Jump to content

Μόνον εγώ ενοχλούμαι?


filoxenos

Recommended Posts

" Εάν έχετε παρατηρήσεις, σχόλια ή αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα ή δυσκολία σχετικά με το forum, μπορείτε να τα εκθέσετε εδώ. "

Ε, λοιπόν έχω και παρατηρήσεις και σχόλια και πρόβλημα..!

Θα 'θελα πάρα πολύ να μάθω εάν ενοχλούμαι μόνο εγώ ή είναι και άλλοι που νοιώθουν το ίδιο... ;)

Εδώ και κάμποσες ώρες "οι γνωστοί άγνωστοι" ξαναέκαναν την εμφάνισή τους με νέα nick αυτή τη φορά και έχουν γεμίσει το φόρουμ με άπειρες βλακείες και δεκάδες άσχετα ανούσια μηνύματα, "καταστρέφοντας" ουσιώδη θέματα και πολύ σημαντικές απαντήσεις και τοποθετήσεις, υποβαθμίζοντας την όλη εικόνα του φόρουμ και παίζοντας με τα νεύρα μας. Εν τω μεταξύ το κάνουν αρκετά "έντεχνα" ώστε να μην μπορεί να βρει εύκολα πάτημα κάποιος να τους βάλει χέρι. Γι αυτό και κάποιοι άλλοι δεν αντελήφθησαν τι ακριβώς παίζεται και τους απαντούν κιόλας στα σοβαρά... Αλλά αυτό το βιολί πρέπει κάποτε να σταματήσει...

Προσωπικά ενοχλούμαι πολύ και γι΄αυτό άνοιξα αυτό το θέμα:

- Και για να πουν τη γνώμη τους και άλλοι (γιατί βρε αδερφέ μπορεί τελικά να είμαι μόνο εγώ "πειραγμένος" και να ενοχλούμαι...)

- Και για να επιληφθεί κάποιος υπεύθυνος του θέματος. Δεν μπορεί, σε κάποια παράγραφο του κανονισμού θα εμπίπτει όλη αυτή η ιστορία, ώστε να μπορεί κάποιος υπεύθυνος να κάνει κάτι. Εστω μια σύσταση... Θεωρώ ότι δεν είναι καλό για το κύρος του Aquazone, να υφίσταται αυτή τη κατάσταση.

Αν είμαι λάθος ή υπερβολικός, παρακαλώ να μου το πείτε να πάω να κοιταχτώ... :D

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω πάρει χαμπάρι τίποτα φίλε Ντίνο, μπορώ να πω ότι και εγώ (θα) ενοχλούμαι από αυτήν την κατάσταση. Το ζήτημα είναι ότι οι μοντ δεν είναι αστυφύλακες για να κλείσουν κάποιον "μέσα" και να τελειώνουμε, το μόνο μέτρο είναι τα warnings και το ban, στην περίπτωση ενός εκ της γνωστής παρέα επιβλήθηκε κιόλας. Από κει και πέρα, με ένα δεύτερο email κάνεις ένα δεύτερο λογαριασμό και συνεχίζεις απτόητος τα ανούσια σχόλια και προσβολές.

Σα λύση, το είχα προτείνει αλλά έκανε "φτερά" σε μια πονεμένη ιστορία, είναι η λίστα foes όπου θα βάζεις άτομα τα οποία δε θες να διαβάζεις τα ποστ τους και τελειώνει εκεί το πρόβλημα. Δυστυχώς, από τεχνικής άποψης, δε γίνεται μόνιμος αποκλεισμός εφόσον υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας νέων λογαριασμών.

Δεν είσαι ο μόνος πειραγμένος, προσωπικά και εγώ έχω ενοχληθεί από τη συμπεριφορά ορισμένων -και ως συντονιστής παλιότερα- αλλά πίστεψε με ότι το καλύτερο μέσο είναι να αγνοείς αυτούς και αυτά που σε ενοχλούν. Υπάρχει μεγαλύτερη εκδίκηση από το να αγνοείς κάποιον που προσπαθεί προκαλέσει??????

Link to comment
Share on other sites

...αλλά πίστεψε με ότι το καλύτερο μέσο είναι να αγνοείς αυτούς και αυτά που σε ενοχλούν. Υπάρχει μεγαλύτερη εκδίκηση από το να αγνοείς κάποιον που προσπαθεί προκαλέσει??????

Ωραία... Και με τα νεύρα μου τι θα γίνει? Ταβόρ? ;)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Aπλά για να γνωρίζεται.....

έχω ενημερώσει mods και admin για το θέμα αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Ντινο ξεχασες να το κανεις ψηφοφορια

;):D

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι είναι να ανοίγεις ένα ενδιαφέρον θέμα που βλέπεις ότι έχει καινούριες απαντήσεις και να διαβάζεις... τρίχες? Και αυτό γίνεται κατά κόρον! Ανοίξανε πάνω από 10 θέματα και γράψανε ότι τους κατέβηκε στο άδειο τους κεφάλι. Και ξέρεις και κάτι? Η ηλικία δεν είναι δικαιολογία τελικά... Αλλα παιδιά σε αυτή την ηλικία τα βλέπεις και τα ακούς, και παθαίνεις πλάκα από το επίπεδό τους...

