Jump to content

Σάπισμα φυτού


Recommended Posts

post-2226-1170580080_thumb.jpg

Καλημέρα σε όλο το πάνελ,

καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και καταστρέφεται το φυτό;

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ

Ανθρακική σκληρότητα (KH): 5

Νιτρώδη (NO2): 0

Νιτρικά (NO3): 10~15

Αμμωνία (NH3/NH4): 0

Θερμοκρασία: 27 C.

PH: 7,2

Αλλαγές νερού : 10 λίτρα κάθε 3 μέρες.

Λίπανση : Μία φορά την εβδομάδα με υγρό λίπασμα της Kent Freshwater, το Pro-Plant και το Freshwater Plant.

Σύστημα CO2 Nutrafin (ζάχαρη, μαγιά και σόδα)

Φωτισμός 1Χ30W T8 και 1Χ18W T8 Tropical Lamp (διάρκεια φωτισμού 9 ώρες).

Υπόστρωμα TetraPlant Complete Substrate, Χαλίκι.

umb :lol:

Link to comment
Share on other sites

1.Σίδηρο,κάλιο,φωσφορικά μετράς;

2.Το υπόστρωμα πόσο καιρό το έχεις;

3.Ταμπλέτες χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι δεν έχω τα απαραίτητα τεστ.

Το υπόστρωμα το έχω περίπου τέσσερις μήνες

Τι ταμπλέτες?

umb

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι δεν έχω τα απαραίτητα τεστ.

Το υπόστρωμα το έχω περίπου τέσσερις μήνες

Τι ταμπλέτες?

umb

το υποστρωμα εχει χασει πλεον τα θρεπτικα του συστατικα για τα φυτα τα οποια κρατανε 4 εως 6 εβδομαδες γι αυτο πρεπει να χρησιμοποιείς ταμπλετες! :lol:

Επισης πρεπει να παρεις ολα τα απαραιτητα τεστ που σου ειπαν παραπανω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς να ζητήσω?

Ταμπλέτες για τι πράγμα, είναι 1 ταμπλέτα, είναι διαφορετικές για κάθε στοιχείο?

ευχαριστώ

umb

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω το ερώτημα μιάς και δεν έλαβα κάποια απάντηση

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς να ζητήσω?

Ταμπλέτες για τι πράγμα, είναι 1 ταμπλέτα, είναι διαφορετικές για κάθε στοιχείο?

ευχαριστώ

umb

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ UMB.ΠΑΡΕ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ SERA FLORENETTE ΚΑΙ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΛΓΗ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΦΥΤΟΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΑΡΕ ΤΟ SEACHEM FLOURISH EXCEL(ΕΙΝΑΙ ΥΓΡΟ) ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ.ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΡΙΧΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΣΟΥ!!!!

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

με της ταμπλετες με καμια ταμπλετα δε μπορει να βγει αλγη μονο με τα υγρα λιπασματα

για αυτο πολοι προτημουν τις ταμπλετες...

Link to comment
Share on other sites

με της ταμπλετες με καμια ταμπλετα δε μπορει να βγει αλγη μονο με τα υγρα λιπασματα

για αυτο πολοι προτημουν τις ταμπλετες...

Αυτό ΠΟΠΟ νομίζω ότι είναι λάθος. Η ανάπτυξη των άλγεων οφείλεται κυρίως στην ανισορροπία της πολύπλοκης σχέσης των: ποιότητα και ποσότητα φωτισμού - φωτοπερίοδος - ποσότητα λιπασμάτων - είδος φυτών - φυτομάζα - ιχθυοφόρτιση κλπ. Το τυχόν περίσσευμα ή η τυχόν έλλειψη λιπασμάτων πολύ ελάχιστα νομίζω ότι εξαρτάται από τη όποια μορφή τους.

Οι ταμπλέτες προτιμώνται μάλλον για άλλους λόγους (καλύτερη και άμεση λίπανση των ριζών μέσω του υποστρώματος και όχι από τη στήλη) και μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με το τι φυτά έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

με τις ταμπλετες ομως δεν ευνοουν να βγει η αλγη...

συμφωνο με αυτα που λες

αλλα και εγω δεν ειμαι σιγουρος δηλαδη ειμαι αλλα 80% οτι οι ταμπλετες δεν ευονοουν την αλγη

ασπουμε τα υγρα τη βοηθανε πολυ πιο ευκολα

αφου αρχησα το flourish αντιμετοπιζω προβληματα με αλγη ενω πρην που ειχα μονο τις ταμπλετες δεν ειχα κανενα προβλημα συμπτωση μπορει....

Link to comment
Share on other sites

με τις ταμπλετες ομως δεν ευνοουν να βγει η αλγη...

