Jump to content

Kατασκευή ενυδρείου 400 lt


stathis200

Recommended Posts

Μετά από έρευνα αγοράς αποφάσισα να κατασκευάσω μόνος μου το tank 400 lt (135 x 55 x 60) και Sump 200 lt που τα προορίζω για θαλασσινό .

Θεωρώ ότι οι τιμές που μου ζητήσαν ήταν υπερβολικές 800 εώς 1400 ευρώ με κόστος 250 ευρώ (από το τζαμά της γειτονιάς.

Έχω διαβάσει όλα τα post με κατασκευές και έχω μερικές απορίες.

Τι είναι καλύτερο τελικά για σιλικόνη άσπρη ή μαύρη ? Ποιά προτείνεται ?

Όπως έχω διαβάσει πρώτα κολλάμε τα περιφεριακά τζάμια και μετά από 3-4 μέρες κολλάμε τις κόντρες.

Στην κόλληση των πρώτων θα πρέπει να αφήσουμε κάποια σιλικόνη όπως στην πρώτη εικόνα ?? , ή να βγάλουμε όλα τα περισσεύματα ώστε να ''κάτσουν'' καλά οι κόντρες (δεύτερη εικόνα) .

post-2654-1170153470_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο θέμα αντοχής οι σιλικόνες είναι ίδιες.

Με την διαφανή σιλικόνη αν "λερώσεις" δεν θα φαίνεται με την μαύρη αν "λερώσεις" θα πρέπει να την καθαρίσεις πολύ σχολαστικά .........

Με την μαύρη βλέπεις καλύτερα την κόληση που έχεις κάνει, με την διαφανή όχι. ΙΜΗΟ καλό είναι να καλήψεις την γωνία όπως δείχνεις στο αριστερό σχέδιο και αν σε κάποιο σημείο ενοχλεί στην κόντρα καθαρίζεις εκεί.

Αποφασίζεις και .................... κολάς !!!!!

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έρευνα αγοράς αποφάσισα να κατασκευάσω μόνος μου το tank 400 lt (135 x 55 x 60) και Sump 200 lt που τα προορίζω για θαλασσινό .

Θεωρώ ότι οι τιμές που μου ζητήσαν ήταν υπερβολικές 800 εώς 1400 ευρώ με κόστος 250 ευρώ (από το τζαμά της γειτονιάς.

και Είναι ;

Έχω διαβάσει όλα τα post με κατασκευές και έχω μερικές απορίες.

Τι είναι καλύτερο τελικά για σιλικόνη άσπρη ή μαύρη ? Ποιά προτείνεται ?

Όποια σου αρέσει εσένα. Η Μαύρη δίνει περισσότερο επαγγελματισμό στην κατασκευή σου. Απλά πρόσεξε μόνο να είναι κατάλληλη για ενυδρεία.

Όπως έχω διαβάσει πρώτα κολλάμε τα περιφεριακά τζάμια και μετά από 3-4 μέρες κολλάμε τις κόντρες.

Στην κόλληση των πρώτων θα πρέπει να αφήσουμε κάποια σιλικόνη όπως στην πρώτη εικόνα ?? , ή να βγάλουμε όλα τα περισσεύματα ώστε να ''κάτσουν'' καλά οι κόντρες (δεύτερη εικόνα) .

Όταν κατάσκευασα το δικό μου 575 λίτρων δεν έβαλα τόση σιλικόνη στις ενώσεις. Εκτός του ότι στα κάθετα μπροστινά και πίσω τμήματα είναι αηδία να φαίνεται δεν προσφέρει και τιποτα το σπουδαίο, εκτός απο στεγανότητα που στην ουσία αν τα σόκορα έχουν κολήσει σωστά δεν πρόκειται να χάσει.

Τέλος με είχε απασχολήσει πάρα πολύ ο τρόπος κόλλησης των τζαμιών. Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα όρθια τζάμια πρέπει να κολήθουν περιμετρικά του πάτου και θα τεκμηριώσω το γιατί.

Αν επιλέξεις να κολλήσεις όλα τα πλαινά πάνω στον πάτο το ίδιο βάρος των τζαμιών θα αναγκάσει την σιλικόνη να υποχωρήσει ανάμεσα στις ενώσεις.

