Jump to content

Diy Φιλτρο Απο Βαρελι 30 Λιτρων


giorgosmarios

Recommended Posts

Ωραια κατασκευη !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη πολύ καλή η παρουσίαση και πολύ καλή η κατασκευή για το ενυδρείο σου .

Θεωρώ όμως οτι αν το ενυδρείο σου ήταν 20 πόντους ποιό ψηλά απο το φίλτρο , το βαρέλι θα έσκαγε στη πρώτη διακοπή ρεύματος και αυτο το γράφω για να έχει το νού του ο επόμενος που θα θελήσει να φτιάξει κάτι τέτοιο και να λάβει σοβαρά αυτό το παράγοντα .

Και δεν σου κρύβω οτι παρ όλο οτι δουλεύει αυτη τη στιγμή το φίλτρο σου χωρίς πρόβλημα , εγω εξακολουθώ να ανησυχώ , αλλα πιστεύω οτι θα με καθησυχάσεις όταν θα βρεθούμε απο κοντά και θα τα πούμε .

Μια παρατήρηση ακόμα έχω ως προς τη το τοποθέτηση των βιολογικών υλικών , δεν πιστεύω οτι χρειαζόταν τα υλικά να μπουν σε δίχτυ και δεν χρειαζόταν και το χώρισμα μεταξύ της μιας στρώσης του βιολογικού υλικού με την άλλη . Οταν το ενα δίχτυ με το άλλο αφήνει κενό μεταξύ τους δεν έχει λόγο το νερό να περάσει μέσα απο το βιολογικό υλικό και όταν είδα οτι θα έβαζες τη δεύτερη στρώση υλικών σκέφτηκα οτι μπαλώθηκε το πρόβλημα βάζοντας την επόμενη στρώση στα κενά της προηγούμενης ...... το χώρισμα όμως μου τα χάλασε .

Τέλος προσωπικά θεωρώ υπερβολή τη χρήση τόσου όγκου στο φίλτρο απο τη στιγμή που χρησιμοποιείς βιολογικά υλικά τόσο υψηλής απόδοσης .

Πάντως σε χαίρομαι για την όρεξη και το μεράκι που διαθέτης , μακάρι να υπήρχαν πολλοί σαν εσένα με αυτό το κέφι !!!

Συγχαρητήρια !!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Αποστολε τη βαζελινη δεν την εβαλα για στεγανοποιηση, αλλα για να κρατα μαλακο το λαστιχο να

μην ξεραθει.

άσχετα με την σκοπιμότητα χρήσης της βαζελίνης το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αποστολε ενωεις οτι με την παροδο του χρονου, το λαστιχο θα υποστει αλιωση και θα χασει την

στεγανοτιτα του?

Σταματη μου! Για το πρωτο σκελος:

Το ενυδρειο απ οτι ειδες και στο βιντεο, ειναι στους 20 ποντους περιπου απο το καπακι του φιλτρου.

Για ποιο λογο πιστευεις οτι θα μπορουσε να σκασει? Το φιλτρο δουλευει τωρα περιπου στον μηνα και

κατι, οπως καταλαβαινεις εχει υποστει διακοπες για τις αλλαγες του νερου. Δεν μου εχει πεσει στην αντιληψη

κατι περιεργο.

Για το δευτερο σκελος:

Αυτο ενοειτε!

Για το τριτο σκελος:

Τα υλικα μπηκαν σε διχτακια για να μπορουν να βγουν οταν χρειαστει.Για το χωρισμα που λες μπηκε για να εχει

καλυτερη κυκλοφορια το νερο.

Για το τεταρτο σκελος:

Οπως εχεις καταλαβει το φιλτρο ειναι για το δισκαδικο. Σε συζητησεις στις συναντησεις μου ειχε γινει αναφορα

για ενα ακομα φιλτρο απο τον Ηλια ( ελιοτ ), Χρηστο ( Σαουθ ). Το ενυδρειο ειδη ετρεχε με το εσωτερικο του Rio 240

και ενα εξωτερικο Fluval 405. Οπως καταλαβενεις ειπα αντι να τρεχει με δυο εξωτερικα ( διπλες εισοδους - εξοδους -

βιολογικο υλικο ) να γινει σε ενα, με την βιολογια των δυο και μονη εισοδο - εξοδο.

