Jump to content

EHEIM 2213 H' 2215?


chgiannis

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Μερες τωρα ψαχνω στο φορουμ πληροφοριες για εξωτερικο φιλτρο και πιο συγκεκριμενα για το EHEIM 2213.

Εχω στα σκαρια ενα τανκ 140λ DIY και ψαχνω για τα απαιτητα 'αξεσουαρ'.Εχω διαβασει διαφορα για το κριτηριο με το οποιο επιλεγουμε ενα φιλτρο και εδω ειναι που θελω να ρωτησω:

Το EHEIM 2213 μπορει να χρησιμοποιηθει σε ενυδρεια μεχρι και 250λ(τουλαχιστον ετσι λεει η εταιρεια) και φιλτραρει περιπου 440λ/ωρα.Γιατι ομως αυτο το φιλτρο,το εχουν βαλει συνχομπιστες,σε ενυδρεια μεχρι 100λ?

Δυστηχως δεν εχω βρει ακομα καποιο ενυδρειο(120-160λ) που να δουλευει με το συγκεκριμενο φιλτρο.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι μικρο για το τανκ που εχω (140λ) και να εχω προβληματα?Σε μαγαζι που ρωτησα μου προτειναν το 2215 και ανω!Μηπως ομως ειναι υπερβολη να γινει κατι τετοιο?

Καθε αποψη θα με βοηθουσε....

Link to comment
Share on other sites

-Σιγουρα εχει να κανει με την ιχθυοφορτιση. :thumbup:

-Παντως αν δεν υπαρχει το οικονομικο στη μεση στη θεση σου θα προτιμουσα ενα ποιο "ικανο" φιλτρο για τα λιτρα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Μερες τωρα ψαχνω στο φορουμ πληροφοριες για εξωτερικο φιλτρο και πιο συγκεκριμενα για το EHEIM 2213.

Εχω στα σκαρια ενα τανκ 140λ DIY και ψαχνω για τα απαιτητα 'αξεσουαρ'.Εχω διαβασει διαφορα για το κριτηριο με το οποιο επιλεγουμε ενα φιλτρο και εδω ειναι που θελω να ρωτησω:

Το EHEIM 2213 μπορει να χρησιμοποιηθει σε ενυδρεια μεχρι και 250λ(τουλαχιστον ετσι λεει η εταιρεια) και φιλτραρει περιπου 440λ/ωρα.Γιατι ομως αυτο το φιλτρο,το εχουν βαλει συνχομπιστες,σε ενυδρεια μεχρι 100λ?

Δυστηχως δεν εχω βρει ακομα καποιο ενυδρειο(120-160λ) που να δουλευει με το συγκεκριμενο φιλτρο.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι μικρο για το τανκ που εχω (140λ) και να εχω προβληματα?Σε μαγαζι που ρωτησα μου προτειναν το 2215 και ανω!Μηπως ομως ειναι υπερβολη να γινει κατι τετοιο?

Καθε αποψη θα με βοηθουσε....

αν το ενυδρειο σου ειναι καθαρα 140 λιτρα κατα τη γνωμη μου βαλε το 2215.δεν το θεωρω υπερβολη γιατι η ονομαστικη ροη του εινα 620 λιτρα ανα ωρα.εχω το 2213 σε 120λιτρα μικτα και στις αρχες που το ειχα χαμηλα(περιπου 1 μετρο κατω απο τον πατο του ενυδρειου) η ροη του δεν ηταν ικανοποιητικη.οταν το εβαλα πιο ψηλα τα πραγματα βελτιωθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες!Δεν ειναι τοσο το οικονομικο αλλα η αποδοση του φιλτρου.Δεν θα ηθελα να αγορασω κατι το οποιο να 'υπολειτουργει' με βαση τα λιτρα αλλα δεν θα ηθελα και κατι που να ειναι υπερβολικο!Το 2215 δεν θα ανακατευει πιο πολυ το νερο?Μιας και τα λιτρα θα ειναι πιο λιγα με βαση την ονομαστικη του ροη?Δεν θα ηθελα να εχω και προβληματα με 'τσουναμι' μεσα στο ενυδρειο!!! :thumbup:

Iliasf,τωρα που το τονισες θα ηθελα να πω οτι τα 144λ ειναι μεικτα αλλα δεν ξερω ακομα ποσο θα ειναι το καθαρο νουμερο σε λιτρα.Μαλλον θα πρεπει να το υπολογισω και αυτο...

Σας ευχαριστω πολυ παντως!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εχω ενα 2217(1000 λιτρα ανα ωρα) στα 100 λιτρα ενυδρειο.Ειναι λιγο υπερβολικο αλλα δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

File μου εγω 8α σου προτεινα ανεπιφυλαχτα το 2215 το οποιο γυρναει 620λιτρα τιν ωρα,και ειναι perfect σαν φιλτρο ενω με το 2213 μονο προβλιματα 8α σου διμιουργισει οπως εγεινε και με εμενα.Εκτοσ αφτου εχει και μεγαλυτερο καδο για περισσοτερα υλικα. :thumbup:

φιλικα Στρατος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Τελικα απο οσα μου λετε και οσα εχω διαβασει,το ιδανικοτερο φιλτρο ειναι το μια βαθμιδα πιο πανω φιλτρο απο αυτο που αντιστοιχει στα λιτρα του καθε ενυδρειου.Αυτο το καταλαβαινω,το λιγο πιο πανω απο το κανονικο,αλλα δεν καταλαβαινω οτι αφου σε μεγαλα ποσοστα τα φιλτρα δημιουργουν προβληματα στις ονομαστικες τιμες γιατι δεν κανουν κατι να το αλλαξουν!Και αυτο το λεω γιατι ,σαν παθωντας και εγω στις αρχες, αν παει καποιος σε μαγαζι(καποιος που τωρα ξεκιναει στο χωρο) και δει οτι τα λιτρα που φιλτραρει καποιο φιλτρο κανει για το τανκ του,θα το αγορασει!Ισως του το προτεινει και ο μαγαζατορας.Ασχετα αν μετα θα αρχισουν τα προβληματα.Τελως παντων.Αυτο ειναι αλλο θεμα.

Τελικα προτεινετε ενα πιο μεγαλο φιλτρο μιας και το συγκεκριμενο 2213,θα με παιδεψει.Θελω να σας ευχαριστησω για την βοηθεια!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...