Jump to content

Τυπος Σιλικονης


linglong

Recommended Posts

εχω φτιαξει μια κατασκευη με πετρες(βοτσαλα) οι οποιες κοληθικαν με σιλικονη bison με τον τυπο "bison για τζαμια και ενυδρεια".....ξερει καποιος να μου πει αν και εφοσον εχει στεγνωσει πληρως, αν μπορω να βαλω την κατασκευη απευθειας στο ενυδρειο ?η πρεπει να την ξεπλυνω με καποιον τροπο?....η κατασκευη ειναι σχετικα μεγαλη και δυσκολα να βρω τοσο μεγαλη δεξαμενη για να την ξεπληνω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ενυδρείο έχει μέσα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ενυδρειακη σιληκονη μολις στεγνωσει καλα μπορεις να την βαλεις μεσα στο ενυδρειο χωρις να κανεις τιποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Για καλό και για κακό πρόσθεσε στο φίλτρο άνθρακα για 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος γραφει πανω για κατι 24ωρα αλλα δεν θυμαμαι

αν θες να παω να ψαξω αν δεν εχεις το σωληναριο!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει ψαρια....η σιλικονη ειναι καθαρα ενυδρειακη(εχει και φοτο ενυδρειο επανω και ονομαζετε για τζαμια και ενυδρεια),ομως στο σωληναριο επανω γραφει εκτος απο τις ωρες που χρειζεται για να στεγνωσει η σιλικονη,οτι πρεπει να βαλω την κατασκευη 3 φορες σε νερο για να ξεπλυθει η σιλικονη.....ομως η κατασκευη ειναι μεγαλη.....

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το πάχος των κολλήσεων της σιλικόνης που έχεις κάνει χρειάζεται και ανάλογος χρόνος για να στεγνώσει πραγματικά. Οταν λοιπόν δεις οτι έχει στεγνώσει βάλτην στη μπανιέρα και ξεπλυνέ την καλά, και μετά βάλτην στο ενυδρείο. Ο άνθρακας θα βοηθήσει για τυχόν χημικές ουσίες. Για 2-3 μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα σε σχέση με τα φυτά.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα απο λαθος ανοιξα το θεμα εδω.....θα επρεπε σε diy γλυκου......μεταφορα παρακαλω αν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Τι κατασκευή έφτιαξες? Για βάλε και καμία φωτογραφία για το λαό. :D

Link to comment
Share on other sites

συντομα φοτο sotiris....ειναι πετρινη πλατη και πλαινα απο πετρες(σαν γκρεμισμενος τοιχος)....με πολλες κρυψωνες και περασματα

Link to comment
Share on other sites

πιο συντομα οι φωτο παρακαλω :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Οχι οτι είμαστε περίεργοι, αλλά από εγκυκλοπεδική άποψη. :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα πρωτα ενα χαρτινο(απο κουτα) ομοιωμα του ενυδρειου μου,κολησα τις πετρες βαζοντας τες μια-μια και οσο μπορουσα απο μπροστα για να μην φενεται η σιλικονη και μολλις στεγνωσε,εκοψα την κουτα απο πισω και κολλησα στην πισω μερια με πολλη σιλικονη σε μερη που δεν φενεται....ετσι η κατασκευη εχεται "κουτι στο ενυδρειο" κρυβοντας συγχρονος οτι χρειαζεται....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να σηκώσεις την κατασκευή; Η σιλικόνη δεν είναι κόλλα,άμα σου φύγουν όταν τις βάζεις θα γίνει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

χθες το βραδυ το εβαλα σε γεματη μπανιερα.....μαλλον σημερα(αναλογα με τον χρονο μου) θα το ξεπλυνω με πολλη νερο και θα μπει στο ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψη σου ότι σιλικόνη και πέτρα δεν είναι ο καλύτερος συνδιασμός!Οταν το είχα κάνει στο αφρικάνικο μου μετα από κα΄ποιο καιρό είχα ξεκολήματα.

Ο λόγος ΙΜΗΟ είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καθαρίσεις μια πέτρα τέλεια ωστε να πιάσει καλά η σιλικόνη!

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν κανω καλλα μαλλον?

Για το photobucket πάτα στον τελευταίο από τους 4 συνδέσμους που έχει στα δεξιά και μετά κάντο επικόλληση εδώ

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή σου είναι δυο κομμάτια ετσι?

Να σου πω την αλήθεια δεν εμπιστεύομαι την σιλικόνη ιδιαίτερα οταν υπάρχουν επιφάνεις μη λείες. Από την άλλη βλέπω πως οι πέτρες σου είναι πλακέ και νομίζω πως αν δεν σηκώσεις άλλο τους λόφους δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως υπάρχουν πολλές προτάσεις εδώ στο φόρουμ πως με την τοποθέτηση των υλικών με την σειρά πέτρες- άμμο- νερό (και σωστή στερεωσή τους) δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

Αν στο μέλλον θελήσεις πάντως να ανεβάσεις σε ύψος τους σωρούς, να αυξήσεις και τις βάσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...