Jump to content

Λιπασματα


Recommended Posts

Ποια κατα την γνωμη σας. ειναι η καλητερη ωρα να ριχνουμε τα λιπασματα σε ενα φυτεμενο?

Την ωρα που ειναι ανοιχτα τα φωτα ή οταν ειναι κλειστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάσει λογικής αφού ανάψουν τα φώτα και αρχίσουν τα φυτά να φωτοσυνθέτουν

Link to comment
Share on other sites

θα συνφωνησω με τα παραπανω!αν και εχω δει ενυδρεια φιλων που δεν εριχναν σχεδον τιποτα απο λιπασματα και ειχαν φτιαξει τους κρεμαστους κηπους της βαβυλωνας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπασματα τα ριχνουμε οταν τα φωτα ειναι αναμενα και καλο ειναι να τα ριχνουμε κανενα μισαωρο αφου εχουν αναψει.Με τα φωτα αναμενα φωτοσυνθετουν τα φυτα οπωτε ρουφουν και τα λιπασματα και το co2.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα δικά μου ρίχνω μισή ώρα πριν ανάψουν τα φώτα, ώστε να προλάβουν τα λιπάσματα να διαλυθούν στο νερό, έτσι ώστε όταν θα ξεκινήσει

η φωτοσύνθεση να είναι διαθέσιμα στα φυτά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα δικά μου ρίχνω μισή ώρα πριν ανάψουν τα φώτα, ώστε να προλάβουν τα λιπάσματα να διαλυθούν στο νερό, έτσι ώστε όταν θα ξεκινήσει

η φωτοσύνθεση να είναι διαθέσιμα στα φυτά!

Με αυτη τη μεθοδο που λες σου κανει καλυτερο pearling?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, ψωμιά διαφορετική άποψη για το θέμα...

Νομίζω πως εχουμε παρανοησει την διαδικασία της φωτοσύνθεσης. Με τις λίγες γνώσεις που έχω πάνω στο αντικείμενο (βοηθήστε να γίνουν περισσότερες και διορθώστε με αν τα λέω λάθος) κατα την φωτοσύνθεση, στα κύτταρα των φυτών, νερό και διοξείδιο με την επίδραση του φωτός (ενέργεια) παράγουν σάκχαρα όπως η γλυκόζη και οξυγόνο. Φυσικά, πέρα από το φως, το νερό και το διοξείδιο, απαραίτητα στοιχεία για να πραγματοποιηθεί η διαδικασία είναι τα θρεπτικά συστατικά και τα ιχνοστοιχεία, τα οποία όμως προσλαμβάνονται απο τα φυτά με άλλους τρόπους και όχι με την φωτοσύνθεση. Είτε δλδ από τις ρίζες τους (σίγουρα δεν απαιτείται φως) είτε από τα φύλα τους. Γνωρίζει κανείς αν για να απορροφήσουν τα φύλα θρεπτικά συστατικά χρειάζεται φως; Εγώ, νομίζω πως όχι αλλά δεν έχω διαβάσει και κάτι σχετικό...

Αναφέρομαι σε λιπάσματα και όχι στο "υγρό διοξείδιο" που δεν περιλαμβάνεται σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπάσματα δρουν ως καταλύτες κατα τη φωτοσύνθεση, και βοηθούν στην αύξηση των σακχάρων ή των πρωτεινών!

Βέβαια στην περίπτωσή μας αρκεί κατα τη φωτοσύνθεση να υπάρχουν διαθέσιμα τα στοιχεία που θέλουμε για τη λίπανσή μας.

Πάντως σίγουρα είναι καλύτερα, όταν ανάβουν τα φώτα τα λιπάσματα να υπάρχουν σε επάρκεια για να είναι σωστή η φωτοσύνθεση.

Το pearling έχει να κάνει με τη γενικότερη ανάπτυξη των φυτών!Δεν αρκεί μόνο το λίπασμα και η ώρα που θα το ρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάθε μέρα λίγο πριν ανάψουν τα φώτα η λίγο μετά ρίχνετε λίπασμα. Ξανά ρωτώ κάθε μέρα το κάνετε αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εριχνα οταν αναβαν τα φωτα.Καθημερινα ριχνεις λιπασμα,σπας τη δοση που αναγραφετε στο μπουκαλακι δια 6 και ριχνεις καθε μερα εκτος απο την ημερα της αλλαγης νερου.Προσοχη,οι δοσολογιες στα μπουκαλια ειναι για φουλ φυτεμενο ενυδρειο,οπωτε καλο ειναι να ξεκιναμε με την μιση δοσολογια και σιγα σιγα να την αυξανουμε αναλογα την φυτομαζα μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπάσματα δρουν ως καταλύτες κατα τη φωτοσύνθεση, και βοηθούν στην αύξηση των σακχάρων ή των πρωτεινών! Ναι συμφωνώ, αλλά πρέπει να υπάρχουν στους ιστούς των φυτών ή στο νερό;

