Jump to content

eheim 2217


rockxk

Recommended Posts

θα εγκαταστησω το eheim 2217 σε καινουργιο ενυδρειο στο οποιο εχει αφαιρεθει το εσωτερικο φιλτρο.

Καταρχην το σχεδιο στο εγχειριδιο δειχνει να βαλω στην ιδια πλευρα του ενυδρειου το σωληνακι που ειναι σαν σουραυλι (εχει πολλες τρυπες) και επαναφερει το νερο στο ενυδρειο με το σωληνακι που καταληγει στο πατο και ρουφαει το νερο.

οι δυο ερωτησεις-αποριες τωρα :

1.ενας φιλος μου ειπε πως λογω χωρου εγχειριδιου το δειχνει ετσι.κανονικα το τραβαμε και καταληγει στην αλλη πλευρα.δηλαδη οπως ειμαστε μπροστα και κοιταμε το ενυδρειο θα βαλω το 2217 στη βαση απο τα δεξια.

το σωληνακι που τραβα το νερο θα καταληξει δεξια στο βυθο λιγο πανω απο το χαλικι και το σωληνακι-σουραυλι που γυριζει το νερο θα το ''τραβηξω'' στην επιφανεια τερμα αριστερα.

τι κανω?

2.επισης μου ειπε πως το σχεδιο δειχνει το σωληνακι-σουραυλι να ειναι πανω απο την επιφανεια του νερου.

αλλα εγω θα πρεπει να το βαλω μεσα ετσι ωστε να αναταραζει το νερο και να το οξυγωνει.

σωστα μου ειπε και εδω?

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να επιτύχεις καλύτερη κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο είναι καλύτερο το νερό να μπαίνει από τη μία και να βγαίνει από την άλλη, έχεις καλύτερη ομοιογένεια ως προς τη φίλτρανση αλλά και τη θερμοκρασία. Το θερμαντήρα βάλε τον από την πλευρά εισόδου του νερού στο φίλτρο. Προσωπικά δε βάζω ποτέ το διασπορέα, ή σουραύλι, καθότι περιορίζει σημαντικά τη ροή του φίλτρου. Ειδικά στην περίπτωση σου φίλε Κώστα που είναι σχετικά μικρό το φίλτρο σου θα έλεγα ότι επιβάλλεται. Αν βάλεις το σουραύλι, βάλτο έξω από το νερό, να ακούς το φλίτσι-φλίτσι και να έχεις και φενγκ-σούι! ;) Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πάντως το πώς θα μπει, αν έχει φυτά αληθινά δε θες καμία ανατάραξη γιατί σου διώχνει το CO2 που χρειάζονται τα φυτά για την ανάπτυξή τους. :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μπορει να μου πει οποιος εχει αυτο το φιλτρο, τι ποσοστο απο το καθενα υλικο (βιολογικο-μηχανικο) να βαλω?

6 λιτρα ειναι το 2217...

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανικό και να λείπει εντελώς από το ενυδρείο δεν πειράζει ιδιαίτερα, κυρίως θέμα αισθητικής είναι ώστε να διατηρεί καθαρό το νερό. Αντίθετα το βιολογικό είναι απαραίτητο και όσο περισσότερα υλικά έχουμε τόσο το καλύτερο. Στην περίπτωσή σου φίλε Κώστα γέμισε το φίλτρο όλο με βιολογικά υλικά και βάλε μια στρώση υαλοβάμβακα, δε χρειάζεται πολλά-πολλά. :D Αν προσθέσεις στο μέλλον κανένα φίλτρο ακόμα συζητάμε το setup του νέου φίλτρου αναλυτικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΕιδικά στην περίπτωση σου φίλε Κώστα που είναι σχετικά μικρό το φίλτρο σου θα έλεγα ότι επιβάλλεται.

Για 120 λίτρα είναι μικρό το 2217?????? Από πότε βρε Γιώργο????????

Εκτός και εάν πάει σε άλλο ενυδρείο που δεν γράφει τα λίτρα.

Μια χαρά είναι και μάλιστα χωρίς το "σουραύλι" θα γίνετε χαμός μέσα.

Φίλε μου τα υλικά που προτείνει η μαμά εταιρεία είναι το καλύτερο setup πιστεύω. Δηλαδή

Κάτω Κάτω προεραιτικά σφουγγάρι, μετά μακαρόνι, μετά σφουγγάρι, μετά substrat-pro, μετά υαλοβάμβακας ή σφουγκάρι και υαλοβάμβακας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε JDP ο γιωργος γνωριζει οτι προκειται να μπει για το ριο 400 μονο του διοτι εχει βγει το εσωτερικο.

