Jump to content

Ερωτήσεις Για Δημιουργία Φυτεμένου Ενυδρείου .


Jin Kazama

Recommended Posts

Θέλοντας να κάνω μια μικρή εισαγωγή θα πώ ότι πράγματι είμαι στην σκέψη δημιουργίας δεύτερου ενυδρείου malawi ή φυτεμένου .

Έχοντας διαβάσει θέματα άλλων φίλων εδώ με φυτεμένα , θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάποια άγνωστα προς εμένα , μα γνωστά ίσως και τετριμένα πλεόν προς εσάς .

Γνωρίζω επίσης τα βασικά , όσον αφορά τουλάχιστον τα εύκολα φυτά - δύσκολα φυτά , c02 - υπόστρωμα - φωτισμό .

Για να γίνω πιο σαφής λοιπόν . Ας πούμε ότι φτιάχνουμε ένα φυτεμένο με δύσκολα φυτά που σαφώς χρειαζόμαστε τα ανωτέρω ( co2 κτλ ) .

1ον ) Με ποιά κριτήρια επιλέγουμε υπόστρωμα ;

2ον ) Πάνω από το υπόστρωμα βάζουμε άμμο ή χαλίκι ;

3ον ) Τοποθετούμε το υπόστρωμα με την άμμο ή το χαλίκι έπειτα στρώνουμε το ενυδρείο μας ή βάζουμε τα φυτά μας , προσθέτουμε λίπασμα ώστε να ' πιάσουν - αναπτυχθούν ' τα φυτά μας και μετά στρώνουμε το ενυδρείο ;

4ον ) Ποιά είναι η σωστή σειρά και για πιο λόγο ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βαγγέλης :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συνοπτικα θα σου πω τα εξης:

1)Το υποστρωμα το επιλεγεις αναλογα τι θες να κανεις,αν θες να κανεις κατι καλο παιρνεις ενα καλο υποστρωμα με αρκετα θρεπτικα συστατικα για τα φυτα σου.Τα υποστρωματα ομως μετα απο καποιους μηνες αρχιζουν να χανουν τα θρεπτικα,δηλαδη δεν ειναι για παντα.Καποια υποστρωματα βεβαια λενε οτι διαρκουν για παντα γιατι 'ξαναφωρτιζονται' απο τα λιπασματα που ριχνουμε εμεις στη στηλη του νερου.

2)Πανω απο το υποστρωμα βαζουμε ψιλοκοκκο χαλικακι.

3)Βαζεις υποστρωμα,χαλικι,φυτετευεις (αν θες) και ξεκινας στρωσιμο.Αν δεν θες να φυτεψεις στην αρχη,μπορεις να το κανεις και κατα την διαρκεια του στρωσιματος.Λιπασματα δεν ριχνουμε κατα το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε Κώστα ότι φυτεύω και ξεκινώ στρώσιμο . Κατά την διάρκεια όμως του στρωσίματος απαγορεύεται η χρήση λιπασμάτων , σωστά ; Η περίοδος έλλειψης λιπασμάτων δεν θα επηρεάσει αρνητικά τα φυτά ; :)

Link to comment
Share on other sites

1. Ο κάθε ένας έχει τα δικά του πιστεύω αν εξαιρέσουμε τον λατερήτη όλα τα υποστρώματα έχουν ημερομηνία λήξεις, ο στόχος τους είναι να μπουσταρουν στην αρχή τα φυτά μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο. Από την στιγμή που ωριμάσει το ενυδρείο και δεν βάζουμε σκούπα βυθού τακτικά έως τον Άδη τότε από τα ιζήματα δημιουργείτε ένα είδος υποστρώματος που τα περισσότερα φυτά αναπτύσσονται μια χαρά.

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να επισημαίνουμε κάθε φορά ότι εξαιρέσεις υπάρχουν πχ υπάρχουν κάποια φυτά που θέλουν όξινο βυθό κτλ.

Πολές φορές λέμε και προτείνουμε να βάλουμε υπόστρωμα αλλά λίγες φορές γίνετε αναφορά από τη αποτελείτε ένα υπόστρωμα.

Όσοι πιάσατε υπόστρωμα στα χέρια σας θα είδατε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του υποστρώματος αποτελείτε από άμμο και ψιλό χαλικάκι και ανάλογα με την εταιρία έχει και το ανάλογο χρώμα το χαλικάκι τους.

