Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείου


JDP

Recommended Posts

Μέχρι σήμερα προτείνουμε οι πολλοί σε νέους χομπίστες όταν ξεκινάνε ένα καινούριο ενυδρείο και πρέπει να στρωθεί (ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου) την μέθοδο της αμμωνίας.

Μήπως είναι πια καιρός να αναθεωρήσουμε την άποψη αυτή?

Πλέον οι εταιρείες του χώρου έχουν δημιουργήσει δεκάδες σκευάσματα πλούσια σε βακτήρια που με την χρήση τους επιταχύνετε η όλη διαδικασία.

Για παράδειγμα αντί να περιμένεις 1 μήνα με σκέτο νερό ή με αμμωνία μπορείς μέσα σε 1,5 - εβδομάδες με προσθήκη στο ενυδρείο κάθε 2 ημέρες βακτηρίων να έχεις το ενυδρείο έτοιμο να δεχτεί σιγά-σιγά ψάρια.

Το έχω δοκιμάσει σε αρκετά νέα ενυδρεία μέχρι τώρα με μηδενικές απώλειες.

Ξέρω πως αυτό που προτείνω είναι αρκετά καινοτομικό αλλά μήπως θα έπρεπε σιγά-σιγά να ξεκολλήσουμε από την αμμωνία?

Σίγουρα η καλύτερη μέθοδος είναι το μπόλιασμα χωρίς αμφισβήτηση αλλά αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή μήπως τελικά θα πρέπει να στραφούμε στα σκευάσματα με βακτήρια αντί στην αμμωνία?

Θα ήθελα την γνώμη σας έτσι ώστε να δούμε μήπως τελικά έχουμε μείνει λίγο πίσω στο θέμα "στρώσιμο ενυδρείου" με ότι επιπτώσεις έχει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραιο το θεμα ιδιαιτερα μετα την εντυπωσιακη απαντηση του κου BLEHER.

ποιο ειναι το σωστο τελικα?

γιατι οι συσκευασιες με τα ετοιμα βακτηριδια λενε βαλε σημερα και αυριο βαλε ψαρακια?

:thumbup:

προσωπικα οποτε εχω στρωσει νερο το εχω κανει με ετοιμο υλικο απο αλλο φιλτρο χωρις προβληματα και απωλειες.

Αν θες απλα να διατηρησεις τα ψαρια καλα και οχι να τα ζευγαρωσεις,ενα σωστα προετοιμασμενο νερο στο ενυδρειο (οχι φρεσκο απο το δικτυο) ειναι αυτο που χρειαζεσαι πριν προσθεσεις τα ψαρια.Δεν ανησυχω τοσο για τον κυκλο του αζωτου παρα περισσοτερο για το ph, την σκληροτητα και τη θερμοκρασια.

HEIKO

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Η απάντηση του Bleher έκανε ακόμα μεγαλύτερες τις αμφιβολίες μου για την μέθοδο της αμμωνίας.

Μήπως τελικά κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος?

Και σκεφτείτε πόσο κόσμος είναι που αποφεύγει να ξεκινήσει ένα ενυδρείο γιατί τα πιο πολλά φόρουμ προτείνουν αυτή την μέθοδο ενώ ΙΣΩΣ τελικά δεν θα έπρεπε να γίνετε έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως αυτό που προτείνω είναι αρκετά καινοτομικό αλλά μήπως θα έπρεπε σιγά-σιγά να ξεκολλήσουμε από την αμμωνία?

Σίγουρα η καλύτερη μέθοδος είναι το μπόλιασμα χωρίς αμφισβήτηση αλλά αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή μήπως τελικά θα πρέπει να στραφούμε στα σκευάσματα με βακτήρια αντί στην αμμωνία?

Θα ήθελα την γνώμη σας έτσι ώστε να δούμε μήπως τελικά έχουμε μείνει λίγο πίσω στο θέμα "στρώσιμο ενυδρείου" με ότι επιπτώσεις έχει αυτό.

Αν και νέος στο χώρο, μελετώ τώρα εδώ και δύο χρόνια πριν υλοποιήσω το όνειρο μου. Ένα ενυδρείο. Άγχος με κρατούσε μόνο και μόνο η φράση "στρώσιμο". Για να είμαι ειλικρινής είδα και άκουσα τόσα πολλά που έναν αρχάριο τον αγχώνει περεταίρω. (Αυτό να προσεχθεί). Το κατάστημα όπου αγόρασα και το ενυδρείο μου, μου ανέφερε όλους αυτούς τους τρόπους στρωσίματος. ΑΛΛΑ μου είπε επίσης και για το έργο της έρευνας πολλών χρόνων, αυτά τα σκευάσματα που στρώνουν το ενυδρείο "γρηγορότερα". Στην αρχή είμουν επιφυλακτικός. Για πέντε έξι μήνες γύρεψα όλα τα site περι του θέματος αυτού. Όλες οι εταιρείες αξιόπιστες και μή, παρουσιάζουν αυτά τα σκευάσματα ως πολύ αποτελεσματικά. Είναι δυνατόν όλες μα όλες οι εταιρείες να λένε ψέματα, ή είναι αδύνατον σε αυτόν επιστημονικό τον κόσμο που ζούμε να ανακαλυφθεί ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα κάτι το πρωτοποριακό? Γιατί βρε παιδιά στο τέλος της ημέρας τόσα φάρμακα για τόσες ασθένειες ανακαλύπτονται γιατί τόση απαξίωση σε αυτά? Μήπως δοκιμάστηκαν και δεν έφτασαν στο ζητούμενο?

