Jump to content

EHEIM 2026 ProII


blackghost

Recommended Posts

Εδω και πολυ καιρο σκεφτομαι την αγορα ενος εξωτερικου φιλτρου στο ενυδρειο μου. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν το συγκεκριμενο φιλτρο κανει για το Ριο 180Λ που εχω.

Θα χρειαστει να καταργησω το εσωτερικο λογω υπερφιλτρανσης?

Επισης επειδη στο συγκεκριμενο ενυδρειο κατοικουν σκαλαρια θα δημιουργηθει καποιο προβλημα στο φιλτρο αν του μειωσω τη ροη?

(Ξερω οτι μπορω να αρκεστω σε ενα της σειρας Classic 2213 - 2215 αλλα ρωτω ολα αυτα γιατι σκεφτομαι η αγορα του φιλτρου να ειναι κατι σαν επενδυση για καποια μελλοντικη αγορα ενος μεγαλυτερου ενυδρειου)

Θα ηθελα καθε ειδους βοηθεια - καθοδηγηση γιατι πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Υπάρχει στη κατοχή μου το 2026 και το 2028 στα 400λίτρα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος και από τα δύο αν και τα δουλεύω για μικρό σχετικά διάστημα πιστεύω ότι σε καλύπτει πλήρως η ροή του είναι 950λίτρα/ώρα και η εταιρεία το δίνει για ενυδρεία με όγκο έως 350

το μόνο που έχω τροποποιήσει είναι η έξοδος και στα δύο έτσι ώστε να μήν έχω ιδιαίτερη ανατάραξη λόγω δύναμης μεγεθύνοντας και πολλαπλασιάζοντας τις τρύπες στη φλογέρα ώστε να μην μειώσω τη ροή τους και να εκμεταλλευτώ την μέγιστη απόδοση και των δύο

Το θέμα υπεφίλτρανσης έχει να κάνει πιστεύω με τη βιοφώρτιση που υπάρχει στο ενυδρείο σου δεύτερο είναι ο χώρος που καταλαμβάνει το εσωτερικό και τρίτο το αισθητικό μια και το εσωτερικό της πιάνει αρκετό χώρο επίσης με το εξωτερικό μην ξεχνάς ότι μεγαλώνεις και τα λίτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ skippergr.

Η βιοφόρτιση είναι αρκετη πιστεψε με!! Απλα μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιαστει κανενος ειδους προβλημα λογω το οτι το ενυδρειο ειναι πυκνοφυτεμενο και οι αλλαγες του νερου ειναι 25% -30% καθε βδομαδα.

Ετσι απο θεμα βιολογιας δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα στο μηχανικο ομως μου τα χαλαει καπως αφου λογω του οτι ειναι πυκνοφυτεμενο το νερο δεν κυκλοφορει πολυ καλα.

Ειδα οτι στο aquazone στα reviews δινει ονομαστικη με γεματο καδο 550 λ/ω και ετσι το σκεφτομαι αν ομως ειναι οντως 950λ/ω που λες εσυ + 600λ/ω ονομαστικη του εσωτερικου μου θα γινει μεσα τσουναμι! και οποτε δεν το βλεπω και παω σε κατι πιο μικρο οπως 2213 ή 2215

Τι λες?

Επισης αν του μειωσεις τη ροη απο τις βαννες μακροπροθεσμα δημιουργειται καποιο προβλημα στο φιλτρο?

(Μειωση αποδοσης κλπ? Αν και ο τροπος που μου ειπες φαινεται πολυ εξυπνος χωρις να δημιουργει μειωση της αποδοσης μελλοντικα)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα αναφέρουμε την ονομαστική ροή του η οποία σίγουρα μειώνετε με την πλήρωση του κάδου, φίλος χρησιμοποιεί σε ενυδρείο 240 λίτρων μικτά το 2028 με ροή 1050 και θεωρητικά γα μέγεθος ενυδρείου 600 λίτρων χωρίς τη χρήση της φλογέρας και παρουσιάζει ελαφριά ανατάραξη της επιφάνειας κάτι που μπορείς να ρυθμίσεις χωρίς πρόβλημα από το ροοστάτη αν δεις ότι σου δημιουργεί πρόβλημα που δεν το πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου skippergr.

Απλα ξερεις το προβλημα στη ουσια ειναι αισθητικο αφου πολλες ακαθαρσιες και υπολειματα ξυλου (Ατοιμε Panaque!!) δεν μαζευονται απο το φιλτρο και πρεπει να τα καθαριζω εγω στις αλλαγες νερου.

Το πρωτευον ομως για μενα ειναι η ηρεμια του ενυδρειου μου που δεν θα ηθελα για κανενα λογο να ταραξω.

Οποιαδηποτε αλλη διευκρινιση - συμβουλη στο θεμα αυτο και το συγκεκριμενο φυλτρο ειναι ευπροσδεκτη..!!!

Θα ηθελα και καποιες αλλες γνωμες απο φιλους που εχουν το συγκεκριμενο φυλτρο.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο φιλτρο γυρναει 950λ/την ωρα και ειναι για ενυδρεια μεχρι 350λιτρα. Αυτο συμαινει οτι υπερκαλυπτει τισ αναγκες σου. :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα 2217(1000 λιτρα ανα ωρα) στο ιδιο ενυδρειο με το δικο σου παραλληλα με το δικο του εσωτερικο και δεν εχω κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο αυτο εχεις τα ψαρια που λεει στο προφιλ σου?

Πραγματικα δεν επικρατουν συνθηκες τσουναμι εκει μεσα? και αν οχι τι εχεις κανει για να μειωσεις τη ροη?