Τελος σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αποστολε ενωεις οτι με την παροδο του χρονου, το λαστιχο θα υποστει αλιωση και θα χασει την

στεγανοτιτα του?

Σταματη μου! Για το πρωτο σκελος:

Το ενυδρειο απ οτι ειδες και στο βιντεο, ειναι στους 20 ποντους περιπου απο το καπακι του φιλτρου.

Για ποιο λογο πιστευεις οτι θα μπορουσε να σκασει? Το φιλτρο δουλευει τωρα περιπου στον μηνα και

κατι, οπως καταλαβαινεις εχει υποστει διακοπες για τις αλλαγες του νερου. Δεν μου εχει πεσει στην αντιληψη

κατι περιεργο.

Για το δευτερο σκελος:

Αυτο ενοειτε!

Για το τριτο σκελος:

Τα υλικα μπηκαν σε διχτακια για να μπορουν να βγουν οταν χρειαστει.Για το χωρισμα που λες μπηκε για να εχει

καλυτερη κυκλοφορια το νερο.

Για το τεταρτο σκελος:

Οπως εχεις καταλαβει το φιλτρο ειναι για το δισκαδικο. Σε συζητησεις στις συναντησεις μου ειχε γινει αναφορα

για ενα ακομα φιλτρο απο τον Ηλια ( ελιοτ ), Χρηστο ( Σαουθ ). Το ενυδρειο ειδη ετρεχε με το εσωτερικο του Rio 240

και ενα εξωτερικο Fluval 405. Οπως καταλαβενεις ειπα αντι να τρεχει με δυο εξωτερικα ( διπλες εισοδους - εξοδους -

βιολογικο υλικο ) να γινει σε ενα, με την βιολογια των δυο και μονη εισοδο - εξοδο.

Τελος σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

Σωστά ..... :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολυ ωραια κατασκευη και μπραβο που συνδιαστικε και με βιντεο!

αυτο δειχνει και την πραγματικη αξια του φορουμ.

να μοιραζομαστε τα παντα πανω στο χομπι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη κατασκευή και μπορεί να προσαρμοστεί ανάλογα με το μέγεθος σε όλα τα ενυδρεία !!! ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες μαζί μας!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδεια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

Φιλε krouser αυτο ειναι επακολουθω. Γιατι οπως και αλλοι φιλοι συνχομπιστες εχουν κανει διαφορες κατασκευες.

Πολυ απο εμας εχουν βοηθηθει απο αυτες, εστι ειπα και εγω να τη μοιραστω.

Φιλε Bloster αυτο που αναφερεις για την προσαρμογη, ειναι λιγο δυσκολο για μικρα ενυδρεια.

Ο λογος ειναι η αντλεια. Στα μικρα πρεπει να βαλεις μικρη αντλεια για να μην το κανει πλυντηριο οπως λεμε.

Οι 1000αρες l/h και κατω απ οτι εχω δει ( οταν το εψαχνα ) δεν κανουν για εξωτερικες, ειναι μονο για μεσα

στο βαρελι. Εκει πας σε αλλο ειδος κατασκευεις. Σε αυτη την περιπτωση εαν θελεις να καθαρεισης την αντλεια θα

πρεπει οπως διποτε να ανοιξεις το φιλτρο ( βαρελι ). Τωρα στην περιπτωση την δικια μας δεν θα χρειαστη να το

πειραξεις καθολου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημήτρη για την πολύ καλή δουλειά και την εξαιρετική παρουσίαση! :bowdown:

Το είπες και το έκανες φίλε μου,θα σε ευχαριστήσω που το μοιράστηκες με όλους μας ,θα είναι μια πολύ χρήσιμη παρουσίαση για πολλούς απο εμάς. :thumbup:

(Οπως έχουμε συζητήσει και στις συγκεντρώσεις, εγώ είμαι της άποψης των 2 φιλτρων, για να είμαστε εξασφαλισμένοι σε περίπτωση αστοχίας υλικού...)

Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα Χρησταρα!

Αυτο που αναφερεις για τα φιλτρα, φυσικα και δουλευει δευτερο, το εσωτερικο του Rio 240.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγχαρητηρια για την κατασκευή!

Πιστευω οτι στα θετικά της είναι το γεγονος οτι βρισκεις ευκολα στα καταστηματα τα υλικα.

Θαθελα να ρωτησω αν μπορω να αντικαταστησω τα βιολογικα το παρακατω υλικο:

www.youtube.com/watch?v=laoK6NICKro

Νομιζω οτι ειναι ελαφρυ, ευχρηστο, δε χρειαζεται διχτια(το βαζεις χυμα στο βαρελι) και ανακατευεται με τη ροη. Μειονεκτημα ισως το οτι δεν υπαρχει σε ελληνικο καταστημα.

(Εννοειται οτι πανω θαχω σφουγγαρι και κατω σιτα, για να μη ρουφηξει η αντλια κανενα κομματακι)

Έγινε επεξεργασία - Twin
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη είσαι μεγάλος μάστορας. :bigemo_harabe_net-122:

Πάνω στη δική σου πατέντα θα ξεκινήσω μια κατασκευή για ένα φιλαράκι, και εννοείται πως αν κολλήσουμε πουθενά θα σε ζαλίσουμε στις ερωτήσεις . :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου! Πολύ καλή κατασκευή και πολύ καλή ιδέα. Μπορώ να σε ρωτήσω 2 πράγματα αν σου είναι εύκολο μόνο; Ένα τέτοιο project μέχρι πόσα λίτρα λες οτι μπορεί να υποστηρίξει; και λόγο του υλικού του βαρελιού και της πίεσης που ασκείται έχεις παρατηρήσει φουσκώματα ή εξογκώματα στο εξωτερικό του;

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πρωτ απ όλα να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια.

Συγχαρητηρια για την κατασκευή!

Πιστευω οτι στα θετικά της είναι το γεγονος οτι βρισκεις ευκολα στα καταστηματα τα υλικα.

Θαθελα να ρωτησω αν μπορω να αντικαταστησω τα βιολογικα το παρακατω υλικο:

www.youtube.com/watch?v=laoK6NICKro

Νομιζω οτι ειναι ελαφρυ, ευχρηστο, δε χρειαζεται διχτια(το βαζεις χυμα στο βαρελι) και ανακατευεται με τη ροη. Μειονεκτημα ισως το οτι δεν υπαρχει σε ελληνικο καταστημα.

(Εννοειται οτι πανω θαχω σφουγγαρι και κατω σιτα, για να μη ρουφηξει η αντλια κανενα κομματακι)

Φίλε μου Twin με τα υλικά που λες μου πήρε γύρω στους τρεις μήνες να τα βρω ( όχι βέβαια ότι εξαχνα καθημερινά ), τώρα ξέρω που είναι

το κάθε τι.

Τώρα για το υλικό που μου αναφέρει δεν το γνωρίζω ( το έχω δει βέβαια στο youtobe ) αλλά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Όσο για

τα υλικά καλό είναι να τα βάζουμε ( γνώμη δική μου ) σε δυχτακι εάν χρειαστεί να τα βγάζουμε εύκολα.

Δημήτρη είσαι μεγάλος μάστορας. :bigemo_harabe_net-122:

Πάνω στη δική σου πατέντα θα ξεκινήσω μια κατασκευή για ένα φιλαράκι, και εννοείται πως αν κολλήσουμε πουθενά θα σε ζαλίσουμε στις ερωτήσεις . :D

Φίλε SOTIRI αυτό εννοείται, εδώ είμαι για ότι χρειαστείς.