(Σημειώνω ότι και εγώ προσωπικά δεν τα πολυεμπιστεύτηκα) λόγω κυρίως του site αυτού. Μην με κατακεραυνώσετε, πιστέψτε με γιατί είμαι σίγουρος ότι και άλλοι θα ένοιωσαν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το θεμα ιδιαιτερα μετα την εντυπωσιακη απαντηση του κου BLEHER.

ποιο ειναι το σωστο τελικα?

γιατι οι συσκευασιες με τα ετοιμα βακτηριδια λενε βαλε σημερα και αυριο βαλε ψαρακια?

:thumbup:

προσωπικα οποτε εχω στρωσει νερο το εχω κανει με ετοιμο υλικο απο αλλο φιλτρο χωρις προβληματα και απωλειες.

Αυτό το έθηξα πριν μέρες και σχεδον να φάω ξύλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έθηξα πριν μέρες και σχεδον να φάω ξύλο!!!

:thumbup: ........ Είσαι λίγο υπερβολικός...

Είχες ρωτήσει αν είναι αλήθεια ότι μπορείς να βάλεις ψάρια μετά από 24 ώρες (όπως ισχυρίζεται το διαφημιστικό φυλλάδιο της εταιρείας για τη χρήση συγκεκριμένου υγρού) και σου έιχα απαντήσει "Οχι!".

Δεν σου έριξα ούτε μία μπουνιά..! :band::)

Και η αλήθεια είναι αυτή, ότι δηλαδή δεν μπορείς σε 24 ώρες να βάλεις ψάρια, γιατί απλά δεν υπάρχει η ανάλογη βιολογία για να καθαρίσει το φορτίο του νερού. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αυτά (=υπερβολές) τα γράφουν για καθαρά διαφημιστικούς λόγους και γιατί δεν κόπτονται και τόσο για την υγεία των ψαριών (ΙΜΟ).

Τώρα σχετικά με το ερώτημα του Γιάννη, η δική μου εμπειρία έχει δείξει το αντίθετο. Εχω δοκιμάσει 3 φορές να στρώσω ενυδρείο μόνο με ζουμί τέτοιο όταν ξεκίνησα κι εγώ και είδα ότι το μόνο που κατάφερα ήταν να δημιουργηθεί μια πολύ μικρή στοιχειώδης αποικία, που όμως χρειαζόταν και αυτή την ανάλογη τροφή για να μεγαλώσει και να φτάσει σε επίπεδο να μπορεί να αντέξει το ανάλογο φορτίο. Με λίγα λόγια, πιστεύω ότι κάπως βοηθούν, κάτι κάνουν, αλλά δεν φτάνει από μόνο του αυτό για να στρώσεις σωστά και ολοκληρωμένα ένα ενυδρείο και να το ξεκινήσεις χωρίς ρίσκα για μια νορμάλ ιχθυοφόρτιση. Γι' αυτό το λόγο τα θεωρώ απαραίτητα μεν, αλλά με συμπληρωματικό ρόλο στην όλη διαδικασία.

Ο καλύτερος τρόπος είναι το μπόλιασμα από στρωμένο φίλτρο (ΙΜΟ).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ........ Είσαι λίγο υπερβολικός...

Είχες ρωτήσει αν είναι αλήθεια ότι μπορείς να βάλεις ψάρια μετά από 24 ώρες (όπως ισχυρίζεται το διαφημιστικό φυλλάδιο της εταιρείας για τη χρήση συγκεκριμένου υγρού) και σου έιχα απαντήσει "Οχι!".

Δεν σου έριξα ούτε μία μπουνιά..! :band::)

Αυτό το είπα για χάρη λόγου. Και φυσικά έχεις δίκαιο. Το θέμα όμως με το συγκεκριμμένο σκεύασμα της σερα νομίζω έβγαλε και τα σκηνιά και τα παλλούκια. Μου φάνηκε και ακόμα μου φαίνεται πάρα πολύ απομακρισμένο το ενδεχόμενο της δημιουργίας σε κλάσματα δευτερολέπτου 24 ωρών, τόσων ποσοτήτων βακτηρίων που να καλύπτουν τις ανάγκες του "φρέσκου" ενυδρείου. Αν μπορούν ας αποδείξουν το αντίθετο!!!

Και πάλι συγνώμη και συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Η απάντηση του Bleher έκανε ακόμα μεγαλύτερες τις αμφιβολίες μου για την μέθοδο της αμμωνίας.

Μήπως τελικά κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος?

Και σκεφτείτε πόσο κόσμος είναι που αποφεύγει να ξεκινήσει ένα ενυδρείο γιατί τα πιο πολλά φόρουμ προτείνουν αυτή την μέθοδο ενώ ΙΣΩΣ τελικά δεν θα έπρεπε να γίνετε έτσι?

Και προσωπικά σε αυτό το στάδιο βρίσκω καίρια την ερώτηση σου στον κο Bleher και σε ευχαριστούμε!