Λιγότερη σιλικόνη συνεπάγεται με μικρότερη απόσταση μεταξύ των τζαμιών. Σε έντονους κραδασμούς σε ένα σεισμό π.χ μπορεί να συμβεί το μοιραίο.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη, εμπειρία και αντίληψη επι του θέματος και δε διατίθομαι σε καμμία περίπτωση να εμπλακώ σε αντιπαραθέσεις για το αν θα πρέπει να είναι έτσι ή όχι.

post-2654-1170153470_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία από αρκετές κατασκευές ενυδρείων διαφόρων μεγεθών, λέει:

1. Ασπρη σιλικόνη, με προτίμηση στην Aqua-Silicone της Den Braven. Κατά τη γνώμη μου έχει πρακτικά μεγαλύτερο εύρος ιδιοτήτων και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Προσωπικά τη θεωρώ πιο αξιόπιστη από τις άλλες (Logo κλπ). Σχετικά με το χρώμα δεν θεωρώ ότι η μαύρη δείχνει πιο "επαγγελματική" επειδή απλά χρησιμοποιείται από κάποιους κατασκευαστές σε κάποια ενυδρεία. Είναι θέμα καθαρά αισθητικής του καθ' ενός τι χρώμα θα επιλέξει και ίσως έχει να κάνει πχ. με το χρώμα του επίπλου ή διάφορους τέτοιους συνδυασμούς με το χώρο, τη συνολική τελική εικόνα κλπ.

2. Το κόλλημα του τανκ προτείνω να γίνει όλο με τη μία και όχι να μπουν οι κόντρες μετά από μέρες και αφού θα έχει στεγνώσει η πρώτη δόση σιλικόνης. Αν το κάνεις μονοκοπανιά που λέμε, θα δέσουν όλες οι σιλικόνες καλύτερα μεταξύ τους και θα γίνουν όλες ένα σώμα, με αποτέλεσμα να έχεις γενικά καλύτερη σταθερότητα και στεγανότητα σε όλη τη κατασκευή. Ετσι δεν θα έχεις και το πρόβλημα της ποσότητας που ξεχειλίζει γιατί θα είναι μαλακή και θα δουλεύεται.

Οταν στεγνώσει η σιλικόνη και πας να κολλήσεις άλλη από πάνω της, δεν γίνεται ένα απόλυτο σώμα γιατί η επιφάνεια της πρώτης στρώσης έχει πιάσει μικροσωματίδια που δημιουργούν ανεπαίσθητο film, ικανό όμως να μην δένει την μία με την άλλη απόλυτα. Οταν δεν έχει στεγνώσει ακόμα, δεν συμβαίνει αυτό.

3. Στο θέμα που θίγει ο SW1IXC είμαι υποστηρικτής της αντίθετης άποψης. Πάνω στη βάση θεωρώ ότι είναι καλύτερα και σταθερότερα. Αν κάνεις μια τομή στην τελική εικόνα, θα δεις ότι όταν θα μπουν και οι κάτω κόντρες, σχηματίζεται γωνία με τη βάση, μέσα στην οποία βρίσκεται η κάθετη πλευρά. Αυτό δίνει καλύτερη κόλληση, περισσότερη σταθερότητα στο δέσιμο και καλύτερη στεγανότητα, πράγμα απαραίτητο και σημαντικό, ειδικά σε ενυδρεία με πολλά λίτρα.

Καλή επιτυχία στη προσπάθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ντίνο μπορείς να αναλύσεις λίγο το Νο3?

Δηλαδή εννοείς ότι η κάτω κόντρα δεν είναι εντελώς κάθετη στην πλευρά ή κατάλαβα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ντίνο μπορείς να αναλύσεις λίγο το Νο3?

Δηλαδή εννοείς ότι η κάτω κόντρα δεν είναι εντελώς κάθετη στην πλευρά ή κατάλαβα λάθος?

Βάζω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα για την επεξήγηση που ζητάς, αλλά θα ήθελα να μην μείνουμε άλλο στο θέμα, γιατί και δεν είναι κάτι που ζήτησε ο φίλος μας ο stathis200, αλλά και γιατί συμφωνώ με τον SW1IXC να μην γίνει πάλι θέμα αντιπαράθεσης των υποστηρικτών των δύο θεωριών, με αποτέλεσμα πάλι ατέρμονες συζητήσεις...

Ο ενδιαφερόμενος φαντάζομαι μπορεί να κρίνει και να επιλέξει μόνος του, μετά και από την παράθεση των όποιων επιχειρημάτων εκατέρωθεν.

Link to comment
Share on other sites

Ας το δούμε λίγο.

post-249-1170160561_thumb.jpg post-249-1170160935_thumb.jpg

Πρώτη περίπτωση. ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ.

