Jump to content

Θαλασσινό ε? Για να δούμε


miatafly

Recommended Posts

:)

Καλησπέρα σε όλους τους <<θαλασσινούς>> , ύστερα από την ομαλή εξέλιξη του βιοτοπικού μου ενυδρείου και διαβάζοντας αρκετά άρθρα και threads στο aquazone για το θαλασσινά ενυδρεία , νομίζω ότι έχει φτάσει η στιγμή να τολμήσω και εγώ να φτιάξω ένα θαλασσινό ενυδρείο στο σαλόνι απέναντι από το βιοτοπικό γλυκού νερού.

Είστε έτοιμοι για τον καταιγισμό των ερωτήσεων ? :thumbup:

Αρχίζουμε λοιπόν

1)Το display tank όπως το έχω σχεδιάσει θα είναι 180 Χ 70 Χ 60 ύψος . Σας φένεται καλό σαν διαστάσεις για fish only στην αρχή και κατόπιν riff ?

2) Αποφάσισα με όλα αυτά που διάβασα να προχωρήσω στην λύση του sump οπότε θα ήθελα να με συμβουλεύσετε ποια πρέπει να είναι η διατομή του durso σωλήνα ώστε να τον παραγγείλω.

3) Μήπως σας βρίσκετε καμιά ιδέα για τις επιστροφές δεδομένου ότι το tank θα φένεται και από τις 3 πλευρές ? κάτι νομίζω έχει κάνει ο istellas ? :band:

4) Οι θερμαντήρες στο sump μπορούν να μπούνε μέσα στο refugium ή όχι ?

5) Το DSB φίλτρο το οποίο θα φτιάξω με αραγωνίτη στο refugium χρειάζεται να έχει φίλτρο βυθού από κάτω ή όχι

6) ποια η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε kalkwasher και kalkreactor ? χρειάζονται στο fishonly ή μόνο στο reef ?

7) Η aquamedic έχει βγάλει ένα προϊόν για να μετράς θερμοκρασία αλατότητα κ.λ.π το οποίο ονομάζει marin control digital http://www.aqua-medic.de/seawater/en/1/MarinControlDigital2/ τι θα λέγατε για την απόκτηση του αντί του ρεφρακτόμετρου ?

αυτά τα λίγα και καλά να πάθετε αφού μας έχετε κολλήσει την <<ψώρα>> :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - miatafly
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε σενα και καλη αρχη.

Θα προσπαθησω οσο μπορω να σε καθοδηγησω.

1.ΟΙ διαστασεις ειναι πολυ καλες ειδικα στο φαρδος .Πιστευω για ενα ωραιο ριφ αργοτερα θα το χρειαστεις το 70 αρι.Δειχνει πιο ωραιο.

2.Σε αυτους τους υπολογισμους δεν τα παω και πολυ καλα αλλα νομιζω οτι εχει να κανει πιο πολυ με την αντλια που θα επιστρεφει στο ενυδρειο .

3.Λογικα ολες οι επιστροφες θα ειναι στην τυφλη μερια .

4.Εγω εχω 2 θερ/ρες στο σαμπ.Ο ενας ειναι μεσα στο ref.

5. οχι φιλτρο βυθου δεν χρειαζεται

6.Την ειχα κανει την ιδια ερωτηση παλιοτερα εαν ψαξεις θα την βρεις.

7. Προσωπικα απο τοτε που χρεισιμοποιω ρεφρακτομετρο δεν εμπιστευομαι κανενα ηλεκτρ. οργανο για αλατοτητα .Θερμοκρασια ετσι και αλλιως θα μετρας μονιμα πανω στο ενυδρειο.

Ηλεκτρονικο εγω εχω πεχαμετρο.

Αυτο που πρεπει να σκεφτεις σοβαρα και να επενδυσεις ειναι α.ενα πολυ καλο σκιμμερ για τα λιτρα σου και β. το φωτισμο που απο την αρχη πρεπει να εχει προβλεψη για ριφ.

