Jump to content

Ερώτηση για φίλτρο


spdm

Recommended Posts

Χαιρετώ την ομάδα του Aquazone.

Έχω στο ενυδρείο μου το φίλτρο της SICCE ADV600 που φαινεται στη φωτογραφία.

Θέλω να ρωτήσω αν το χρησιμοποιεί ή γνωριζει κάποιος από την παρέα που θα ήταν καλύτερα να τοποθετήσω το DIY C02 για καλύτερη διάχηση? .

Η εισοδός του δεν ειναι βοληκέι να τοποθετήθει το σωλινάκη.

Εχει μια υποδοχή αποπάνω για οξυγώνοση θα κάνει δουλεία ?

Ευχαριστώ ;)

Σπύρος

post-2375-1171611015_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στην άκρη του σωλήνα που στέλνεις το co2 στο ενυδρείο, μία μικρή αερόπετρα - κατα προτίμηση τις στρογγυλές που βγάζουν μικρές φυσαλίδες - και τοποθέτησέ την ακριβώς κάτω από το φίλτρο, έτσι ώστε αυτό να ρουφάει τις φυσαλίδες που θα βγαίνουν. Μπορείς να στερεώσεις το σωληνάκι με την αερόπετρα, με βεντούζα στο τζάμι ή με μια μικρή πέτρα στην επιφάνεια του βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε 4-5 από τα ενυδρεία μου που έχω DIY co2, έτσι το διαχέω και "ρυθμίζω" την ποσότητα του παρεχόμενου διοξειδίου εξ αρχής, από την πυκνότητα του διαλύματος κατά την κατασκευή του (περισσότερη ή λιγότερη μαγιά) ή χρησιμοποιώντας 2 μπουκάλια, στα μεγαλύτερα ενυδρεία. Επίσης, σε κάποιο σημείο της διαδρομής (εντός ενυδρείου) έχω παρεμβάλει διακλάδωση με ΤΑΦ, στο οποίο έχω μικρό κομμάτι σωλήνα τον οποίο κρατώ κλειστό διπλώνοντάς τον, ώστε να μπορώ εάν χρειαστεί να κόβω την παροχή προς το ενυδρείο, ξεδιπλώνοντας το σωληνάκι - έτσι φεύγει το αέριο στην ατμόσφαιρα του δωματίου => χρειάζεται καλός αερισμός για αποφυγή προβλημάτων στον άνθρωπο. Αυτό το "σύστημα" μου έχει δώσει λύση όταν πχ για κάποιους λόγους δεν θέλω να δίνω co2 τη νύχτα κλπ, χωρίς να χρειάζεται να ξηλώνω όλο το σύστημα του DIY ( παραθέτω και μια όσο πιο πολύ γίνεται επεξηγηματική φωτογραφία... ;) )

Μην ξεχάσεις να βάλεις οπωσδήποτε ανεπίστροφη βαλβίδα, κατά προτίμηση κοντά στο μπουκάλι (εμένα εκεί με έχει βολέψει).

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει άφωνος :D με την προηγμένη τεχνολογία που χρησιμοποιείς ;)

Το ΣΚ θα στήσω και εγώ τις εγκαταστάσεις μου και αν χρειαστεί θα ζητήσω πάλι την επιστημονική σου παρέμβαση

thanks

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα παρόμοιο φιλτράκι και έχω συνδεσει το DIY CO2 στο venturi που έχει για την οξυγόνωση. Το έχω περίπου μια εβδομάδα και φαίνεται ότι κάνει πολύ καλή δουλειά.

Βέβαια εγώ έχω βάλει και ένα spraybar στην έξοδο του φίλτρου και ίσως να βοηθάει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στην άκρη του σωλήνα που στέλνεις το co2 στο ενυδρείο, μία μικρή αερόπετρα - κατα προτίμηση τις στρογγυλές που βγάζουν μικρές φυσαλίδες - και τοποθέτησέ την ακριβώς κάτω από το φίλτρο, έτσι ώστε αυτό να ρουφάει τις φυσαλίδες που θα βγαίνουν. Μπορείς να στερεώσεις το σωληνάκι με την αερόπετρα, με βεντούζα στο τζάμι ή με μια μικρή πέτρα στην επιφάνεια του βυθού.