συμφωνο με αυτα που λες

αλλα και εγω δεν ειμαι σιγουρος δηλαδη ειμαι αλλα 80% οτι οι ταμπλετες δεν ευονοουν την αλγη

ασπουμε τα υγρα τη βοηθανε πολυ πιο ευκολα

αφου αρχησα το flourish αντιμετοπιζω προβληματα με αλγη ενω πρην που ειχα μονο τις ταμπλετες δεν ειχα κανενα προβλημα συμπτωση μπορει....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση

Φίλε aquamania η άλγη μου έχει χτυπήσει την πόρτα εδώ και καιρό. Την καταπολεμώ με Protalon και 2 οτόκυκλους. Τα πράγματα σιγά σιγά βελτιώνονται, έχω πολύ δρόμο ακόμα...

umb

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, το πρόβλημα σου εμφανίζετε μόνο στο συγκεκριμένο φυτό η και σε άλλα φυτά. Το φύλλο άρχιζε να τρυπάει ενώ ήταν πράσινο ή πρώτα κιτρίνισε κα μετά εμφανίστηκαν ή τρύπες. Αυτήν την στιγμή τη φυτά έχεις μέσα στο ενηδρείο σου.

Και σε ότι αφορά τα λιπάσματα σε υγρή ή στερεή μορφή.

Εάν δεν εξισορροπήσουμε την ζήτηση με την κατανάλωση θα έχουμε πλεόνασμα λίπανσης και ο κίνδυνος να αποκτήσουμε αλγής είναι ορατός. Ο κίνδυνος αυτός μειώνετε στα λιπάσματα με στερεή μορφή διότι απελευθερώνουν τα θρεπτικά συστατικά τους σε πιο αργούς ρυθμούς.

Τέλος εάν βάλεις ταμπλέτες τότε όχι σε όλα τα φυτά ανεξέλεγκτα, εξαρτάτε από το είδος. Τα φυτά που είναι emers χρειάζονται ταμπλέτες τα subemers όχι ταμπλέτες αλλά σε υγρή μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο καλησπέρα και ευχαριστώ

Το φυτό αρχίζει σιγά-σιγά να κιτρινίζει, στη συνέχεια εμφανίζονται οι τρύπες, μετά γίνετε διάφανο και λιώνει.

Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν Ludwigia Repens, Ceratophyllum Demersum, 3ΧAnubias barteri nana, Hygrophila Polysperma, Vallisneria, Cladophora aegagropila και 3-4 ακόμη φυτά που δεν γνωρίζω την ονομασία τους. Μια καφέ άλγη την έχω για να είμαι ειλικρινής.

Από λίπανση χρησιμοποιώ μία φορά την εβδομάδα υγρό λίπασμα της Kent Freshwater, το Pro-Plant και το Freshwater Plant. Επίσης έχω τοποθετημένο σύστημα CO2 Nutrafin με ζάχαρη, μαγιά, σόδα (λειτουργεί συνέχεια).

Για αυτό που μου γράφεις, δηλαδή: «Τα φυτά που είναι emers χρειάζονται ταμπλέτες τα subemers...», που μπορώ να ενημερωθώ? Emers είναι τα φυτά που η ρίζα τους είναι εκτός υποστρώματος και sub εντος?

Link to comment
Share on other sites

...Το φυτό αρχίζει σιγά-σιγά να κιτρινίζει, στη συνέχεια εμφανίζονται οι τρύπες, μετά γίνετε διάφανο και λιώνει...

Ολα αυτά και πριν από τη χρήση protalon? Γιατί κάτι μου λέει ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτό... (μη βαράτε, μπορεί είπα...)

Link to comment
Share on other sites

post-2226-1170580080_thumb.jpg

καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και καταστρέφεται το φυτό;

Ο λόγος που χαλάει το φυτό ειναι επειδή υπάρχει έλλειψη και σιδήρου και καλίου.

Δες εδώ για σίδηρο

http://www.seachem.com/products/product_pa...ourishIron.html

και εδώ για κάλιο

http://www.seachem.com/products/product_pa...hPotassium.html

Οι ταμπλέτες μπαίνουν μόνον στα φυτά που απορροφούν το λίπασμα απο τις ρίζες τους.

http://www.seachem.com/products/product_pa...ourishTabs.html

Αλλα φυτά αποροφούν το λίπασμα απο τις ρίζες και άλλα απο τα φυλλα τους.

Οι άλγες ειναι και αυτά φυτά που αναπτύσονται είτε το λίπασμα ειναι στο χαλίκι είτε στην στήλη του νερού.

Οι άλγες αναπτύσονται όποτε υπάρχει ανισορροπία στο ενυδρείο.

ΥΓ.

Παρακαλούνται να μην απαντούν όσοι δεν γνωρίζουν σχετικά με αυτό το θέμα ή δεν αισθάνονται σίγουροι για την απάντηση τους.

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούνται να μην απαντούν όσοι δεν γνωρίζουν σχετικά με αυτό το θέμα



ή δεν αισθάνονται σίγουροι για την απάντηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε istellas,


μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινήσεις ποια είναι η λάθος απάντηση έτσι ώστε να βγάλω μια άκρη?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...