Jump to content

Το Νόμισμα Έχει Πάντα 2 Όψεις !


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αχχχ,,,,τι τραβανε μερικοι,,,,ειδικα το περιστατικο με την γρια που πηρε το οσκαρ ειναι ολα τα λεφτα,,,τι να πεις,,,οσο και να συζηταμε παιδια τα πραγματα δεν προκειται να αλλαξουν,,,παντα θα υπαρχουν υπευθυνοι και ανευθυνοι πελατες,,,και αντιστοιχα υπευθυνοι και ανευθυνοι καταστηματαρχες,,,,

και αυτο δεν προκειται ν αλλαξει,,

και να θυμαστε οτι οι καταστηματαρχες,,,,ειναι καταστηματαρχες,,,,,τελος,,,,αν τον δεις και σε δει σαν φιλο(εφοσον δεν το ξερεις απο πριν) την πατησες!!!!!γιατι εχεις χτισει μια φιλια με βαση χρηματικες συναλλαγες!!!νομιζεις οτι ειναι φιλος σου επειδη σου δινει συμβουλες,,,,,,αυτα,,,,,,καλη συνεχεια παιδεε

Link to comment
Share on other sites

κάπου τα γενικεύσατε και έγιναν τα πράγματα αόριστα. Άλλο ο ιδιοκτήτης πετσοπας και άλλο ο υπάλληλος που δουλεύει στο πετ σοπ.

θα κάνω μια ερώτηση και απαντήστε με το χέρι στην καρδιά.

Αν κοντεύουν να σου πάρουν το σπίτι αν χρωστάς σε άτομα και σε τραπεζίτες και αν δεν έχεις να θρέψεις τον εαυτό σου και τα παιδιά σου και μετά από χρόνια ανεργίας βρεις δουλειά σε πετ σοπ θα το παίξεις παλικάρι και δεν θα πουλήσεις ότι θέλει ο πελάτης αν επιμένει μετά από σύσταση που του έκανες.

Και αν δεν χρωστάς πουθενά και ζεις μια χαρά και δουλεύεις σε πετ σοπ με την κρίση και την ενεργεία που επικρατή θα ρίσκαρες να μήνης άνεργος;

το να γράφουμε τα σωστά και τα ωραία ρομαντικά λόγια είναι εύκολα, αλλά αν έρθει το αυγό στον κώλο μας να δω πόσοι μετά θα θα το παίξουν παλικάρια και δεν θα πουλούσαν πακου σε ενυδρείο 30 λίτρων.

Συγνώμη για τον σκληρό λόγο αλλά νομίζω ότι κάπου χάσαμε την επαφή με την πραγματικότιτα, η ζωή είναι σκληρή και η επιβίωση είναι σκληρή.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η γριά μάλιστα κατηγόρησε ψευδώς τον Αργύρη ως υπεύθυνο για την ακριβή αγορά της .

Είναι το θάρρος και η ειλικρίνεια που ανέφερα πιο πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λες Χρήστο . Καταλαβαίνω τι εννοείς και κάπου πιο πίσω το ανάφερα . ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ! ! !

Link to comment
Share on other sites

... στο δια ταύτα.

Όλοι μας εδώ μέσα είμαστε λίγο πολύ ενημερωμένοι και γνωρίζουμε πως θα αντιμετωπίσουμε τέτοιες καταστάσεις.

Οι περισσότεροι όμως το καταλάβαμε κατόπιν εορτής.

Το θέμα από εδώ και στο εξής είναι άλλο.

Πως θα γίνει να ενημερωθεί ο νέος χομπίστας που δεν έχει ανακαλύψει ακόμη το φόρουμ και η πρώτη του επαφή είναι με έναν "ασυνείδητο" πετσοπά?

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα? (άσχετο)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση είναι θέμα τύχης νομίζω . Είναι που θα πέσει ο καθένας :)

Link to comment
Share on other sites

....και όμως μπορούμε σαν φόρουμ να βάλουμε ένα λιθαράκι... αλλά και ο καθένας από μόνος του φυσικά.

Λίγο πολύ όλοι έχουμε τον κύκλο μας, τους φίλους μας, τα μαγαζιά που συχνάζουμε (καφέ, μπαράκια και τέτοια) και μια ιδέα που ξεκίνησε το ΑΖ ήταν η διανομή έντυπου διαφημιστικού υλικού σε τέτοιους χώρους.

Έχουν εκτυπωθεί 10.000 τέτοια έντυπα που παροτρύνουν τους νέους χομπίστες να εγγραφούν στο φόρουμ. Όσους και να πληροφορήσουμε, θα είναι ένα κέρδος για το χόμπι μας και για την σωστή ενημέρωσή τους, αποφεύγοντας λάθη.