Φανταστείτε να γίνει ξανά κάτι τέτοιο με καμιά δεκαριά από αυτούς...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Filoxenos ότι είσαι πειραγμένος,είσαι! Όλα κι όλα! ;)

Από εκεί και έπειτα είναι όντως ενοχλητικό αυτό που αναφέρεις και

σίγουρα οι mods/admins θα πρέπει να δραστηριοποιηθούν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τουλάχιστον δεν είμαι μόνο εγώ που ενοχλούμαι... Ευχαριστώ γι' αυτό, γλίτωσα το... γιατρό! ;):buttrock::D:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

αν και αρκετά νέος στο αζ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες η αλήθεια είναι ότι μετατρέπεται μερικές φορές σε παιδική χαρά κάτι που με θλίβει ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τουλάχιστον δεν είμαι μόνο εγώ που ενοχλούμαι... Ευχαριστώ γι' αυτό, γλίτωσα το... γιατρό! ;):buttrock::D:thumbup:

Ντινο δεν εισαι ο μονος που ενοχλησε,

ολοι ειμαστε ενοχλημενοι και ειδικα αυτοι που ασχολουμαστε στα σοβαρα με το forum.

Παντος περα απο την πλακα κατι πρεπει να γινει...

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα τα σημερινά θέματα και κατάλαβα τι εννοούσε ο filoxenos. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον filoxeno και τους υπόλοιπους! :buttrock::thumbup::D

Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι αυτή που προτείνει ο george hmmy ;)

Ετσι κι αλλοιώς το "ύφος" των post της γνωστής παρεούλας είναι γνωστό... :D Οταν βλέπεις τίτλους - ερωτήσεις του στυλ "έχει μαγουλάδες?", "το πάτησε το τραίνο?" κλπ ξέρεις με ποιούς έχεις να κάνεις :thumbup:

Οσο για το ban... δεν είναι λύση. Ο εν λόγω χρησιμοποιεί νέο nick στο ίδιο... "χρώμα"... μόνο που ξέχασε (ή "ξέχασε"?) την υπογραφή του από κάτω :D:blush::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα, για το οποίο αναφέρεσαι Φίλε Ντίνο, είναι διαπιστωμένο από την ομάδα μας. Οι ενέργειες που έπρεπε να γίνουν έγιναν, αλλά δυστυχώς είχαμε την επανεμφάνισή του, αφού η γνωστή παρέα φρόντισε να αλλάξει τα nickname.

Όπως καταλαβαίνεις, κάνουμε ότι μπορούμε, με τα μέσα που διαθέτουμε.

Αυτό που πρόκειται να κάνω σύντομα, είναι να διαγράψω, , στον τομέα μου, όλα τα άσχετα ποστ, που υποβιβάζουν το επίπεδο του διαλόγου και αν υπάρξει παράβαση του κανονισμού θα υπάρξουν και οι ανάλογες κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυσάνω!!!!!!

Συγκεκριμένα, είμαι αρχάριος και εδώ και πέντε μέρες έχω ξεκινήσει το στρώσημο του ενυδρείου μου!

Έχω υποβάλει κάποια ερωτήματα βασικά ειδικά για το ξεκίνημα. Προς έκπληξη μου όμως, περιμένοντας κάποια απάντηση από κάποιους πιο έμπειρους, η κατάταξη στον πίνακα νέων θεμάτων αλλάζει δραματικά με αποτέλεσμα κανένας δεν το ψάχνει.

Έχω παρατηρήσει επίσης κάποια θέματα που ισχύουν εδώ και πολλούς μήνες.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι συμφωνώ απόλυτα σε αυτό το θέμα με τον filoxeno είναι δεδομένο.

Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι ανοίγω το RSS (που χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά για να βλέπω τις νέες απαντήσεις) και βλέπω 10 συνεχόμενες απαντήσεις από το ίδιο άτομο...

Link to comment
Share on other sites

Το φόρουμ είναι ένας χώρος όπου υπάρχει μια κοινωνική δραστηριότητα. Όπως στην κοινωνία υπάρχουν ανεύθυνα άτομα, άτομα με κακιά κ.τ.λ. Έτσι και σε αυτό το φόρουμ είναι άκρος φυσιολογικό να υπάρχουν τέτοια άτομα. Αν και είμαι μέλος σε αυτό το φόρουμ μόνο δύο μήνες και δεν γνωρίζω τη ακριβός παιζόταν παλαιότερα διαπίστωσα και εγώ κάποιους ανεγκέφαλους όπου χαραμίζουν μια σοβαρή συζήτηση.

Είναι δύσκολο να αγνοηθούνε διότι παρεμβαίνουν συνέχεια. Μερικές φορές με εκνευρίζουνε σε τέτοιο βαθμό που μου ρχετε να προβώ σε άμεση επίθεση. Χάρη όμως του γενικού επιπέδου του φόρουμ κάνω υπομονή.