Αυτη η απλή μίξη των δυο αδρανών υλικόν εμπλουτίζεται με ιχνοστοιχεία, σίδηρο κτλ, και χουμικά οξέα, κάτι δηλαδή που μπορούμε να το κάνουμε και μόνοι μας. αν γνωρίζουμε της αναλογίες που πρέπει να βάλουμε και έχουμε τα κατάλληλα μέσα.

Αν δεν μπορούμε να εμπλουτίσουμε το υπόστρωμα με ιχνοστοιχεία κτλ τότε σε κάποια φάση το υπόστρωμα λόγο της διάχυσης και άλλων παραγόντων θα τα αποκτήσει μόνο του αρκή να μην φέρνουμε το κάτω πάνω.

Αυτο που κάνει τα ποιοτικά υποστρώματα να διαφέρουν είναι ότι έχουν όλα όσα ανέφερα μέσα συν αργιλικά ορυκτά τα οποία έχουν κάποιες ιδιότητες που δύσκολα μπορούμε να της μιμηθούμε χωρίς αυτά. πχ μια εταιρία που τα έχει στο πρόγραμμά τους είναι η Dennerle (αναφέρω αυτή όχι για λόγους διαφήμισης αλλά γιατί αυτήν ξέρω καλά, σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες εταιρίες).

φυτά όμως που μπορούν να απορροφούν θρεπτικά συστατικά και από την στήλη του νερού, ο παράγοντας αργιλικά ορυκτά δεν είναι τόσο σημαντικός και από την εμπειρία έχοντας ενυδρεία με υπόστρωμα της Dennerle και χωρίς υπόστρωμα δεν παρατήρησα διαφορές στην ανάπτυξη των φυτών αφού ωρίμασαν και τα δυο ενυδρεία, δηλαδή μιλάμε για ενυδρεία πέρα του εξαμήνου. Αν συγκρίνω τα ενυδρεία όσο είναι φρέσκα σαφώς το υπόστρωμα κάνει δουλειά.

Άρα τα κριτήρια που θα επιλέξεις το υπόστρωμα είναι: α) κατά πόσο θες άμεση ανάπτυξη των φυτών ή όχι. β) τη φυτά σκοπεύεις να βάλεις μέσα στο ενυδρείο. γ) αν θα έχεις χαλίκι ή άμμο.

2. εξηγώντας τη είναι το υπόστρωμα είναι σαν να με ρωτάς να ανακατέψω άμμο με πλουτισμένη άμμο; και σου απαντώ αν δεν γνωρίζω την σύσταση της άμμου και του υποστρώματος δεν μπορώ να σου πω. Γιατί η κοκκομετρία και η ομοιογένεια της κοκκομετρίας παίζει σημαντικό ρόλο. Αν κάτι από όλα αυτά δεν δένει τότε μπορεί η άμμος να πετρώσει ή μπορεί να δημιουργηθούν αναερόβιες περιοχές (Redox -300) και να έχεις πρόβλημα με βλαβερά αέρια.

αν ψάξεις ιδιαίτερα σε ξένα φόρουμ θα δεις πάμπολλα ενυδρεία που πέτρωσε η άμμος τους, δεν είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια.

Το ότι κάποιοι βάλανε υπόστρωμα σε άμμο και όλα πάνε μέλη γάλα δεν είναι κάνονας ότι θα πάει καλά σε όλους, γιατί αυτοί μπορεί να ήξεραν τη κάνουν, ή να τους βγήκε σωστό στην τύχει. Αντιθέτως υπόστρωμα και χαλίκι πότε δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα. Έχω διαβάσει εδώ άτομα που έβαλαν υπόστρωμα και άμμο και τα φυτά πετούσαν, και ρωτώ ποιος είπε ότι τα φυτά δεν πετούν και χωρείς υπόστρωμα, παλιότερα έχω παρουσιάσει τα ενυδρεία μου και όλα είναι χωρίς υπόστρωμα μόνο με σκέτη άμμο. Εγώ προσωπικά δεν θα πρότηνα να βάλει κανείς υπόστρωμα κάτω από την άμμο για λόγους πρακτικούς, για λόγους οικονομίας γιατί θεωρώ ότι δεν προσφέρει κάτι το εξαιρετικά ουάουυυ, και τέλος γιατί δεν ξέρω ο χψ χομπιστας τη αλχημείες θα κάνει και μετά θα κράξει εμένα.