Βάλτε λοιπόν και εσείς το δικό σας λιθαράκι. Ζητήστε να σας δοθούν αυτά τα έντυπα στις μηνιαίες συναντήσεις, και μοιράστε τα εκεί που συχνάζετε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80445&hl=%2B%E4%E9%E1%F6%E7%EC%E9%F3%F4%E9%EA%DE+%2B%EA%E1%EC%F0%DC%ED%E9%E1

afisa1-new-1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχεις δικιο,ισως ομως και αδικο,γιατι αυτος που εσκασε ,ετσι απλα 3200 ευρω,παραμονη ,για να κανει τον εφε του,εγω συμπερενω οτι ,ποτε δεν θα ασχοληθει με το χομπι πραγματικα.

Μπηκα στην κουβεντα γιατι ο Παναγιωτης ειπε οτι 99% φταιει το μαγαζι που πουλαει,και οχι εγω ο ανημερωτος βλακας,που δεν σκεφτικα να γουγλαρω την λεξη ΕΝΥΔΡΕΙΟ :)

Βασίλη, άκου τώρα μια υποτιθέμενη κουβέντα πατέρα - υιού:

- Μπαμπά πριν πανε για το ενυδρειο περίμενε να γκουγκλάρω να δώ τι γινεται και τι πρέπει να προσέξουμε για να το φτιάξουμε σωστά

- Τι να γκουγκλάρεις ρε όργιο, αφου θα πάμε στην πηγή, εκεί θα μας τα πουν όλα και θα μας καθοδηγήσουν, ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΞΈΡΟΥΝ, Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ...

Κατάλαβες τι θέλω να πω; Μη κοιτάς εμένα κι εσένα που τα ψάχνουμε όλα. Μιλάω για εκείνους που έχουν άγνοια και έχουν την εντύπωση ότι ο πετσοπάς τα ξέρει όλα και θα τους τα πει σωστά. Εκείνοι την πατάνε. Εγω, επαναλαμβάνω, σε κουβέντα με τους περισσότερους πετσοπάδες φαίνομαι πανεπιστήμονας με τριάντα πτυχία και δέκα μάστερ....και δε ξέρω ακόμα την τύφλα μου έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη από εμένα θα γίνει , θα δώσω και τρία έντυπα στο καράβι καθώς γνωρίζω τρία άτομα από τα οποία ο ένας έχει ενυδρείο και οι άλλοι δύο σκέφτονται να φτιάξουν .

Συγκεκριμένα σε προηγούμενη βάρδια μου , τους άφησα ένα οδηγό της eheim καθώς και ένα προσπέκτους της juwel .

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, άκου τώρα μια υποτιθέμενη κουβέντα πατέρα - υιού:

- Μπαμπά πριν πανε για το ενυδρειο περίμενε να γκουγκλάρω να δώ τι γινεται και τι πρέπει να προσέξουμε για να το φτιάξουμε σωστά

- Τι να γκουγκλάρεις ρε όργιο, αφου θα πάμε στην πηγή, εκεί θα μας τα πουν όλα και θα μας καθοδηγήσουν, ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΞΈΡΟΥΝ, Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ...

Κατάλαβες τι θέλω να πω; Μη κοιτάς εμένα κι εσένα που τα ψάχνουμε όλα. Μιλάω για εκείνους που έχουν άγνοια και έχουν την εντύπωση ότι ο πετσοπάς τα ξέρει όλα και θα τους τα πει σωστά. Εκείνοι την πατάνε. Εγω, επαναλαμβάνω, σε κουβέντα με τους περισσότερους πετσοπάδες φαίνομαι πανεπιστήμονας με τριάντα πτυχία και δέκα μάστερ....και δε ξέρω ακόμα την τύφλα μου έτσι;

Παναγιωτη εχεις ενα ιδιαιτερο τροπο να φερνεις παραδειγματα και μαρεσει :D

Καταλαβα πως το εννοεις,αλλα θα σου φερω και εγω ενα παραδειγμα σαν το δικο σου. :D

Οταν μπει κινεζος στο μαγαζι μου και πιανει ενα αντικειμενο που το θελει,θα το ψαξει απο την καλη και αναποδη πλευρα,ετσι και εχει μια μικρη ατελεια,επειδη ειναι hand made,δεν θα το αγορασει.Ενω αυτην την συμπεριφορα την βλεπεις σπανια σε αλλους λαους.Ποιος τωρα ειναι ο εξυπνος καταναλωτης? :D