Αυτα απο μενα.

φιλικα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

:)

Καλησπέρα σε όλους τους <<θαλασσινούς>> , ύστερα από την ομαλή εξέλιξη του βιοτοπικού μου ενυδρείου και διαβάζοντας αρκετά άρθρα και threads στο aquazone για το θαλασσινά ενυδρεία , νομίζω ότι έχει φτάσει η στιγμή να τολμήσω και εγώ να φτιάξω ένα θαλασσινό ενυδρείο στο σαλόνι απέναντι από το βιοτοπικό γλυκού νερού.

Είστε έτοιμοι για τον καταιγισμό των ερωτήσεων ? :thumbup:

Αρχίζουμε λοιπόν

1)Το display tank όπως το έχω σχεδιάσει θα είναι 180 Χ 70 Χ 60 ύψος . Σας φένεται καλό σαν διαστάσεις για fish only στην αρχή και κατόπιν riff ? είναι εξαιρετικές διαστάσεις και κάνει για όλες τις χρήσεις ..

2) Αποφάσισα με όλα αυτά που διάβασα να προχωρήσω στην λύση του sump οπότε θα ήθελα να με συμβουλεύσετε ποια πρέπει να είναι η διατομή του durso σωλήνα ώστε να τον παραγγείλω.

3) Μήπως σας βρίσκετε καμιά ιδέα για τις επιστροφές δεδομένου ότι το tank θα φένεται και από τις 3 πλευρές ? κάτι νομίζω έχει κάνει ο istellas ? :band:για τα sump θα σε συμβουλέψουν άλλοι που τα δουλεύουν..

4) Οι θερμαντήρες στο sump μπορούν να μπούνε μέσα στο refugium ή όχι ?δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα .. θα πρέπει όμως η ροή του νερού στο refugium να είναι δυνατή για να μη λιμνάζουν τα ζεστά νερά μέσα .. δεν έχεις χώρο στο sump ?

5) Το DSB φίλτρο το οποίο θα φτιάξω με αραγωνίτη στο refugium χρειάζεται να έχει φίλτρο βυθού από κάτω ή όχι το dsb με λεπτόκοκκο αραγονιτη .. χωρίς φίλτρο βυθού..

6) ποια η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε kalkwasher και kalkreactor ? χρειάζονται στο fishonly ή μόνο στο reef ? το kalkwasser είναι το υλικό και το kalkreactor είναι μηχάνημα για τον χειρισμό αυτού του υλικού …

7) Η aquamedic έχει βγάλει ένα προϊόν για να μετράς θερμοκρασία αλατότητα κ.λ.π το οποίο ονομάζει marin control digital http://www.aqua-medic.de/seawater/en/1/MarinControlDigital2/ τι θα λέγατε για την απόκτηση του αντί του ρεφρακτόμετρου ?

δεν έχω πληροφορίες για το ηλεκτ. όργανο που αναφέρεις ..

.. η εταιρία που το παράγει είναι καλή .. σε τι τιμή το βρίσκεις ?

αυτά τα λίγα και καλά να πάθετε αφού μας έχετε κολλήσει την <<ψώρα>> :hysterical:

καλή συνέχεια και περιμένουμε τις ερωτήσεις σου..

οι προτασεις για skimmer και φωτισμό του costam είναι πολύ σωστές ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις σας :thumbup:

1) costasm για σκίμερ σκέφτομαι να πάρω το turboflotor 5000 shorty της aqua medic http://www.aqua-medic.de/seawater/en/9/tb5000shorty/ λέει ότι είναι για μέχρι 1500 λίτρα μάλλον μου κάνει εσύ τι λές ?