Η επιφάνεια που θα κολήθει σε κάθε πλαινό θα έιναι ίση με το πάχος των 2 κάτω τζαμιών. Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι έχουμε πάτο 10 χιλιοστών και κόντρα άλλα 10 τότε για κάθε πλαινό τζάμι θα κολήσουμε 2 εκατοστά απο το συνολικό ύψος του. Το μάυρο δηλαδή θα έιναι πέρα πέρα κολήμένη επιφάνεια.

Δεύτερη Περίπτωση. ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΤΟ.

Η επιφάνεια που θα κολήθει θα είναι μόνο της κόντρας και του σόκορου φυσικά. Το πάχος του πάτου ενώ μπορείς στην πρώτη περίπτωση να το εκμεταλευτείς το αφήνεις στον άερα.

Οι δυνάμεις που ασκούνται έχουν τάση να ξεκολήσουν τα πλαϊνά απο το πάτο προς τα έξω και όχι το πάτο προς τα κάτω μιας και εκέι οι δυνάμεις εξουδετερώνονται απο την βάση που πατάει πάνω της το ενυδρείο σου.

Οπότε όσο μεγαλύτερη πλαινή επιφάνεια κολήσουμε τόσο το καλύτερο.

Η απόφαση δική σου για το σε ποια περίπτωση γίνεται καλύτερο δέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ας το δούμε λίγο...

Επειδή τα δικά μου σχήματα είναι πιο κατανοητά από τα δικά σου, θα έλεγα ότι...

μόνο και μόνο γι' αυτό πρέπει να τα κάνει πάνω στη βάση! :bowdown::lol::rasp::thumbup::bowdown::)

Φίλε stathis200, καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις. B)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

1. Σιλικόνη μπορείς να βάλεις είτε άσπρη, είτε μαύρη, είτε διάφανη, αρκεί να είναι από κάποια έμπιστη εταιρεία και να είναι για ενυδρειακή χρήση.

2. Πρώτα κολλάς το ενυδρείο, το αφήνεις να στεγνώσει καλά και μετά τις κόντρες. Ο λόγος που το αφήνεις να στεγνώσει καλά είναι γιατί αν πας να πιέσεις τις κόντρες η σιλικόνη που θα περισσέψει και θα θέλει να βγει έξω έχει μεγάλη πιθανότητα να σου δημιουργήσει φυσαλίδες προς την κόλληση πάτου πλαϊνού.

3. Έχοντας παρακολουθήσει και συζητήσει το θέμα αρκετά με έναν από τους καλύτερους μάστορες ενυδρείων στην Ελλάδα, η κόλληση των πλαϊνών περιμετρικά του πάτου πιστεύω πως είναι σωστότερη όχι μόνο για τους λόγους που ανέφερε ο Βαγγέλης αλλά και για μεγαλύτερη ελαστικότητα του πάτου του ενυδρείου... και ειδικά σε μεγάλα ενυδρεία όπου και οι πιέσεις είναι μεγάλες, αλλά και τα τζάμια βαριά. Τέλος, αν το δει κανείς μακροπρόθεσμα (και δεν μιλάω για 2-5 χρόνια) τα περισσότερα ενυδρεία που θέλουν διόρθωση μετά από καιρό είναι λόγω του ότι τα πλαϊνά έχουν κολληθεί πάνω στον πάτο.

4. Η περίσσεια σιλικόνη όπως φαίνεται στο σχήμα σου, δεν εξυπηρετεί σε τίποτα αν έχει κολληθεί το ενυδρείο σωστά και δεν πρόκειται να κρατήσει καθόλου περισσότερη πίεση αν υπάρξει πρόβλημα στις κόντρες. Πολλοί την αφήνουν καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Είναι προτιμότερο να φτιάξεις το ενυδρείο σου με ένα μέγεθος παχύτερα τζάμια από τα προβλεπόμενα για να είσαι πιο σίγουρος παρά να μπει η περίσσεια σιλικόνη.

Σκέψου, διάβασε, ψάξε και αποφάσισε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα δικά μου σχήματα είναι πιο κατανοητά από τα δικά σου, θα έλεγα ότι...

μόνο και μόνο γι' αυτό πρέπει να τα κάνει πάνω στη βάση! :bowdown::lol::thumbup::thumbup::bowdown:B)

Φίλε stathis200, καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις. :rasp:

Με 'φαγες στα σχέδια Ντίνο :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, αν και μπερδεύτηκα λιγάκι :lol: .