Τώρα, δεν ξέρω βέβαια αν χάνουμε το δάσος, αλλά σίγουρα χάνουμε χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σε όλη τη σταδιοδρομία μου σαν χομπίστας, δεν χρησιμοποίησα ποτέ αμμωνία χημικής προέλευσης, για να στρώσω κάποιο ενυδρείο μου, θαλασσινό ή τροπικό.

Ο τρόπος που εφάρμοζα παλιά, πριν κυκλοφορήσουν τα ένζυμα, έτοιμα βακτήρια, επιταχυντές..., ήταν το συστηματικό "τάισμα", του ενυδρείου με λίγα flakes.

'Όταν το ενυδρείο θόλωνε και ξεθόλωνε, τότε έβαζα τα πρώτα ανθεκτικά ψαράκια, και κατόπιν πρόσθετα σιγά σιγά περισσότερα με μεγάλη προσοχή και παρατήρηση.

Η διαδικασία αυτή, κρατούσε αρκετές εβδομάδες για το στρώσιμο του γλυκού και αρκετούς μήνες για το στρώσιμο του θαλασσινού,

Τα σημερινά σκευάσματα που υπόσχονται πολλά, δυστυχώς δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και τα βλέπω πάντα με κάποια επιφύλαξη. Οι πληροφορίες για την αποτελεσματικότητά τους, που έχω συλλέξει από άτομα, κυρίως αρχάρια στο χόμπι, είναι μάλλον κακές. Για το λόγο αυτό, τα θεωρώ σαν μέσα υποβοήθησης και επιτάχυνσης της διαδικασίας του κύκλου κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και όχι σαν μέσα που καταργούν την όλη διαδικασία.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σε όλη τη σταδιοδρομία μου σαν χομπίστας, δεν χρησιμοποίησα ποτέ αμμωνία χημικής προέλευσης, για να στρώσω κάποιο ενυδρείο μου, θαλασσινό ή τροπικό.

Ο τρόπος που εφάρμοζα παλιά, πριν κυκλοφορήσουν τα ένζυμα, έτοιμα βακτήρια, επιταχυντές..., ήταν το συστηματικό "τάισμα", του ενυδρείου με λίγα flakes.

'Όταν το ενυδρείο θόλωνε και ξεθόλωνε, τότε έβαζα τα πρώτα ανθεκτικά ψαράκια, και κατόπιν πρόσθετα σιγά σιγά περισσότερα με μεγάλη προσοχή και παρατήρηση.

Η διαδικασία αυτή, κρατούσε αρκετές εβδομάδες για το στρώσιμο του γλυκού και αρκετούς μήνες για το στρώσιμο του θαλασσινού,

Τα σημερινά σκευάσματα που υπόσχονται πολλά, δυστυχώς δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και τα βλέπω πάντα με κάποια επιφύλαξη. Οι πληροφορίες για την αποτελεσματικότητά τους, που έχω συλλέξει από άτομα, κυρίως αρχάρια στο χόμπι, είναι μάλλον κακές. Για το λόγο αυτό, τα θεωρώ σαν μέσα υποβοήθησης και επιτάχυνσης της διαδικασίας του κύκλου κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και όχι σαν μέσα που καταργούν την όλη διαδικασία.

Φιλικά

Νίκος

Συμφωνώ μαζί σου φίλε Νίκο. Για την ώρα αυτά πρέπει να χρησιμοποιούνται ώς ενυσχυτικά παρασκευάσματα στο στρώσιμο και όχι ως μοναδική επιλογή!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σε όλη τη σταδιοδρομία μου σαν χομπίστας, δεν χρησιμοποίησα ποτέ αμμωνία χημικής προέλευσης, για να στρώσω κάποιο ενυδρείο μου, θαλασσινό ή τροπικό.

Ο τρόπος που εφάρμοζα παλιά, πριν κυκλοφορήσουν τα ένζυμα, έτοιμα βακτήρια, επιταχυντές..., ήταν το συστηματικό "τάισμα", του ενυδρείου με λίγα flakes.

'Όταν το ενυδρείο θόλωνε και ξεθόλωνε, τότε έβαζα τα πρώτα ανθεκτικά ψαράκια, και κατόπιν πρόσθετα σιγά σιγά περισσότερα με μεγάλη προσοχή και παρατήρηση.

Η διαδικασία αυτή, κρατούσε αρκετές εβδομάδες για το στρώσιμο του γλυκού και αρκετούς μήνες για το στρώσιμο του θαλασσινού,

Τα σημερινά σκευάσματα που υπόσχονται πολλά, δυστυχώς δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και τα βλέπω πάντα με κάποια επιφύλαξη. Οι πληροφορίες για την αποτελεσματικότητά τους, που έχω συλλέξει από άτομα, κυρίως αρχάρια στο χόμπι, είναι μάλλον κακές. Για το λόγο αυτό, τα θεωρώ σαν μέσα υποβοήθησης και επιτάχυνσης της διαδικασίας του κύκλου κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και όχι σαν μέσα που καταργούν την όλη διαδικασία.