για τον φωτισμό μάλλον λέω να πάω σε MH κρεμαστά από επάνω αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμη

2) salTasos χώρο στο sump έχω ή μάλλον μπορώ να φτιάξω γιατί το sump δεν έχει γίνει ακόμη, βρίσκομαι στην φάση του σχεδιασμού οπότε κάνω ότι θέλω . Το θέμα είναι τί δυναμηκ'οτητας αντλίες επιστροφής να βάλω :band: λέω να βάλω 2 ocean runner 1200 θα φτάσουν ή θέλω μεγαλύτερες ?

Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις σας :thumbup:

1) costasm για σκίμερ σκέφτομαι να πάρω το turboflotor 5000 shorty της aqua medic http://www.aqua-medic.de/seawater/en/9/tb5000shorty/ λέει ότι είναι για μέχρι 1500 λίτρα μάλλον μου κάνει εσύ τι λές ?ακατάλληλο…

φτιάξε το sump να βάλεις μέσα ένα skimmer σοβαρό .. έχεις πολλά λίτρα

για τον φωτισμό μάλλον λέω να πάω σε MH κρεμαστά από επάνω αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμη οι ΜΗ είναι σίγουρη λύση .. με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα ..

.. μην παραγγείλεις πριν το συζητήσουμε ..

2) salTasos χώρο στο sump έχω ή μάλλον μπορώ να φτιάξω γιατί το sump δεν έχει γίνει ακόμη, βρίσκομαι στην φάση του σχεδιασμού οπότε κάνω ότι θέλω . Το θέμα είναι τί δυναμηκ'οτητας αντλίες επιστροφής να βάλω :band: λέω να βάλω 2 ocean runner 1200 θα φτάσουν ή θέλω μεγαλύτερες ?

για τον ρυθμό επιστροφής του νερού από το sump υπάρχουν πολλές απόψεις …

… στη θέση σου θα ξεκινούσα με 2Χ2500 λ/ω … με στόχο να περνάει 5 φορές το νερό του ενυδρείου κάθε ώρα περίπου .. έχω δει πετυχημένες εφαρμογές και στο Χ 3,5 φορές

Σας ευχαριστώ :)

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει νομίζω να αποφασίσεις ποιό θα είναι το πρόγραμμα σου όσον αφορά το reef ή το fish only. Κυρίως όσον αφορά τον φωτισμό. Θεωρώ πως ΜΗ με 2χ250W + ακτινικές για τα μέτρα σου τουλάχιστον, θα σου δημιουργήσουν περιττό πρόβλημα άλγης στο fish only. Αρα εαν πας με πρόγραμμα FO και μετά reef θα πρότεινα Τ5 και μετά βλέπεις τι κάνεις.

Calcium reactor ή kalkwasser reactor θα χρειαστείς μόνο σε περίπτωση reef.

Θα μπορούσες να βάλεις ενα είδος σχάρας στο refugium ώστε να δημιουργήσεις μία ζώνη 2-3 cm χωρίς άμμο στο πάτο και να φτιάξεις το λεγόμενο plenum. Θεωρώ όμως πως είναι μία εξειδικευμένη λύση και απλά η χρήση αραγωνίτη ύψους 13-15 cm θα σε καλύψει μια χαρά για DSB.

Είναι σημαντικό να μη βιαστείς στη σχεδίαση και να κάνεις μια σωστή μελέτη. Πραγματικά χαίρομαι πολύ που θα έχουμε ένα ακόμα μέλος στη παρέα μας και μάλιστα με ένα ενυδρείο που μπορεί λόγω μεγέθους να εξελιχθεί σε αστέρι με μεγάλη βιοποικιλότητα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

saltasos ποιο σκίμερ προτείνεις ? τα λίτρα είναι περίπου 750(180 X 60 X 70) + sump 135 ( 150 X 30 X 30 )

To sump είναι καλό για αυτά τα λίτρα ή να το μεγαλώσω ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει νομίζω να αποφασίσεις ποιό θα είναι το πρόγραμμα σου όσον αφορά το reef ή το fish only. Κυρίως όσον αφορά τον φωτισμό. Θεωρώ πως ΜΗ με 2χ250W + ακτινικές για τα μέτρα σου τουλάχιστον, θα σου δημιουργήσουν περιττό πρόβλημα άλγης στο fish only. Αρα εαν πας με πρόγραμμα FO και μετά reef θα πρότεινα Τ5 και μετά βλέπεις τι κάνεις.

