Jump to content

Απορία σχετικά με sump


koursaros7

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το forum και συγχαρητήρια για τη βοήθεια την οποία μας παρέχει το όλο site.

Ασχολούμαι με το χώρο του ενυδρείου εδώ και 10 περίπου χρόνια , έχω αντιμετωπίσει πάμπολλες δυσκολίες οι οποίες τις περισσότερες φορές ήταν μοιραίες μιας και ο τόπος διαμονής μου στην Εύβοια δεν προσφέρει κάποιο κατάστημα ή κάποιον ο οποίος μπορεί να βοηθήσει. Όπως και να έχει το forum με έχει βοηθήσει πάρα πολλές φορές πάντα με μεγάλα ποσοτά επιτυχίας.

Στο θέμα μας όμως για να μην σας ζαλίσω άλλο , έχω στην κατοχή μου 2 ενυδρεία ενα όγκου 80 λίτρων με 4 σκαλάρια και ένα όγκου 185 λίτρων με κιχλίδες μαλλάουι , και στα 2 έχω εξωτερικά φίλτρα και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα , πρόσφατα όμως κατασκευάσαμε ένα δοχείο ακόμα όγκου 504 διαστάσεων 140*60*60 λίτρων με τη προοπτική να μεταφερθούν εκεί οι κιχλίδες και το άλλο ενυδρείο να λειτουργεί σαν ενυδρείο καραντίνας ή ανάπτυξης γόνου απο τις γέννες.

Το ενυδρείο θα καλύπτεται απο ενα sump όγκου 100 λίτρων διαστάσεων 60*40*40 , το πρόβλημά μου είναι οτι στο ενυδρείο δεν έχουν γίνει τρύπες για υπερχείληση και δε ξέρω πως θα μπορέσει να γίνεται η αποχέτευση ανάλογα με την επιστροφή του νερού ώστε να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα πλημμύρας στο σαλόνι μου,η επιστροφή θα γίνεται απο 2 Eheim 1000lt/h.

Αν υπάρχει κάποια ιδέα σχετικά ώστε να αποφύγω τη τρύπα η οποία μάλλον έίναι αδύνατο να γίνει μιας και το ενυδρείο ζυγίζει 100 κιλά άδειο.

Αν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να έχει κάτι σχετικό ας μου στείλει π.μ. με πληροφορίες και τιμή αρκεί να υπάρχει η δυνατότητα αποστολής στην Εύβοια.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να ρίξεις μια ματιά αφού δεν θες τρύπα στο τζάμι, σε προϊόν όπως αυτό της Tunze

Link to comment
Share on other sites

Καλό μου φαίνεται αυτό αν και θα χρειαστεί να τροποποιήσω το καπάκι μου (αν και εδώ που τα λέμε το γνώριζα εξ αρχής αυτό) , αν υπάρχει κάτι παρόμοιο σε οικονομικότερη τιμή θα το προτιμούσα , διαφορετικά θα κάνω μια κατασκευή DIY με ηλεκτροβάνες λόγω γνώσεων απο συστήματα κεντρικής θέρμανσης.

Πάντως θα ήθελα και κάποιες άλλες ιδέες εαν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε koursaros7,

Στη θέση σου και στο δήλυμά σου βρέθηκα πέρσυ το Σεπτέμβρη, καθώς στο ήδη στημένο θαλασσινό ήθελα να κάνω τρύπα για υπερχείλιση όχι στον πάτω φυσικά αλλά στο πλάι του ενυδρείου! Έφαγα τον τόπο και τελικά βρήκα τον θαραλαίο μάστορα ο οποίος ήρθε σπίτι και άνοιξε τρύπα στο τζάμι επιτόπου (βέβαια με μεγάλο ρίσκο). Παρόλαυτά η τρύπα έγινε και η υπερχείλιση δουλεύει ρολόι! Ψάξε στην περιοχή σου μήπως βρεις κατι ανάλογο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε koursaros7,

Στη θέση σου και στο δήλυμά σου βρέθηκα πέρσυ το Σεπτέμβρη, καθώς στο ήδη στημένο θαλασσινό ήθελα να κάνω τρύπα για υπερχείλιση όχι στον πάτω φυσικά αλλά στο πλάι του ενυδρείου! Έφαγα τον τόπο και τελικά βρήκα τον θαραλαίο μάστορα ο οποίος ήρθε σπίτι και άνοιξε τρύπα στο τζάμι επιτόπου (βέβαια με μεγάλο ρίσκο). Παρόλαυτά η τρύπα έγινε και η υπερχείλιση δουλεύει ρολόι! Ψάξε στην περιοχή σου μήπως βρεις κατι ανάλογο...

Φίλε Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Το μόνο που με φοβίζει είναι πως όλοι εδω πέρα μου λένε πως γίνετε άφοβα αλλά το πρόβλημα είναι τι θα γίνει σε περίπτωση ζημιάς.Ομολογώ πως το φοβάμαι λίγο και όχι να γίνει κάτι εμφανές και αμέσως αλλά αν προκληθεί μια επιβάρυνση στο τζάμι τώρα και το πρόβλημα εμφανιστεί μετά 6 μήνες ας πούμε τότε τι κάνω.

Όπως και να έχει μάλλον θα κάνω κάποια πατέντα DIY με ηλεκτροβάνες απλά δε ξέρω αν θα έχω καλή κυκλοφορία μέσα στο δοχείο και γι΄αυτό διστάζω ακόμα και το ψάχνω. Κάθε λύση και ιδέα πάντως δεκτή

Link to comment
Share on other sites

Οσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα. Κοιτα το ύψος που θα γίνει και φρόντισε να μην σου δημιουργεί πρόβλημα στο ύψος της στάθμης του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Οι τρυπες σε τζαμια γινονται με ειδικα τρυπανια και το εχω κανει πριν αρκετα χρονια. Θ α μπορουσες και μονος σου να δοκιμασεις πρωτα σε ενα ρεταλι για να εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα. Οσο για πιθανο προβλημα, λογικα επειδη η τρυπα ειναι στο πανω μερος οι πιεσεις δεν ειναι σημαντικες οποτε δεν προκειται να επηρεαστει το τζαμι κατα την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...