Φιλικά

Νίκος

Θα συμφωνησω με το Νικο για ολα οσα λεει, και να προσθεσω πως απο την δικη πλευρα, οποτε εχω στρωσει ενυδρεια ειτε γλυκου νερου, ειτε θαλασσινου. Η μονη κινηση που εκανα, ηταν να ταιζω με λιγα flakes χωρις ακομα ψαρια το εκαστοτε ενυδρειο μου με ολα τα φιλτρα σε λειτουργεια. Βεβαια παντα ημουν λιγο υπερ του φιλτραρισματος και οχι σε οτι προτεινουν οι εταιριες. Γεγονος που σιγουρα βοηθουσε καπως στην ποιο συντομη διαδικασια του στρωσιματος αφου τα βακτηριδια ειχαν σαφως περισοτερη επιφανεια για αναπτυξη. Ισως να επαιζε ρολο η καλυτερη οξυγωνωση των υλικων και του ενυδρειου. Οχι μεγαλες διαφορες αλλα σιγουρα μετα απο προσωπικη παρατηρηση ηταν υπαρκτες.

Οποτε το στρωσιμο που εκανα με τροφη αποδειχτηκε εως τωρα αλανθαστο και τελικα αυτο ειναι που προτεινω σε οποιον θελει την δικη μου γνωμη. Απο την δικη μου εμπειρια επισης, ολα αυτα τα σκευασματα που βοηθουν στο στρωσιμο και στη βιολογια, δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο κανενα. Μαλιστα μερικες φορες ειχα την εντυπωση πως δε εκαναν και τιποτα. Βεβαια απο την τελευταια φορα που ειχα χρησιμοποιηση τετοια σκευασματα εχουν περασει 4 χρονια, αλλα απο οτι εχω δει, δεν εχουν βγει και καποια αλλα. Ισως την καλυτερη διαφορα να την ειχα δει με τα προιοντα της Aqua-Vital, αλλα και αυτο το λεω με επιφυλαξη.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεκίνησα το χόμπι αυτό από την Γερμανία όπου ζούσα πριν μερικά χρόνια σας ενημερώνω ότι εκεί ούτε συζήτηση για αμμωνία δεν γίνετε. Πρώτο άκουσα την αμμωνία εδώ στην Ελλάδα.

Προσωπικά λοιπόν δεν έχω στρώση ενυδρείο με αμμωνία. Και επειδή είμαι οπαδός του πλούσια φυτεμένού ενυδρείου. Στρώνω το ενυδρείο μου με τον εξής τρόπο. Από την αρχή λοιπόν τοποθετώ μπόλικα φυτά στο ενυδρείο, ρίχνω μέσα έτυμα βακτηρίδια και λίγο τροφή μετά από 3 μέρες αρχίζω της μέτρησης ώστε να παρακολουθώ την κατάσταση. Στην έβδομη μέρα περίπου τοποθετώ τα ψάρια σε ένα ενυδρείο που το ΝΟ2 είναι 0 και το ΝΟ3 είναι γείρω στα 7. Εδώ τώρα θέλει προσοχή και καθημερινή παρακολούθηση για τυχών αυξήσεις των νιτρικών ώστε να προβούμε σε αλλαγές νερού. Συνήθως κάνω της πρώτες μέρες κάποιες αλλαγές νερού. Για να μην τα πολλή λέω ποτέ δεν έχασα ψάρια και το ΝΟ2 ήταν πάντα 0 ενώ το ΝΟ3 γύρο στα 10.

Τέλός σημειώνω ότι ή παραπάνω μέθοδος αφορά μια καθαρά προσωπική εμπειρία και σε καλά φυτεμένο ενυδρείο. Δεν γνωρίζω εάν η μέθοδος αυτή είναι εφαρμόσιμοι σε ενυδρεία π.χ. τύπου Τανγκανίκα.

Η μέθοδός της αμμωνίας με φαίνεται λογική από την στιγμή που δεν έχουμε κάποια φυτά μέσα στο ενυδρείο μας. Πάντως ένα είναι σίγούρο τα βακτηρίδια θέλούν τροφή και αυτήν θα την βρούνε είτε από την αμμωνία είτε από τα ψάρια είτε από την τροφή.

Η αλήθεια είναι ότι ή μέθοδος της αμμωνίας έχει μια πρακτικότητα στους αρχάριους άπου δύσκολα μπορείς να κάνεις να κάνει λάθή. Εάν λοιπόν δεν προκαλεί ενδεχόμενες βλάβες στα ψάρια δεν βλέπω των λόγό γιατί να μην χρησιμοποιείτε.

Υ.Γ.

Τελικά τη γίνετε ρε παιδιά οι περισσότεροι προτείνουμε στους αρχάριους να στρώσουν το ενυδρείο τους με αμμωνία ενώ η ίδιοι μας δεν το στρώνουμε με αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

Τελικά τη γίνετε ρε παιδιά οι περισσότεροι προτείνουμε στους αρχάριους να στρώσουν το ενυδρείο τους με αμμωνία ενώ η ίδιοι μας δεν το στρώνουμε με αμμωνία.

Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Κανείς από εμάς δεν πρόκειται να περιμένει 1 μήνα με αμμωνία να βάλει ψάρια σε ενυδρείο. Γιατί λοιπόν ο νέος-αρχάριος και διψασμένος να δει ψάρι στο ενυδρείο του θα πρέπει να περιμένει 1 μήνα? Τι είναι διαδικασία μύησης στον απόκρυφο κόσμο των ενυδρείων?