Αγαπητέ Ντίνο, θα μου επιτρέψεις να διατυπώσω την αντίθεσή μου, ως προς τη μέθοδο διάχυσης, την οποία χρησιμοποιείς.

Έτσι όπως το περιγράφεις, έχεις έναν τέλειο διαχυτή CO2, όχι όμως και ένα τέλειο βιολογικό φίλτρο, αφού στερείς, ή μειώνεις κατά πολύ, το οξυγόνο από τα αερόβια βακτηρίδια. Εκτός αν πρόκειται για μηχανικό ή χημικό φίλτρο.

Το ότι λειτουργεί επαρκώς το σύστημά σου, μπορεί να οφείλεται στο ότι οι φυσαλίδες διέρχονται μέσα από "στήλη", δια μέσω του φίλτρου και πιθανά να μην δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα στις βακτηριακές αποικίες. Πάντως υπολειτουργεί.

Προσωπικά θεωρώ σαν καλύτερο τρόπο διάχυσης, την τοποθέτηση του σωλήνα CO2, απ' ευθείας στην έξοδο του φίλτρου, σε μια ίδιου διαμετρήματος τρύπα, που θα δημιουργήσουμε, λίγα εκατοστά πριν το ελεύθερο στόμιο της εξόδου. Τα αποτελέσματα, έτσι είναι άριστα και άμεσα. Στο κύκλωμα απαιτείται και η τοποθέτηση ανεπίστροφης βαλβίδας, που συνήθως υπάρχει πάντα.

Για να γίνω πιο σαφής στην περιγραφή μου, σου θυμίζω τη λειτουργία των κυκλοφορητών, που διαθέτουν έξτρα σωληνάκι με ρυθμιστή αέρα, εκτός νερού, για καλύτερη οξυγόνωση. Είναι ακριβώς η ίδια φιλοσοφία.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ντίνο, θα μου επιτρέψεις να διατυπώσω την αντίθεσή μου, ως προς τη μέθοδο διάχυσης, την οποία χρησιμοποιείς.

Έτσι όπως το περιγράφεις, έχεις έναν τέλειο διαχυτή CO2, όχι όμως και ένα τέλειο βιολογικό φίλτρο, αφού στερείς, ή μειώνεις κατά πολύ, το οξυγόνο από τα αερόβια βακτηρίδια. Εκτός αν πρόκειται για μηχανικό ή χημικό φίλτρο.

Νίκο, σε όλες τις περιπτώσεις είναι το κυρίως φίλτρο των ενυδρείων (εσωτερικά, με venturi).

Το ότι λειτουργεί επαρκώς το σύστημά σου, μπορεί να οφείλεται στο ότι οι φυσαλίδες διέρχονται μέσα από "στήλη", δια μέσω του φίλτρου και πιθανά να μην δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα στις βακτηριακές αποικίες. Πάντως υπολειτουργεί.

Εάν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, νομίζω ότι θα το είχα διαπιστώσει τόσο καιρό που το εφαρμόζω. Ούτε άνοδο των τιμών αμμωνίας και ΝΟ2 είχα, ούτε κάτι άλλο που να μου δείχνει ότι "παίζει" κάτι τέτοιο. Οταν το ξεκίνησα δεν σου κρύβω ότι είχα και εγώ τους προβληματισμούς μου, αλλά στην πράξη διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα - τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

Αν μπορείς να μου εξηγήσεις αναλυτικά γιατί πιστεύεις ότι υπολειτουργεί, θα με ενδιέφερε. Να σημειώσω ότι σε όλα τα ενυδρεία μου φροντίζω να έχω ικανοποιητική οξυγόνωση στο νερό και ακολουθώ σχολαστικές ρουτίνες, καθώς και τακτικές και συχνές αλλαγές νερού. Επίσης έχουν όλα αρκετές ποσότητες φυτών, κυρίως "γρήγορων".

