Jump to content

ΧΑΣΜΑ αποψεων μεταξυ καταστηματων και φορουμ


Guest orck

Recommended Posts

εχω παρατηρησει οτι οι καταστηματαρχες εχουν τις περισοτερες φορες εντελως διαφορετικες αποψεις απο οτι λεγεται εδω μεσα

ειμαι καινουργιος και το πρωτο πραγμα που ρωταω ειναι το στρωσιμο

ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν μου προτεινε να κανω το στρωσιμο με αμμωνια, ολοι το θεωρουν λαθος τροπο, ακουσα για "καθαρο δηλητηριο" για "αδικο κοπο, βαλε ενα ανθεκτικο ψαρι και εισαι οκ" ακομη και "μην ακους τους μα@@@κες στα φορουμ που γραφουν οτι θελουν"

θελω να ρωτησω, ειμαστε τοσο λαθος; μηπως φταιει που εκανα το στρωσιμο με αμμωνια και μου πεθαινουν τα corydoras (παρολο που τωρα η αμμωνια ειναι 0);

αφορμη για τα παραπανω ρητορικα ερωτηματα ειναι ενα τηλεφωνημα που εκανα μολις τωρα στο καταστημα που τα αγορασα και οταν ακουσε για τον "απαραδεκτο τροπο στρωσιματος" που εκανα μου απαντησε οτι δεν μπορει να ασχοληθει καθολου και μου προτεινε να ρωτησω στο φορουμ που μου ειπαν για το στρωσιμο (ελπιζα οτι ισως ειχε μια ιδεα τι μπορει να συμβαινει με τα ψαρακια μου, αλλα ακουστηκε σαν να τσαντιστηκε!)

και πριν μου πειτε οτι υπαρχουν κακοι επαγγελματιες να σας πω οτι το καταστημα το βρηκα απο την σχετικη κατηγορια με τα καταστηματα (και προφανος με βολεψε που ηταν κοντα στο σπιτι μου, αν και πλεον θα κανω οσα χλμ χρειαστει για να πηγαινω στο water inn)

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα φιλε μου εγω αυτο που εχω καταλαβει απο τα petshops (χωρις παρεξηγηση) ειναι οτι 8ελουν να πουλισουν τα προιοντα τους (τα κλασικα πριοντα για το στρωσημο νερου ) και για αυτο τον λογο διαφωνουν πχ . με την αμωνια.Και εγω οταν τους ειχα πει για αμωνια εκαναν σαν τρελοι .

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτοί που δίνουν συμβουλές για στρώσιμο με αμμωνία στο forum έχουν μετοχές σε εταιρείες που παράγουν αμμωνία? ;)

Ας σοβαρευτούμε... οι καταστηματάρχες συνήθως συμβουλεύουν να στρωνουμε τα ενυδρεία με ανθεκτικά ψάρια, εκτός απο μερικούς που είναι ταυτόχρονα και χομπίστες και προτείνουν στρώσιμο με αμμωνία. (Γιατί άραγε? :D )

Τώρα για τα ψαράκια σου που είναι και το πιο σημαντικο... οι υπόλοιπες μετρήσεις (εκτός αμμωνίας) ήταν φυσιολογικές?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έτοιμαζόμουν να αγοράσω το ενυδρείο μου, δεν είχα ανακαλύψει ακόμα ουτε το aquazone ουτε καποιο άλλο ελληνικό forum.

Ψάχνοντας λοιπόν στο internet, όλα μα όλα τα forum χομπιστων πρότειναν το στρώσιμο με αμμωνία. Λες ΟΛΟΙ αυτοί να είχαν άδικο?

Εγώ το έστρωσα ακολουθώντας προσεκτικά τις οδηγίες και μέχρις στιγμής κανένα πρόβλημα.

Ο καταστηματάρχης που αναφέρεσαι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει διαβάσει ποτέ σχετικά με τα ενυδρεία εκτός από τα διαφημιστικά που του στέλνουν οι εταιρίες που συνεργάζεται και αυτό μόνο και μόνο για να πουλήσει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Orck καλώς όρισες και καλή συνέχεια. Κάποια αντίστοιχη ιστορία με κατάστημα του χώρου, είχα και εγώ.

Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις στο link που σου παραθέτω:

Η Ιστοσελίδα μου

Ευτυχώς όμως, έτυχε να γνωρίσω κάποιο μέλος του ΑΖ, με βοήθησε με τις γνώσεις του και με ενημέρωσε γι’ αυτή την καταπληκτική παρέα της συγκεκριμένης ιστοσελίδα που είσαι και εσύ μέλος. Από εδώ και στο εξής, δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα μιας και εδώ θα μπορείς να βρίσκεις απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα.

Και πάλι καλώς όρισες

Umb

;)

Link to comment
Share on other sites

Με την παρέμβαση μου δεν θέλω να θήξω κανένα και ειδικά τους καταστηματάρχες pet shop. Αυτή είναι η δουλιά τους. Να πουλάνε. Μήπως δεν είναι αυτοί που έχουν τους μονομάχους στα μπουκαλάκια τύπου ποτήρι και 100 χρυσόψαρα σε 150 λίτρα και ακόμα χειρότερα 100 koi στα 100 λίτρα.Απλά ο καθένας επιλέγει και κάνει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

...μηπως φταιει που εκανα το στρωσιμο με αμμωνια και μου πεθαινουν τα corydoras (παρολο που τωρα η αμμωνια ειναι 0);...

Το έχω ξαναγράψει και σε άλλα ποστ, το ξαναγράφω και πάλι...

Τα corydoras ΔΕΝ είναι ψάρια για αρχάριους και κακώς προτείνονται κατά κόρον από πολλούς σαν μέρος του πληθυσμού κοινωνικών ενυδρείων σε νέους χομπίστες.

ΔΕΝ είναι εύκολα ψάρια.

ΔΕΝ είναι ανθεκτικά ψάρια.

ΔΕΝ θέλουν κοινό νερό δικτύου.

ΔΕΝ είναι για νεοστρωμένα ενυδρεία.

ΔΕΝ μπορούν αν συγκατοικήσουν με οτιδήποτε.

Τα corydoras θέλουν γνώση και εμπειρία για να μπορέσει κάποιος να τα διατηρήσει σωστά. Γι' αυτό και υπάρχει πλήθος αναφορών για εξοντωτικές αρρώστιες και θανάτους τους.

Και φυσικά φίλε orck ΔΕΝ φταίει το ότι έστρωσες με αμμωνία το ενυδρείο σου...

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβεις ότι αυτά που λένε οι περισσότεροι από αυτούς που δουλεύουν σε ενυδρειακά μαγαζιά, είναι ΤΡΙΧΕΣ ! Και ας αντιδράσουν κάποιοι από εδώ μέσα πάλι για τον τρόπο μου... Είναι πολύ λίγοι αυτοί που ξέρουν και ακόμη λιγότεροι αυτοί που θέλουν να δώσουν σωστές πληροφορίες στους νέους στο χόμπι. Η μεγάλη συντριπτική πλειοψηφία το μόνο που θέλει είναι να σου πάρει όσο γίνεται περισσότερα λεφτά. Οταν γίνει κατανοητό αυτό, τότε ίσως αρχίσει να υπάρχει και κάποια αντίδραση, με πιθανότητα να αλλάξουν και μερικά πράγματα, λόγω της πιθανής πίεσης που θα ασκηθεί. Αλλά ο δρόμος είναι πολύ μακρύς ακόμα...

Γύρω από το χόμπι του ενυδρείου έχει στηθεί ένα απίστευτος χορός εκατομμυρίων και εκμετάλλευσης της άγνοιας του κόσμου, ένας χορός κερδοσκοπίας και παραπληροφόρησης, που δυστυχώς τα θύματά του δεν περιορίζονται μόνο στο πορτοφόλι των αδαών και καλοπροαίρετων ανθρώπων, αλλά επεκτείνονται και στις ζωές των άτυχων ψαριών που δεν φταίνε σε τίποτα!