Βέβαια στην περίπτωσή μας αρκεί κατα τη φωτοσύνθεση να υπάρχουν διαθέσιμα τα στοιχεία που θέλουμε για τη λίπανσή μας. Διαθέσιμα στο φυτό ή στο νερό;

Πάντως σίγουρα είναι καλύτερα, όταν ανάβουν τα φώτα τα λιπάσματα να υπάρχουν σε επάρκεια για να είναι σωστή η φωτοσύνθεση. Έχεις διαβάσει κάπου ότι η πρόσληψη των λιπασμάτων απο τα φύλλα του φυτού ευννοείται από το φως. Είναι απαραίτητο το φως για την λήψη τους από τα φυτά. Από που αντλείς αυτή τη σιγουριά; Μπορείς να μας πεις τις πηγές σου για να ενημερωθούμε και εμείς;

Το pearling έχει να κάνει με τη γενικότερη ανάπτυξη των φυτών!Δεν αρκεί μόνο το λίπασμα και η ώρα που θα το ρίξεις.

Αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία με την οποία τα φυτά απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά και τα ιχνοστοιχεία από το νερό ας μας ενημερώσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάθε μέρα λίγο πριν ανάψουν τα φώτα η λίγο μετά ρίχνετε λίπασμα. Ξανά ρωτώ κάθε μέρα το κάνετε αυτό ;

Αν το ενυδρείο σου δεν είναι υψηλών απαιτησεων και πλήρως φυτεμένο και όχι ιδιαίτερα μεγάλο, οι δόσεις που θα πρέπει να ετοιμάζεις για καθημερινή χρήση θα είναι πολύ πολύ μικρές και θα δυσκολεύεσε να μετρήσεις π.χ. 0,3ml του τάδε λιπάσματος. Αυτό βέβαια είναι το ιδανικό αλλά πάλι μιλάμε για υψηλών προδιαγραφών ενυδρείο. Άσε που κάποια στιγμη θα κουραστείς να ασχολήσε κάθε μερα με τα λιπάσματα. Εγώ πάντως την εβδομαδιαία δόση κάθε λιπάσματος την "σπάζω" στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω επι του θέματος για να απαντήσω .

Ξέρω όμως ότι ο σίδηρος επηρεάζετε απο το φώς .

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως οι περισσότεροι βάζουμε λίπασμα μια άντε δυο φορές την εβδομάδα. Οπότε ποιος ο λόγος αν είναι ανάμενα τα φώτα η όχι. Κάποιο βελτιωτικό που είναι συμπυκνωμένο και διαλύετε στο νερό όπως το λίπασμα παραμένει μέσα στο νερό μέχρι να καταναλωθεί από τα φυτά η να χαθεί με την αλλαγή του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σωστη λιπανση ειναι αυτη που εγραψα πιο πανω,μ αυτον τον τροπο τα φυτα αφομειωνουν καλυτερα το λιπασμα και δεν μενει και τιποτα στο νερο,αλλα και να μεινει το τραβας με την εβδομαδιαια αλλαγη που κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε μου, αν ρίχνεις όλο το λίπασμα σου στην αρχή της εβδομάδας, τις πρώτες ημέρες θα έχεις περίσσεια στοιχείων στο νερό με κίνδυνο να αναπτυχθούν άλγες. Καθώς τα φυτά θα απορροφούν στοιχεία, η περίσσεια θα μειώνετε. Αυτά βέβαια με δεδομένο ότι τα στοιχεία που ρίχνουμε στο νερό παραμένουν σε μορφή που μπορούν να απορροφηθούν από τα φυτά για όλες αυτές τις ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σωστη λιπανση ειναι αυτη που εγραψα πιο πανω,μ αυτον τον τροπο τα φυτα αφομειωνουν καλυτερα το λιπασμα και δεν μενει και τιποτα στο νερο,αλλα και να μεινει το τραβας με την εβδομαδιαια αλλαγη που κανεις.