Μήπως τελικά τα πράγματα να είναι πιο εύκολα από ότι πολλοί από εμάς τα παρουσιάζουμε και ξαναλέω ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ από την αμμωνία? Το να σταματήσουν να χρησιμοποιούν τα φίλτρα βυθού κάποτε ήταν μεγάλο βήμα. Πολλοί μέχρι και σήμερα τα χρησιμοποιούν. Είναι όμως αυτό σωστό? Είναι ο καλύτερος τρόπος φίλτρανσης ?

Μήπως τελικά ήρθε η ώρα να πούμε και εμείς ΤΕΛΟΣ Η ΑΜΜΩΝΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

...Γιατί λοιπόν ο νέος-αρχάριος και διψασμένος να δει ψάρι στο ενυδρείο του θα πρέπει να περιμένει 1 μήνα? Τι είναι διαδικασία μύησης στον απόκρυφο κόσμο των ενυδρείων?...

Συνήθως αυτό γίνεται γιατί μεγάλο μέρος από τους νέους στο χόμπι δεν έχουν κάποιον να τους προμηθεύσει με την κατάλληλη έτοιμη αποικία (εγώ αυτό προτείνω συνήθως και σαν δεύτερη λύση την αμμωνία) ώστε να στρώσουν το φίλτρο τους. Και μη ξέροντας άλλο σοβαρό τρόπο, προχωρούν σε αυτόν (τα "ζουμιά" επαναλαμβάνω δεν μπορούν κατά τη γνώμη μου να στρώσουν από μόνα τους επαρκώς ένα ενυδρείο).

...Μήπως τελικά ήρθε η ώρα να πούμε και εμείς ΤΕΛΟΣ Η ΑΜΜΩΝΙΑ?

Πολύ ευχαρίστως θα απαντούσα, αλλά κάτι άλλο θα πρέπει να αντι-προτείνουμε στη θέση του. Και ερωτώ:

- Είναι αυτό το να τροφοδοτούμε το ενυδρείο με τροφές ώστε να παραχθεί τελικά αμμωνία και να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου?

Η δική μου απάντηση είναι μάλλον όχι. Και αυτό γιατί δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να ρίξω τροφή μέσα στο νερό, να περιμένω να σαπίσει, να παραχθεί αμμωνία ώστε να ξεκινήσει ο κύκλος κλπ κλπ. Και πόσο σίγουροι είμαστε ότι από τις σαπισμένες τροφές δεν θα προκύψουν άλλα προβλήματα στο ενυδρείο με την εμφάνιση παθογόνων ή σκουληκιών? Το φούνγκους (και όχι μόνο) καραδοκεί σε τέτοιες λύσεις νομίζω ή κάνω λάθος? Στο κάτω-κάτω, πάλι αμμωνία παράγεται και με αυτόν τον τρόπο, έτσι δεν είναι? Γιατί να μην τη ρίξω καθαρή μέσα εξ' αρχής και να ξεμπερδεύω?... Θα ήθελα τον προβληματισμό σας εδώ.

Και επαναλαμβάνω ότι θεωρώ το μπόλιασμα σαν καλύτερη λύση όλων και το προτιμώ/προτείνω πλέον. Αλλά προσπαθώ να απαντήσω στον Γιάννη για να προχωρήσουμε και την κουβέντα, καθ' ότι αρκετά ενδιαφέρουσα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λέτε ότι ο Bleher λέγοντας τα παρακάτω είναι λάθος ?

To start a new aquarium, first of all you must decite what biotope/fish species you want to keep. Because accordingly you "make" your water. I am sure you know than East African Riff Cichlids need a special water, and Discus from the Amazon again a very different water...
In addition: remember that the most simple (general) way to start a aquraium is:

1. clean the aquarium very well (but NOT with detergents or soap...);

2. place in washed sand(or gravel (or both) ? for lots of plants there are some good soils sold in the good shops...;

3. Plant the aquarium as you want (accordingl to the fishes you want to keep - some do not want plnats...);

4. Fill it up (slowly - place newspaper over the planted plants so you do not stir up the plantation...) with water and let the filter rund for about two weeks (if you have lots of plants you should have also CO2);

5. Providing you have the correct temperture for the fishes you want to keep, than you can place them into your aquarium and injoy...

I am not concerned about the nitrogen cycle than, rather than to the pH, the conductvity and temperature (as mentioned in my book).
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας πάντα προσωπικά πρέπει να πώ ότι ΠΟΤΕ δεν έχω χρησιμοποιήσει αμμωνία και το πρώτο μου ενυδρείο σάν αρχάριος το έστρωσα με ψάρια+ζουμιά+φυτά.Απο τότε και στο εξείς πάντοτε στρώνω ενυδρεία με 'μπόλιασμα' και πρέπει επίσης να πώ ότι χρησιμοποιώ και ένα συγκεκριμένο είδος βακτηριδίων που κυκλοφορεί στο εμπόριο σάν ενίσχυση,

Συμφωνώ απόλυτα με τον Bleher γιαυτό και πάντοτε προσπαθώ να φτιάχνω ενυδρεία-βιότοπους και όχι ενυδρεία για 'οφθαλμόλουτρο'.

Κλείνοντας έχω να πώ ότι στην Αμερική χρησιμοποιούν υλικά όπως το 'Biospira' το οποίο και αποδεδειγμένα στρώνει ενυδρείο μέσα σε λίγες ώρες (ανάλογα με τα λίτρα),υπάρχει άλλη μορφή για ενυδρεία γλυκού και άλλη για θαλασσινού,είναι προϊών που θέλει αυστηρά ψυγείο και έχει μικρή ημερομηνία λήξης.Δυστυχώς δέν υπάρχει στην ευρώπη.