Το να τα ριχνουμε σε μαγαζι,γιατι εμεις δεν ξερουμε,επαναλαμβανω,την σημερον ημερα,με ολοι να εχουμε ιντερνετ σχεδον,ειναι αδικαιολογητο.Μην κρινεις απο επαρχια,γιατι και εκει υπαρχει δικαιολογια στα μαγαζια,γιατι αυτα αν περιμεναν μονο απο ενυδρεια να επιβιωσουν,ζητω που χαθηκαμε.Ο δικος μου,διπλα στα ψαρια,εχει κοτοπουλα ,σανο για μουλαρια,εχει και μερικα ενυδρεια.Οταν του ειπα μια μερα,μην βαζεις το νερο της σακουλας μεσα στο ενυδρειο,η απαντηση ηταν ,Γιατι νερακι του θεου ειναι και αυτο :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχει ο Πανάγος , είναι λέκτορας , χαχαχαχαχαχα . Πλάκα κάνω Παναγιώτη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πηγαίνω σε όλα τα πετ σοπ και τους ''εξετάζω'' με ερωτήσεις (λες και είμαι αρχάριος) και καμιά φορά ζητάω CO2,αντίστροφη όσμωση και από εκεί καταλαβαίνω πόσα πράγματα ξέρουν οι υπάλληλοι..Και καμιά φορά τρολλάρω τα νέα πετ σοπ. :D

Link to comment
Share on other sites

και να θυμαστε οτι οι καταστηματαρχες,,,,ειναι καταστηματαρχες,,,,,τελος,,,,αν τον δεις και σε δει σαν φιλο(εφοσον δεν το ξερεις απο πριν) την πατησες!!!!!γιατι εχεις χτισει μια φιλια με βαση χρηματικες συναλλαγες!!!νομιζεις οτι ειναι φιλος σου επειδη σου δινει συμβουλες,,,,,,αυτα,,,,,,καλη συνεχεια παιδεε

Πως θα το εβλεπες, αν στη θεση "καταστηματαρχες" εβαζες "ενυδρειακο φορουμ που εξαρταται απο καταστηματαρχες" ?

Πχ υπαρχουν καποια ξενα ενυδρειακα φορουμ που πληρωνονται απο συγκεκριμενα ενυδρειακα καταστηματα και "απαγορευουν" στα μελη τους να αναφερονται πληροφοριες και λινκ, για αλλα καταστηματατα, εστω κι αν ειναι πιο οικονομικα ή καλυτερα κλπ

Πχ

α) θα εμπιστευοσουν τις πληροφοριες που γραφονται σε αυτο? και γιατι ναι ή οχι?

β) θα εγραφες σαν εμπειρο μελος, απαντησεις και πληροφοριες, αφηνωντας τες να "χρησιμοποιηθουν" απο το φορουμ, ανεβαζουντας το πρεστιζ του και κατ'επεκταση και τη χρηματικη του αξια στην διαφημιστικη αγορα? ή θα προτιμουσες να τις διοχετευες σε καποιο αλλο φορουμ που παρεχει τις πληροφοριες στα μελη του χωρις να εξαρταται οικονομικα απο καταστηματα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως θα το εβλεπες, αν στη θεση "καταστηματαρχες" εβαζες "ενυδρειακο φορουμ που εξαρταται απο καταστηματαρχες" ?

Πχ υπαρχουν καποια ξενα ενυδρειακα φορουμ που πληρωνονται απο συγκεκριμενα ενυδρειακα καταστηματα και "απαγορευουν" στα μελη τους να αναφερονται πληροφοριες και λινκ, για αλλα καταστηματατα, εστω κι αν ειναι πιο οικονομικα ή καλυτερα κλπ

Πχ

α) θα εμπιστευοσουν τις πληροφοριες που γραφονται σε αυτο? και γιατι ναι ή οχι?

β) θα εγραφες σαν εμπειρο μελος, απαντησεις και πληροφοριες, αφηνωντας τες να "χρησιμοποιηθουν" απο το φορουμ, ανεβαζουντας το πρεστιζ του και κατ'επεκταση και τη χρηματικη του αξια στην διαφημιστικη αγορα? ή θα προτιμουσες να τις διοχετευες σε καποιο αλλο φορουμ που παρεχει τις πληροφοριες στα μελη του χωρις να εξαρταται οικονομικα απο καταστηματα?

πολυ πολυ ενδιαφερουσα δημοσιευση...

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου....

