Jump to content

Επιλογή φίλτρου.


ThDam

Recommended Posts

Το Σάββατο αγόρασα το ενυδρείο προσφορά του Carrefour. Καλούτσικο φαίνεται, καλή και η τιμή του. Είναι 117 λιτ. και καθαρά υπολογίζω ότι θα μείνουν 96. Και αρχίζουν οι επεμβάσεις. Φίλτρο εξωτερικό σκέφτομαι ένα εκ των EHEIM 2213 classic, EHEIM ecco 2232, και EHEIM professionel 2222. Εσείς πιο λέτε να προτιμήσω από πλευράς ευκολίας συντήρησης και αξιοπιστίας;

Θελουν και τα τρία τις διπλές βάνες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι οπαδός της 'Classic' σειράς γιαυτό σου προτείνω το 2213 από αυτά που πόσταρες,άν και μέσα μου σου λέω να πάς στο 2217 (χεχεχεχε) το οποίο και θα σου μείνει και για το μέλλον αφου μειώνοντας την ροή με τις βάννες μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στα 117 λίτρα..... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το ecco 2233 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 2213. Κάποια μαγαζιά το έχουν μαζί με τις διπλές βάνες σε πολύ καλή τιμή.

Τα άλλα δύο έχουν κάποιες ευκολίες καθότι νεότερα μοντέλα (π.χ.priming). Το 2222 έχει τις διπλές βάνες πάνω. Το άλλο δεν ξέρω ίσως κάποιος που το έχει να μας βοηθήσει.

Βεβαίως υπάρχει και η πρόταση του Μήτσου για το 2217 (1000 λίτρα/ώρα) που θα το έχεις και για το επόμενο ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θοδωρή μάλλον μπορώ να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου αφού τα δυο φιλτράκια που έχω είναι ένα Eheim 2213 και ένα Ecco 2231.

Λοιπόν το 2213 είναι σαφώς πιο δυνατό από το 2231. Το 2231 είναι πιο εύκολο στον τρόπο άντλησης του νερού, αφού δεν χρειάζεται να ρουφάς για να ξεκινήσει, πράγμα που όμως λύνεται αν βάλεις βάνες στο 2213 (IMHO must). Ο χώρος του 2213 είναι μεγαλύτερος από αυτόν του 2231. Η σειρά classic αν δεν κάνω λάθος είναι και πιιο φθηνή από τη σειρά ecco.

Συμπερασματικά και από προσωπική μου πάντα εμπειρία, θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη και θα σου πρότεινα ένα 2217 + βάνες. Το παίρνεις μια φορά και τελείωσες! Από κει και πέρα είναι καθαρά δικό σου θέμα (και οικονομικό), αν και τελικά όποιο κι αν πάρεις από αυτά τα δύο που λες (2213, 2232) τη δουλειά σου θα την κάνει μια χαρά. Απλά εγώ θα ήθελα μεγαλύτερη ανακύκλωση στο νερό, γι αυτό έχω και τα δύο σε 140 λίτρα ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το BlueWave07 που έχω εγώ πιστεύετε πως είναι καλό;

ή είναι της πλάκας;

Αυτά τα εξωτερικά που είναι κάτι θηρία θα είναι σούπερ ε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...