Και αυτό είναι που μου τη δίνει πολύ άσχημα κάποιες φορές...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λοιπον κυριες και κυριοι... Εκατονταδες forum στο Internet, δεκαδες βιβλια και χιλιαδες χομπιστες κανουν λαθος!!!

Το στρωσιμο με αμμωνια ειναι κακο...

... μηπως επειδη ειναι τζαμπα ? ;):D

Για να σοβαρευτουμε...η λυση ειναι μια! Διαβασε, διαβασε, διαβασε... ρωτα, ρωτα, ρωτα... και χρησιμοποιησε τα μαγαζια μονο για αγορες! Οχι για ενημερωση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε filoxenos εχω διαβασει προσεχτικα οσα εχεις γραψει

το συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι για την υγεια των ψαριων μου, αυτο ειναι μονο η αφορμη για να αναρωτηθω δημοσιως για το μπαχαλο που συνανταω καθε φορα που πηγαινω σε ψαρομαγαζο

με ενοχλησε πολυ που αρνηθηκε να με βοηθησει επειδη ακουσα εσας εδω και οχι αυτον (οχι οτι μου ειχε πει και τιποτα για το στρωσιμο, ουτε ειχε ορεξη εξαλου)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τη στιγμή που λες ότι το συγκεκριμμένο κατάστημα συμμετέχει στο aquazone, νομίζω ότι πρέπει να πεις το όνομά του

Link to comment
Share on other sites

Για το εν λόγω θέμα στην Κύπρο λέμε μια παροιμία " Εγώ στραβώνω τζιε πουλώ τζιε' σύ άμπλεπε τζ' αγώραζε" που θα πεί "Εγώ τυφλώνω και πουλώ και εσύ βλέπε και αγώραζε" Λογικό πάντως είναι ότι όταν όντας έχεις μαγαζί το μόνο σίγουρο είναι να θέλεις να πουλήσεις ΤΩΡΑ και όχι σε 30 μέρες. Δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι ένας ιδιοκτήτης μαγαζιού, μπορεί να είναι αδαής, αδιάφορος, εκμεταλλευτής αρχάριων......αλλά υπάρχει και η πιθανότητα, να είναι και ο ίδιος σωστός χομπίστας και ταυτόχρονα σωστός επαγγελματίας.

Το χειρότερο όμως όλων, είναι να θεωρεί τα forum, ανταγωνιστικά.

Θεωρώ σωστούς επαγγελματίες αυτούς, που εκμεταλλεύονται σωστά την ύπαρξη τέτοιων ιστοσελίδων και συνυπάρχουν αρμονικά, για δικό τους όφελος κυρίως.

Όσον αφορά την συχνή απώλεια των corydoras, θα έλεγα προτού ενοχοποιήσεις οτιδήποτε στο σύστημά σου, να ελέγξεις, αν έχεις εξασφαλίσει την καλή οξυγόνωσή του. Πολλές φορές, σοβαρά προβλήματα οφείλονται σε ανυποψίαστες και ασήμαντες αιτίες.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

1.Όπως είπε και o freakozorbas,ας μάθουμε και εμείς το μαγαζάκι.

2.

Πολλές φορές, σοβαρά προβλήματα οφείλονται σε ανυποψίαστες και ασήμαντες αιτίες.

3.

Διαβασε, διαβασε, διαβασε... ρωτα, ρωτα, ρωτα... και χρησιμοποιησε τα μαγαζια μονο για αγορες! Οχι για ενημερωση...

4.Όπου υπάρχει χρήμα να πονηρεύεσαι για τα που κατευθύνεται αυτό.