Θα συμφωνήσω μαζί σου πως αυτό θα ήταν το ιδανικό. Oμως πως μπορώ να ξέρω την ακριβή ποσότητα που θα πρέπει να ρίξω καθημερινά. Επιτα άλλες ανάγκες λίπανσης έχουν κάποια δύσκολα φυτά και άλλες κάποια εύκολα Σωστά ;

Απλά φίλε μου, αν ρίχνεις όλο το λίπασμα σου στην αρχή της εβδομάδας, τις πρώτες ημέρες θα έχεις περίσσεια στοιχείων στο νερό με κίνδυνο να αναπτυχθούν άλγες. Καθώς τα φυτά θα απορροφούν στοιχεία, η περίσσεια θα μειώνετε. Αυτά βέβαια με δεδομένο ότι τα στοιχεία που ρίχνουμε στο νερό παραμένουν σε μορφή που μπορούν να απορροφηθούν από τα φυτά για όλες αυτές τις ημέρες.

Και εδώ θα συμφωνήσουμε , άλλωστε και εγώ δυο φορές την εβδομάδα ρίχνω λιπάσματα και αυτό με τσιγκουνιά. Οπότε το αν θα είναι τα φώτα αναμμένα η όχι δεν έχει να κάνει. Έτσι δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στα φυτά, αλλά έχω διαβάσει κάποια πράγματα.Θα παραθέσω εδώ ένα απόσπασμα απο το βιβλίο "Φυτική παραγωγή" της Β΄ τάξης ΤΕΕ:

Παράγοντες που επιδρούν στη φωτοσύνθεση

1.Ένταση του φωτισμού 2.Θερμοκρασία 3.Έλλειψη νερού 4.Επάρκεια ανόργανων θρεπτικών συστατικών: Έλλειψη πολλών απο τα κυρια θρεπτικά συστατικά (άζωτο,κάλλιο,μαγνήσιο κ.α.) προκαλεί καταστροφή της χλωροφύλλης, κιτρίνισμα και μειωμένη δυνατότητα δέσμευσης της ηλιακής ακτινοβολίας από τα φυτά!

Έτσι λοιπόν λέω, αφού σπάμε τις εβδομαδιαίες ποσότητες λιπασμάτων σε ημερίσιες αναλογίες,καλό θα ήταν όταν η φωτοσύνθεση ξεκινάει (με το άνοιγμα του φωτισμού), τα θρεπτικά να υπάρχουν ήδη διαλυμμένα στο νερό!Αν ρίχναμε τα θρεπτικά μας σε εβδομαδιαίες δόσεις δεν θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα μιας και θα υπήρχαν σε αφθονία (χωρίς να εννοώ οτι θα πρέπει να τα ριχνουμε μια φορά την εβδομάδα).

Φίλε Θοδωρή "γράψε λάθος" για το "σίγουρα" που είπα πιο πάνω.Δε θέλω να μιλάω απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου πως αυτό θα ήταν το ιδανικό. Oμως πως μπορώ να ξέρω την ακριβή ποσότητα που θα πρέπει να ρίξω καθημερινά. Επιτα άλλες ανάγκες λίπανσης έχουν κάποια δύσκολα φυτά και άλλες κάποια εύκολα Σωστά ;

Τι εννοεις πως μπορεις να ξερεις την ακριβη ποσοτητα?Βλεπεις τι γραφει το μπουκαλι,παιρνεις το μισο και το σπας δια 6,αυτο που θα βρεις το ριχνεις καθημερινα με μια συριγγα.

Οσο για φυτα που λες,ναι καποια θελουν λιπασμα και καποια οχι τοσο πολυ,αυτα ομως που δεν θελουν αν τους ριξεις λιπασμα μαζι με τα δυσκολα που θελουν,δεν θα τους κανεις κακο,ισα ισα που θα πανε καλυτερα.Το ιδιο συμβαινει και με το co2 και το φως,καποια θελουν πολυ και καποια λιγο.Αν εχεις ενα ενυδρειο που εχει και δυσκολα και ευκολα φυτα,αναγκαστικα θα πας με αυτα που θελουν τα δυσκολα φυτα γιατι αλλιως θα τα χασεις.Τα ευκολα ομως θα πανε σουπερ και θα πετυχεις την μεγιστη αναπτυξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λίπανση είναι ένα περίπλοκο θέμα δεν θα το αναπτύξω εδώ γιατί είναι όντος τεράστιο και διαφέρει από φυτό σε φυτό.

