Jump to content

Acanthurus


manos23

Recommended Posts

Τελικά είναι καταραμένη τόση ομορφιά που έχουν αυτά τα ζωντανά για τα ενυδρεία μας? Θέλω να πω ότι πολύ θεωρούμε αυτά τα ψάρια ως τα ποιο όμορφα και ως στολίδια για το ενυδρείο μας αλλα είναι και από τα ποιο ευπαθεί ψάρια κύριος στο ικ. Πόση από εσάς έχεται κρατήσω κάποιο είδος από αυτή την οικογένεια και για πόσο? Ξεκινάω πρώτος έχω κρατήσει 5 μήνες έναν Αχιλλέα που μου έτρωγε από το χαίρι και αναγκάστηκα να τον αποχωρήστω (τον πούλησα) για λόγο μετακόμισεις ενυδρείου και τώρα έχω μέσα ένα κοραλεους!

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα και σκληρα ψαρια τα θεωρω.Το θεμα ειναι πως πολλοι επιλεγουν να τα βαλουν στο ενυδρειο τους οταν αυτο δεν ειναι ετοιμο ακομη για να δεχτει τετοια ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σόρρυ που μπαίνω σφήνα, αλλά μια επεξήγηση. Μάνο όταν λές acanthurus εννοείς όλα τα acanthuridae όπως πχ και τα ctenochaetus ή μόνο τα acanthurus?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα acanthurus Παναγιώτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Aπο τα Χριστούγεννα του 12 έχω έναν leucosterno μέσα στο reef μου και μου έχει βγάλει την πανάγια!!!!!!!!

Tοσα νευρά μα τόσα νευρά, ούτε έμενα δεν θέλει μπροστά στο ενυδρείο, άλλα από το χέρι τρώει το σκασμένο.

Δεν ξέρω αν τελικά τον θέλω ακόμα, άσχετα απο την ομορφιά του τον σιχάθηκα.

Σκέφτομαι αν τον αλλάξω με καπιοον japonicus αν θα είναι και εκείνος το ίδιο νευρόσπασμα

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα Χριστούγεννα του 12 έχω έναν leucosterno μέσα στο reef μου και μου έχει βγάλει την πανάγια!!!!!!!!

Tοσα νευρά μα τόσα νευρά, ούτε έμενα δεν θέλει μπροστά στο ενυδρείο, άλλα από το χέρι τρώει το σκασμένο.

Δεν ξέρω αν τελικά τον θέλω ακόμα, άσχετα απο την ομορφιά του τον σιχάθηκα.

Σκέφτομαι αν τον αλλάξω με καπιοον japonicus αν θα είναι και εκείνος το ίδιο νευρόσπασμα

Θοδωρή ήταν το 1ο τανγκ που έβαλες?

Έχω ακούσει ότι το 1ο τανγκ που μπαίνει αν μείνει για καιρό μόνο του τείνει να το παίζει αρχηγός και μάλιστα ακόμα και σε σένα.

Εγώ πάντως το παρατήρησα με τον χαβανέζο που έχω, τον έχω καιρό μόνο και είναι και αυτος νευρόσπασμα, αλλά το ατιμο τρώει απο το χέρι όπως ο δικός σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήταν το πρώτο άλλα το τέταρτο που μπήκε μέσα και το τρίτο σε μέγεθος

και θέλει να γίνει ο πρώτος μάγκας εκεί μέσα!!!!

Αλλά δεν θα του περάσει..... , όταν ανοίγει πτερύγιο το veliferum κάνει σκιά μέσα στο reef xaxaxaxax

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το θέμα που άνοιξες Μανο ειναι πολύ ενδιαφέρον και καλο ειναι να καταθέσουμε όλοι μας όποιες εμπειρίες έχουμε μιας και στα περισσότερα θαλασσινά ενυδρεία μας ολο και κάποιο ψαρι της οικογένειας των χειρούργων εχει περάσει....

Προσωπικά είμαι λάτρης της συγκεκριμένης κατηγορίας ψαριών και απο τα χέρια μου έχουν περάσει αρκετά απο αυτα τα μοναδικά ψαρια.Αυτην την στιγμή το ενδιαφέρον μου μονοπωλεί ενας ιδιόμορφος λευκοστερνος που τρώγετε με τα ρούχα του ο μπαγάσας.Κάποιες απο τις συμπεριφορές που μπορεί να εκδηλώσουνε ειναι τυπικές για ολα τα ψάρια της κατηγορίας,αλλα πραγματικά κάθε ψάρι αυτής της οικογένειας ειναι μοναδικό με ξεχωριστή συμπεριφορά και οχι κατι το τυποποιημένο.Εχω κρατήσει λευκοστερνο σατράπη πριν πολλά χρόνια και αργότερα άλλον που βγήκε ντροπαλός και συνεσταλμένος.Αυτήν την στιγμή ο 3ος που περνάει απο το ενυδρείο μου ειναι αυτο που περιμένει κάποιος απο το άκουσμα του είδους αυτού,δηλ ενα επιβλητικό ψαρι αρκετά ρωμαλέο και άκρος εδαφικό που κάθε μέρα δίνει αγώνα στο να επιδεικνύει την επικράτηση του στο ενυδρείο...

Οι Λευκοστερνοι ως είδος πέφτουν θύματα της μοναδικής ομορφιάς τους μια και κατά την γνώμη των περισσότερον στο χόμπι μας οπού και ενστερνίζομαι ειναι στα 3 πιο λατρεμένα Acanthurus έχοντας ομως και το προβάδισμα της χαμηλής σχετικά τιμής απο τα άλλα 2 και αυτό τα καταδικάζει δυστυχώς σε γρήγορους και μαζικούς θανάτους που πολλές φορές παρασερνόυν και τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου οπού πάνε να κρατηθούν....

http://www.aquazone.gr/forums/topic/2237-acanthurus-leucosternon-bennett-1833/

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να γράψω αρκετές απο τις εμπειρίες μου πάνω στους Acanthurus και σε είδη όπως A.Sohal,A.triostegus.A.Achilles,A.matta,A.xanthopterus,A.guttatus κ.λ.π που έχω κρατήσει στο παρελθόν....

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια υπάρχει ενδιαφέρον Θανάση περιμένουμε να μας πεις τις εμπειρίες σου απι τους λατρεμενους για το μεγαλύτερο ενυδρειοφιλο κινο χειρούργους!

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια υπάρχει ενδιαφέρον Θανάση περιμένουμε να μας πεις τις εμπειρίες σου απι τους λατρεμενους για το μεγαλύτερο ενυδρειοφιλο κινο χειρούργους!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Καλα ερωτηση ειναι αυτη βρε θαναση? :jig:

Εννοειται πως υπαρχει ενδιαφερον.

Οποτε βρεις χρονο γραψε μας τις εμπειριες σου! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...