5.Ο καταστηματάρχης που εκμεταλεύεται το forum για προβολή αλλά πρακτικά

είναι διαφοροποιημένος με τα όσα γράφονται εδώ μέσα,είναι κατά κύριο λόγο

υποκριτής.Από τέτοιους έχουμε μπολικους.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα επικρατει ενα μπαχαλο μα τα καταστηματα.Πιστευω οτι πολυ λιγα ειναι τα σοβαρα.Θελει ομως πολυ ψαξιμο.Καλο θα ηταν να μας πεις αν το καταστημα ανηκει σε αυτα που μετεχουν στο ΑΖ.Αν ναι καλο θα ηταν να το ονομασεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι κάτι που αφορά το κατάστημα εάν και εφόσον συμμετέχει στο Aquazone μπορείς να το ρωτήσεις στην κατηγορία που έχει ποιά είναι η άποψη του για τη συγκεκριμένη μέθοδο και να μάθουμε και εμείς ποιος είναι για εκείνον ο καλύτερος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οτι οι καταστηματαρχες εχουν τις περισοτερες φορες εντελως διαφορετικες αποψεις απο οτι λεγεται εδω μεσα

ειμαι καινουργιος και το πρωτο πραγμα που ρωταω ειναι το στρωσιμο

ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν μου προτεινε να κανω το στρωσιμο με αμμωνια, ολοι το θεωρουν λαθος τροπο, ακουσα για "καθαρο δηλητηριο" για "αδικο κοπο, βαλε ενα ανθεκτικο ψαρι και εισαι οκ" ακομη και "μην ακους τους μα@@@κες στα φορουμ που γραφουν οτι θελουν"

θελω να ρωτησω, ειμαστε τοσο λαθος; μηπως φταιει που εκανα το στρωσιμο με αμμωνια και μου πεθαινουν τα corydoras (παρολο που τωρα η αμμωνια ειναι 0);

αφορμη για τα παραπανω ρητορικα ερωτηματα ειναι ενα τηλεφωνημα που εκανα μολις τωρα στο καταστημα που τα αγορασα και οταν ακουσε για τον "απαραδεκτο τροπο στρωσιματος" που εκανα μου απαντησε οτι δεν μπορει να ασχοληθει καθολου και μου προτεινε να ρωτησω στο φορουμ που μου ειπαν για το στρωσιμο (ελπιζα οτι ισως ειχε μια ιδεα τι μπορει να συμβαινει με τα ψαρακια μου, αλλα ακουστηκε σαν να τσαντιστηκε!)

και πριν μου πειτε οτι υπαρχουν κακοι επαγγελματιες να σας πω οτι το καταστημα το βρηκα απο την σχετικη κατηγορια με τα καταστηματα (και προφανος με βολεψε που ηταν κοντα στο σπιτι μου, αν και πλεον θα κανω οσα χλμ χρειαστει για να πηγαινω στο water inn)

οκ.φιλε μου,αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα....

δεν ειναι ολοι οι επαγγελματιες ετσι..!!!

υπαρχουν και εξαιρεσεις....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι κάτι που αφορά το κατάστημα εάν και εφόσον συμμετέχει στο Aquazone μπορείς να το ρωτήσεις στην κατηγορία που έχει ποιά είναι η άποψη του για τη συγκεκριμένη μέθοδο και να μάθουμε και εμείς ποιος είναι για εκείνον ο καλύτερος τρόπος.

Απ όλα αυτά που διάβασα αυτό που είπες είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο φίλος. Έτσι και το κατάστημα δεν θα εκτεθεί με την έννοια οτι ο φίλος είναι βαλτός, και θα μπορέσουμε όλοι να δούμε το σκεπτικό με τον οποίο κάνει το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην κατηγοράμε τα μαγαζιά υπάρχουν και καλά υπάρχουν και κακά βέβαια τα καλά είναι λίγα αλά υπάρχουν. Θα φανό λίγο σκληρός αλλά το φταίξιμο το έχουμε εξολοκλήρου εμείς. Όταν αγοράζουμε ένα αμάξι ψάχνουμε πληροφορίες, μάρκες μαγαζιά ενημερωτικά φυλλάδια .κ.τ.λ. Δεν πάμε λοιπόν στα τυφλά ούτε βασιζόμαστε στα λόγια του ενός. Εάν το ίδιο κάναμε και με την αγορά των ψαριών πιστεύω δεν θα υπήρχε πρόβλήμα. Τα πετ σοπ πουλάνε ψάρια όχι γνώσης.

Link to comment
Share on other sites

...Τα πετ σοπ πουλάνε ψάρια όχι γνώσης.