Σε γενικές γραμμές έχω να πω πως:

1 Αν ρίχνουμε λίπασμα κάθε εβδομάδα δεν παίζει ρόλο πότε το ρίχνουμε

2 Αν ρίχνουμε λίπασμα σε καθημερνή βάση καλύτερα είναι (θεωρητικά) να το ρίχνουμε όταν κλείνουν τα φώτα. Τα φυτά λειτουργούν ανάποδα. Την ημέρα φωτοσυνθέτουν και ασχολούνται περισσότερο με την μετατραπεί του διοξειδίου σε σάκχαρα και λιγότερο με την ανάπτυξη. Το βράδυ με αυτήν την ενέργεια (τα σάκχαρα) αρχίζουν να κτίζουν το φυτό δηλαδή το φυτό μεγαλώνει. Από αυτήν την καύση παράγεται μικρή ποσότητα διοξείδιο.

3 Ένας άλλος λόγος να ρίχνουμε λίπασμα το βράδυ είναι ότι πολλά συστατικά που έχουν μέσα τα λιμάσματα προστατεύονται από χειλικές ενώσεις η οποίες είναι ευαίσθητες στο φως ιδιαίτερα η χειλική ένωση του σιδήρου που το προστατεύει από την οξύδοση.

4 Αν αγνοήσουμε το 3 (γιατί η εταιρίες και καλά έκαναν ανθεκτικές της χειλικές ενώσεις στο φως) τότε μας είναι αδιάφορο το πότε θα ρίξουμε το λίπασμα γιατί τα φυτά από την φύση τους είναι πλασμένα να έχουν ένα ντεπό σε θρεπτικά συστατικά για δύσκολους καιρούς, οπότε δεν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο αν ρίξουμε το λίπασμα βράδυ ή πρωί αυτό που είναι να πάρουν θα το πάρουν στην ώρα που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εξαρταται την μέθοδο λίπανσης που ακολουθεις..

Αν ακολουθεις estimate index , οπου παρέχεις σε περίσια τα λιπάσματα δεν έχει σημασια τι ώρα θα τα ριξεις!

Αν ακολουθεις ppm , δηλαδη ανάλογως τις ελειψης των φυτων , νομίζω καλυτερα ειναι λιγο πριν αναψουν τα φώτα.

Εγω πρωσοπικά ρίχνω όποτε ταίζω και τα ψάρια , όποτε μπώ στο γραφείο που εχω το ένα ενυδρειο , συνηθως πριν τα φώτα, σε άλλα ενυδρεια με ανοιχτα φωτα , αλλα το βραδυ , γενικά οποτε ταιζω .. :whistling:

Αν τους λέιπει κάτι , ας περιμένουν την επόμενη ημερα θα το εχουν .,, :bigemo_harabe_net-127:

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Με την μέθοδο estimate index εννοείς αυτήν του Tom Bar μια μέθοδος που δεν είναι σε καθημερνή βάση οπότε δεν παίζει ρόλο πότε ρίχνουμε το λίπασμα.

Αλλά στην καθημερινή λίπανση θα με ενδιέφερε από πού σημπερένεις ότι είναι καλύτερα να ρίχνεις το λίπασμα πρωί και όχι βράδυ.

Σίγουρα θα έχεις παρατηρήσει το πρωί όταν ανάψουν τα φώτα βλέπεις τα φυτά πιο μεγάλα από ότι ήταν το βράδυ λίγο προτού κλείσουν τα φώτα;

Σαφέστατη ένδειξη ότι τα φυτά μεγαλώνουν το βράδυ περισσότερο από την ημέρα, γιατί την ημέρα μοιράζουν τον χρόνο τους στην ανάπτυξη και στην φωτοσύνθεση, ενώ το βράδυ δαπανούν όλο τους τον χρόνο στην ανάπτυξη και έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από θρεπτικά συστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Με την μέθοδο estimate index εννοείς αυτήν του Tom Bar μια μέθοδος που δεν είναι σε καθημερνή βάση οπότε δεν παίζει ρόλο πότε ρίχνουμε το λίπασμα.

Αλλά στην καθημερινή λίπανση θα με ενδιέφερε από πού σημπερένεις ότι είναι καλύτερα να ρίχνεις το λίπασμα πρωί και όχι βράδυ.

