Jump to content

Αρρωστος Μονομάχος Μετά Από Διακοπές - Sos


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Είχαμε φύγει για διακοπές (εγώ ακόμη δεν έχω γυρίσει αλλά είναι η φίλη μου εκεί) και το ψάρι έμεινε μόνο του για 17 ημέρες. Είχα βάλει αυτόματη ταίστρα και είχα κάνει αλλαγή νερού 3-4 μέρες πριν φύγουμε. Όταν γύρισε η φίλη μου μου είπε ότι το νερό ήταν ψιλοβρώμικο και το ψάρι κάτω χωρίς όρεξη με μαζεμένα πτερύγια και απλά πεταγόταν αν του χτυπούσες το τζάμι. Έκανε μια αλλαγή νερού 50% και άλλη μία 30-40% την επόμενη και μετρήσεις, που πλην το kH ήταν καλές (αν και τις έκανε μια μέρα μετά από αλλαγή νερού) αλλά το ψάρι τα ίδια. Βέβαια δεν έχουμε μετρήσει αμμωνία...κάτι που σκέφτομαι είναι ότι οι νιφάδες από την ταίστρα ήταν ψιλοδιαλυμένες σε πολύ μικρά κομμάτια που μπορεί να μην τις έτρωγε και να έμεναν ανεβάζοντας την αμμωνία...αλλά και τα νιτρικά δε θα είχαν ανέβει?

Θα στείλω φώτος άμεσα....να ρωτήσω το omnipur για ποιες ασθένειες ακριβώς συνίσταται?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 20
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): υαλοβάμβακας (έχει αρχίσει να διαλύεται), είχα άνθρακα σε πλαστικές θήκες αλλά μετά από μια θεραπεία πριν 1,5 χρόνο τον είχα βγάλει και δεν τον ξαναέβαλα
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3 χρόνια, αλλά ο συγκεκριμένος μονομάχος είναι εδώ και περίπου 9 μήνες χωρίς ποτέ να είχε πρόβλημα
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 αρσενικός μονομάχος
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Καθημερινό τάισμα (νιφάδες και σπανιότερα αρακά και σκουλήκια)και εβδομαδιαία αλλαγή νερού περίπου 40%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Strips:


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: μονομάχος αρσενικός
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: με παλιότερο μονομάχο είχε περάσει ick (μιλάμε πριν από 1,5 χρόνο)

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχισετε να του χτυπατε το τζαμι θα γινει χειροτερα..

Το μετρησεις ηταν καλες δεν μας λεει κατι δυστοιχος..πρεπει να τις γραψεις για να τις δουμε,μας νοιαζει νο2,νο3 και αμμωνια οπωσδηποτε.

Παμε στο φιλτρο τωρα,βλεπω οτι δεν εχει βιολογικο υλικο μεσα,ουτε καν σφουγγαρι,αρα δεν υπαρχει βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο είχε πλαστικές θήκες που είχαν μέσα άνθρακα και από πάνω υαλοβάμβακα (δεν είμαι σίγουρος για το υλικό μπορεί να είναι και το σφουγγάρι που λες), εδώ και 4 χρόνια που λειτουργεί το ενυδρείο έτσι είναι...βιολογία έχει γιατί στις αρχές είχε περάσει διαδικασία για να στρώσει...τα τεστ, μόλις μου τα έστειλε η φίλη μου και είναι τα παρακάτω (με στριπς) δυστυχώς αμμωνία δεν έχουμε

N03 - 10 safe
N02- 0 safe
GH - 16d - ok
KH-20d- water change
PH-8.4-water change
CL2-0-ok
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια?

Αν δεν εχεις βιολογικο υλικο που θα κρατησει βιολογια το φιλτρο?

Επισης το νερο ειναι παρα πολυ σκληρο για μονομαχο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

αμμωνία δυστυχώς δεν υπάρχει...στο βαμβάκι του φίλτρου? το ενυδρείο είναι από τα 20αρια τα μικρά που τα δίνουν με ενσωματωμένο φίλτρο στα πετ σοπς

Link to comment
Share on other sites

Στο βαμβακι του φιλτρου δυστοιχος δεν πιανει βιολογια..