3. εύκολα φυτά που τρέφονται ως επιτοπλήστον από τα φύλα μπορείς να τα βάλεις από την πρώτη ώρα δύσκολα φυτά αν έχεις υπόστρωμα τα βάζεις και αυτά αμέσως αν δεν έχεις υπόστρωμα περιμένεις να ωριμάσει ο βυθός. Αν δεν θες να περιμένεις να ωριμάσει ο βυθός υπάρχουν και πατέντες αλλά θέλει κάποια γνώση για να μην κάνεις λάθος. πχ φυτεύεις το φυτό στην άμμο και κοντά στην ρίζα του τέρμα στον πυθμένα κάνεις μια ένεση με αραιωμένο υγρό λίπασμα.

Στο χαλίκι αν δεν έχει υπόστρωμα βάζεις ταμπλέτες λίπανσης κοντά στην ρίζα του φυτού.

4 δεν κατάλαβα τη εννοείς, νομίζω ότι όλα απαντήθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Η τέταρτη ερώτηση μου Χρήστο , αφορούσε το εξής : Στρώνω πρώτα το ενυδρείο και μετά φυτεύω ή ανάποδα ; Πρώτα φυτεύω και βάζω λίπασμα να μεγαλώσουν τα φυτά μου και μετά στρώνω το νερό ;

Πήρα όμως μια απάντηση ήδη από τον Κώστα . Η γνώμη σου ποιά είναι ; :)

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάτε τη στρώσιμο θα κάνεις. πχ θα κάνεις το στρώσιμο με την αμμωνία κάτι που δεν το έκανα και δεν ξέρω την τύφλα μου, οπότε δεν μπορώ να σου πω, η θα το στρώσεις με λίγα ψάρια και φυτά κάτι που που κάνω αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτεμενο ενυδρειο μπορεις να το κουμανταρεις οπως θες εσυ,τι εννοω?

Μπορεις να φτιαξεις ενα ομορφο φυτεμενο ενυδρειο με ευκολα φυτα και χωρις πολλα λιπασματα,χωρις co2 και χωρις πολυ φωτισμο και μπορεις να φτιαξεις και φυτεμενο με ολα τα παρελκομενα στο φουλ.Ειναι αναλογα το τι θελει να κανει ο καθενας,το ποσο χρονο θα αφιερωσει και το ποσο χρημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάτε τη στρώσιμο θα κάνεις. πχ θα κάνεις το στρώσιμο με την αμμωνία κάτι που δεν το έκανα και δεν ξέρω την τύφλα μου, οπότε δεν μπορώ να σου πω, η θα το στρώσεις με λίγα ψάρια και φυτά κάτι που που κάνω αποκλειστικά.

Χωρίς ψάρια Χρήστο . Βέβαια στο τωρινό ( άσχετο αλλά κρίνω σκόπιμο να το αναφέρω ) , έβαλα πολύ νωρίς κερατόφυλλο με αποτέλεσμα να το χάσω μια και δεν υπήρχαν νιτρικά να τραφεί .

Από την άλλη όμως άφησα τα υπολλείματα στις αναρροφήσεις μου ώστε να δώσω αμμωνία και να τραφούν τα βακτήρια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Το φυτεμενο ενυδρειο μπορεις να το κουμανταρεις οπως θες εσυ,τι εννοω?

Μπορεις να φτιαξεις ενα ομορφο φυτεμενο ενυδρειο με ευκολα φυτα και χωρις πολλα λιπασματα,χωρις co2 και χωρις πολυ φωτισμο και μπορεις να φτιαξεις και φυτεμενο με ολα τα παρελκομενα στο φουλ.Ειναι αναλογα το τι θελει να κανει ο καθενας,το ποσο χρονο θα αφιερωσει και το ποσο χρημα.

Μου το έχεις ξαναπεί αυτό Κώστα , το ξέρω . Απλά σαν φυτεμένο θα ήθελα κάτι καλύτερο με όλα τα παρελκόμενα όπως είπες και εσύ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...