Jump to content

Απορία Για Αλλαγή Λάμπας


Μιχάλης

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ήρθε η ώρα να αλλάξω λάμπα στο ενυδρείο και προκύψανε απορίες σχετικά με τις επιλογές που έχω. Εχω φάει τον τόπο στα on line καταστηματα για την life glo (6.700 κελβιν) της hagen στα 60 εκ. και δεν υπάρχει πουθενα. Όπότε κοίταξα αυτες τις δύο: 1. http://www.petsupermarket.gr/3243/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/hagen-flora-glo-t8-20watts589mm.html η οποία εχει πολύ λίγα kelvin (2800) και την προτεινουν ειδικα για φυτά...Μάλλον εννοουν σε συνδυασμο με άλλες λάμπες, και αυτή: http://www.petsupermarket.gr/3222/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/hagen-sun-glo-t8-20watts589mm.html η οποία εχει 4200 κελβιν. Απο οτι εχω διαβασει καπου εδω στο φορουμ σε ενυδρεια με μια λαμπα χρειαζομαστε 6000-7000 κελβιν αν δεν κάνω λάθος. Τι κάνω τώρα? Να πάω για την δευτερη η να συνεχιζω να ψαχνω για καλυτερη?

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιτας σε καποιο μαγαζι με ηλεκτρολογικα και να παρεις μια λαμπα στα 6500 κελβιν;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιτας σε καποιο μαγαζι με ηλεκτρολογικα και να παρεις μια λαμπα στα 6500 κελβιν;

Συν ενα απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σκέφτηκα και αυτό αλλά σε τέτοια μαγαζιά ξερουν τι λάμπα να μου προτεινουν για ενυδρείο η να ζητησω εγω απο μόνος μου οτι να ναι στα 6500 κελβιν? Δηλαδη μονο τα κελβιν μας ενδιαφερουν? Ο αριθμος lux ποσο πρεπει να ειναι? Στη life glo ας πουμε που ειναι στα 6700 κελβιν το lux ειναι 205 αν θυμαμαι καλά ενω οι άλλες παιζουν στα 125...Εχω μπερδευτει λιγο

Link to comment
Share on other sites

Προχθες αλλαξα μια λαμπα στο ενυδρειο μου και πηρα τη sylvania 865 στα 24 w , 6500 k , 1850 lm . Η αντιστοιχη hagen life glo ειναι 24w , 6700 k και 1700lm . Απλα θελω να σου πω οτι οι ΄΄απλες΄΄ λαμπες δεν υστερουν σε λουμεν.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες αλλαξα μια λαμπα στο ενυδρειο μου και πηρα τη sylvania 865 στα 24 w , 6500 k , 1850 lm . Η αντιστοιχη hagen life glo ειναι 24w , 6700 k και 1700lm . Απλα θελω να σου πω οτι οι ΄΄απλες΄΄ λαμπες δεν υστερουν σε λουμεν.

Eυχαριστώ φίλε μου, θα το ψάξω σε ηλεκτρολογικά καταστήματα λοιπόν. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

στα ηλεκτρομάγαζα θα βρεις πιο φτηνές και πολύ καλές λάμπες ρίξε μια ματιά εγώ έχω 2 philips και είναι αστέρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την life glo δεν θα την βρεις ποτε! Μα ποτε! Εγω την ψαχνω παρα μα παρα πολυ καιρο τωρα!

Τον συνδιασμο που αναφερεις, δηλαδη flora glo kai sun glo τον εχω κι εγω και προσφατα, σε αλλο θεμα, τραπεζι μια αποψη για την aqua glo η οποια ομως εχει 18000κ!!! Αναμενουμε εξελιξεις περι του θεματος! Το θεμα ειναι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90309&p=869221

Παντως αν οι λαμπες σου ειναι ευκολες ( διαστασεις και watt ) γιατι οι δικες μου δεν ειναι, μπορεις να πας σε ενα μαγαζι και να παρεις ακριβως τα κελβιν που ζητας χωρις προβλημα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτην την life glo δεν θα την βρεις ποτε! Μα ποτε! Εγω την ψαχνω παρα μα παρα πολυ καιρο τωρα!

Τον συνδιασμο που αναφερεις, δηλαδη flora glo kai sun glo τον εχω κι εγω και προσφατα, σε αλλο θεμα, τραπεζι μια αποψη για την aqua glo η οποια ομως εχει 18000κ!!! Αναμενουμε εξελιξεις περι του θεματος! Το θεμα ειναι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90309&p=869221

Παντως αν οι λαμπες σου ειναι ευκολες ( διαστασεις και watt ) γιατι οι δικες μου δεν ειναι, μπορεις να πας σε ενα μαγαζι και να παρεις ακριβως τα κελβιν που ζητας χωρις προβλημα!

