 . Ολοι κοιταν να πουλησουν .

Ειδα και ενα βιντεακι στο you tube με ενα τυπο ο οποιος ειχε tiger shark ( 2 ) με χρυσοψαρα και αγγελοψαρα ! ! !

Δια του λογου το αληθες : http://youtu.be/U-M-_pqxHj4

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...