Μπράβο φίλε μου! Πολύ καλή κατασκευή και πολύ καλή ιδέα. Μπορώ να σε ρωτήσω 2 πράγματα αν σου είναι εύκολο μόνο; Ένα τέτοιο project μέχρι πόσα λίτρα λες οτι μπορεί να υποστηρίξει; και λόγο του υλικού του βαρελιού και της πίεσης που ασκείται έχεις παρατηρήσει φουσκώματα ή εξογκώματα στο εξωτερικό του;

Γιώργος

Φίλε Giwrgaki για το πρώτο σκέλος, σε μια συνάντηση που είχα στο σπίτι μου με το αγαπητό μέλος Nintal και το είχε δει, μου ανάφερε ότι αυτή η κατασκευή μπορεί να υποστηρίξει μέχρι 600 λίτρα.

Στο δεύτερο σκέλος, δεν δουλεύει με πίεση αλλά με υποπιεση. Αυτό το διάστημα που λειτουργεί, αυτό που έχω διαπίστωσή είναι ότι σουφρώνει ελάχιστα προς τα μέσα και το καπάκι και το βαρέλι. Αυτο που θέλω να κάνω για να το αποφύγω αυτό, θέλω να αλλαξω το προφίλτρο με λίγο μεγαλύτερους πόρους. Και εάν δεν γίνει και με αυτό, με μεγαλύτερη διάμετρο στο σωλήνα εισαγωγής να μπαίνει ποιο πολύ ελεύθερα το νερό. Τώρα είναι στην ίδια διάμετρο και οι δυο.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά και πιστεύω να μπορεί να γίνει σε μεγαλύτερη ή σε μικρότερη κλίμακα ανάλογα με τις ανάγκες, τον χώρο και το κόστος του καθένα! Άψογο project! Ελπίζω να μην έχεις κατοχυρώσει πνευματικά δικαιώματα γιατί σκοπεύω να σε αντιγράψω!! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

αρχικά συγχαρητήρια για την σύλληψη και υλοποίηση της κατασκευής

επειδή εχω σκοπό να μεταφέρω το μηχανοστάσιο στο μπαλκόνι (βλέπε albino) και γλυκοκοιτάζω και εγω την κατασκευή σου.

πως "τρέχει" προς το παρόν?

έκανες κάτι με την υποπίεση που το ρούφαγε?

Link to comment
Share on other sites

αρχικά συγχαρητήρια για την σύλληψη και υλοποίηση της κατασκευής

επειδή εχω σκοπό να μεταφέρω το μηχανοστάσιο στο μπαλκόνι (βλέπε albino) και γλυκοκοιτάζω και εγω την κατασκευή σου.

πως "τρέχει" προς το παρόν?

έκανες κάτι με την υποπίεση που το ρούφαγε?

ο albino ειναι εδω αν θελεις να ρωτησεις κατι για την μεταφορα του μηχανοστασιου στο μπαλκονι

Link to comment
Share on other sites

θα έρθω και σε 'σένα μετα

θέλω να δω τι θα κάνω με φίλτρο και αντλία και αφού κατασταλάξω με το φιλτρο και τις διαστάσεις του θα αναλάβεις τα περι στεγασης

Link to comment
Share on other sites

θα έρθω και σε 'σένα μετα

θέλω να δω τι θα κάνω με φίλτρο και αντλία και αφού κατασταλάξω με το φιλτρο και τις διαστάσεις του θα αναλάβεις τα περι στεγασης

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις?

Link to comment
Share on other sites

αρχικά συγχαρητήρια για την σύλληψη και υλοποίηση της κατασκευής

επειδή εχω σκοπό να μεταφέρω το μηχανοστάσιο στο μπαλκόνι (βλέπε albino) και γλυκοκοιτάζω και εγω την κατασκευή σου.