Το άτομο που είναι στο τμήμα με τα ενυδρεία και ξέρει πολύ καλά για τα ψάρια λίτρα-συνθήκες νερού συγκάτοικοι κ.τ.λ και έχει το αφεντικό από πάνω του...και μπει κάποιος και του πει θέλω 3 χρυσόψαρα για μια γυάλα και δεν θέλει να ασχοληθεί με ενυδρεία κ.τ.λ.... και να κάτσει το άτομο να του εξηγήσει δεν θα αλλάξει κάτι σε κάποιες περιπτώσεις..!!δεν θα τα δώσει!?αν δεν τα δώσει τότε θα απολυθεί ο ίδιος..

Κάποιοι άλλοι δεν ξέρουν την τύφλα τους και πας εσύ ο ίδιος και ξέρεις περισσότερα..

Μετρημένα είναι τα μαγαζιά που κάνουν το σωστό και δεν αφήνουν αρχάριους να πάρουν κάποιο ψάρι που δεν κάνει για το ενυδρείο τους ή αν δεν έχουν ενυδρείο..!

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου....

Το άτομο που είναι στο τμήμα με τα ενυδρεία και ξέρει πολύ καλά για τα ψάρια λίτρα-συνθήκες νερού συγκάτοικοι κ.τ.λ και έχει το αφεντικό από πάνω του...και μπει κάποιος και του πει θέλω 3 χρυσόψαρα για μια γυάλα και δεν θέλει να ασχοληθεί με ενυδρεία κ.τ.λ.... και να κάτσει το άτομο να του εξηγήσει δεν θα αλλάξει κάτι σε κάποιες περιπτώσεις..!!δεν θα τα δώσει!?αν δεν τα δώσει τότε θα απολυθεί ο ίδιος..

Κάποιοι άλλοι δεν ξέρουν την τύφλα τους και πας εσύ ο ίδιος και ξέρεις περισσότερα..

Μετρημένα είναι τα μαγαζιά που κάνουν το σωστό και δεν αφήνουν αρχάριους να πάρουν κάποιο ψάρι που δεν κάνει για το ενυδρείο τους ή αν δεν έχουν ενυδρείο..!

τα καταστηματα συντηρουνται απο τους αρχαριους, αν περιμεναν απο τους εμπειρους χομπιστες θα ειχαν κλεισει προ καιρου.

Σπυρο ειλικρινα δεν σε επιασα, μπορεις να το εξηγησεις λιγο απλουστερα?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα το εβλεπες, αν στη θεση "καταστηματαρχες" εβαζες "ενυδρειακο φορουμ που εξαρταται απο καταστηματαρχες" ?

Πχ υπαρχουν καποια ξενα ενυδρειακα φορουμ που πληρωνονται απο συγκεκριμενα ενυδρειακα καταστηματα και "απαγορευουν" στα μελη τους να αναφερονται πληροφοριες και λινκ, για αλλα καταστηματατα, εστω κι αν ειναι πιο οικονομικα ή καλυτερα κλπ

Πχ

α) θα εμπιστευοσουν τις πληροφοριες που γραφονται σε αυτο? και γιατι ναι ή οχι?

β) θα εγραφες σαν εμπειρο μελος, απαντησεις και πληροφοριες, αφηνωντας τες να "χρησιμοποιηθουν" απο το φορουμ, ανεβαζουντας το πρεστιζ του και κατ'επεκταση και τη χρηματικη του αξια στην διαφημιστικη αγορα? ή θα προτιμουσες να τις διοχετευες σε καποιο αλλο φορουμ που παρεχει τις πληροφοριες στα μελη του χωρις να εξαρταται οικονομικα απο καταστηματα?

Το σχέση έχουν φιλε delta66 τα ξενόγλωσσα ενυδρείακα φορουμ που λες με το πολύ ενδιαφέρον θέμα που άνοιξε ο argirisp και που με βρίσκει σύμφωνο οτι πάντα υπάρχουν 2 όψεις και σε ολα?????

Έγινε επεξεργασία - kostas
Link to comment
Share on other sites

Το σχέση έχουν φιλε delta66 τα ξενόγλωσσα ενυδρείακα φορουμ που λες με το πολύ ενδιαφέρον θέμα που άνοιξε ο argirisp και που με βρίσκει σύμφωνο οτι πάντα υπάρχουν 2 όψεις και σε ολα?????

Εχεις δικιο.

Εβαλα τις δικες μου σκεψεις πανω στο θεμα, "ενυδρειακο καταστημα "Vs" πελατης" (σε παρενθεση το Vs), με το θεμα "επαγγελματικο ενυδρειακο φορουμ "Vs" μελος χομπιστας", που και τα δυο εχουν να κανουν με "επαγγελμα vs χομπι".