Σίγουρα θα έχεις παρατηρήσει το πρωί όταν ανάψουν τα φώτα βλέπεις τα φυτά πιο μεγάλα από ότι ήταν το βράδυ λίγο προτού κλείσουν τα φώτα;

Σαφέστατη ένδειξη ότι τα φυτά μεγαλώνουν το βράδυ περισσότερο από την ημέρα, γιατί την ημέρα μοιράζουν τον χρόνο τους στην ανάπτυξη και στην φωτοσύνθεση, ενώ το βράδυ δαπανούν όλο τους τον χρόνο στην ανάπτυξη και έχουν μεγαλύτερη ανάγκη από θρεπτικά συστατικά.

H μέθοδος είναι καθημερινά , δευτερα -τεράρτη -παρσκευη ιχνοστοιχεία και σιδηρο , τι υπόλοιπες ημέρες νιτικά , κάλιο φωσφόρο, Σαββάτο τίποτα , Κυριακή αλλαγή.

Το καλό με αυτήν την μέθοδο είναι ότι δεν κάνεις συνέχεια τεστ,

Στην αρχή κάνεις για να υπολογίσεις τις δόσεις σου.

Εχεις τα θρεπτικά όλα σε περίσια..

Βράδυ δεν είμαι στο γραφείο .. :bigemo_harabe_net-74:

Απλά το είχα στο μυαλό μου έτσι, τα προετοιμάζεις πριν την φωτοσύνθεση ...κάπου θα το είχα διαβάσει...

Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται το βράδυ, δεν το έχω παρατηρήσει καθόλου, τα ενυδρεία ανάβουν το μεσημέρι και σβήνουν βράδυ,αλλε εγω δεν είμαι εκει. :sarcasm:

Δεν νομίζω να έχει πολύ σημασία τι ώρα θα το ρίξεις , αν το ρίξεις πριν τα φώτα ,και δεν το τραβήξουν ενώ φωτοσυνθέτουν , δεν θα το τραβήξουν το βράδυ?

Link to comment
Share on other sites

H μέθοδος είναι καθημερινά , δευτερα -τεράρτη -παρσκευη ιχνοστοιχεία και σιδηρο , τι υπόλοιπες ημέρες νιτικά , κάλιο φωσφόρο, Σαββάτο τίποτα , Κυριακή αλλαγή.

Το καλό με αυτήν την μέθοδο είναι ότι δεν κάνεις συνέχεια τεστ,

Στην αρχή κάνεις για να υπολογίσεις τις δόσεις σου.

Εχεις τα θρεπτικά όλα σε περίσια..

Βράδυ δεν είμαι στο γραφείο .. :bigemo_harabe_net-74:

Απλά το είχα στο μυαλό μου έτσι, τα προετοιμάζεις πριν την φωτοσύνθεση ...κάπου θα το είχα διαβάσει...

Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται το βράδυ, δεν το έχω παρατηρήσει καθόλου, τα ενυδρεία ανάβουν το μεσημέρι και σβήνουν βράδυ,αλλε εγω δεν είμαι εκει. :sarcasm:

Δεν νομίζω να έχει πολύ σημασία τι ώρα θα το ρίξεις , αν το ρίξεις πριν τα φώτα ,και δεν το τραβήξουν ενώ φωτοσυνθέτουν , δεν θα το τραβήξουν το βράδυ?

Όχι δεν έχει μεγάλη σημασία αυτό το είπα εξ αρχής, απλά ρωτώ μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω για να μάθω, δηλαδή που στηρίζεται η ιδέα της λίπανσης όταν ανάβουν τα φώτα.

Όπως κατάλαβες είμαι άτομο που αμφισβητώ ακόμη και αυτούς που έχουν σπουδάσει το ανάλογο αντικείμενο και είναι κατά πολύ ανώτερη μου όπως ό Tom Bar, αλλά αν δεν μου δώσεις εξηγήσεις ενώ δεν πείθομαι εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Τα θρεπτικα μεταφέρονται στο σώμα του φυτού με τη διαπνοή, και η απαραίτητη ένεργεια για τη διαπνοή παρέχεται απο τον ήλιο!

Υπάρχει βέβαια αποθηκευμένη ενέργεια στο φυτό, αλλά για καταστάσεις συντήρησής του όταν βρίσκεται σε έλλειψη! Επίσης κάπου έιχα διαβάσει οτι τη νύχτα

οφελούνται τα άνθη και οι καρποί, αλλά όχι οι μίσχοι και τα φύλλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...