πως "τρέχει" προς το παρόν?

έκανες κάτι με την υποπίεση που το ρούφαγε?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτ απ όλα να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια.

Φίλε μου Twin με τα υλικά που λες μου πήρε γύρω στους τρεις μήνες να τα βρω ( όχι βέβαια ότι εξαχνα καθημερινά ), τώρα ξέρω που είναι

το κάθε τι.

Τώρα για το υλικό που μου αναφέρει δεν το γνωρίζω ( το έχω δει βέβαια στο youtobe ) αλλά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Όσο για

τα υλικά καλό είναι να τα βάζουμε ( γνώμη δική μου ) σε δυχτακι εάν χρειαστεί να τα βγάζουμε εύκολα.

Φίλε SOTIRI αυτό εννοείται, εδώ είμαι για ότι χρειαστείς.

Φίλε Giwrgaki για το πρώτο σκέλος, σε μια συνάντηση που είχα στο σπίτι μου με το αγαπητό μέλος Nintal και το είχε δει, μου ανάφερε ότι αυτή η κατασκευή μπορεί να υποστηρίξει μέχρι 600 λίτρα.

Στο δεύτερο σκέλος, δεν δουλεύει με πίεση αλλά με υποπιεση. Αυτό το διάστημα που λειτουργεί, αυτό που έχω διαπίστωσή είναι ότι σουφρώνει ελάχιστα προς τα μέσα και το καπάκι και το βαρέλι. Αυτο που θέλω να κάνω για να το αποφύγω αυτό, θέλω να αλλαξω το προφίλτρο με λίγο μεγαλύτερους πόρους. Και εάν δεν γίνει και με αυτό, με μεγαλύτερη διάμετρο στο σωλήνα εισαγωγής να μπαίνει ποιο πολύ ελεύθερα το νερό. Τώρα είναι στην ίδια διάμετρο και οι δυο.

Αναφέρεσαι σε αυτό το κομμάτι?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτ απ όλα να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια.

Φίλε μου Twin με τα υλικά που λες μου πήρε γύρω στους τρεις μήνες να τα βρω ( όχι βέβαια ότι εξαχνα καθημερινά ), τώρα ξέρω που είναι

το κάθε τι.

Τώρα για το υλικό που μου αναφέρει δεν το γνωρίζω ( το έχω δει βέβαια στο youtobe ) αλλά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Όσο για

τα υλικά καλό είναι να τα βάζουμε ( γνώμη δική μου ) σε δυχτακι εάν χρειαστεί να τα βγάζουμε εύκολα.

Φίλε SOTIRI αυτό εννοείται, εδώ είμαι για ότι χρειαστείς.

Φίλε Giwrgaki για το πρώτο σκέλος, σε μια συνάντηση που είχα στο σπίτι μου με το αγαπητό μέλος Nintal και το είχε δει, μου ανάφερε ότι αυτή η κατασκευή μπορεί να υποστηρίξει μέχρι 600 λίτρα.

Στο δεύτερο σκέλος, δεν δουλεύει με πίεση αλλά με υποπιεση. Αυτό το διάστημα που λειτουργεί, αυτό που έχω διαπίστωσή είναι ότι σουφρώνει ελάχιστα προς τα μέσα και το καπάκι και το βαρέλι. Αυτο που θέλω να κάνω για να το αποφύγω αυτό, θέλω να αλλαξω το προφίλτρο με λίγο μεγαλύτερους πόρους. Και εάν δεν γίνει και με αυτό, με μεγαλύτερη διάμετρο στο σωλήνα εισαγωγής να μπαίνει ποιο πολύ ελεύθερα το νερό. Τώρα είναι στην ίδια διάμετρο και οι δυο.

(Κοινώς σφουγγάρι)

Έκανα αυτό ακριβώς το πράγμα, και είναι τώρα εντάξει.

Με την κάθε αλλαγή που κάνω, το βγάζω και το καθαρίζω και όλα εντάξει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...