Χρειαζομαστε και μετρηση αμμωνιας για να ξερουμε σε τι επιπεδο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία δεν είναι η καλύτερη αλλά είναι από κινητό που είναι το μόνο μέσο αυτή τη στιγμή...το ενυδρείο δεν έχει φωτισμό οπότε χωρίς φλας θα βγει πολύ σκούρη...γενικά το ψάρι δεν είναι καθλολου καλά, σα να έχει αποχρωματιστεί, και τα πτερύγιά του είναι σκισμένα

πιθανές λύσεις?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά αυτά είναι τα δεδομένα τώρα...κάποια πιθανή διάγνωση?

Link to comment
Share on other sites

καμιά ιδέα γιατί από ότι μου λέει η φίλη μου το ψάρι δε φαίνεται καθόλου καλά....αλλαγή νερού έγινε όπως είπα δευτέρα και τρίτη...να μη γίνει κι άλλη έτσι?

να δοκιμάσει να το ταίσει ή να το αφήσει προς το παρόν?

Link to comment
Share on other sites

Το νερό είναι σκληρό, δεν υπάρχει βιολογία, και ίσως να έχεις και αμμωνία και να μην το ξέρεις. Αντιλαμβάνεσαι ότι οι συνθήκες δεν είναι καλές, άρα είναι λογικό ο μονομαχούλης να έχει πρόβλημα. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε τεστ αμμωνίας για να δεις σε τι επίπεδα είναι, και βιολογικό υλικό για το φίλτρο σου. Λογικά θα χρειαστείς και βακτήρια εφόσον δεν έχει βιολογία το ενυδρείο ή μπόλι.

Για τα σχισμένα πτερύγια θα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος. Συχνά προτείνουν melafix σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά έχω διαβάσει ότι το σχισμένο πτερύγιο μπορεί να μην προκαλείται απαραίτητα από τραυματισμό, αλλά ασθένειες, οι οποίες παρεπιμπτόντως οφείλονται συχνά σε κακές συνθήκες.

Και οι αλλαγές επίσης θέλουν προσοχή, πάντα με αντιχλώριο, στην ίδια θερμοκρασία και ph με το νερό του ενυδρείου, γιατί οι μονομάχοι είναι ευαίσθητοι στις απότομες αλλαγές και θέλουν σταθερές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

κανε αλλαγη νερου αμεσσα ο μονομαχος δεν φαινεται καθολου καλα ισως η θεραπεια με λιγο melafix θα τον βοηθησει επισης παρε στικς αμμωνιας γιατι σιγουρα θα εχεις το νερο οπως βλεπω ειναι βρωμικο και εχεις προβλημα αλγης οπως ειπε και ο rastafarian δεν εχεις βιολογικο υλικο και χωρις βιολογια δεν μπορει να ζησει κανενα ψαρι βαλε mini siporax στο φιλτρο σου και μετα κανε παλι μετρησεις !

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς πλέον είναι αργά....προσπαθώ να καταλάβω τι έφταιξε, για να το ξέρω για το μέλλον και μάλλον, ήταν η αμμωνία από τροφή που έμενε...γιατί το ψάρι πριν και για μήνες ήταν σε άψογη κατάσταση....στεναχώρια....

ερωτησεις για αποφυγή παρόμοιων καταστάσεων για το μέλλον

- η άλγη δημιουργεί πρόβλημα? γιατί είχα διαβάσει παλιά ότι είναι κυρίως ως προς το αισθητικό κομμάτι για εμάς που την καθαρίζουμε

- πήγαινε συνέχεια πίσω από το φίλτρο και ήταν κοντά στην επιφάνεια...μήπως υπήρχε έλλειψη οξυγόνου?