Calcium reactor ή kalkwasser reactor θα χρειαστείς μόνο σε περίπτωση reef.

Θα μπορούσες να βάλεις ενα είδος σχάρας στο refugium ώστε να δημιουργήσεις μία ζώνη 2-3 cm χωρίς άμμο στο πάτο και να φτιάξεις το λεγόμενο plenum. Θεωρώ όμως πως είναι μία εξειδικευμένη λύση και απλά η χρήση αραγωνίτη ύψους 13-15 cm θα σε καλύψει μια χαρά για DSB.

Είναι σημαντικό να μη βιαστείς στη σχεδίαση και να κάνεις μια σωστή μελέτη. Πραγματικά χαίρομαι πολύ που θα έχουμε ένα ακόμα μέλος στη παρέα μας και μάλιστα με ένα ενυδρείο που μπορεί λόγω μεγέθους να εξελιχθεί σε αστέρι με μεγάλη βιοποικιλότητα :thumbup:

Ανδρέα σε ευχαριστώ πολύ για τισ πληροφορίες σου θα προχωρίσω στην λύση DSB μπορείς να μου πείς πόσο μεγάλο πρέπει να γίνει το refugium δεδομένου ότι το sump έχει τις διαστάσεις που έχω αναφέρει ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις ενα είδος σχάρας στο refugium ώστε να δημιουργήσεις μία ζώνη 2-3 cm χωρίς άμμο στο πάτο και να φτιάξεις το λεγόμενο plenum. Θεωρώ όμως πως είναι μία εξειδικευμένη λύση και απλά η χρήση αραγωνίτη ύψους 13-15 cm θα σε καλύψει μια χαρά για DSB.

Eεεεεεεπ, χαλαρα! Τι 15 ποντους DSB? :band: Δεν θα μεινει ενυδρειο να βλεπει :hysterical: . 60 ποντους το συνολο, βγαλε 5-6 ποντους τα κρυσταλα κτλ, το νερο θα ειναι στους 54 ποντους. Βγαλε και 15 του dsb, στο τελος θα μεινει με ενυδρειο 38 ποντους. Ασε τον ανθρωπο να χαρει το ενυδρειο του. Ενα dsb γυρω στους 6 ποντους με ψιλη αμμο θα κανει απονιτρικοποιηση μια χαρα. Παραπανω ειναι πολυ εξιδεικευση, κοστολογιο μεγαλο, γιατι για να γεμισει τοση αμμο θελει πολυ χρημα και συν της αλλης. :)

Ενα dsb 15ποντων ξερετε τι βαρος εχει? Το αναφερω γιατι τετοιο dsb ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο μου και το βαρος ηταν απιστευτο. Το κρυσταλλο εκανε κουρμπα και ηταν ενυσχιμενο και με στηριγμα στη μεση.... Και τι θα προσφερει παραπανω στην ουσια απο το 6ποντο? Οχι πολλα. Και μιλαω εκ πειρας. Σε sump να το καταλαβω, αλλα στο κυριος ενυδρειο? Αληθεια, προτεινης συχνα τοσο μεγαλο dsb. Γιατι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

saltasos ποιο σκίμερ προτείνεις ? τα λίτρα είναι περίπου 750(180 X 60 X 70) + sump 135 ( 150 X 30 X 30 )

To sump είναι καλό για αυτά τα λίτρα ή να το μεγαλώσω ?