η μια ειναι 60εκ και η άλλη 90εκ οπότε πιστευω οτι θα βρω

Link to comment
Share on other sites

Εγω επισης οταν αλλαξα λαμπα πηγα σε ηλεκτρολογικα και πηρα osram στα κελβιν που ηθελα αλλα απο λουμεν δεν ειχα ιδεα τοτε ουτε και μου ειπε ο μαγαζατορας τιποτα.....απο τιμη αστο...τζαμπα....

Link to comment
Share on other sites

η μια ειναι 60εκ και η άλλη 90εκ οπότε πιστευω οτι θα βρω

Πως γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο;

Ειναι για διαφορετικά ενυδρεία η κάθε μία. :)

Link to comment
Share on other sites

Στα ηλεκτρολογικα καταστηματα μπορεις να βρεις λαμπες για ενυδρειο sylvania,phillips και osram.

Link to comment
Share on other sites

Στα ηλεκτρολογικα καταστηματα μπορεις να βρεις λαμπες για ενυδρειο sylvania,phillips και osram.

Γιαυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90474&p=871719 τι εχεις να πεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90474&p=871719 τι εχεις να πεις;

Τι εννοείς; Για το πρόβλημα που έχεις; Ποιο είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Eννοω οτι εχει πεσει μια γνωμη για μια λαμπα 18000 κελβιν. Την aqua glo! Και ο συνδυασμος που προταθηκε ειναι με μια αλλη λαμπα με 2800 κελβιν την flora glo! H πρωτη ερωτηση ειναι: Κανει αυτος ο συνδυασμος ή θα παμε για μαλλι και θα βγουμε κουρεμμενοι; Αυτη ειναι η βασικη ερωτηση του θεματος.

Τωρα πιστευω παιζει ρολο και το ενυδρειο, δηλαδη το κατα ποσο ειναι φυτεμενο, ποσο υψος εχει κτλ.

Για το δικο μου ενυδρειο που εχει 65,5 υψος με φυτα αργης αναπτυξης και οι λαμπες μου ειναι 2 Τ8 των 40 watt κανει ο παραπανω συνδιασμος; Αυτη ειναι η δευτερευουσα ερωτηση!

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια; σε οποιον κανω αυτη την ερωτηση εξαφανιζεται; :sorcerer: Να αρχισω να ανησυχω; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια; σε οποιον κανω αυτη την ερωτηση εξαφανιζεται; :sorcerer: Να αρχισω να ανησυχω; :umm:

:bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα μια λάμπα χθες σε καταστημα με ηλεκτρολογικα και την πηρα μιας και ηταν και φθηνη, οποτε και να μην μου κάνει δε χαλασε ο κοσμος(2 ευρω). Λοιπον τα χαρακτηριστικά:

μαρκα: ΕUROLAMP FLUORESCENT DAYLIGHT

lux: 610,

18 watt,

κελβιν: 6.500

Η συλβανια που ειχα πριν ειχε 5000 κελβιν, 18 βατ, 1300 λουμεν οποτε αυτο που με προβληματιζει ειναι μονο τα λουμεν που στην καινουρια ειναι τα μισα...εχω παραπανω κελβιν ομως. Να την κρατησω η να παρω άλλη?

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα μια λάμπα χθες σε καταστημα με ηλεκτρολογικα και την πηρα μιας και ηταν και φθηνη, οποτε και να μην μου κάνει δε χαλασε ο κοσμος(2 ευρω). Λοιπον τα χαρακτηριστικά:

μαρκα: ΕUROLAMP FLUORESCENT DAYLIGHT

lux: 610,

18 watt,

κελβιν: 6.500

Η συλβανια που ειχα πριν ειχε 5000 κελβιν, 18 βατ, 1300 λουμεν οποτε αυτο που με προβληματιζει ειναι μονο τα λουμεν που στην καινουρια ειναι τα μισα...εχω παραπανω κελβιν ομως. Να την κρατησω η να παρω άλλη?

Μιχαλη αλλο το lux και αλλο το lumen, υπαρχει ενας τυπος που κανει την μετατροπη απο το ενα στο αλλο αλλα δεν τον θυμαμαι. Ψαξε λιγο στο ιντερνετ μηπως τον βρεις. Οποτε δεν ισχυει αυτο που λες οτι η καινουργια εχει τα μισα.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα την Μιχάλη. :)

Οκ Δημητρη, ευχαριστὠ:)

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη αλλο το lux και αλλο το lumen, υπαρχει ενας τυπος που κανει την μετατροπη απο το ενα στο αλλο αλλα δεν τον θυμαμαι. Ψαξε λιγο στο ιντερνετ μηπως τον βρεις. Οποτε δεν ισχυει αυτο που λες οτι η καινουργια εχει τα μισα.

Κωνσταντινε ευχαριστώ, θα το κοιτάξω:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...