Εν κατακλείδι και σε όσους φίλους μου θέλουν να στρώσουν ενυδρεία προσωπικά προτείνω ΜΟΝΟ το μπόλιασμα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να γίνει μια έρευνα και σε σελίδες προερχόμενες από αλλά κράτη όπως Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Αμερική Αυστραλία Μεξικό. Όσοι λοιπόν γνωρίζουν μια από αυτές της γλώσσες ας το ψάξούν λίγο. Δεν θέλω να υποβαθμίσω εμάς του Έλληνες, αλλά νομίζω δεν βλάπτει να γνωρίζούμε πως στρώνουν αυτή τα ενυδρεία τους.

Πιστεύω θα ήταν ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια παρεξήγηση σχετικά με τη τροφή .

Ρίχνουμε τόση ποσότητα που πριν να σαπίσει να έχει καταναλωθεί από τα βακτήρια . :thumbup:

Μόλις βρω χρόνο θα σας γράψω και την εμπειρία μου σχετικά με τα βακτήρια που κυκλοφορούν στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω αντί να ψαχνόμαστε να ρωτήσουμε τον κύριο Heiko Bleher να μας κάνει μια ανάλυση , για το λογο , του ότι μας προβλημάτισε με το στρώσιμο του νερού . Μήπως υπάρχει κάτι στο μυαλό του που νομίζει ότι γνωρίζουμε και δεν το ανάφερε ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω αντί να ψαχνόμαστε να ρωτήσουμε τον κύριο Heiko Bleher να μας κάνει μια ανάλυση , για το λογο , του ότι μας προβλημάτισε με το στρώσιμο του νερού . Μήπως υπάρχει κάτι στο μυαλό του που νομίζει ότι γνωρίζουμε και δεν το ανάφερε ?

:thumbup::)

Να μας πει με ποιο τροπο ακριβως με λεπτομερειες στρωνει τα δικα του ενυδρεια.

Πιστευω θα μας βοηθησει-καλυψει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Το μπολιασμα συμφωνουμε ολοι οτι ειναι ο καλητερος τροπος στρωσιματος αυτο ειναι κατι το οποιο δε χωραει αμφισβητηση τουλαχιστον σε μεγαλο βαθμο ... διοτι μπορει ευκολα να γυρισει καποιος και να πει και τι γινετε αν απο αυτον που θα παρω το μπολιασμα εχει καποια αρωστια μεταδοτικη στο ενυδρειο του ? Ειναι και αυτο ενα ερωτημα ...

Απλα εκτος απο το μπολιασμα που ειναι δυσκολο να βρει καποιος αρχαριος ερευνουμε να βρουμε ποιος ειναι ο καλητερος τροπος για καποιον να στρωσει το ενυδρειο του . Ειναι λαθος η αμμωνια ? Προσωπικα πιστευω ΟΧΙ και ουτε κακο κανει . Τα βοηθητικα ζουμια που κυκλοφορουν στην αγορα κανουν δουλεια ? Η προσωπικη μου απαντηση ειναι ΝΑΙ το πρωτο μου ενυδρειο το ειχα στρωσει μονο με ζουμια φυσικα μου πηρε ενα μηνα και πιστευω οτι δεν ειχα απωλεια που να οφειλετε στο τροπο στρωσιματος. .Επανω σαυτο το θεμα εχει κανει και μια ενδιαφερουσα ερευνα ο Σταματης που περιμενω με αγωνια να διαβασω :thumbup:

Εδω θα πω μηπως ο Κος Bleher δε καταλαβε σωστα την ερωτηση ? Δηλαδη οπως μας τα λεει η αμμωνια δε κανει κακο στα ψαρια ?

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου σε σχέση με τα σκευάσματα που λέγονται ζωντανά βακτήρια (και το τονίζω ΒΑΚΤΗΡΙΑ και όχι βακτηρίδια ) έχει ως εξής .

Κάποτε ξεκίνησα ταυτόχρονα 108 ενυδρεία και αποφάσισα να δοκιμάσω τα διάφορα σκευάσματα που κυκλοφορούσαν στην αγορά .

Επειδή όμως είναι δύσκολο να βγάλεις συμπεράσματα αν δεν είναι ίδιες ακριβώς οι συνθήκες είπα να τα χωρίσω σε ομάδες και να αποκομίσω πιο γενικά συμπεράσματα. Άλλωστε υπήρχε πίεση χρόνου και δεν επέτρεπε λεπτομερέστερη παρατήρηση και δυστυχώς δεν υπάρχουν και οι σημειώσεις από τότε για να σας πω τα ακριβή στοιχεία .

Από αυτά που θυμάμαι θα σας πω ότι τα ενυδρεία χωρίστηκαν σε 6 ομάδες των 16 ενυδρείων όπου σε κάθε ομάδα έγινε χρήση ενός σκευάσματος .

Σε 3 ομάδες χρησιμοποιήθηκαν 3 σκευάσματα σε υγρή μορφή από 3 διαφορετικές εταιρίες σε μια ομάδα χρησιμοποιήθηκε σκεύασμα σε σκόνη και σε μια ομάδα σκεύασμα σε κάψουλα στην 6η δεν χρησιμοποιήθηκε τίποτα τα υπόλοιπα ήταν θαλασσινά.