Ειδικός για τα Skimmer είναι ο Μάριος (Discos) κάνε ότι σου πει. Το sump ομως πρέπει και να το ψηλώσεις και να το φαρδύνεις κατα 10 cm τουλάχιστον, άσχετα πόσο θα είναι το ύψος νερού. Δε σημαίνει ότι θα έχει νερό μέχρι τα 40 cm απλά πρέπει να έχει περιθώριο σε ύψος για την επιστροφή σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Προσωπικά θεωρώ το ιδανικό για τα λίτρα σου θα ήταν 150χ50χ50.

Βάση θα κάνεις ανοξείδωτη ή σιδερένια περασμένη με μίνιο?

Link to comment
Share on other sites

καλά skimmer που μπορείς να βρεις εύκολα είναι τα H&S και τα DELTEC

. προσωπικά προτιμώ ότι έχει αντλίες EHEIM .. έτσι στη θέση σου θα έβαζα ένα H&S με δυο αντλίες 1260 eheim .. in sump

το sump φτιάξε το όσο πιο μεγάλο μπορείς .. μόνο όφελος θα έχεις … έχε το νου σου μόνο να χωράνε και τα έπιπλα μέσα στο δωμάτιο .. αυτό που σχεδιάζεις είναι μικρό

Link to comment
Share on other sites

Eεεεεεεπ, χαλαρα! Τι 15 ποντους DSB? :hysterical: Δεν θα μεινει ενυδρειο να βλεπει :thumbup: . 60 ποντους το συνολο, βγαλε 5-6 ποντους τα κρυσταλα κτλ, το νερο θα ειναι στους 54 ποντους. Βγαλε και 15 του dsb, στο τελος θα μεινει με ενυδρειο 38 ποντους. Ασε τον ανθρωπο να χαρει το ενυδρειο του. Ενα dsb γυρω στους 6 ποντους με ψιλη αμμο θα κανει απονιτρικοποιηση μια χαρα. Παραπανω ειναι πολυ εξιδεικευση, κοστολογιο μεγαλο, γιατι για να γεμισει τοση αμμο θελει πολυ χρημα και συν της αλλης. :)

Ενα dsb 15ποντων ξερετε τι βαρος εχει? Το αναφερω γιατι τετοιο dsb ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο μου και το βαρος ηταν απιστευτο. Το κρυσταλλο εκανε κουρμπα και ηταν ενυσχιμενο και με στηριγμα στη μεση.... Και τι θα προσφερει παραπανω στην ουσια απο το 6ποντο? Οχι πολλα. Και μιλαω εκ πειρας. Σε sump να το καταλαβω, αλλα στο κυριος ενυδρειο? Αληθεια, προτεινης συχνα τοσο μεγαλο dsb. Γιατι? :thumbup:

ΕΕΕΕΕΕ!!!! για refugium μιλάμε άρα για το sump μιλάω!!! Και τις άλλες φορές που έλεγα για 15 πόντους και πάνω για refugium μιλάω, δε με προσέχεις. Τι νομίζεις θέλω να καταστρέψω τους ανθρώπους οικονομικά?? :band:

Link to comment
Share on other sites

Thank you thank you !!!!!

Τελικά θα μεγαλώσω το sump συμφωνα με τις υποδήξεις σας

Βρήκα και ένα καλό σκιμμερ http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...mmer%20Gallaxy/

και λέω να το πάρω θα φτασει ?? :thumbup:

Τα deltec ποιος τα εχει στη Ελλάδα ?

Α! και το σκίμμερ μπορώ να του δώσω τροφοδοσία νερού κατευθείαν απο την έξοδο του dursopipe χωρίς αντλία ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός για τα Skimmer είναι ο Μάριος (Discos) κάνε ότι σου πει. Το sump ομως πρέπει και να το ψηλώσεις και να το φαρδύνεις κατα 10 cm τουλάχιστον, άσχετα πόσο θα είναι το ύψος νερού. Δε σημαίνει ότι θα έχει νερό μέχρι τα 40 cm απλά πρέπει να έχει περιθώριο σε ύψος για την επιστροφή σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Προσωπικά θεωρώ το ιδανικό για τα λίτρα σου θα ήταν 150χ50χ50.