Απ'ότι κατάλαβα ο καθένας έχει να παραθέσει την δική του εμπειρία, με την οποία είναι ικανοποιημένος.

Αυτό είναι καλό γιατί μπορεί να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα (Ασφαλές ενυδρείο) με διαφορετικούς τρόπους κατασκευής.Νομίζω ότι ο μόνος κριτής των κατασκευών μας είναι ο χρόνος.

Έχω ακούσει για μεγάλα ενυδρεία DIY που έχουν αντέξει πάνω από 10 χρόνια , με σεισμούς κ.λ.π.

Όποιος έχει τέτοια εμπειρία καλό θα ήταν να μας την γράψει.

Αυτά που έχω αποφασίσει προς το παρόν είναι ότι η κατασκευή θα γίνει με 12άρι τζάμι ρονταρισμένο.

Θα μπούν διπλές κόντρες κάτω. Θα κολληθούν μετά από 4 μέρες (αφού στεγνώσει το υπόλοιπο) , για να ασκηθεί η κατάλληλη πίεση. Η σιλικόνη θα είναι άσπρη (Πιθανόν της Den Braven). Προτεινόμενος προμηθευτής ??

Τώρα σχετικά με το μεγάλο ζήτημα που έχει προκύψει (αν τα περιμετρικά θα είναι πάνω στο πάτο ή όχι) από τις αναλύσεις σας , μου φαίνεται πιο σωστό εργονομικά να κολληθούν περιμετρικά.Τα ενυδρεία που έχω δεί όμως ,(φημισμένων αθηναικών κατασκευαστών) τα έχουν κολλήσει όλοι επάνω στη βάση..Οπότε θέλει λίγη μελέτη ακόμα....

Επίσης θα γίνει πύργος υπερχείλησης με σύστημα από durso http://www.dursostandpipes.com/ για μείωση θορύβου.Θα μπεί παραγγελία σύντομα....

Κάθε παρατήρηση δεκτή..

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου ενυδρείο, που το έκανα πριν 12 χρόνια, δουλεύει ακόμη χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δεν είχα ιδέα τι έκανα και δεν μπορούσα να ψάξω τότε στο internet.

Έχει διαστάσεις 120Χ40Χ40. Το είχα φτιάξει πάνω σε ένα σκρίνιο στο πρώτο σπίτι που έπιασα ως φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και μέχρι τον περασμένο Οκτώβριο που πήγα δούλευε κανονικά.

Είχα κολλήσει τα μακριά τζάμια περιμετρικά της βάσης και τα μικρά πάνω στη βάση. Τότε είχα σκεφτεί ότι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος, αφού το κάθε τζάμι κολλάει με το διπλανό του καλύτερα. Αφού άντεξε 12 χρόνια μάλλον δεν είναι λάθος.

Αν και μπορεί να μην παίζει ρόλο αυτή η λεπτομέρεια εγώ την έχω καθιερώσει και στα ενυδρεία που έφτιαξα για φίλους.

Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο δεν έχω δει κάπου αλλού.

Αν μπορεί να βρει κάποιος λάθος ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε χτες εισηγήθηκα οι διαστάσεις του τανκ να τροποποιηθούν και το ύψος να είναι 70 εκατοστά. ΙΜΟ τα 10 εκατοστά είναι αυτά που θα κάνουν την διάφορα. Αν σε προβληματίζει ο φωτισμός απλά κατέβαζες 10 εκατοστά το φωτιστικό πιο κάτω.

Όσον αφόρα αν θα κολλήσεις στον πάτο η στην περιφέρεια πιστεύω πως είναι καλύτερα από επάνω.

Στην περίπτωση αυτή τοποθετώντας τις κόντρες το αποτέλεσμα θα είναι να δημιουργηθεί μια γωνιά από σιλικόνη ενώ στην δεύτερη περίπτωση θα δημιουργηθώ μια ευθεία.

Σε τελική ανάλυση ότι και να κάνεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο και δίνω ένα παράδειγμα. Αν η επιθυμητή σταθερότητα που χρειάζεσαι είναι πχ 10 στην 1 περίπτωση θα είναι 15 και στην άλλη 18.

Σιλικόνη έχω χρησιμοποιήσει μαύρη. Δείχνει ποιο επαγγελματική.

12 μιλήμετρα γυαλί είναι καλό.

Καλή επιτυχία :lol::bowdown:

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...