Δεν θυμάμαι ακριβώς τι συνέβη την 7η 10η ή τη 14η μέρα για να σας πω τις μετρήσεις αυτό όμως που θυμάμαι σαν συμπέρασμα είναι ότι ο κύκλος του αζώτου δεν συντομεύθηκε πουθενά .Στον ίδιο χρόνο + - 24ωρες είχε πέσει και το ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 .

Υπήρχε όμως μια διαφορά εκεί που δεν έγινε χρήση σκευασμάτων τα επίπεδα νιτρίτη και αμμωνίας ήταν κατά πολύ υψηλότερα από τα ενυδρεία που έγινε χρήση σκευασμάτων .

Και άλλη μια διαφορά εκεί που έγινε χρήση κάψουλας είχαμε τα χαμηλότερα επίπεδα αμμωνίας και εκεί που έγινε χρήση υγρών είχαμε τα χαμηλότερα επίπεδα ΝΟ2 η δε σκόνη που χρησιμοποιήθηκε ναι μεν δεν είχαμε διαφορές ήταν περίπου τα ίδια πράγματα με τα άλλα σκευάσματα , είχαμε όμως πρόβλημα με το νερό που παρέμεινε θολό για όλες τις ημέρες .

Οι μετρήσεις γίνονταν καθημερινά σε 2 ενυδρεία από κάθε ομάδα και αν υπήρχε κάτι διαφορετικό σε αυτές τις 2 μετρήσεις προχωρούσαμε και στα άλλα ενυδρεία της ομάδας , για να καταλήξουμε στο μέσο όρο .

Στα ενυδρεία μπήκε αμέσως ψάρι μόλις έπεσε το ΝΟ2 αν θυμάμαι καλά κάπου στις 20 ημέρες και όπου έγινε χρήση σκευασμάτων είχαμε περισσότερα ψάρια ενώ σε αυτά που δεν έγινε χρήση σκευασμάτων βάλαμε λιγότερα ψάρια .

Σε γενικές γραμμές δεν είχαμε προβλήματα εκτός από τα ψάρια του κρύου νερού που υπήρχαν από 2 σε κάθε ομάδα αλλά αυτό ήταν από λάθος εκτίμηση στην ιχθυοφόρτηση .

Προσωπική άποψη πιστεύω ότι ένα ενυδρείο γλυκού νερού θέλει 3 μήνες για να στρώση και να βάλουμε το μέγιστο αριθμό ψαριών .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταματη χαρα στο κουραγιο σου και στην υπομονη σου να κανεις ενα τετοιο πειραμα. Τα συμπερασματα βεβαια δινουν μια εικονα του ολου θεματος που πρωτη φορα βγαινει στο χωρο μας. Μπραβο σου! :thumbup::band:

Αν και θα ηθελα να προσθεσω κατι πολυ συμαντικο στην κουβεντα μας. Ο κυκλος του αζωτου ξεκιναει με την αμμωνια, αλλα τα οργανικα αποβλητα δεν ειναι αμμωνια. Αλλα ετεροτροφικα βακτηριδια και μικροοργανισμοι μετατρεπουν την ουρια, οργανικα, ανοργανα, λιπιδια κτλ σε αμμωνια και ξεκιναει ο κυκλος του αζωτου. Οποτε μπορει να μην εχουμε αμμωνια και να ειναι στρωμενο ενα ενυδρειο οταν ξεκιναμε, αλλα οταν ξεκινας με ψαρακια (σε διαφορα φορα παγκοσμια που εχω διαβασει κατα αραια διαστηματα, βλεπω αναφορες σε αυτο), υπαρχει μια "συγκεντρωση" καποιων ουσιων στο ενυδρειο που προκαλουν αρκετη δυσφορια στα ζωντανα γιατι δεν εχουν αναπτυχθει ακομα τα ετεροτροφικα. Ετσι ενω δεν εχουμε αμμωνια η νιτρωδη, εχουμε παλι μια δυσφορια που ειναι μη μετρησιμη. Ειδικα εαν φορτωσουμε το ενυδρειο με τη μια.

Δεν ξερω εαν ειναι λογος αυτος τα ζωντανα να πεθανουν, μπορει, ισως τα πολυ ευαισθητα, αλλα ειναι μια πολυ συμαντικη παραμετρος και μια και το θεσαμε θα ηθελα να το πω και αυτο, γιατι ειναι πολυς καιρος που το σκεφτομαι και αν και το εχω συζητηση με πολλα παιδια, ποτε δεν καταφερα να βγαλω ακρη αφου κανεις σχεδον δεν καταλαβαινε τι λεω... Οι περισοτεροι νομιζαν οτι αμμωνια ουσιαστικα ειναι το αμεσο παραγωγο των ψαριων και οχι το αποτελεσμα μιας αλλης αλυσιδας βακτηριων.