Βάση θα κάνεις ανοξείδωτη ή σιδερένια περασμένη με μίνιο?

Περασμένη με μίνιο

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕΕ!!!! για refugium μιλάμε άρα για το sump μιλάω!!! Και τις άλλες φορές που έλεγα για 15 πόντους και πάνω για refugium μιλάω, δε με προσέχεις. Τι νομίζεις θέλω να καταστρέψω τους ανθρώπους οικονομικά?? :)

Αφου σε ξερω εγω... Μεγαλοεισαγωγεας αραγωνιτη εισαι... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Miataflay fishwelcome.gif και στο Θαλασσινο τομεα μας!!!

Μπηκα λιγο αργα στην κουβεντα και με εχουν υπερκαληψει οι προυγουμενοι...

Στα βασικα σημεια συμφωνω με την αναγκαιοτητα του καλου σχεδιασμου! Οι διαστασεις σου ειναι πολυ καλες αλλα πρεπει να σχεδιασεις πολυ καλα το sump σου...σιγουρα θα εχεις χωρο σε καποιο αλλο σημειο του για να να βαλεις τους θερμοστατες σου (και το υλικα του χημικου, και το skimmer κτλ κτλ) ! Ενα καλο αρθρο για sump του ΤΑΝ μπορεις να δεις ΕΔΩ και με την ευκαιρια διαβασε και τα υπολοιπα αρθρα για Θαλασσινο ενυδρειο και για Εξοπλισμο!

Απο ιδια πειρα για skimmer θα σου προτεινα το H&S 200-2x1260, παντα επιλεγουμε skimmer για πολυ περισσοτερα λιτρα απο αυτα που προτεινει η εταιρεια!

Περιμενουμε ερωτησεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από εμένα, αγαπητέ Φίλε, στη θαλασσινή παρέα μας.

Νομίζω ότι οι ερωτήσεις σου, έχουν ήδη απαντηθεί από τους προηγούμενους Φίλους μας. Κάποιες διευκρινήσεις, που ίσως χρειαστείς, θα τις πούμε στην πορεία.

Αυτό που θέλω μόνο να επισημάνω, είναι για το DSB. Καλό είναι να αποτελείται από λεπτόκοκκο αραγωνίτη, το ύψος του οποίου να φτάνει τα 6cm, άσχετα αν βρίσκεται στο κυρίως ενυδρείο ή στο refugium. Προσωπική μου γνώμη, είναι να φτιάξεις και στα δύο.

Όταν το τοποθετήσεις για πρώτη φορά, μπορεί να ξεπερνάει τα 6cm λίγο, ώστε μετά που θα "κάτσει" να είναι στο σωστό ύψος.

Κατά πολύ μεγαλύτερα ύψη DSB, συνιστώνται μόνο όταν ο κόκκος είναι μεγαλύτερης διαμέτρου. Σε καμία, όμως, περίπτωση δεν θα πρέπει να είναι υπερβολικό, γιατί τότε δημιουργούνται ανοξικές ζώνες στα κατώτερα σημεία, τις οποίες δεν θέλουμε, αφού μόνο προβλήματα θα δημιουργήσουν στο σύστημά μας.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις ποσο σημαντικο ειναι ενα σκιμμερ εγω στα συνολο 600+ λιτρα ειχα ενα deltec mc600 το οποιο το δινουν για 750 λιτρα νορμαλ και μου γεμιζε σχεδον καθε μερα.Εβαλα παραλληλα ενα 1000 multi sl που αν δεν κανω λαθος το δινουν για 1000 λιτρα.Δουλευουν και τα δυο τωρα μαζι 15 μερες και παλι βγαζουν και τα 2 μαυριλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντ'ησεις σας :thumbup:

Τώρα είμαι στην φάση της παραγγελίας του durso pipe και της κατασκευής της βάσης .