Εμένα με ενοχλεί και κάτι ακόμη που παρατήρησα. Όταν κάποιος στο φορούν δόση μια ολοκληρωμένη απάντηση σε κάποιο θέμα έρχεται από πίσω ο επόμενος δίνοντας την ίδια απάντηση διαφορετικά συνταγμένη. Δεν ξέρω τη επιδιώκει με αυτό (αυτοπροβολή ίσος ή υποβάθμιση του προηγούμενου γιατί δεν διατύπωσε καλά την απάντηση).

Δεν βλέπω άμεση οριστική λύση στο πρόβλημα. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να παρεμβαίνουν η συντονιστές άμεσα όταν αντιληφτούν ένα τέτοιο γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο, σχετικά με το δεύτερο που αναφέρεις, πολλές φορές την ώρα που γράφω εγώ ένα ποστ απαντώντας σε ερώτηση συμβαίνει να κάνεις και εσύ, λόγου χάρη, το ίδιο. Όταν εγώ πατήσω το κουμπί "απάντηση" δεν ξέρω αν έχεις ήδη απαντήσει εσύ ή το αντίστροφο, με αποτέλεσμα να παρατηρείται το φαινόμενο αυτό. :D

Γενικά πάντως έχω την αίσθηση ότι κανείς δεν επιδιώκει να υποβαθμίσει κανέναν, στόχος είναι η καλύτερη πληροφόρηση ή εν πάσει περιπτώσει η καλύτερη απόδοση της σκέψης-εμπειρίας του καθενός. Στο χόμπυ μας εξάλλου -δυστυχώς ή ευτυχώς- κανένας δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια και μπορεί να συζητάμε για το ίδιο πράγμα και να έχουμε εντελώς διαφορετικές απόψεις, θεμιτό από όλους! ;)

Στο πρόβλημα της "παρέας" ή που περιμένουμε να βαρεθούν ή που οι κοι αντμίν πρέπει να είναι μονίμως σε ετοιμότητα για αλλεπάλληλα ban... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω άμεση οριστική λύση στο πρόβλημα. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να παρεμβαίνουν η συντονιστές άμεσα όταν αντιληφτούν ένα τέτοιο γεγονός.

Και να κάνουν τι? Λογοκρισία στα posts?

Δεν ειμαστε καλα μου φαινεται!

Ο καθένας έχει την προσωπικότητα του, εκφράζετε όπως μπορεί, και κανείς δεν θα του το στερήσει αυτό.

Δεν ειναι εγκυκλοπαίδεια εδω μέσα. Forum συζητήσεων ειναι.

Ο καθένας εκφράζει την γνώμη του, την σκέψη του, όσο απλοικη και αν ειναι, όσο χαζή ή εξυπνη.

Απο εκει και πέρα, διαβάζεις , κρινεις και πράτεις.

Αλλιως δεν εχει λόγο υπαρξης το Forum.

Ας ειναι 2-3-5 master και να απάντανε σε ερωτήσεις.

"Θεωρώ ότι δεν είναι καλό για το κύρος του Aquazone, να υφίσταται αυτή τη κατάσταση."

Να βάλουμε "πόρτα" τότε. Μας αρέσει η φάτσα σου, μπαίνεις... δεν μας αρέσει δεν μπαίνεις.

Να σοβαρευτούμε λίγο, και να μην δημιουργουμε θέμα , εκεί που δεν υπάρχει.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα μέλη της γνωστής παρέας σας ενημερώνω ότι έχουν γίνει Banned. Είναι υπό συνεχή παρακολούθηση όλες οι κατηγορίες του φόρουμ για να ελαχιστοποιήσουμε τέτοια φαινόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να βλέπω μέλη που είναι στην ομάδα banned και να συνεχίζουν τα γράφουν με το ίδιο nick?

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να βλέπω μέλη που είναι στην ομάδα banned και να συνεχίζουν τα γράφουν με το ίδιο nick?

Κάποιο παράδειγμα? Γιατί είναι δύσκολο να συμβαίνει αυτό που λες...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο παράδειγμα? Γιατί είναι δύσκολο να συμβαίνει αυτό που λες...

Πότε έγινε Banned o Γιώργος Μαύρος? Γιατί εγώ έβλεπα μέχρι πρόσφατα να είναι στην ομάδα banned και να ποστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγιναν όλοι Banned. Μέχρι εxτές είχαν γίνει κάποιο suspend αλλά όχι όλοι.

Link to comment
Share on other sites

;) γιατι τι εκανα παλι;

Aπο τι στιγμη που δεν καταλαβενεις τα λαθη σου πως περιμενεις να το διωρθωσεις!

Πρεπει να καταλαβεις πως εδω δεν ειναι παιδικη χαρα και δεν μπορεις να βαζεις ανουσια ποστ η να χαλας αλλα ποστ χομπιστων μονο και μονο για να ανεβασεις τις δημοσιευσεις σου!

Το μονο που καταφερνεις ειναι να σπανεις τα νευρα των αλλων που περιμενουν μια αξιοπηστη απαντηση απο καποιον πιο εμπειρο!

Γι αυτο φροντησε αν σου δωσουν αλλη μια ευκαιρια να διωρθωθεις......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...