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο αυτο εχεις τα ψαρια που λεει στο προφιλ σου?

Πραγματικα δεν επικρατουν συνθηκες τσουναμι εκει μεσα? και αν οχι τι εχεις κανει για να μειωσεις τη ροη?

Δεν επικρατει τσουναμι αλλα αν θελεις να μειωσης την ροη πειραζεις τα βανακια του φιλτρου.Ναι αυτα τα ψαρια εχω

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο το εχεις? Ξερεις σε ροταω γιατι εχω μια εντυπωση (δεν θυμαμαι απο ποια πηγη μου δημιουργηθηκε αυτη!) οτι αν 1 φιλτρο το εχεις να δουλευει με μειωμενη ροη απο τα βανακια στη ουσια το "μπουκωνεις" και σε βαθος χρονου χανει μερος της αποδοσης του. Ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και πολυ καιρο σκεφτομαι την αγορα ενος εξωτερικου φιλτρου στο ενυδρειο μου. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν το συγκεκριμενο φιλτρο κανει για το Ριο 180Λ που εχω.

Θα χρειαστει να καταργησω το εσωτερικο λογω υπερφιλτρανσης?

Επισης επειδη στο συγκεκριμενο ενυδρειο κατοικουν σκαλαρια θα δημιουργηθει καποιο προβλημα στο φιλτρο αν του μειωσω τη ροη?

(Ξερω οτι μπορω να αρκεστω σε ενα της σειρας Classic 2213 - 2215 αλλα ρωτω ολα αυτα γιατι σκεφτομαι η αγορα του φιλτρου να ειναι κατι σαν επενδυση για καποια μελλοντικη αγορα ενος μεγαλυτερου ενυδρειου)

Θα ηθελα καθε ειδους βοηθεια - καθοδηγηση γιατι πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.... :)

Το φιλτρο που αναφερεις κανει μια χαρα για το ενυδρειο σου. Κινδυνος υπερφιλτρανσης δεν υπαρχει. Δεν υπαρχει καν τετοια εννοια. Οποτε μην εχεις τετοιες σκοτουρες. Καλο ειναι να μην μειωνουμε την ροη γιατι ετσι δεν αναπνεει σωστα το φιλτρο που εχει στανταρ σχεδιασμο. Δενθελουμε πολυ ροη? Βαζουμε ενα sparybar και εχουμε κανει την δουλεια μας μια χαρα αφου και το φιλτρο θα δουλευει τελεια, αλλα και θα εχουμε πολυ λιγοτερη αναστατωση στο ενυδρειο.

Πιστευω να σου ελεισα καποιες αποριες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε Discos πραγματικα τωρα με ανακουφισες διοτι οπως προειπα το σκεφτομαι και σαν επενδυση για ενα αλλο ενυδρειο μεγαλυτερο.

1 τελευταια ερωτηση ακομα και τερμα :)

Αναφερεται κυριως στο zapetros η οποιον αλλο εχει το ιδιο ενυδρειο (ριο 180λ)

Και η εισοδος και η εξοδος του νερου απο φιλτρο τα εχετε απο την αριστερη πλευρα που εχει κενο το καπακι του ενυδρειου?

Ρωταω γιατι το εσωτερικο δεν θα βγει και βρισκεται κατω ακριβως απο το κενο στη δεξια πλευρα ή υπαρχει καποιος τροπος - πατεντα να ειναι η εξοδος απο αριστερα και η εισοδος απο δεξια για καλυτερη κυκλοφορια.

Αυτο μονο. Ευχαριστω και παλι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε Discos πραγματικα τωρα με ανακουφισες διοτι οπως προειπα το σκεφτομαι και σαν επενδυση για ενα αλλο ενυδρειο μεγαλυτερο.

1 τελευταια ερωτηση ακομα και τερμα :)

Αναφερεται κυριως στο zapetros η οποιον αλλο εχει το ιδιο ενυδρειο (ριο 180λ)

Και η εισοδος και η εξοδος του νερου απο φιλτρο τα εχετε απο την αριστερη πλευρα που εχει κενο το καπακι του ενυδρειου?

Ρωταω γιατι το εσωτερικο δεν θα βγει και βρισκεται κατω ακριβως απο το κενο στη δεξια πλευρα ή υπαρχει καποιος τροπος - πατεντα να ειναι η εξοδος απο αριστερα και η εισοδος απο δεξια για καλυτερη κυκλοφορια.

Αυτο μονο. Ευχαριστω και παλι! :thumbup:

[/quote

Εχω το ιδιο ενυδρειο με σενα εγω την εισοδο του νερου την εχω απο την αλλη μερια απο αυτη που βρισκεται το εσωτερικο ενω την εξοδο του νερου απο το φιλτρο απο την μερια που ειναι το εσωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Δεν "βρισκει" ο σωληνας στο εσωτερικο? Μηπως το φιλτρο ειχε μαζι καποιο εξαρτημα σωληνα σχηματος Γ. Διοτι βλεπω το ενυδρειο και δεν μπορω να καταλαβω πως θα μπει ο σωληνας δεξια. (Αν ειχες καποια φοτο θα βοηθουσες παρα πολυ).

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο εχει φλογερα και θα το βαλεις λιγο ποιο μπροστα απο το εσωτερικο.(τουλαχιστον εστι εκανα εγω).Οσο για φωτο το σαββατοκυριακο μπωρο να σου στειλω λογω περιορισμενου ελευθερου χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω πολυ. Θα περιμενω φωτογραφια οποτε μπορεις. Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...