Προσωπικά θεωρώ σαν καλύτερο τρόπο διάχυσης, την τοποθέτηση του σωλήνα CO2, απ' ευθείας στην έξοδο του φίλτρου, σε μια ίδιου διαμετρήματος τρύπα, που θα δημιουργήσουμε, λίγα εκατοστά πριν το ελεύθερο στόμιο της εξόδου. Τα αποτελέσματα, έτσι είναι άριστα και άμεσα. Στο κύκλωμα απαιτείται και η τοποθέτηση ανεπίστροφης βαλβίδας, που συνήθως υπάρχει πάντα.

Για να γίνω πιο σαφής στην περιγραφή μου, σου θυμίζω τη λειτουργία των κυκλοφορητών, που διαθέτουν έξτρα σωληνάκι με ρυθμιστή αέρα, εκτός νερού, για καλύτερη οξυγόνωση. Είναι ακριβώς η ίδια φιλοσοφία...

Αν καταλαβαίνω σωστά εννοείς το σύστημα venturi, έτσι?

Εγώ αποφεύγω να το βάζω εκεί γιατί το σύστημα venturi "τραβάει" με κάποια σχετική ορμή το περιεχόμενο του σωλήνα (στην προκειμένη περίπτωση το co2) και έτσι δεν έρχεται με τη φυσική του ροή, πράγμα που ίσως δημιουργεί πρόβλημα. Είχα σκεφτεί μάλιστα ότι κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες είναι πιθανό να τραβήξει και μικροποσότητες υγρού από το μπουκάλι... ( ;) ). Βέβαια αυτά τελικά ίσως είναι πολύ τραβηγμένα, αλλά και μόνο που κάνοντάς το έτσι θα χάσω τον αερισμό από το σύστημα venturi, μου φτάνει για να μην το δοκιμάσω (πρέπει να θυσιάσεις την είσοδο του αέρα για το co2). Και εφ΄ όσον δεν έχω εντοπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα στην όλη λειτουργία των ενυδρείων με αυτό τον τρόπο, εξακολουθώ να τον εφαρμόζω (ούτε στα ψάρια έχω εντοπίσει κάποια αλλαγή συμπεριφοράς).

Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι ο καλύτερος τρόπος διάχυσης, αλλά εμένα με έχει βολέψει για τις χαμηλές σχετικά απαιτήσεις μου και νομίζω ότι είναι και πολύ οικονομικός.

Φυσικά και εάν υπάρχουν αντιρρήσεις, ενστάσεις ή άλλες παρατηρήσεις στα παραπάνω, θα χαρώ να τις μοιραστούμε και να τις συζητήσουμε. Ετσι και αλλιώς είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς και εφαρμόζεται επίσης από πολλούς - το DIY co2 εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα η άποψη μου είναι το διοξείδιο να μην μπαίνει στην είσοδο του βιολογικού φίλτρου.

Βέβαια σε αυτή τη περίπτωση το συγκεκριμένο φίλτρο δεν είναι βιολογικό οπότε δεν θα έλεγα όχι στην μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και να μπαίνει. :thumbup: Έστω ότι παρέχουμε 30 φυσαλίδες το λεπτό, δηλαδή χοντρικά 60-80ml/min CO2, αν το φίλτρο είναι 600lt/h σημαίνει ότι στο λεπτό γυρνάει σχεδόν 10lt/min (ή 10.000ml/min) οπότε το διοξείδιο που μπαίνει είναι της τάξης του 1% της συνολικής ποσότητας που ρέει στο εσωτερικό του φίλτρου. :buttrock: Πέρα από αυτό, αφού το CO2 με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα περάσει μέσα από το φίλτρο, είτε για να γίνει η διάχυση είτε γιατί έχει ήδη γίνει, τότε γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα? :D Επίσης, ξέρουμε ότι υπάρχουν αρκετά άτομα τα οποία εφαρμόζουν αυτή τη μέθοδο διάχυσης και δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα, στην περίπτωση που καταστρέφει τη βιολογία δε θα το είχαμε ανακαλύψει τόσο καιρό? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...