- αυτό για το βιολογικό υλικό, θα στείλω φώτος όταν επιστρέψω (το ψάρι είναι αγγλία και εγώ ελλάδα αυτή τη στιγμή) αλλά μου κάνει εντύπωση που έζησε ένα ψάρι σχεδόν 20 μήνες και άλλο ένα 10 χωρίς πρόβλημα...το mini siporax το βάζω σκέτο μέσα στις θήκες ουσιαστικά?

Link to comment
Share on other sites

20 μηνες και 10 ειναι λιγο για εναν μονομαχο εμενα ειναι σχεδον 5 χρονων ..και να φανταστεις εμενε σε γυαλα πριν το siporax ετσι απλα μεσα στο φιλτρο η στις θηκες που λες

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς πλέον είναι αργά....προσπαθώ να καταλάβω τι έφταιξε, για να το ξέρω για το μέλλον και μάλλον, ήταν η αμμωνία από τροφή που έμενε...γιατί το ψάρι πριν και για μήνες ήταν σε άψογη κατάσταση....στεναχώρια....

ερωτησεις για αποφυγή παρόμοιων καταστάσεων για το μέλλον

- η άλγη δημιουργεί πρόβλημα? γιατί είχα διαβάσει παλιά ότι είναι κυρίως ως προς το αισθητικό κομμάτι για εμάς που την καθαρίζουμε

- πήγαινε συνέχεια πίσω από το φίλτρο και ήταν κοντά στην επιφάνεια...μήπως υπήρχε έλλειψη οξυγόνου?

- αυτό για το βιολογικό υλικό, θα στείλω φώτος όταν επιστρέψω (το ψάρι είναι αγγλία και εγώ ελλάδα αυτή τη στιγμή) αλλά μου κάνει εντύπωση που έζησε ένα ψάρι σχεδόν 20 μήνες και άλλο ένα 10 χωρίς πρόβλημα...το mini siporax το βάζω σκέτο μέσα στις θήκες ουσιαστικά?

Το ότι έζησε τόσο καιρό, ο οποίος δεν είναι πολύς, όπως είπε και η AngelinaA, δεν σημαίνει ότι οι συνθήκες ήταν ιδανικές, μπορεί απλά να ήταν τυχερό ή ανθεκτικό. Είναι πολύ λογικό να είχες αμμωνία χωρίς βιολογία. Το τί έφταιξε δεν ξέρω, σίγουρα αν δεν έφταιξαν οι συνθήκες του νερού, έπαιξαν ρόλο.

Η άλγη δεν δημιουργεί πάντα πρόβλημα και εμφανίζεται σε όλα τα ενυδρεία. Υπάρχουν κάποια είδη άλγης που δεν πρέπει να αφήνουμε, μπορείς να διαβάσεις εδώ για την άλγη. Επίσης μερικές φορές η άλγη μας λέει κάτι, π.χ. ότι έχουμε υπερβολικό φωτισμό, ή περίσσεια θρεπτικών ουσιών ήυ ότι κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο μας.

Μήπως πήγαινε και άραζε στο φίλτρο; Οι μονομάχοι μερικές φορές αράζουν ή κρύβονται σε διάφορα σημειά για να ξεκουράζονται. Όταν υπάρχει έλλειψη οξυγόνου αναπνέουν από την επιφάνεια με ένα όργανο που έχουν, τον λαβύρινθο. Μήπως έφτιαχνε φυσαλίδες στην επιφάνεια; Αυτό είναι φυσιολογικό.

Το βιολογικό υλικό εφόσον έχεις μικρό εσωτερικό φίλτρο νομίζω πως μπορείς να το βάλεις σκέτο, αλλά και με κάλτσα είναι ΟΚ, η κάλτσα μπαίνει για πρακτικούς λόγους. Εγώ στο δικό μου μονομαχοενυδρείο το έχω σκέτο, κάτω μισό σφουγγάρι, στη μέση το υλικό και πάνω υαλοβάμβακα.

Λυπάμαι πολύ που έχασες τον μονομάχο σου... Προτού βάλεις άλλο μονομάχο, καλό θα είναι να διαβάσεις προσεκτικά τι πρέπει να κάνεις και αν έχεις απορίες να ρωτήσεις στο φόρουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...