Θα παρακαλουσα ενα συντονιστη να το κανει αποκοπη σε νεο θεμα αν δεν ταιριαζει εδω, γιατι με ενδιαφερουν οι αποψεις σας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καπου το χανουμε! Δεν νομιζω οτι το αφεντικο κυνηγαει το πωλητη να πουλησει για 2 λογους!

Πρωτον αν ειναι μεγαλο καταστημα τοτε δεν εχει προβλημα γιατι εχει και αλλα τμηματα οπως σκυλια, γατια, σκιουροι χαμστερ κτλ! Αν δεν εχει και εχει μονο ψαρια τοτε δεν τον νοιζει αν θα πουλησει ενα ή δυο χρυσοψαρα παραπανω!

Αν εινα μικρο μαγαζι τοτε συνηθως ο ιδιος ο μαγαζατορας εξυπηρετει αλλα και παλι εχει κι αλλα τμηματα!

Δευτερον αν ο πελατης μεινει ευχαριστημενος θα ξαναρθει και με παρεα αν οχι δεν θα τον ξαναδει ποτε!

Ετσι νομιζω. Εγω παντως με τα μαγαζια που εχω επιλεξει να συνεργαζομαι εχω αψογη σχεση και με τα παιδια εχουμε γινει φιλοι και βγαινουμε και για καφε! Με τους αλλους που με κοροιδεψαν οχι μονο δεν με ξαναειδαν αλλα φροντισα να ενημερωσω και οσους ξερω για το ποιον τους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καπου το χανουμε! Δεν νομιζω οτι το αφεντικο κυνηγαει το πωλητη να πουλησει για 2 λογους!

Πρωτον αν ειναι μεγαλο καταστημα τοτε δεν εχει προβλημα γιατι εχει και αλλα τμηματα οπως σκυλια, γατια, σκιουροι χαμστερ κτλ! Αν δεν εχει και εχει μονο ψαρια τοτε δεν τον νοιζει αν θα πουλησει ενα ή δυο χρυσοψαρα παραπανω!

Αν εινα μικρο μαγαζι τοτε συνηθως ο ιδιος ο μαγαζατορας εξυπηρετει αλλα και παλι εχει κι αλλα τμηματα!

Δευτερον αν ο πελατης μεινει ευχαριστημενος θα ξαναρθει και με παρεα αν οχι δεν θα τον ξαναδει ποτε!

Ετσι νομιζω. Εγω παντως με τα μαγαζια που εχω επιλεξει να συνεργαζομαι εχω αψογη σχεση και με τα παιδια εχουμε γινει φιλοι και βγαινουμε και για καφε! Με τους αλλους που με κοροιδεψαν οχι μονο δεν με ξαναειδαν αλλα φροντισα να ενημερωσω και οσους ξερω για το ποιον τους!

...στα λόγια μου έρχεσαι
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα θέμα φρέσκο σε 60αρι μετά απο την επιμονή μου στον πελάτη για τετρα μου απαντάει ότι έχει σε 30αρι λαμπιδο και μάλιστα οτι είναι πολύ έμπειρος πανω στα ενυδρεία κτλ

Και προσωπικά η πρώτη φράση μου πάντα μετά το καλησπερα ειναι τι ενυδρείο έχετε και ποσα λίτρα είναι .

Ναι μπορώ σε ορισμένες περιπτώσεις να μην πουλήσω με τρόπο αλλα δεν μπορω να πω αν ο άλλος επιμένει οχι δεν σου πουλάω

Χαίρομαι που το θέμα εχει τόσο συζήτηση και αντιπαράθεση σωστή και ήρεμη ..

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη είπες : Και προσωπικά η πρώτη φράση μου πάντα μετά το καλησπερα ειναι τι ενυδρείο έχετε και ποσα λίτρα είναι .

Εγώ απαντώ : Έτσι πρέπει και πολύ καλά κάνεις . Είναι ορθή η ερώτηση εκκίνησης διαλόγου εκ μέρους σου :)

Link to comment
Share on other sites

Και να πω επίσης πως ναι δεν περιμένουν να πλουτίσουν απο τα ενυδρειακα αλλά δεν γίνεται να πει ο πωλητής δεν πουλάω ακόμα και το δυευρω ο καταστηματάρχης δεν θέλει να το χάσει , και ο πελάτης θα πει οτι ο τάδε δεν θέλει να τον εξυπηρετήσει οπότε μετα απέδειξε εσύ οτι δεν εισαι ελέφαντας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...