Λάθος, Χρήστο...

Τα petshops "πουλάνε" και "γνώσεις"... Διαφορετικά όταν τους ρωτούσε κάποιος θα έπρεπε να απαντάνε "Δεν ξέρω, ψάξε για πληροφορίες στο internet..." Και πρέπει να είναι σε θέση να δίνουν σωστή πληροφόρηση σε όλο το φάσμα του χόμπι τουλάχιστον σε ότι αφορά έναν αρχάριο, γιατί όταν ένας που δεν ξέρει τίποτα για ένα προϊόν και θέλει να το πάρει, απευθύνεται πρωτίστως στα σχετικά με το προϊόν καταστήματα για να πάρει και τις σχετικές πληροφορίες. Αυτό είναι το κατεστημένο όλης της εμπορικής αγοράς για όλα τα είδη. Και πιστεύω σαν πρώην επαγγελματίας κι εγώ (σε άλλο αντικείμενο παλιότερα), ότι ο κάθε ένας θα πρέπει να έχει τις στοιχειώδεις τουλάχιστον γνώσεις για τα προϊόντα που πουλάει και για το αντικείμενο της επιχείρησής του. Για μένα αυτό είναι που κάνει τον σωστό επαγγελματία... Σε συνδυασμό με την έντιμη συμπεριφορά απέναντι στον πελάτη.

Και καλώς οι νέοι στο χόμπι απευθύνονται στα μαγαζιά για πληροφορίες... Που αλλού να ρωτήσουν? Ή μήπως νομίζετε ότι όλοι έχουν internet ή ξέρουν ότι στο internet θα βρουν αυτό που λείπει από τα σχετικά καταστήματα? Που να το φανταστούν στην αρχή? Σου λένε: "Αφού πουλάνε, θα ξέρουν..."

Και κακώς όσοι δουλεύουν σε τέτοια μαγαζιά δεν είναι σε θέση να δώσουν αυτές τις πληροφορίες σωστά...

Τη πηγή του προβλήματος την εντοπίζω εκεί: Είναι το αντικείμενο τέτοιο, που για μένα είναι προϋπόθεση να έχει κάποιος ικανή "προϋπηρεσία" σαν χομπίστας πρώτα, ώστε να μπορεί να στηρίξει και να λειτουργήσει σωστά ένα τέτοιο μαγαζί. Και ο ίδιος αλλά και όλοι όσοι δουλεύουν εκεί. Και φυσικά να υπάρχει και το κατάλληλο υπόβαθρο συνείδησης... Γιατί δεν είναι απλό εμπόριο "νεκρών" αντικειμένων, αλλά έχει να κάνει με ζωντανές ζωές και ζωντανά συστήματα διατήρησής τους. Και η κάθε γνώση και πληροφορία είναι κρίσιμη και ζωτικής σημασίας.

Αυτά... ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως πας και παίρνεις μια συσκευή και το μαγαζί είναι υποχρεωμένο να σου πει πως λειτουργεί, τρόποι ασφαλούς χρήσης, αποθήκευσης κλπ. έτσι είναι υποχρεωμένοι και οι ιδιοκτήτες των pet shop να το κάνουν το ίδιο. Ένα λόγω παραπάνω που το αντικείμενο δεν έχει να κάνει με μια καφετιέρα για παράδειγμα αλλά με ζωντανούς οργανισμούς οι οποίοι εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο από την δική μας χρήση.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηθελα να αναφερω ονομα γιατι θα το κανουμε σαπουνοπερα

φιλε klaz δεν νομιζω να ισοπεδωνω τιποτα, αναφερω γεγονοτα που μου συνεβησαν, πηγα σε 5-6 μαγαζια και ΟΛΟΙ (το εννοω το ολοι) αποριψαν την μεθοδο της αμωνιας (ενας μαλιστα ουτε καν την εχει ακουσει), δεν νομιζω πουθενα να λεω οτι ειναι εστι ολοι (λεω οτι σε εμενα στους 5-6 που πηγα ετσι μου ειπαν)