Λέω να πάρω ένα durso διαμέτρου 1 ίντσας θα φτασει λέτε ? :)

Η βάση θα γίνει απο κοιλοδοκό και το κάτω μέρος θα είναι Π ώστε απο εμπρώς να μπορώ να τραβάω συρταεοτά το σαμπ το οποίο θα βρίσκεται σε δικιά του βάση με ρόδες κάτω απο το display tank και μέσα στην βάση Π .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα σχεδίασα το sump και θα είναι κάπως έτσι

5 βασικά χωρίσματα χωρίζουν

α) το sump 50x50

:rasp: Το βιολογικό (substrat pro) 10x50 με χωρισμα ανα 5

c) Το χημικό (Ανθρακας Fosphate και πρόβλεψη για kalk reactor 30x50

d) To return με δύο αντλίες επιστροφής 20χ50

e) Το refugium 40x50

Θα τροφοδοτείται με νερό 2/3 στο sump και 1/3 στο refugium

Μηχανήματα :

1 skimer H&S 200 2x 1260

2 return pumps eheim 1260

1 kalkreactor deltec pf 501 αργότερα

Ακούω παρατηρήσεις :lmao:

post-2503-1173188089_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - miatafly
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα στο πρώτο διαμέρισμα να υπάρχει μηχανικό - χημικό φίλτρο και το skimmer να μπει στη θέση του c/r.

Επίσης η τροφοδοσία νερού να είναι 2/3 στο sump και 1/3 στο ref.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα στο πρώτο διαμέρισμα να υπάρχει μηχανικό - χημικό φίλτρο και το skimmer να μπει στη θέση του c/r.

Επίσης η τροφοδοσία νερού να είναι 2/3 στο sump και 1/3 στο ref.

Νίκο ξέχασα να βάλω την <<Κάλτσα>> στην εισαγωγή και η παρατηρησή σου για το 1/3 και 2/3 είναι απόλυτα σωστή , άλλωστε διαβάζοντας δική σου απάντηση αποφάσησα να το κάνω απλά στο σχήμα μπέρδεψα τα νουμερα :rasp:

Για το σκίμμερ δεν κατάλαβα , είπες να το βάλω μετά το substrat pro και μετά τον άνθρακα ή κατάλαβα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ξέχασα να βάλω την <<Κάλτσα>> στην εισαγωγή και η παρατηρησή σου για το 1/3 και 2/3 είναι απόλυτα σωστή , άλλωστε διαβάζοντας δική σου απάντηση αποφάσησα να το κάνω απλά στο σχήμα μπέρδεψα τα νουμερα :rasp:

Για το σκίμμερ δεν κατάλαβα , είπες να το βάλω μετά το substrat pro και μετά τον άνθρακα ή κατάλαβα λάθος?

:lmao:

Το skimmer είναι πιο σωστό να βρίσκεται μετά τα υλικά φιλτραρίσματος και σε περίπτωση χρήσης όζοντος, η έξοδός του να πέφτει σε εν. άνθρακα, πριν την επαναφορά του νερού στο κυρίως ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα.

Έχω περάσει και εγώ αυτή την διαδικασία και σου προτείνω να δεις εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=6571&st=0

Όσον αφορά τις διαστάσεις πρωτινό το ύψος του τανκ να είναι 70 εκατοστά.

Και εγώ είχα αρχίσει μόνο με ψάρια.

Το πρώτο πρόβλημα που θα έχεις θα είναι η καφέ άλγη λόγο πολλού φωτισμού και πολλού ταΐσματος με αποτέλεσμα τα φωσφορικά σου να πάνε στα ύψη.

Προτείνω να πας σε reef από την αρχή.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...