Τα ετεροτροφικα ειναι η αρχη της βιολογιας του ενυδρειου μας και οχι η αμμωνια. Αλλο ο κυκλος του αζωτου και αλλο η βιολογια. Ο κυκλος του αζωτου ειναι μερος της βιολογιας αλλα οχι ολη η βιολογια μας. Απο την στιγμη που οι διαφορες ουσιες συσσορευονται και δεν υπαρχουν τα βακτηριδια να της σπασουν μεχρι να ολοκληρωθει και αυτος το κυκλος, εχουμε προβληματα. Οποτε πρεπει να δωσουμε στο ενυδρειο μας μια εξομειωση του πληρη βιολογικου κυκλου. Και αυτο ειναι με τροφη.. Αναπτυσωνται τα ετεροτροφικα, με την σειρα τους της αμμωνιας σε νιτρωδη και απο νιτρωδη σε νιτρικα. Ετσι ειναι η σωστη σειρα για το απολυτως σωστο αποτελεσμα.

Ειδικα στο θαλασσινο τα ετεροτροφικα ειναι ενα απο τα α και το ω στη πραξη. Ακριβως αυτος ο λογος ειναι που κανει το σκιμμερ και λειτουργει. Αυτες ακριβως τις ουσιες πεταει ΠΡΙΝ προλαβουν και μπουν στο κυκλο του αζωτου. Για αυτο και η σουπερ βιολογια σε ριφ κανει κακο. Οχι γιατι βλαπτει κατι, αλλα προλαβαινει και μετατρεπει τα διαφορα στοιχεια σε αμμωνια πριν ακομα τα πεταξει το σκιμμερ, και μετα αφου γινει μετατροπη, γινονται ωραια νιτρικα....

Ολα αυτα μπορει να ακουγονται λιγο "αιρετικα", αλλα ειναι η πραγματικοτητα. Θα ηθελα την γνωμη σας για να φτασουμε σε οσο γινεται ποιο ασφαλη συμπερασματα. Για αυτους τους παραπανω λογους και η αδυναμια μου να στρωνω παντα τα ενυδρειο μου με τροφη. Παντα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω ότι και 'γω ήμουν (και είμαι) υποψιασμένος για κάτι τέτοιο που αναφέρει ο Diskos, χωρίς φυσικά να έχω όλη αυτή τη θεωρητική κατάρτιση και χωρίς να γνωρίζω τις λειτουργικές λεπτομέρειες. Ομως, εγώ εστίαζα περισσότερο στις ουσίες που αποβάλλουν τα ψάρια και όχι στην τροφή. Αλλο το να σαπίσει τροφή μέσα στο νερό και άλλο να την φάει το ψάρι και μετά από διεργασίες μέσα του να αποβάλλει τα όποια παράγωγα... Νομίζω ότι διαφορετικά αποτελέσματα παραγώγων προκύπτουν από τις δύο αυτές περιπτώσεις.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που λέω, αλλά είναι ο λόγος που πλέον δεν ξεκινώ κανένα νέο ενυδρείο (ανεξάρτητα των μετρήσεων στρωσίματος) με πολλά ψάρια στην αρχή. Το πράγμα πρέπει να γίνεται "λάου-λάου", που λέμε στη Κρήτη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο το να σαπίσει τροφή μέσα στο νερό και άλλο να την φάει το ψάρι και μετά από διεργασίες μέσα του να αποβάλλει τα όποια παράγωγα... Νομίζω ότι διαφορετικά αποτελέσματα παραγώγων προκύπτουν από τις δύο αυτές περιπτώσεις.

Οχι, εδω Ντινο διαφωνω. Τα παραγωγα ειναι παρα πολυ κοντα. Δεν χρειαζετε να ειμαστε τοσο ψειρες. Μιλαμε ουσιαστικα για παραπλησια πραγματα. Η αμμωνια ομως ενω στρωνει τον κυκλο του αζωτου, κρεμαει τελειως την αλλη διαδικασια η οποια επειδη δεν ειναι μετρησημη δεν της εχουμε δωσει την καταλληλη βαση. Με τροφη οποτε εχω στρωσει ενυδρειο, οι απωλειες μου ηταν 0 και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα. Με τα χημικα ομως που υπαρχουν στην αγορα ομως ειχα, ακομα και εαν ο κυκλος ειχε αρχισει σωστα. Οποτε και το προτεινω με πληρη συναισθηση του τι παιζετε, αφου οτι λεω εχει δοκιμαστει σε διαφορα ενυδρεια με πολυ παρατηρηση σε παροδο αρκετων ετων. Μπορει να μην ειναι ο τελειος τροπος οπως το μπολιασμα, αλλα ειναι σαφως ανωτερος και πληρες τροπος στρωσιματος απο την ελλειπη κατα την γνωμη μου σε καποιους τομεις αμμωνια. Για να μην πω απιστευτα ποιο απλος.. :)

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που λέω, αλλά είναι ο λόγος που πλέον δεν ξεκινώ κανένα νέο ενυδρείο (ανεξάρτητα των μετρήσεων στρωσίματος) με πολλά ψάρια στην αρχή. Το πράγμα πρέπει να γίνεται "λάου-λάου", που λέμε στη Κρήτη...

Αυτο εννοειτε παντα. Αλλα καλο ειναι να εχουμε παντα τον πλεον σωστο τροπο σαν μεσω στρωσιματος του ενυδρειου μας. Στην περιπτωση παντα που δεν εχουμε υλικο για μπολιασμα. Η τροφη πιστευω πως ειναι ο καλυτερος τροπος για αυτο το σκοπο, και οχι η αμμωνια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...