σορυ αν δε το εγραψα για τους υπολοιπους και σας μπερδεψα.

αργοτερα θα προσθεσω και ενα δευτερο 2217.

δηλαδη να βαλω απο κατω προς τα πανω βιολογικο-μπλε σφουγγαρι-υαλοβαμβακα.ετσι?

διοτι μου ειπαν στο πετ σοπ λογω του οτι ειναι ενα φιλτρο καλο θα ειναι να βαλω και μηχανικο.να ακολουθησω τις υποδειξεις της eheim.τι λεte?

Link to comment
Share on other sites

φιλε JDP ο γιωργος γνωριζει οτι προκειται να μπει για το ριο 400 μονο του διοτι εχει βγει το εσωτερικο.

σορυ αν δε το εγραψα για τους υπολοιπους και σας μπερδεψα.

αργοτερα θα προσθεσω και ενα δευτερο 2217.

δηλαδη να βαλω απο κατω προς τα πανω βιολογικο-μπλε σφουγγαρι-υαλοβαμβακα.ετσι?

διοτι μου ειπαν στο πετ σοπ λογω του οτι ειναι ενα φιλτρο καλο θα ειναι να βαλω και μηχανικο.να ακολουθησω τις υποδειξεις της eheim.τι λεte?

[/quote

μπλε σφουγγαρι βιολογικο υλικο υαλοβαμβακας ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

σημερα θα κανω τη μεταφορα απο το 120λιτρο στο 400λιτρο.

ομως δε γνωριζω πως θα ''μπει μπροστα'' το 2217?

επειδη δε τα παω καλα με τα αγγλικα αν εχω καταλαβει σωστα βαζω τα υλικα, το γεμιζω με νερο και μετα ''βαζω μπρος?''

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

σημερα θα κανω τη μεταφορα απο το 120λιτρο στο 400λιτρο.

ομως δε γνωριζω πως θα ''μπει μπροστα'' το 2217?

επειδη δε τα παω καλα με τα αγγλικα αν εχω καταλαβει σωστα βαζω τα υλικα, το γεμιζω με νερο και μετα ''βαζω μπρος?''

Αφου εχεις κανει ολες τις συνδεσεις καλα, απο τη μερια που ειναι το σουραυλι<--(να καθιερωθει ο χαρακτηρισμος απο την EHEIM παρακαλω :thumbup: ) ρουφα λιγο (μην πιεις ομως νερο)μεχρι να ακουσεις να γεμιζει ο καδος του φιλτρου. Μετα βαλτο στην πριζα. Στην αρχη μπορει να κανει λιγο θορυβο και να βγαζει φυσαλιδες.Ειναι φυσιολογικο θα στρωσει...

Link to comment
Share on other sites

οκ θα σας πω αυριο ποσο ηπια ποσο ''επεξα'' το σουραυλι και αν μεθυσα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μεχρι στιγμης πανε ολα κυριλε

και επειδη εφτασε η στιγνη να προσθεσω και δευτερο φιλτρο ποιο λετε?

λεω για ακομα ενα 2117 αλλα επειδη εχουν βγει και προφεσιοναλ ποιο λετε να προτιμησω και γιατι?

το σουραυλι το εχω βαλει μεσα στο νερο δοιτι εξω περα απο τον αρκετο θορυβο που εκανε μου ανακατευε-εσπρωχνε και τα επιπλεοντα φυτα προς το βυθο και το ενυδρειο ηταν σαν βομβαρδισμενο τοπιο?

τελικα ποια η επιλογη για το αν ειναι το σουραυλι εξω η μσεα στο νερο σχετικα με τα αληθινα φυτα που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο νερό για να μην κάνει και θόρυβο...

Μπορείς να το βάλεις να χτυπάει και την επιφάνεια ώστε να έχεις οξυγόνωση (το πόσο πολύ θα το κρίνεις εσύ!)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα εγώ θα έπαιρνα κάτι σε 2028 (είναι το Pro2) το οποίο αξίζει μέχρι και το τελευταίο του €. Δούλεψε στο δισκοενυδρείο για τουλάχιστον 4 χρόνια απροβλημάτιστα και από όσο ξέρω εξακολουθεί να δουλεύει άψογα στο φίλο που το πήρε. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...