και μαλιστα οταν ο συγκεκριμενος ακουσε για το στρωσιμο αντεδρασε σαν να τσαντιστηκε που ακουσα τα φορουμ και οχι αυτον

βεβαια δεν ειναι ο καθενας υποχρεωμενος να δινει δωρεαν συμβουλες, οπως δεν ειμαι και εγω υποχρεωμενος να ψωνιζω απο το μαγαζι του

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το σίγουρο είναι ότι σε κανένα τομεα τα μαγαζιά δεν είναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν εάν αυτό δεν είναι προς όφελος τους(πάντα μα πάντα θα υπάρχουνε οι καλοί και οι κακοί αυτό είναι σίγουρο).Πιθανόν να μην είναι σωστά ενημερωμένοι είτε αυτό πάει να πει ότι δεν τους ενδιαφέρει είτε έχουνε άγνοια. Εγώ πάντως δεν τους εμπιστεύομαι, προτιμώ να ενημερώνομε και μετά να ψωνίζω. Συμφωνώ με την άποψη του φίλου του Χρήστου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το σίγουρο είναι ότι σε κανένα τομεα τα μαγαζιά δεν είναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν εάν αυτό δεν είναι προς όφελος τους(πάντα μα πάντα θα υπάρχουνε οι καλοί και οι κακοί αυτό είναι σίγουρο).Πιθανόν να μην είναι σωστά ενημερωμένοι είτε αυτό πάει να πει ότι δεν τους ενδιαφέρει είτε έχουνε άγνοια. Εγώ πάντως δεν τους εμπιστεύομαι, προτιμώ να ενημερώνομε και μετά να ψωνίζω. Συμφωνώ με την άποψη του φίλου του Χρήστου.

Η άποψη του Χρήστου ισχύει και είναι νόμος θα έλεγα, αλλά για τους υποψιασμένους/ψαγμένους και με κάποια εμπειρία στο χόμπι. Με τους εντελώς νέους, τι γίνεται? Δεν μπορείς να "κατηγορήσεις" έναν αρχάριο γιατί πάει σε μαγαζί και ρωτάει για τα πρώτα του βήματα... Είναι εντελώς λογικό να εμπιστεύεται τους πωλητές των petshops, γιατί δεν μπορεί να φανταστεί ότι θα του πουν πράγματα που δεν ισχύουν. Αυτό το μαθαίνει αργότερα, όταν αρχίσουν οι "απώλειες". Αρα έχουν υποχρέωση να δίνουν τουλάχιστον σωστές πληροφορίες, όταν το κάνουν. Αλλιώς να λένε ότι "Δεν ξέρω φίλε μου... Ψάξε αλλού για πληροφορίες. Εγώ πουλάω αυτό και κάνει τόσο...".

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η πρώτη εμπειρία με μαγαζί ήταν άκρος εμπορική συναλλαγή είχα 15λιτρα ενυδρείο και πήρα ένα σκαλάρι ένα πλεκοστομο και 3 νεον . Δεν το συζητώ ότι έκανα μπαμ στο ότι δεν είχα σχέση με το αντικείμενο(όχι τώρα ότι είμαι γνώστης) αλλά ούτε καν μπήκανε στην διαδικασία να με ψυχολογήσουν στο τι ζητώ και τι πρέπει να πάρω η να κάνω .Οπότε το μόνο που μπορεί να γίνει σ’ αυτές τις περίπτωσης είναι να ρίξεις ΜΑΥΡΟ σ’αυτό το μαγαζί. Βέβαια το κακό θα έχει γίνει .Καλά θα ήταν φίλε filoxenos να είχαμε την εμπιστοσύνη στους πωλητες αλλά είναι λίγοι .Ευτυχώς που υπάρχουν τα forum(καλή ώρα ,που μου άνοιξαν τα μάτια & γενικώς βοηθάνε εμάς τους αρχάριους)βέβαια αυτοί που δεν έχουν αυτή την δυνατότητα εάν δεν έχουν κάποιον γνώστη από κοντά ,θα ταλαιπωρηθούν και πιθανών να απογοητευτούν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...