Jump to content

Πόσες Μέρες λέτε:


georgep

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

ετοιμάζω ένα ενυδρείο 240 Lt. καθαρά και έχω την εξής απορία. Κόλησα τα τζάμια πρίν 1 εβδομάδα και το γέμισα νερο χθές, πόσες μέρες λέτε ότι χρειάζεται για να δώ αν είναι στεγανό αλλά και πόσο σίγουρο είναι ότι δεν θα ανοίξει στα τέσσερα. Μετά από 1 μέρα όλα SUPER!!!!!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή καλώς όρισες στο aquazone συνονόματε! Από κει και πέρα, αν το ενυδρείο έχει γίνει σωστά, δηλαδή έχουν τοποθετηθεί οι κόντρες και έχει κολλήσει η σιλικόνη δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Αν όμως τα παραπάνω δεν ισχύουν, φοβάμαι ότι δε θα κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια.... Τη στεγανότητα την ελέγχεις την ίδια στιγμή, ή χάνει ή δε χάνει. Διαφορετικά, για να ανοίξει δηλαδή στο μέλλον, μόνο με ένα δυνατό τράνταγμα ενώ το ενυδρείο είναι γεμάτο. Αν θες πόσταρε μια φώτο του ενυδρείου σου να σου πουν οι πιο έμπειροι φίλοι πώς κρίνουν την κατασκευή σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

.... Τη στεγανότητα την ελέγχεις την ίδια στιγμή, ή χάνει ή δε χάνει... ;)

Οοοπς! Σ' έπιασα αδιάβαστο φίλε Γιώργο..! :D

Επειδή έχω φτιάξει κάμποσα DIY ενυδρεία τελικά και έχω βρεθεί αρκετές φορές απέναντί τους να τα "ψάχνω" κατά τη διάρκεια του τεστ στεγανότητας, μπορώ να σου πω από τις εμπειρίες μου ότι σε πολύ μεγάλο βαθμό σε καλύπτουν οι 48 ώρες. Και αυτό το λέω γιατί μου έτυχε ενυδρείο να αρχίσει να δακρύζει μετά από 30 ώρες περίπου - και όχι αμέσως. Οφειλόταν δε σε κακή εφαρμογή/κόλληση της μιας κάτω γωνίας, που δεν μπορούσα να δω πολύ καθαρά και που εξελίχθηκε σιγά-σιγά (λόγω των μεγάλων πιέσεων στα χαμηλά του ενυδρείου) σε άνοιγμα και διαρροή, μετά από σχεδόν μιάμιση μέρα.

Δυστυχώς μου έχει τύχει να μου "ανοίξει" ενυδρείο και μετά από 21 ημέρες (!). Ξαφνικά με ειδοποίησαν στη δουλειά ότι υπάρχουν νερά κάτω από το ενυδρείο, στο σπίτι. Ετρεξα γρήγορα και όταν πήγα είδα ότι από το κουρμπάρισμα των μεγάλων πλευρών (ήταν το πρώτο μου και δεν είχα βάλει κόντρες επάνω) είχε δημιουργηθεί άνοιγμα και άρχισε να δακρύζει από ένα σημείο ψηλά. Οσο δε περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο έχανε... Ισα που πρόλαβα να το αδειάσω προτού γίνει ο Βύρωνας ... Μαραθώνας! :thumbup:

Αυτό βέβαια είναι μια "χοντράδα" και ακραία περίπτωση, που σαφώς δεν είναι κανόνας για το χρόνο του τεστ, αλλά σίγουρα είναι κανόνας για την ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τοποθέτηση κόντρας σε όλα τα DIY, πλην μόνο των περιπτώσεων που χρησιμοποιούμε ΠΟΛΥ χοντρότερα τζάμια από το αναγκαίο...

Με το πρώτο παράδειγμα όμως που αναφέρω, νομίζω ότι οι 2 ημέρες είναι αρκετές για να δείξουν σχετικά ασφαλώς εάν τρέχει ή όχι μια DIY κατασκευή.

Υ.Σ.: Εγώ πάντως εάν πρόκειται για πολλά λίτρα, θα το άφηνα μία εβδομάδα τουλάχιστον.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε 1 εβδομάδα όλα κομπλέ, σας ευχαριστώ για την βοήθεια, συνεχίζω με το έπιπλο και το καπάκι.

Ελπίζω σε δέκα μέρες να το έχω έτοιμο να σας το παρουσιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...